Holdet 2023 Ty1h1 1-4s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2023 Ty1h1 1-4s (Ty1-h1/, Ty2-h1/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb i tysk
Titel 2 Digitales Leben
Titel 3 Liebe
Titel 4 Multi-Kulti [EKSAMEN]
Titel 5 Sport und Identität [EKSAMEN]
Titel 6 Krimi [EKSAMEN]
Titel 7 Die DDR [EKSAMEN]
Titel 8 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb i tysk

I dette forløb arbejder vi os stille og roligt ind på tyskfaget.
Vi genopfrisker nogle basale grammatiske emner (bestemt/ubestemt artikel + hjælpeverberne sein, haben og werden).

Vi arbejder med korte, enkle tekster, videoer og sange, for på den måde at få styr på det tyske sprog; udtale, ordforråd, sætningsopbygning.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Digitales Leben

Formål:
Forløbet "Digitales Leben" skal bygge bro mellem tyskundervisningen i grundforløbet, som tog udgangspunkt i forskellige temaer og en grundlæggende grammatisk træning, og resten af uddannelsen, hvor det primære fokus vil være på at videreudvikle elevernes ordforråd og kommunikative kompetence både generelt og inden for emnet "Digitales Leben". Dette skal desuden give eleverne en mestringsfølelse ved at de samme typer af kommunikative øvelser gentages, så eleverne formentligt bliver mere trygge og friere i dialogrummet. Eleverne skal derudover forholde sig til forskellige aspekter af det digitale liv, som de selv i mere eller mindre grad lever.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk


Indhold:
Forløbet "Digitales Leben" handler om den digitale tidsalder, som vi i dag befinder os i. Internettet, sociale medier og mobiltelefoner er en stor del af vores hverdag nu, men hvilke positive og negative konsekvenser har disse digitale medier? Og hvilken betydning har den hurtige udvikling inden for den digitale verden med henblik på robotter og kunstig intelligens? Dette vil vi undersøge og diskutere i forløbet, hvor vi til sidst vil tale om, hvor vi selv befinder os i den digitale tidsalder - hvordan er vores digitale liv hver især?

Nøgleord i forløbet:  
- Digitales Leben
- Das Internet
- Soziale Medien
- Soziale Netzwerke
- Handy/Smartphone
- Roboter
- Künstliche Intelligenz (KI)


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og en smule individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er på at lytte og at tale tysk både i mindre fora og i plenum.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 40 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
Interview:
- "Internet ist eigentlich Pflicht". Interview og tekst af: Schekker. 2012. "Netzwelt". Udgave 104

Artikel:
- "Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich" af Lukas Böing. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, pp. 27-28

Reklamefilm:
- "EDEKA Weihnachtsspot „Weihnachten 2117“" af EDEKA, 2017. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=aknucxb0xSo

Film:
- "Ich bin dein Mensch" af Maria Schrader, 2021. Fra: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006087/drommemanden


Supplerende stof:
Quizlets:
- "Wochenende" af Katrine Eliasen: https://quizlet.com/454234696/wochenende-flash-cards/?funnelUUID=9b4f8de2-ca07-4074-802f-c8d4c4db9580
- "Internet ist eigentlich Pflicht" af TBHrybners: https://quizlet.com/262776710/internet-ist-eigentlich-pflicht-flash-cards/?funnelUUID=e9a4ae1f-78d3-49dd-a9eb-cdf98c1e26c2
- "Wie wäre mein Leben ohne Internet - ein Vergleich" af Stine Riis: https://quizlet.com/673022049/wie-ware-mein-leben-ohne-internet-ein-vergleich-flash-cards/?funnelUUID=0e023359-481c-41b6-a355-8e659f993862
- "Edeka Weihnachten 2017 "Ohne Liebe ist es nur ein Fest"" af Kasper Sønderby: https://quizlet.com/250533319/edeka-weihnachten-2017-ohne-liebe-ist-es-nur-ein-fest-flash-cards/?funnelUUID=03e09d90-e9ad-41d2-bf9e-2af1e62bb72d
- "Ich bin dein Mensch" af Ane Teichert: https://quizlet.com/666745905/ich-bin-dein-mensch-film-flash-cards/?funnelUUID=0668aa9b-9445-4e1e-8a93-de74fd63bccf

Chunks:
- "Meinungsäußerungen + der Zuhörer" - udvalgte chunks fra quizletten af samme navn af Maja Fichman: https://quizlet.com/837314499/meinungsauserungen-der-zuhorer-flash-cards/?funnelUUID=1a32899c-c45c-4901-9a6b-172ebb1b2800
- "Redemittel" (nr. 1, 3 og 5). Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns – Grundbog til tysk i gymnasiet". Gyldendal, København, pp. 308-310)


Grammatik:
- Artikler + genitiv (Alles in allem, s. 18-20, 22-23)
- Hjælpeverber (Alles in allem, s. 26-29)
- Svage verber (Alles in allem, s. 32-35)



Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres i matrixgrupper for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Derudover en omgang quiz & byt, hvor eleverne selv laver spørgsmål og svar.
Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Liebe

I dette forløb arbejder vi med temaet 'Liebe'.
Vi arbejder med tyske kærlighedssange, kortfilm, tekster og den filmen 'Goethe!'.
I forløbet undersøger vi, de følelser, der knytter sig til forelskelsen og kærligheden.
Vi har i forløbet fokus på at få talt noget tysk. Vi arbejder løbende med den grammatik, der knytter sig til det materiale, vi arbejder med.

KERNESTOF:
Lieder:
LEA feat. Aaron Hilmer: "Immer wenn wir uns sehn"
Max Giesinger: "80 Millionen"
LiZZA: "Ich kann dir nur versprechen"

Kurzfilm:
Neele Leana Vollmar: "Meine Eltern" (2004)
"Rummel" på CFU + Manuskript

Texte:
Johann Wolfgang von Goethe: "Die Leiden des jungen Werthers" (Auszug), 1772
Heinrich Hein: "Ein Jüngling liebt ein Mädchen" (1822)
Zandra Wickner: "Verliebtheit"


Film:
Philipp Stölzl: "Goethe!" (2010) på Filmstriben: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2922274600/goethe

SUPPLERENDE STOF:
Tove Ditlevsen: "De evige tre" (digt)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Multi-Kulti [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal give et indblik i det multikulturelle samfund i Tyskland, hvor fokus primært er på den tyrkiske migration til landet og dennes kulturpåvirkning. Det skal desuden give en bedre forståelse for, hvad det vil sige at vokse op med to kulturer og hvordan det påvirker ens forståelse af egen identitet.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer (dog primært kortprosatekster) af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.


Indhold:
I dette forløb arbejder vi med temaet "Multi-Kulti" med særligt fokus på mennesker, hvis forældre/bedsteforældre kom til Tyskland i 60'erne som gæstearbejdere. Vi arbejder med disse menneskers (dobbelte) identitet samt udfordringer og opfattelser forbundet med det at have en multikulturel baggrund.

Nøglebegreber:
- Multikulturelles Gesellschaft
- Immigration
- Einwanderung
- Integration
- Gastarbeiter
- Die Türkei
- Deutscher


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 50 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Heimat Almanya - Wie es dazu kam". Uddrag fra:
--> https://www.bpb.de/politik/grundfragen/deutsche-verhaeltnisse-eine-sozialkunde/138012/geschichte-der-zuwanderung-nach-deutschland-nach-1950?global=true&global-format-main=all&global-year=all.
--> https://www.bpb.de/themen/europa/tuerkei/253189/heimat-almanya/.
-->  https://domid.org/news/60jahre-almanya/.
--> https://www.welt.de/wirtschaft/article155700942/Warum-so-viele-Tuerken-in-Deutschland-scheitern.html.
- "Metin und Martin" af Alex Tekinay. Fra: Hansen, Agnete Bruun og Erik Wikkelsø Pedersen. 1997. "Meine Zeit". Systime.
- "Miss Deutschland mit türkischen Eltern - Interview mit Asli Bayram". Interview og tekst af: Jess, Hjalmar. "Brennpunkt Deutsch". 4/2005, pp. 6-8.
- "Almanya - Willkommen in Deutschland" af Yasemin Şamdereli, 2011, 141 min.. Fra: MitCFU:  https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=CFUFILM1101982&cfuid=4 eller fra Filmstriben:  https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000002559/almanya---velkommen-til-tyskland.
- "Wir gehen diesen Weg, damit andere sich trauen". Interview og tekst af: Heybrock, Mathias. "Rund Magazin". 21. april 2007, pp. 1-3.

Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/27545277/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Kort opsummering af ("Alles in allem", s. 26-56):
--> sein, haben, werden.
--> svage verber.
--> tempus.
--> ledsætninger.
--> personlige pronomener.
--> possessive pronomener.
- Possessive pronomener ("Alles in allem", s. 54-56).
- Modalverber ("Alles in allem", s. 59-61).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sport und Identität [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal præsentere eleverne for forskellige sportsgrene og sportskulturen i Tyskland - særligt den tyske fodboldkultur - i samspil med identitetsdannelse og -forståelse. Foruden nedenstående punkter skal forløbet bidrage til, at elevernes nyerhvervede viden om den tyske sportskultur kan anvendes i lommefilmsfestivalsforløbet, som er en del af dette forløb.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
Forløbet ”Sport und Identität” handler om den diverse sportsgrene - dog med et større fokus på den tyske fodboldkultur - og hvordan sport hænger sammen med identitet. Der vil være et særligt fokus på fodbold, fankultur og dyrkelsen af kroppen. Dette forløb er lavet i forbindelse med lommefilmsfestivalen - et obligatorisk 11 modulers lommefilmsforløb for alle 2. fremmedsprogshold i 2.g.
Lommefilmsfestivalen går ud på, at alle 2. fremmedsprogshold producerer deres egne lommefilm på det sprog, holdet har undervisning i. Hvert hold stemmer herefter den bedste film videre til den store lommefilmsfestivalsfinale for alle 2.g'ere på begge afdelinger, hvor der findes en vinder for hvert sprog og en samlet vinder blandt alle filmene, som løber af med årets Eline - MSG's 2. fremmedsprogsfilmpris. Det overordnede tema i år er "Sport" i anledning af, at 2024 er et stort sportsår med OL. Eleverne skriver selv manuskript og filmer en 3-5 minutter lang film inden for en valgfri genre med årets tema.

Nøgleord i forløbet:  
- Sport
- Identität
- Fankultur
- Fußball
- Körperkult
- Sportart
- Bewegung
- Gesundheit
- Konkurrenz
- Disziplin
- trainieren


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater. Lommefilmsforløbet gennemføres primært som projektarbejde, hvor eleverne ud fra de angivne rammer inden for lommefilmsgenren og årets tema selv idégenerer, producerer manuskript (med korrekturlæsning af lærer), optager, klipper og redigerer filmen. Læreren fungerer primært som vejleder under lommefilmsforløbet.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 55 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Fußball in Deutschland". Fra: Petrowitz, Wiebke. 2017. "Aus aktuellem Anlass". Systime
- "Kann der Fußball ein Leben verändern?". Fra: Hjalmer, Jess. S.a. "Brennpunkt Deutsch". Pp. 25, 27.
- "Das Wunder von Bern" af Sönke Wortmann, 2003, 114 min.. Fra: MitCFU: https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=CFUFILM1073807&cfuid=10 eller fra Filmstriben: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005845/miraklet-i-bern.
- "Wie der Opa so der Enkel“ af Lea Flechtner, 2018. Fra: Krehan, Kirsten og Kirsten Stammerjohann. 2020. "Wer bin ich? - Sport und Identität". 1. udgave, 1. oplag. Gyldendal, København, pp. 41-42
- "Spieglein, Spieglein an der Wand" af Anna Ruppert, 2013. Fra: Krehan, Kirsten og Kirsten Stammerjohann. 2020. "Wer bin ich? - Sport und Identität". 1. udgave, 1. oplag. Gyldendal, København, pp. 28-31.


Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/27545277/materials.
- "Das Wunder von Bern". Fra: "Das Kinderlexikon": https://klexikon.zum.de/wiki/Wunder_von_Bern.
- "Was ist Körperkult?". Fra: Krehan, Kirsten og Kirsten Stammerjohann. 2020. "Wer bin ich? - Sport und Identität". 1. udgave, 1. oplag. Gyldendal, København, pp. 6-7.


Grammatiske emner:
- Relative pronominer ("Alles in allem", s. 79-84).
- Stærke verber ("Alles in allem", s. 65-69).
- Modalverber ("Alles in allem", s. 59-61).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Delphi-evaluering på klassen med mundtligt opsamling i plenum på tavlen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Krimi [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal introducere til krimigenren, som eleverne efterfølgende skal kunne genkende og fortælle om ift. genretrækkende. Desuden skal forløbet give anledning til en diskussion om skyld og retfærdighed ift. de forskellige forbrydelser.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer (dog primært kortprosatekster) af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
I dette forløb arbejder vi med forskellige tekster inden for krimigenren med fokus på, hvordan de samme genretræk går igen i de forskellige tekster. Desuden vil der være et fokus på skyld og retfærdighed ift. forbrydelserne.
Dette forløb foregik, imens 1/3 af eleverne deltog i et udvekslingsprogram, hvortil de fik 10 undervisningstimer for at deltage. Derfor blev der oprettet særlige moduler til de resterende elever, der skulle modtage de 10 timers undervisning uden de andre. Alt indhold for disse timer indgår i beskrivelsen her, men selve modulregnskabet er separat, og derfor ser det ud som om, at forløbet kun varede 14 moduler, selvom det varede 24.

Nøglebegreber:
- Krimi
- Täter
- Opfer
- Mord
- Waffe
- Tatort
- Krimigenre


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 55 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Nasentropfen" af Ingrid Noll, s.a.. Ukendt oprindelse.
- "DNA" af Ferdinand von Schirach, s.a.. Fra: Larsen, Uffe Hartvig. 2013. "Schuld". Tyskforlaget, København, pp. 39-43.
- "DNA". Filmatisering af Maris Pfeiffer og Hannu Salonen, 2015, "Schuld", ZDF, 45 min.. Fra: MitCFU.dk:  https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=2&pageSize=6&search=serietitel:%20Schuld%20nach%20Ferdinand%20von%20Schirach&orderby=title&SearchID=57489a9c-d01b-4f49-a04b-67d7c87c01f0&index=1.
- "Letzte Pizza" af Milena Moser, s.a.. Fra: Homann, Angela & Erik Wikkelsø Pedersen. 2005. "KURZUM – Text und Sprache". Tyskforlaget, København, pp. 84-87.
- "Justiz" af Ferdinand von Schirach, s.a.. Fra: Larsen, Uffe Hartvig. 2013. "Schuld". Tyskforlaget, København, pp. 67-69.

Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/27545277/materials.
- "Begriffskarte Krimi". Fra: Egendal, Helle. 2017. "Gattungen". Gyldendal, København, pp. 78-81.
- "Nasentropfen" som lydfil: https://www.srf.ch/audio/schreckmuempfeli/nasentropfen-von-ingrid-noll?id=12264193.
- "Mörderisches Geheimnis" af ChatGPT og Maja Fichman.

Grammatiske emner:
- Stærke verber ("Alles in allem", s. 65-69).
- Præpositioner ("Alles in allem", s. 46-51).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Die DDR [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal introducere eleverne til det opdelte Tyskland efter Anden Verdenskrig, hvor det primære fokus vil være på livet i Østtyskland og flugtforsøg til Vesten.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
I dette forløb beskæftiger vi os med DDR, hvor vi kort kommer ind på baggrunden for opdelingen af Tyskland og årsagen til Berlinermuren. Der vil være et særligt fokus på flugtforsøg for at komme væk fra DDR.

Nøgleord:
- Die Deutsche Demokratische Republik
- Die Bundesrepublik Deutschland
- Stasi (Staatssicherheitsdienst)
- Die Berliner Mauer
- Flucht und Fluchtversuch
- Geheimnisse


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 55 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Dufte" af Ingo Rasper, 2006, 10 min.. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=U58u4ZKiluA. Med dertilhørende manuskript.
- "Der Anfang oder: Warum die DDR nur ein halbes Land war" af David Ensikat, s.a.. Fra: Andersen, Ove Rimi og Poul Husum. 2005. "Es war einmal ein Land...". Tyskforlaget, pp. 5 + 7-9.
- "Ballon" af Michael Herbig, 2018, 125 min.. Fra: Filmstriben: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland eller Filmcentralen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/flugten-fra-oesttyskland.
- "Honeckers kandierter Apfel" af Claudia Rusch. Fra: Rusch, Claudia. 2003. "Meine freie deutsche Jugend". Systime
- ""Sprung in die Freiheit": : Die Flucht des DDR-Grenzpolizisten Conrad Schumann, 15. August 1961". Fra: Chronik der Mauer: https://www.chronik-der-mauer.de/fluchten/180921/sprung-in-die-freiheit-die-flucht-des-ddr-grenzpolizisten-conrad-schumann-15-august-1961.
- "2 Menschen, 2 Schicksale" af Stefan Polke. 2007. "Die Themenkiste". Gyldendal, pp. 89-90


Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/27545277/materials.
- "Die Berliner Mauer einfach erklärt (explainity® Erklärvideo)", 4 min. Fra: explainity® Erklärvideo: https://www.youtube.com/watch?v=XxWn75LSO48.


Grammatiske emner:
- Adjektiver ("Alles in allem", s. 99-103).
- Forskellige opgaver ud fra gennemgåede emner både fra "Alles in allem" og andre grammatiske materialer.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamensforberedelse

Formål:
Dette forløb skal forberede eleverne på den potentielle forestående eksamen.


Indhold:
Forløbet er en opsummering af alle eksamensforløb og pensumteksterne herfra. Derudover vil der blive arbejdet med selve eksamensformen - hvordan den forløber, og hvordan man forbereder sig bedst. Der er desuden mulighed for at træne forberedelsesdelen og selve præsentationsdelen for læreren individuelt eller i par.


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. En stor del af arbejdet vil være selvstændigt, hvor læreren indtager en vejledende rolle. Eleverne skal lave opsamlinger på udvalgte tekster fra eksamensforløbene og lave gloselister til forløbene. Der vil desuden være mulighed for at præsentere en forberedt eksamenstekst individuelt eller i par.


Materialer:
- Kernestof fra eksamensforløbene.
- Opsamlingsarkene fra eksamensforløbene.
- Gode eksamensvendinger:
--> Tyske eksamensvendinger - Præsentationsdel: https://quizlet.com/dk/803180459/tyske-eksamensvendinger-praesentationsdel-flash-cards/?funnelUUID=525dde6d-6a7e-4a83-9ede-9db73a2ec69e
--> Tyske eksamensvendinger - Samtaledel: https://quizlet.com/dk/803183502/tyske-eksamensvendinger-samtaledel-flash-cards/?funnelUUID=16bc671f-a32b-4ae3-bf46-600b8c47bf40


Evaluering:
Eleverne træner gloserne til eksamensforløbene og gode eksamensvendinger samt træner forberedelse og præsentation af en prøveeksamenstekst. Evt. præsenterer de deres forberedte pensumtekster for hinanden i mindre grupper eller par.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer