Holdet 2023 En1p 1-4s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2023 En1p 1-4s (En1p/, En2p/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rites of Passage
Titel 2 Crime - obs. vikar
Titel 3 The Troubles - obs. vikar
Titel 4 Theme 4: Lyrics and Poems - obs. vikar
Titel 5 Class in Britain (exam)
Titel 6 Rainbow Nation: South Africa 🌈 (exam)
Titel 7 Værklæsning: Animal Farm 🐽 (exam)
Titel 8 Twisted stories 🌀 (exam)
Titel 9 America: Land of the Free? 🌎 (exam)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rites of Passage

INDHOLD:
Dette forløb fokuserer på ungdom, identitet og udvikling under temaet "Rites of Passage". Vi læser fiktionstekster, som centrerer sig herom, og analyserer og fortolker, hvordan denne tematik kommer til udtryk i de forskellige tekster. Eleverne forholder sig til taksonomi og fagtermer i arbejdet med teksterne og kan bruge begge dele som redskaber i de skriftlige opgaver, der stilles undervejs i løbet.  

FORMÅL:
Eleverne skal kunne
- analysere og fortolke fiktive tekster ud fra dels tematik, dels andre relevante aspekter som eksempelvis personkarakteristik og omgivelser/miljø samt symbolik og stilistik.
- gøre sig bevidst om taksonomi og skelne mellem taksonomiske niveauer både i mundtligt og skriftligt arbejde.
- forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om faglige emner
- beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- gøre rede for indhold og stilforskelle i forskellige typer engelske tekster
- Træne skrivning af resume
- Arbejde med grammatik både i grammatikgrundbog og koblet til læsning af litteratur og skriftlighed.

MATERIALE:
- "Indian Camp" by Ernest Hemingway (1921)
- "Just Like That" by Michael Richards (1987)
- "The Sin Bin or Lucy's Heart" by Lucy Cross (2000)


GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog)

ANVENDTE ORDBØGER:
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://www.ordbogen.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Crime - obs. vikar

Formål
forløbet om "Crime" accentuerer "Crime" and (un)reliable narrators.

Forløbet fremmer elevernes evne til at reflektere over sammenhænge, hvor forbrydelse/ondskab kommer til udtryk (form mere end indhold, hvordan mere end hvorfor). Eleverne får viden om forbrydelsen som en 'menneskelig' egenskab og iscenesættelse og til begreber der udvider deres vokabular.

forløbet giver eleverne mulighed for at kunne:
        • læse og forstå skrevne tekster på engelsk i primært fiktion

        • analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
        


Materiale:

Kernestof:
An Introduction to Crime as a Genre (selvlavet, men med referencer til nedenstående)
https://study.com/learn/lesson/crime-novels-overview-authors-genre.html
Philip Hensher: In a Menacing World (article 2011, in Telegraph Media 2015)
Christine Poulson: Don't You Hate Having Two Heads? in Gitte Barkholt: Crime and Fiction (2009)
Andrew Vacchs: Hostage
Zoe Sharp: "Tell Me". in Bjarnholt: Crime and Fiction 2009
Elizabeth Taylor: "The Fly Paper". (1969)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af The Fly-Paper 02-11-2023
Summing up on the theme Crime 14-11-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 The Troubles - obs. vikar

Nordirland, the Troubles, med særligt fokus på Bloody Sunday, de politisk-religiøse forviklinger, en tøvende sammenligning med Israel-Palæstina, fordi det optager os, ikke fordi det er let

Film (dokufiktion), fiktionstekster, nonfiktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Theme 4: Lyrics and Poems - obs. vikar

FORMÅL:
Dette forløb arbejder med sangtekster og især tekstanalytiske begreber og dette arbejde anvendes som springbræt til introduktion til digtlæsning og kontekstualisering med non fiktionstekster som baggrundsviden omkring historiske og kulturelle forhold i primært USA, men også andre engelsktalende lande.  Dertil berøres generelle emner som love, growing up, identity, class, race og gender. Analyseredskaberne anvendes mundtligt i elevfremlæggelser og skriftligt i arbejdet med essayskrivning.

MATERIALE:
Kernestof:
- 100 years by Five For Fighting
- Barbarric by Blur
- Summer Breeze By Seal Croft
- Tracy Chapman: Fast Car
- Someday by Steve Earle
- Alanis Morissette: Ironic
- Billy Joel: We Did't Start the Fire
- Marc Cohn: Walking in Memphis
- Brandy by Looking Glass
- Higher by Creed
- W. H Auden: Stop All the Clocks, 1936


OMFANG: ca. 35 ns

Supplerende stof:
Elevernes selvvalgte sangtekster og non fiktionstekster som baggrundsmateriale

Anvendelse af ordbøger:
www.merriam-webster.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://ordbog.gyldendal.dk/ (kun adgang via www.msg-gym.dk)
https://www.powerthesaurus.org/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatikprøve 17-03-2024
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Class in Britain (exam)

Dette forløb har fokus på klassesamfundet i Storbritannien.

Eleverne introduceres kort til de tre klasser, som det britiske samfund traditionelt set bliver opdelt i: Working class, middle class, upper class. Efterfølgende gruppevis arbejde med underholdningsprogrammerne fra BBC (The Grumpy Guide to Class, E1,2,3), hvor en række kendte mennesker bliver interviewet om det britiske samfund som et klassesamfund. I udsendelsen er der lagt vægt på stereotyper og hvorledes disse udspiller sig inden for de forskellige klasser i det britiske samfund, særligt middel- og overklassen.

Vi ser og analyserer filmen "The Riot Club" hvor eleverne afleverer skriftligt produkt.

De 7 socialklasser, som det britiske samfund nu bliver inddelt i i stedet for de traditionelle 3, samt Bordieu's tre kapitaler: økonomisk, social og kulturel.

Som baggrundsmateriale kort intro til det historiske klasse-aspekt som stammer fra The Victorian Age.

Intro til det engelske skolesystem de første 10 minuter af  "Too poor for posh schools?" som gennemgås temabaseret.

The Guardian-artiklen "Now I'm an Oxford student, am I still working class? (2018)", om "arbejderen" Molly Innes' identitetskrise i takt med studier på et elitært universitet.
Retorisk analyse af artiklen og brug af den non-fiktive analysemodel.


Materiale:

Class Sketch: Social classes in the UK. John Cleese, Ronne B. and Ronnie C. Written by Marty Feldman and John Law: https://www.youtube.com/watch?v=UDIHrX-Jp2E

The Grumpy Guide to Class, parts 1, 2 and 3:
https://www.youtube.com/watch?v=3ZAyYBDUNug - (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part one)
https://www.youtube.com/watch?v=mLUY5xtqRoM (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part two)
https://www.youtube.com/watch?v=hDw1YcywJ6k (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part three)


From: Grønlund, Bach og Andersen:
Studieretningsbogen, Samfundsfag/Engelsk, Columbus.2018,  
Kap. 2:
- Great Britain: the most class-ridden society?
- The Birth of Social Classes: The Victorian Age


Gennemgang af Pierre Bordieus tre kapitaler: social, kulturel og økonomisk
Jan Erik Mustad, Jørgen Sevaldsen og Ole Vadmand: Being British. Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain - chapter three "Stripping Away the Welfare State?" (especially pp. 44-48)


Film:
The Riot Club. Lone Sherfig (2014). (Film on the clash between the British classes)

Dokumentar: Too poor for posh schools? https://www.youtube.com/watch?v=MWYaoWPdUOI

Artikel: https://www.theguardian.com/education/2018/oct/02/now-im-an-oxford-student-am-i-still-working-class



Supplerende materiale/baggrundsstof:

BBC Article: "Huge Survey reveals seven social classes in UK (2013):
https://www.bbc.com/news/uk-22007058
BBC, intro to the Seven Class Survey: The Great British Class Survey launches on BBC One Show
BBC Class Survey: https://www.bbc.co.uk/news/special/2013/newsspec_5093/index.stm


https://en.wikipedia.org/wiki/U_and_non-U_English (Wikipedia entry on U and non-U English)



Skriftligt arbejde m.m.: Eleverne har i løbet af dette forløb arbejdet med analytical essays med fokus på resumé, indledning, analyseafsnit (herunder brug af "textual evidence"), og har bl.a. brugt Viby Gymnasiums skriveportal til formålet. Bl.a. har eleverne skrevet et essay om filmen "The Riot Club" med udgangspunkt i personkarakteristik og temaanalyse.


Følgende hjemmesider er blevet brugt i undervisningen.
www.merriam-webster.com
www.dictionary.cambridge.org
www.Ordbogen.com  
www.Thesaurus.com
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rainbow Nation: South Africa 🌈 (exam)

South Africa

Formål og indhold
Forløbet har til formål at undersøge historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede lande – i dette tilfælde Sydafrika. Forløbet dækker Sydafrikas kolonihistorie og derved også brugen af engelsk som officielt sprog, samt temaer som Apartheid, Soweto Uprising og Lingua Franca. Eleverne skal opnå viden om Sydafrika som et andet kulturområde samt få indsigt i landets fortidige (og nuværende) udfordringer med systematisk racisme.

Metode:
Under forløbet vil fokus ligge på tekstforståelse og analyse - både fiktion og non-fiktion. Eleverne vil blive introduceret til et lærerforfattet analysehjul til at støtte deres analyseprocesser, særligt i arbejdet med fiktion.
Ved hjælp af veksling mellem individuel-, par- og gruppearbejde, vil eleverne afprøve forskellige arbejdsformer undervejs.
Grammatisk har fokus også ligget på den funktionelle grammatik (særlig i forbindelse med tekstlæsningen).


Materiale
-Artikel: Faul, Michelle. “What Life Was Like in South Africa During Apartheid”. Associated Press, 2013.
https://www.businessinsider.com/what-life-was-like-in-south-africa-during-apartheid-2013-12?r=US&IR=T. (artikel, 2,5 ns)
- Short story: "Race against time" by David Evans, 2006. In Portrait of a Playboy and other Stories, Headland publications. (2 ns)
-Film: "District 9" (2009), Neill Blomkamp (ca. 2t)
-Sang: The national anthem of South Africa (1974). https://www.gov.za/about-sa/national-anthem-0

Supplerende materiale:
- Video: https://www.britannica.com/video/136534/introduction-focus-history-South-Africa-geography
- Antologi: Targets, Berntzen mfl. 2001, s. 13-16
-Antologi: From Apartheid to Zefside, Niels-Martin T. Josefsen, 2015
-History of South Africa (narrative introtext): https://portals.clio.me/dk/engelsk/7 10/emner/cultures/south africa/history of south africa/
- Video: SA's Story in 12 languages: https://www.youtube.com/watch?v=thB63W7igMU
-Video: TED-Ed, How did South African Apartheid happen, and how did it finally end? - Thula Simpson. https://www.youtube.com/watch?v=ke4kVFycpYY (7 min)




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Værklæsning: Animal Farm 🐽 (exam)

FORMÅL
Formålet med dette forløb er at træne eleverne i sprogreceptiv fordybelse i form af værklæsning. Værket ”Animal Farm” læses løbende, og eleverne får mulighed for dels individuelt dels kollektivt, at læse værket og besvare spørgsmål til bogens kapitler.
Ved at arbejde med tekstspecifikke spørgsmål har eleverne opnået kendskab til Orwells værk samt opnå en forståelse for genren "allegory" i forhold til den historiske ramme med kommunismen.

INDHOLD
Sprogfærdigheder. Eleverne trænes i:
• Der er særligt fokus på læsning i dette forløb; læsning i forskellige former: individuelt og i plenum ved at lytte til bogens lydbog. Samtale og skrivning trænes sekundært.

Tekst, sprog og kultur. Eleverne trænes i:
• at beskrive og analysere tekster
• at gøre rede for indhold
• analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode (med særlig fokus på karakteristik)
• perspektivere kulturelt og historisk

Kernestof. Eleverne skal
• opbygge et ordforråd inden for romanens temaer
• opbygge et ordforråd inden for fagterminologi inden for fiktionsanalyse
• opbygge viden om allegorier


METODE
• Klasseundervisning
• Tekstlæsning
• Gruppearbejde / pararbejde


MATERIALE
• Orwell, George. "Animal Farm" (ca. 100 sider)
• Halas, John. Animal Farm (animated film version). 1954 (ca. 2t)
*Lydbog: https://www.youtube.com/watch?v=kc78arfcmRo
*Antologi: Animal Farm, Trine Østergaard og Systime A/S. 2021.


EVALUERING
Der foretages løbende evaluering i plenum.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Twisted stories 🌀 (exam)

FORMÅL & INDHOLD:
I dette forløb skal vi arbejde med analyseredskaber inden for fiktion, med særligt fokus på historier, der tager en uventet drejning. I forløbet indgår et udvalg af tekster, som skal analyseres ved hjælp af følgende begreber: 'suspense, foreshadowing, plot, og  plot twist'. Formålet er således at få indarbejdet disse analyseredskaber i jeres arbejde med fiktion.

METODE:
Fokus vil være på jeres sprogproduktion samt analytiske forståelse. Derfor vil der arbejdes primært i grupper, på klassebasis eller med selvstændigt elevarbejde; alt sammen med fokus på udvikle jeres engelske ordforråd og analytiske værktøjskasse inden for fiktion.


MATERIALE:
- INTRO: ”Urban Legend” (film) – de første 5 minutter (1998). Link: http://www.youtube.com/watch?v=QH3FgMtPEVU
- SETTING: Shirley Jackson, The Lottery (1948). Link: https://sites.middlebury.edu/individualandthesociety/files/2010/09/jackson_lottery.pdf (8 ns.)
- NARRATOR & POV: Ursula Le Guin, The Wife's Story (1982). Short story. (3 ns.)
- PLOT: Martin Scorsese, Shutter Island (2010) (2h18min)
- THEME/MESSAGE: Daniel Ransom, Payton (1985). Short story. (2 ns.)


Materiale til fiktionsværktøjskasse:
I bogen Delaney, Denis; et. Al.: ”Fields of Vision – Literature in the English Language, volume 1”, Longman, 2003:
”Setting”, pp. A35-A36. (2 ns.)
”Character”, pp. A42-A44. (3 ns.)
”Plot”, pp. A50-A54. (1 ns.)
”Narrators and point of view”, pp. A55-A61. (2 ns.)
”Theme”, p. A62. (1 ns.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 America: Land of the Free? 🌎 (exam)

FORMÅL OG INDHOLD:
Med udgangspunkt i det nordamerikanske kontinent, behandler forløbet en række tematikker om USA. Fokus vil ligge på at forstå de historiske rammer for USAs tilblivelse og behandle emner som kultur, religion og politik. Undervejs i forløbet skal eleverne diskutere og forholde sig til, hvorvidt fortællingen om USA, som et frit land, kan udfordres.

De behandlede temaer er: Freedom of Land, Freedom of Religion samt Freedom of Speech.

Ved at anvende forskelligartet tekstmateriale, som tidsmæssigt spænder sig fra ca. 1850'erne til nyere tid, skal eleverne bl.a. arbejde grundigere med non-fiktionsanalysen. Eleverne vil ligeledes introduceres til dokumentarfilmanalysen, hvor udvalgte filmiske virkemidler analyseres.

MATERIALE:

Freedom of Land:
- Painting: Gast, John: "American Progress", 1872
- Film: "The Ballad of Buster Scruggs", 2018, Netflix, Joel and Ethan Coen (ca. 2t 30 min)

- Informative text: Finderup & Fogh: "The Frontier Heritage" in Worlds of English (ca. 2 ns)
- Informative text: Holm: "Being a Frontier Man" in Being American. Identity, politics and contemporary society (2 ns)
- Video: "What is manifest destiny?", https://www.youtube.com/watch?v=QafRByzRQm0 (5 min)
- Video: TED-ed "History vs. Christopher Columbus", https://www.youtube.com/watch?v=GD3dgiDreGc (6 min)


Freedom of Religion:
- True-crime documentary: "Keep Sweet: Pray and Obey", ep.1, Netflix, 2022 (ca. 1 t)

- Informative text: Kearny mfl., "The Protestant Heritage" in The American Way, 1984 (ca. 4 ns)
-Video: Stand together, "The role of faith in America today" w. Eboo Patel, https://www.youtube.com/watch?v=Anma1WpG5RM (5 min)


Freedom of Speech:
- Donald Trump: Inauguration Address (2017) (ca. 2 ns)

- Informative text: Nørgaard: "The American Dream", Gyldendal, 2013. (ca. 1,5 ns)
- Video: "Trump Inauguration Speech", 2017, https://www.youtube.com/watch?v=sRBsJNdK1t0&feature=youtu.be (ca. 15 min)
-Informative text: Holm: "American Government" in Being American. Identity, politics and contemporary society (2 ns)
-Video: "Freedom of Speech", https://www.youtube.com/watch?v=6PlGtlk5bmE
-Video: "Freedom of Speech is Not Just About Words",  https://www.youtube.com/watch?si=CQ3v6_iOuYMvMhpk&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fge.usembassy.gov%2F&source_ve_path=MzY4NDIsMzY4NDIsMjg2NjQsMTY0NTA2&v=YVbg63voZDE&feature=youtu.be
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer