Holdet 2023 DA1p 1-4s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA1p 1-4s (DA1p/, DA2p/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Den personlige fortælling
Titel 2 Begyndelser
Titel 3 Storby
Titel 4 Vikingetid og middelalder
Titel 5 Skriftlighedsforløb
Titel 6 Fortællinger om syndefald
Titel 7 Thomas Korsgaard, "Tyverier" (værklæsning)
Titel 8 Taler i en terrortid
Titel 9 Det moderne gennembrud
Titel 10 Skriftlighedsforløb
Titel 11 I krig med virkeligheden
Titel 12 Ordets magt
Titel 13 På tværs af litteraturhistorien

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Den personlige fortælling

INDHOLD:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på HF, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’ i mundtlige fortællinger, på sociale medier og i dokumentarfilm. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe indblik i det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget med brug af fagbegreber til at analysere og fortolke.
Igennem forløbet sættes der fokus på fortællingens fortællermæssige grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medie og i dokumentargenren.
Forløbet har sit primære fokus i det litterære og mediemæssige perspektiv.

FORMÅL:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier samt dokumentarprogrammer, herunder:
• Struktur (komposition)
• Den mundtlige fortællings struktur
• Facework, herunder frontstage og backstage
• Flervejskommunikation på sociale medier
• Dokumentarfilmstyper
• Autenticitetsmarkører
• Det retoriske pentagram

MATERIALE:
Primært:
- Bennike, Solveig m.fl., "Faglige forbindelser i dansk - sprog, litteratur og film", Dansklærerforeningen, 2005, uddrag om den mundtlige fortælllings struktur og elementer.
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kapitel 5.7 om sociale medier og kapitel 5.2 om dokumentarfilm, Systime, 2015.
- "Gambler", DR, 2022, episode 1.
- "Se på mig: Ses Bitch", DR, 2021, episode 1.
Sekundært:
- Stephanie, Geggo: opslag på facebook 24.12.2017
- Abdelight, Opslag på Instagram 15.02.2019
- Amalie Josephine Szigethy, opslag på Facebook 20.02.2019
- Tobias Dybvad, opslag på Instagram 16.04.2018
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Gruppelæsning
- Gruppearbejde
- Læreroplæg

OMFANG: ca. 20 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begyndelser

INDHOLD:
Forløbet har fokus på analyse og fortolkning af forskellige typer af fiktionstekster og faktatekster. Vi arbejder med det udvidede tekstbegreb. Tematisk kredser forløbet om tekster, der omhandler nye begyndelser. Vi studerer teksterne med brug af relevante fagbegreber og træner på den måde faglig tekstlæsning. Undervejs i forløbet arbejder vi tekstnært med at forstå danskfagets tre perspektiver og hvordan de kan bruges til at belyse forskellige aspekter i analyse og fortolkning.
Forløbet har sit primære fokus i det litterære perspektiv.

FORMÅL:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb, herunder:
- Forforståelse
- Fortolkningshypoteser
- Analyse
- Fortolkning
- Åbningsmodeller
- Åbne og lukkede tekster
- Det retoriske pentagram

MATERIALE:
Primært:
- Rangvid og Sørensen, "Perspektiver i dansk", kapitel 1: "Begyndelser", Dansklærerforeningen", 2019. Udleveret som uddrag i tekst i OneNote.
Thøger Jensen: "Udsigten til Randers", fra "I vores familie kan vi ikke lide ubåde", Gyldendal, 1998 (uddrag)
- Dagbladet Roskilde, "Start med et kram", 8. august 2017 (uddrag)
- Sivas, "Sidste timer", DiscoWax, 2018 (Uddrag)
- Helle Helle, "Dette burde skrives i nutid", Samleren, 2011 (uddrag)
- Herman Bang, "Gennem Rosenborg Have", fra "Udvalgte Fortællinger", 1899 (uddrag)
- Henning Mortensen, "Begyndelse", fra "Rosetree, Jorinde & Joringel", 2010 (uddrag)
- Adda Djørup, "Hjem", fra "Poesi og andre former for trods", Samleren, 2015 (uddrag)
- Dennis Gade Kofod, "Nancy", Gyldendal, 2015 (uddrag)
- William Shakespeare, "Romeo og Julie", oversat af Niels Brunse, Gyldendal, 2012 [ca. 1595] (uddrag)
- Milan Kundera, "Livet er et andet sted", oversat af Eva Andersen og Jiri Lichtenstein, Gyldendal 1992 [1973] (uddrag)
- Lars Kepler, "Hypnotisøren", Gyldendal, 2009 (uddrag)
- David Lagercrantz & Zlatan Ibrahimović, "Min historia – jag är Zlatan Ibrahimović", Albert Bonniers Förlag, 2011 (uddrag)
- Lars Løkke Rasmussen, "Nytårstale", 1. januar 2017, Statministeriet, stm.dk (uddrag)
-  B.S. Ingemann, "I Østen stiger solen op", Højskolesangbogen, 1837 (uddrag)
- Arne Nielsson m.fl.: "Din teenager skal coaches, ikke opdrages",
- Peoples Press, 2007 (uddrag)
- Audi: Daughter, reklamefilm, Audi & Venables Bell & Partners, 2017
Sekundært:
- Vincent van Gogh, "Sædemanden", 1888, maleri
-  Richard Drew, "The Falling Man", 2001, fotografi
- Tv-serie "Dexter", åbningssekvens, Showtime, 2013.
- Karin Mette Pedersen, "Niels Henriks umulige mission: Fattige afrikanere skal betale for at gå på toilettet", DR, 2016
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

ARBEJDSFORMER:
- Individuelt arbejde, herunder selvstændig læsning og forståelse
- Gruppearbejde
- Fremlæggelser
- Læreroplæg

OMFANG: ca. 30 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Storby

INDHOLD:
Forløbets overordnede tema er storbyen i litteraturen med særligt fokus på København - herunder den rolle, storbyen indtager som litterært sted og begreb. Igennem en række tekster arbejder vi med at udlede storbytemaet - og kreative øvelser samt remediering af tekster sætter storbyen i perspektiv i forhold til mennesket som både individ og gruppe. De primære tekster indbefatter genrerne lyrik, novelle og roman.
Der arbejdes med værklæsning af romanen "Ilttyv - Over sløret" af Nicole Boyle Rødtnes.

Dette forløb er knyttet til både det litterære, det sproglige og det mediemæssige perspektiv

Der arbejdes sideløbende med skriftlighed med særligt fokus på stavning og grammatik (herunder ordklasser, nutids-r og at sætte komma/punktum)

FORMÅL:
Elevernes analytiske redskaber styrkes, og de lærer at forholde sig perspektiverende ift. tematisk indhold på tværs af genrer og tid. Når forløbet er slut, har eleverne arbejdet med litterær analyse af lyrik, noveller og romanuddrag med særligt fokus på den måde, byen som miljø indrammes og iscenesættes igennem sproget. Ligeledes har de arbejdet med medieanalyse af musikvideo. Eksempler på fagbegreber, som er i spil, i forløbet:
- Genre, herunder den moderne og den klassiske novelle samt science fiction
- Det lyriske jeg
- Personifikation
- Besjæling
- Tone / stemning
- Symbolik (herunder farvesymbolik)
- Personkarakteristik
- Miljøkarakteristik
- Komposition
- Fortællertyper
- Sproglig analyse med fokus på ordvalg og stil
- Rimmønster
- Semantiske felter
- Konflikttyper, herunder aktantmodellen

MATERIALE:
Primært:
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3 (litteratur), Systime, 2015
- Ulige Numre, "København", 2011
- Alicia Keys, ”Empire State of Mind”, 2009
- Morten Pape, "Planen", Politikens Forlag, 2015 (uddrag)
- Tove Ditlevsen, "Barndommens gade",  1943
- Jacob Ejersbo, "Tilskuer", 2000
- Nicole Boyle Rødtnes, "Ilttyv - Over sløret", Forlaget Alvilda, 2015 (Værklæsning)
Sekundært:
- Mikael Skou Hougaard Jørgensen, "Dansk og historie. Provins og storby og derimellem", Systime, 2018: uddrag af kapitlet: "Storby".
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

ARBEJDSFORMER:
- Individuelt arbejde, herunder selvstændig læsning og forståelse
- Gruppearbejde
- Fremlæggelser
- Læreroplæg

OMFANG: ca. 200 ns

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Vikingetid og middelalder

INDHOLD:
Forløbets tematiske fokus er konflikter i forhold til slægt, ære og hævn i vikingetiden og middelalderen. Vi arbejder med temaet ud fra datidens værdier og sammenligner med nutidens værdier. Også syn på manderoller og kvinderoller studeres.
Vi arbejder med flere forskellige typer materiale bl.a. folkeviser, medieklip, interview, portræt, saga. Vores primære fokus er på folkevisen og sagaen som genre. Vores fokus er på tekstforståelse, genretræk, personkarakteristik, miljøkarakteristik, komposition mm.
Remediering indgår som arbejdsmetode med henblik på tekstforståelse og genrekendskab.

FORMÅL:
Fra lærerplanen er følgende faglige mål i spil. Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

MATERIALE:
Primært:
- Sørensen og Rangvid, "Brug litteraturhistorien", kapitlet "Middelalderen: slægt, ære og hævn", Systime, 2014
- "Edda: Vølvens spådom" (uddrag)
- "Trymskvadet" (uddrag)
- "Gisles saga" (uddrag)
- "Torbens datter" (uddrag)
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3, Systime, 2015
Sekundært:
- "Thor - Love and Thunder", instr. Taika Waititi, 2022 (uddrag)
- Mårten Eskild Winge: "Tors kamp mod jætterne", 1872 (maleri)
- "Arven", instr. Per Fly, 2003 (uddrag)
- "Hjelm har alle dage været en god idé", Kampagne, Rådet for Sikker Trafik, 2021
- Peter Madsen, "Thors brudefærd", 1992. (uddrag)
- ArtigeArtig, "Bagsæde", 2020 (uddrag)
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.com

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Fremlæggelse i par/mindre grupper
- Matrixgrupper
- pararbejde

OMFANG: ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb

INDHOLD:
Vi skal arbejde med, hvordan man skriver danskfagligt. Vi arbejdet fokuseret i dette korte forløb men arbejdet bredes også ud til andre forløb, hvor vi arbejder sideløbende med at at skrive danskfagligt.

FORMÅL:
Vi træner skrivegenren "den analyserende artikel" med fokus på:

- tematisk indledning
- tekstnær læsning med inddragelse af tekstcitat samt henvisning
- struktureret opbygning af afsnit
- taksonomi med fokus på forskellen mellem redegørelse og analyse/fortolkning
- inddragelse af fagbegreber
- sprog, herunder den personlige stemme samt korrekthed i stavning og grammatik

MATERIALE I ARBEJDET MED SKRIFTLIGHED I DETTE FORLØB OG I RESTEN AF 1.HF:
- Jacob Ejersbo, "Tilskuer",
- "Gisles saga" (uddrag)
- Jens Blendstrup, "I ondskabens have", fra novellesamlingen "Sorgens Balalajka", 2021
- Anders Bodelsen, "Drivhuset", 1965
- NIcolai Rekve Eriksen, "Eksamensgenrerne i STX", Systime 2019, kapitel om den analyserende artikel
- Anders Østergaard, "Guide Til Skriftlig Dansk I Hf", Systime 2019, kapitel om den analyserende artikel samt diverse skriveøvelser
- Claus Petersen, "Styr på sproget", Systime, 2026, kapitlerne om ordklasser, nutids-r og at sætte punktum.
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.com

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Parlæsning
- Pararbejde
- Individuel skrivning

OMFANG:  ca 25 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fortællinger om syndefald

INDHOLD:
Temaet for dette forløb er forskellige fortællinger om syndefald. Det er med andre ord et forløb som handler om ting, mennesker gør, som vi ikke bør gøre, men som kan give os en bedre forståelse af os selv og verden. Vi undersøger fortællinger om syndefald i både en historisk og moderne kontekst.

FORMÅL:
I dette forløb skal du lære om grundlæggende værktøjer til analyse af især fiktive tekster, men også til faktagenren, som fx reklamer. De begreber, du skal have styr på er motiv, tema, fortæller, synsvinkel, minimalisme, person- og miljøkarakteristik samt tekstens konkrete og abstrakte elementer. Du skal også se, hvordan disse danskfaglige begreber kan bruges til at lave en samlet fortolkning af en tekst. I den forbindelse skal du bl.a. bruge begreberne intertekstualitet og perspektivering.
Oven i det skal du kunne bruge begreber fra de tidligere forløb, vi har arbejdet med fx i forbindelse med personkarakteristik eller sprog.

Fra lærerplanen er følgende faglige mål i spil. Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

MATERIALE:
Primært:
- Rangvid og Sørensen, "Perspektiver i dansk", kapitel 3: "Fortællinger om syndefald", Dansklærerforeningen", 2019. Udleveret som uddrag i tekst i OneNote.
- "Syndefaldsmyten", Første Mosebog, kapitel 3, Biblen.
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3 (litteratur) samt kapitlet "Oversigt til billeder", Systime, 2015
- Kellogg's All Bran, "More Fruit Than Before", reklame, 2008
- Smirnoff, Green Apple Twist, reklamer med 1) Adam og Eva, 2) Cupid, 2006
- PETA, "Eating meat is a sin", reklame, 2011
- Doritos, Adam og Eva-reklame ved Superbowl, 2011
- Central Beheer, Adam og Adam, reklame, 2010
- Mark Twain, "Adam og Evas dagbog", 1931
- Mark Twain, "Evas dagbog", 1905
- Helle Helle, "Sit eget system", 2000
- Anders Bodelsen, "Drivhuset", 1965
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.com

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Parlæsning
- Fremlæggelse i par/mindre grupper
- Matrixgrupper
- Pararbejde
- Skriflighedsarbejde

OMFANG: ca. 30 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Thomas Korsgaard, "Tyverier" (værklæsning)

INDHOLD OG FORMÅL:
Vi arbejder med novellesamlingen "Tyverier" af Thomas Korsgaard. Formålet er at træne selvstændig læsning og refleksion samt efterfølgende arbejde med analyse og fortolkning. Til sidst i forløbet anskuer vi novellesamlingen som helhed i forhold til indhold, genre og budskab.

MATERIALE:
- Thomas Korsgaard, "Tyverier" 2019 (værklæsning)
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3, Systime, 2015

ARBEJDSFORMER:
Selvstændig, par- og gruppearbejde i workshops.

Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

OMFANG: ca. 100 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Taler i en terrortid

INDHOLD:
I dette forløb skal du lære om retorik, dvs. talekunst, og du skal læse taler, som afspejler den tid, vi lever i, idet vi fokuserer på taler om terrorisme. Vi arbejder med taler fra Danmark og udlandet (oversat til dansk).

Forløbet beskæftiger sig primært med det sproglige perspektiv.

FORMÅL:
Når forløbet er slut, skal du have opnået faglig viden om blandt andet:
- Talers opbygning, genre og funktioner
- Talers forskellige kommunikationssituationer
- Hvordan en taler arbejder på at overbevise sin modtager ved hjælp af forskellige appelformer: etos, logos og patos.
- Begreber til at analysere en tales virkemidler i form af stilistiske figurer, billedskabende sprog og billedsprog.

Fra lærerplanen er følgende faglige mål i spil. Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

MATERIALE:
Primært:
- Rangvid og Sørensen, "Perspektiver i dansk", kapitel 5: "Taler i en terrortid", Dansklærerforeningen", 2019. Udleveret som uddrag i tekst i OneNote.
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 4.9 (retorik), Systime, 2015
- George W. Bush, Tale til nationen efter terrorangrebet 11. september 2001 (uddrag)
- Poul Nyrup Rasmussen, tale ved SID's kongres, 13. september 2001  (uddrag)
- Lars Løkkes tale, tale ved mindehøjtidelighed for terrorofre i Paris, 15. november 2015  (uddrag)
- Antoine Leiris, "I får ikke mit had" (2016) (uddrag)
- Helle Thorning-Schmidt: Tale ved mindehøjtidelighed på Østerbro, 16. februar 2015
- Karl Ove Knausgård, "Mit fædreland" (2011) (uddrag)
Sekundært:
- Caspar Eric, “[digt om 9/11]”, fra digtsamlingen 7/11, 2014.
Samt nedenstående videoer fra youtube.com om omstændighederne ved relevante terrorangreb samt taler:
- 9/11, 2001 as it happened
- WATCH: President George W. Bush's address to the nation after September 11, 2001 attacks
- Charlie Hebdo: Paris terror attack kills 12
- https://www.france24.com/en/video/20220629-summary-of-paris-nov-attacks-bataclan
- Discours de François Hollande lors de l'hommage national aux victimes des attentats du 13 novembre
- https://www.dr.dk/nyheder/indland/video-tusinder-taendte-fakler-terrorofre-i-paris
- Deadly terror attack in Norway
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.com

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Parlæsning
- Fremlæggelse i par/mindre grupper
- Matrixgrupper
- Pararbejde
- Skriftlighedsarbejde

OMFANG: ca. 50 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det moderne gennembrud

INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med fokus på det moderne gennembrud som litterær periode (1870-1890). Med afsæt i litteraturforskeren Georg Brandes og en forståelse, af hvad der satte det moderne gennembrud i gang, fokuseres der på en række tekster i tiden, som på hver sin måde er kernetekster for perioden og dens problematikker, herunder køn, klasse og kirke.

I forløbet læser eleverne dramaet "Et dukkehjem" af Henrik Ibsen (værklæsning).

Dette forløb knytter sig primært til det litterære perspektiv.

FORMÅL:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået:
- Kendskab til de særlige karakteristika ved det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode
- Indblik i periodens skrivestil og litterære fokus
- Forståelse af genrekarakteristika ift. det naturalistiske dagligstuedrama
- Indsigt i det moderne gennembruds temaer (køn, klasse, kirke)
- Viden om de tre litterære stilarter naturalisme, realisme og impressionisme
- Skærpelse af tilgangen til (og udførelsen af) den tekstnære analyse og fortolkning af en litterær tekst
- Kendskab til billedanalyse som metode

MATERIALE:
Primært:
- Sørensen og Rangvid, "Brug litteraturhistorien", kapitlet "Det moderne gennembrud: Ud med Gud", Systime, 2014. Udleveret til elever i OneNote.
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3 (litteratur), Systime, 2015
- Georg Brandes, af "Indledningen til emigrantlitteraturen" (1872)
- Martin Andersen Nexø, "Lønningsdag" (1900)
- Henrik Pontoppidan, "Ane-Mette" (1887)
- Henrik Pontoppidan, "Naadsensbrød" (1887)
- Henrik Ibsen, "Et dukkehjem" (1879) (værklæsning
Malerier:
- H.A. Brendekilde, "Udslidt" fra 1889.
- Erik Henningsen, "Sat ud" fra 1892
Erik Henningsen, "Summum jus, summa injuria". Barnemordet, fra 1886.
- Michael Ancher, "Redningsbåden køres gennem klitterne", 1883
- Erik Henningsen, "En såret arbejder", 1895
Sekundært:
- J.P. Jacobsen, "Mogens", 1872 (uddrag)
- J.P. Jacobsen, "Fru Marie Grubbe", 1876 (uddrag)
- Amalie Skram, "Constance Ring". Huseby & Co, 1885 (Uddrag)
- Holger Drachmann, "Engelske Socialister", "Samlede poetiske Skrifter", 1906-1909 (uddrag)
- J.P. Jacobsen, "Niels Lyhne",  1880 (uddrag)
- Henrik Pontoppidan: "Lykke-Per", 1898-1904 (uddrag)
- "Helena" af Marco Evaristti (kunstværk)
- Trine Munk Petersen, "https://www.berlingske.dk/kultur/fem-kunstvaerker-der-har-sat-sindene-i-kog", Berlingske, 2017
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Parlæsning
- Fremlæggelse i par/mindre grupper
- Matrixgrupper
- Pararbejde
- Skriftlighedsarbejde

OMFANG: ca. 250 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Skriftlighedsforløb

INDHOLD OG FORMÅL:
I dette forløb arbejdet vi med skiftlighed særligt i relation til store skriftlige opgaver (SSO). Vi har fokus på at træne skrivning af indledning, redegørelse, analyse/fortolkning, diskussion og konklusion samt de formalia, som knytter sig til denne type opgave.

Det er også i denne periode, at vi arbejder med den debatterende artikel som danskfaglig skrivegenre. Her har vi fokus på taksonomi, at skrive en tekstnær redegørelse, forskellen på at diskutere og debattere samt træning i at kunne overbevise andre om synspunkter ved brug af sproglige og retoriske virkemidler, herunder appelformer, at kunne opbygge et sagligt argument (Toulmin), brug af billedsprog og billedskabende sprog. To moduler med skriftlighedsworkshop understøtter dette arbejde samt det fortsatte arbejde med den analyserende artikel som skrivegenre, hvor vi har særligt fokus på at skrive perspektivering.

MATERIALE I ARBEJDET MED SKRIFTLIGHED I DETTE FORLØB OG I RESTEN AF 2.HF:
- Poul Nyrup Rasmussens tale ved SID-kongres 13. september 2001 (uddrag)
- Karl Ove Knausgård, "Mit fædreland" (2011) (uddrag)
- Charlotte Weitze, “Terror”, 2011
- Kjell Askildsen, "Græshoppen", 2002
- Suspekt, "Proletar", 2007
- Glenn Bech, 1. maj-tale 2022
- Martin Andersen Nexø: Pelle Erobreren (1906-1910) (uddrag)
- Kim Fupz Aakeson, "Man parterer da kvinder", 2022
- Tobias Petersen, "Kulturen sætter kvinder over mænd", 2022
- Trailer til "Kastanjemanden", 2021.
- Christian Bach,  "Pas på børnelitteraturen – den er strid!", 2020
- Jakob Martin Strid, "I form med Tapiren!" (uddrag)
- Radio4 Morgen – 23. oktober 2020 - interview med Regina Fjendbo
- Sanne Søndergaard, "Negle", 2020
- Dokument "Efterskolen", DR, uddrag af episode 1, 2021
- Rakel Haslund-Gjerrild, "Vinterligger", 2018
- Steen Steensen Blicher,  "Sig nærmer tiden", 1838
- Søren Schauser, "Ser du også lydbøger som “snyd” på læsevægten?", 2019
- Sophus Helle, "Hurra for højtlæsning", 2021
- Jeppe Krogsgaard Christensen, "Der er noget småbørnsagtigt, noget infantilt, ved
sådan at få læst op", 2016
-  Herman Bang: En Historie fra Skumringen, 1879-80
- Christen Dalsgaard, "Mon han dog ikke skulle komme?", maleri, 1879
- Jens Blendstrup, "Mørket mellem os", 2007
- Måns Herngren og Hannes Holm,  "Adam & Eva, 1997 (uddrag)
- Daniel Dencik,  "Moon Rider", 2012 (uddrag)
- Jørgen Leth, "Rundstrækning", 1967
- Tarek Omar, "Jeg blev sendt i eksil på biblioteket", 2018
- Marie Elmegaard, "Det er vores fælles ansvar at inspirere børn til at læse", 2018
- NIcolai Rekve Eriksen, "Eksamensgenrerne i STX", Systime 2019, kapitel om den debatterende artikel
- Anders Østergaard, "Guide Til Skriftlig Dansk I Hf", Systime 2019, kapitel om den analyserende artikel samt diverse skriveøvelser
Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.com

ARBEJDSFORMER:
- Individuel læsning
- Pararbejde
- Fælles brainstorm
- Individuel skrivning

OMFANG: ca. 30 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 I krig med virkeligheden

INDHOLD:
I dette forløb skal du lære om dokumentarisme. Forløbet har sit primære fokus på det mediemæssige perspektiv, selvom også de to andre perspektiver, sprog og litteratur, bringes i spil.
INDHOLD:
I dette forløb skal du lære om dokumentarisme. Forløbet har sit primære fokus på det mediemæssige perspektiv, selvom også de to andre perspektiver, sprog og litteratur, bringes i spil.

Fokus er først på dokumentarfilm, men du skal også arbejde med andre teksttyper, som dokumenterer virkeligheden. Teksterne centrerer sig om krig. Du skal se, at al dokumentarisme er forpligtet på virkeligheden, men at alle dokumentariske tekster i nogen grad indeholder iscenesættelser og en kreativ bearbejdning af virkeligheden.

Du skal lære om forskellige typer dokumentarfilm. Derudover skal du have de rette redskaber til at lave næranalyse af en films virkemidler: klipning, kamerabevægelser, billedbeskæring, perspektiv, lyd, lys m.m. Med de filmiske virkemidler får du begreber til at beskrive, hvad du ser og hører i en film. Og du kan dermed mere præcist vurdere, hvilken effekt en film har på seeren. Dette skal du bruge i den samlede fortolkning af en film.

Efter fokus på dokumentar, undersøger hvordan virkeligheden dokumenteres i nyhedsformidling. Her har vi særligt fokus på nyhedsjournalistik og fortællende journalistik. Vi arbejder blandt andet med indre og ydre komposition samt sprog.

Dette forløb knytter sig primært til det mediemæssige perspektiv, dog spiller også det sproglige perspektiv ind.

FORMÅL:
Eleverne skal kunne:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i forskellige genrer.
- demonstrere genrekendskab
- Skelne mellem forskellige typer af nyhedsgenrer og analysere og fortolke dem
- Perspektivere til samspil mellem litteratur, samfund og kultur
- navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.

MATERIALE:
- Ole Schultz Larsen, "Håndbog til dansk", kap 3 (litteratur), Systime, 2015.
Udleveret i OneNote.
- Rangvid og Sørensen, "Perspektiver i dansk", kapitel 10: "I krig med virkeligheden", Dansklærerforeningen", 2019. Udleveret som uddrag i tekst i OneNote.
- "Olegs krig", instr. Simon Lereng Wilmont, 2017 (Værklæsning)
- "Armadillo", instr. Janus Metz (2010) (uddrag)
- Visit Copenhagen, ""Danish Mother Seeking" reklame, 2009
- "'Hovedløse kroppe overalt': Bruxelles i chok efter blodige terrorangreb", Ekstrabladet, 22. marts 2016
- "Stopper det aldrig?", Politiken, 23. marts 2016.
- Puk Damsgård, "Hvor solen græder - en fortælling fra Syrien" (2014) - uddrag
- "Gennemtjekket og gennemhullet", radiodokumentar, DR, 24. august 2017
- Johannes V. Jensen, "Arbejderen" (1907)

Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

Arbejdsformer:
- Selvstændig læsning
- Gruppearbejde
- Pararbejde
- fremlæggelser

Omfang: ca. 100 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Ordets magt

INDHOLD:
Ud fra forskellige typer tekster i forskellige modaliteter, har vi fokus på sproglige aspekter som bidrager til at skabe kommunikation mellem mennesker. Noget af arbejdet kvalificerer, hvad I allerede har arbejdet med, mens andet vil være nyt. Vi skal blandt andet arbejde med undertekst, sproghandlinger, facework, argumentation, samarbejdsprincippet samt høflighedsprincipperne, når vi undersøger, hvad sprog gør ved mennesker og mellem mennesker.

Dette forløb byder på værklæsning af romanen "Min mor sider" af Stine Pilgaard (2012).

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - Eleverne skal kunne:
-  udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i den øvrige verden
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder


MATERIALE:
- Birgitte Darger og Kasper Hansen, "Begreb om dansk", Dansklærerforeningen, 2009
- Stine Pilgaard, "Min mor siger" (2012) Værklæsning
- Christian Kampmann, "Johns ekstraarbejde" (1962) (uddrag)
- SKAM, sæson 3, episode 1
- Kristian Bang Foss, "Frank vender hjem" (2019) (uddrag)
- Radio 24/7, "Hele Danmarks Ghita" (2019) (uddrag)

Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

Arbejdsformer:
- Selvstændig læsning
- Gruppearbejde
- Pararbejde
- fremlæggelser

Omfang: ca. 250 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 På tværs af litteraturhistorien

INDHOLD:
Vi skal arbejde med analyse og fortolkning af forskellige typer af tekster, som de er skrevet op gennem litteraturhistorien. Vi studerer, hvordan litteraturen har udviklet sig gennem tiden som reaktion på og i samspil med samfundets udvikling. Forløbet vil blandt andet berøre genrer som novellen, eventyret og digtet. I skal lære faglige begreber som er særligt relevante til at analysere og fortolke digte. Vi skal også læse en selvvalgt digtsamling (værklæsning).

FORMÅL:
Eleverne skal kunne:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster i forskellige genrer.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
- navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.

MATERIALE:
- Sørensen og Rangvid, "Brug litteraturhistorien", Systime, 2014, uddrag uddelt som fagtekst i Onenote.
- Hver elev har valgt at arbejde med én af følgende digtsamlinger
○ Cocco, "Skam vokser i stilhed: En samling af forkerte følelser", 2020
○ Naiha Khiljee, "Kære søster" (2020)
○ Yahya Hassan, "YAHYA", 2013
○ Caspar Eric, "Jeg vil ikke tilbage: Digte fra dage med Covid-19" (2020)
○ Alexandre Nsoni, "I Afrika Fødes Der Ikke Drenge - Kun Mænd" (2021)
-  Ludvig Holberg, "Epistel 91", 1748 (uddrag)
- N.F.S. Grundtvig, "Danmarks Trøst", 1820u (uddrag)
- Adam Oehlenschläger, "Der er et yndigt land", 1819
- St. St. Blicher: "Sig nærmer tiden", 1837
- H.C. Andersen, "Hyrdinden og Skorstensfejeren", 1845 (uddrag)
- Johannes V. Jensen, "Paa Memphis Station" (1906)
- Tom Kristensen, "Det blomstrende slagsmål" (1920)
- Karen Blixen, "Babettes Gæstebud", (1952) (uddrag)
- Martin A. Hansen, "Roden" (1961)
- Peter Seeberg, "Patienten" (1962)
- Klaus Rifbjerg, "Det er blevet os pålagt" (1963)
- Mikael Josephsen, "De andre" (2021) (uddrag)
- Makosir, "Klatre", 2020 (norsk digt)
- Viktor Leksell, "Svag", 2020 (svensk digt)

Supplerende:
- Joseph Wrigth, "Experiment on a Bird in the Air Pump" (1768)
- Jørgens Roed, "Haven med den gamle døbefont" (1850).
- Ron Muecks skulptur "Boy" (1999)
- Robert Jacobsens skulptur "Concrétion" (1953)

Ordbøger:
- Ordnet.dk
- Sproget.dk
- Ordbogen.dk

ARBEJDSFORMER:
- Individuelt arbejde, herunder selvstændig læsning og forståelse
- Gruppearbejde
- Fremlæggelser
- Læreroplæg

Omfang: ca. 250 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer