Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2023 Fr1-r/ 1-4s (Fr1-r/, Fr2-r/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Répétition de la langue française
FORMÅL:
Dette forløb er en repetition af fransk sprog og kultur i forhold til mundtlighed, skriftlighed, fonetik, grammatik, kultur & historie. Vi vil have særlig fokus på træning i at tale, lytte til, forstå og skrive fransk med udgangspunkt i fransksprogede kulturer.
INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i ”Carte Blanche” grundbog og øvebog fra kapitel 12 og frem, der suppleres med mundtlige øvelser samt mindre skriftlige afleveringer i 1g.
METODE:
Der vil blive arbejdet skiftevis på klassebasis og i grupper/par, hele tiden med det fokus at få at tale, lytte til og gradvist forstå og tale fransk. Fordybelsestiden består både af skriftligt arbejde og lydoptagelser og vil primært foregå individuelt suppleret med afleveringer i par/grupper.
MATERIALE:
• Fitzner, Jutta; et. Al.: ”Carte Blanche, GRUNDBOG + ØVEBOG + FRANSK GRAMMATIK”, Gyldendal, 2002.
+ diverse supplerende materialer, så som YouTube-videoer med franske sange, introduktion til fransk politik samt øvelser, test og prøver fra franskportal.dk.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
FORLØBET UDGØR 70% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 1.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
La chanson et la musique française
FORMÅL:
I dette forløb har eleverne arbejdet med fransk poesi i form af sangtekster om krig, fred og kærlighed. De har oparbejdet et ordforråd til at tale om sange, musik samt genretræk og stilistiske virkemidler i poesi, som de har skullet bruge til at lave videopræsentationer af en sang efter eget valg i grupper.
INDHOLD OG MATERIALE:
"La Marseillaise" (hymne national français), Rouget de Lisle (1792).
"Le déserteur", Boris Vian (1954).
"Non, je ne regrette rien", Charles Dumont (1956), sortie par Edith Piaf (1960).
"L'oiseau et l'enfant" (Concours Eurovision de la chanson), Joe Gracy (1977), sortie par Marie Myriam (1977).
"Cendrillon", Téléphone (1982).
"Pour que tu m'aimes encore", Céline Dion (1995).
Supplerende materiale:
"La clé - Analyse og metode til fransk", s. 19-22 om poesi og s. 38-41 om musik, Østergaard Nielsen et.al., Systime, 2022
Musikvideoer med Edith Piaf: "La vie en rose" og "Non, je ne regrette rien"
https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Marseillaise
https://www.ebu.ch/fr/topics/eurovision-song-contest
https://fr.wikipedia.org/wiki/Concours_Eurovision_de_la_chanson
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Oiseau_et_l%27Enfant
+ selvvalgte sange til videopræsentationer
METODE:
Eleverne har arbejdet med at læse, forstå og tale om sangtekster, poesi og musik på fransk og med mundtlig præsentation af sange.
EVALUERING:
Eleverne har lavet en præsentation af en sangtekst efter eget valg i forbindelse med 2 fagdage i juni, hvor den basale grammatik desuden er blevet repeteret.
FORLØBET UDGØR CA. 30% FRANSKUNDERVISNINGEN i 1.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Eksamenstema: La famille
FORMÅL:
At kunne læse og forstå litterære tekster på fransk samt kunne redegøre for og lave en basal analyse og fortolkning af, hvordan familieforhold bliver skildret i fransk litteratur, franske film og andre former for tekster. Forløbet bruges desuden til at repetere almene udtryk og sætningskonstruktion på fransk med det formål at kunne lytte, læse, skrive og tale på fransk.
INDHOLD:
Tekster og andet materiale med fokus på familierelationer
MATERIALE:
Jean-Louis Fournier, Il a jamais tué personne, mon papa (autobiographie). Systime, 2002.
"Toujours chez maman et papa" (korte tekster om familierelationer fra et gammelt eksamenssæt)
Édouard Louis, Qui a tué mon père (extrait de l'autobiographie). Seuil, 2018.
METODE:
Par- og gruppearbejde med mundtlige fremlæggelser i matrixgrupper samt tekstlæsning og opsamling i klassedialog.
EVALUERING:
Formativ evaluering med skriftlige øvelser i forbindelse med værklæsningen af Fournier samt perspektivering til Édouard Louis i eksamensrepetitionen.
FORLØBET UDGØR CA. 25% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Lommefilm på fransk
FORMÅL:
I dette forløb skal eleverne arbejde med at lave en lommefilm på max 3 minutter, filmet på mobilen. Lommefilmen skal være på fransk, og den kommer til at konkurrere i en filmfestival for alle sprogfag i 2.g. Formålet er at træne elevernes mundtlighed igennem udarbejdelsen af et manuskript samt udtale og mundtlig forståelse under selve optagelsen.
INDHOLD:
Lommefilmen skal være på max 3 minutter og indeholde max 3 scener. Eleverne udarbejder et manuskript, som afleveres og rettes af læreren. Sideløbende med optagelsen af filmen skal eleverne desuden overveje kameravinkel, sceneopsætning samt sørge for at få indarbejdet fransk kultur i deres lommefilm.
METODE:
Arbejdet startes med en fælles introduktion for alle 2.g-elever, hvor de vil blive sat ind i emnet og rammerne for deres lommefilm. Derefter arbejdes der i grupper i fællesskab med lærere, hvor de brainstormer på årets emner og kommer frem til en endelig del. Endelig bruges resten af modulerne på gruppearbejde, hvor manuskriptet udarbejdes og filmen laves. Eleverne skal også sørge for at undertekste deres film, så de andre sprogelever kan følge med. Arbejdet slutter med en filmfestival, hvor alle 2.g’ere stemmer på årets bedste sprogfilm.
MATERIALE:
- PPT vedr. tema, rammesætning samt tips til, hvilke overvejelser, man skal have, når man filmer sin film.
- Dokumenter med hjælp til brainstorming og idégenerering.
EVALUERING:
Evalueringen vil primært foregå under filmfestivalen, hvor eleverne stemmer på den bedste film, og hvor juryen vægter sprog højest.
Særlige fokuspunkter: Sprogproduktion, behandling af årets tema (jul), kreativitet og lommefilmens brug af filmiske virkemidler.
FORLØBET UDGØR CA. 10% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Eksamenstema: L'immigration et l'inégalité
FORMÅL:
Forløb om immigration og ulighed i Frankrig med udgangspunkt i spillefilmene Samba og Intouchables med en analyse og fortolkning af, hvordan temaerne belyses i fiktion.
INDHOLD OG MATERIALE:
Film: Samba af Éric Toledano og Olivier Nakache (2014)
Film: Intouchables af Eric Toledano og Olivier Nakache (2011) og manuskriptet med tilhørende opgaver til filmen på franskportal.dk.
METODE:
Individuelt arbejde med anmeldelse af Samba i vlog-form, par- og gruppearbejde med øvelser til Les Intouchables og individuelt arbejde med skriftlig eksamensøvelse baseret på Intouchables.
EVALUERING:
Feedback på SRO (kun for SR-eleverne) samt formativ evaluering gennem opsamling på sproglige og indholdsmæssige øvelser undervejs.
FORLØBET UDGØR CA. 20% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Eksamenstema: La francophonie
Eksamenstema: La francophonie
FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med frankofoni på tværs af fransktalende lande med særligt fokus på Senegal, Algeriet og Haïtï med perspektivering af disse landes kulturer til andre frankofone kulturer gennem afleveringer med inddragelse af tekster om Marokko og Tunesien. Vi har arbejdet med at få et overordnet indblik i landenes kultur og deres indbyrdes ligheder og forskelle. Vi har desuden arbejdet med immigration til Frankrig og de følelser og tanker, der følger med det at være immigrant. I forbindelse med dette forløb har vi desuden haft besøg af franske udvekslingselever, hvor eleverne har arbejdet med at lave en kort filmpræsentation af vores gymnasium og har fremlagt fagligt stof for de franske elever, som til gengæld hat afholdt præsentationer om det franske skolesystem for vores elever.
INDHOLD:
For hvert land læses der 1-2 fiktive og non-fiktive tekster, der er blevet sammenholdt med faktuel information om landene.
METODE:
Arbejdet foregår skiftevis på klassebasis, som par/gruppearbejde og som selvstændigt arbejde i form af en skriftlig aflevering om den senegalesiske tekst om Moussa Lo, en mundtig aflevering om Le Maroc og en skriftlig eksamensopgave om Tunesien. Der har været fokus på at bruge fransk som arbejdssprog i undervisningen og ved løbende præsentationer på video og i matrixgrupper i undervisningen.
MATERIALE:
L’INTRODUCTION À LA FRANCOPHONIE :
Les francophones: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-francophones/
La francophonie: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-francophonie/
Les DOM-Tom/COM: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-dom-tom-com/
La traite des noirs: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-traite-des-noirs/
LE SÉNÉGAL :
N’Dour Youssou, « Kirikou » (paroles): https://www.youtube.com/watch?v=cWriEqWEj60&t=4s
« Kirikou » : https://fr.wikipedia.org/wiki/Kirikou
« Sénegal » : https://fr.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9n%C3%A9gal
« Moussa Lô » : i Jensen, Peter: Porte-Paroles – Dix portraits de jeunes francophones, Systime, 2001, s. 49-52.
« Senghor » :https://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9opold_S%C3%A9dar_Senghor
Léopold Sedar Senghor, « Poème à mon frère blanc »
L’ALGÉRIE :
Benaïssa, Aïcha, « Née en France » , red. Kitti Reffs, Gyldendal, 2003.
(Uddrag på 5 normalsider) + baggrundsviden om Algeriet
LA HAÏTI :
« Haiti Cherie » , Stevy MAHY feat. James Germain, clip avec paroles, https://www.youtube.com/watch?v=WRH1KRATeAs
« En Haîti, la musique pour une révolution politique » , Radio-Canada info,
https://www.youtube.com/watch?v=TqPG6fwLSmg
+ baggrundsviden om Haïti
Laferrière, Dany : « Chronique de la dérive douce » i antologien Paroles d’Haïti (red. af Ingegerd Nissen Petersen), Munksgaard, 1997, s. 12-23.
LE MAROC:
« Hassan nous raconte sa vie à Marrakech », artikel (ukendt forfatter).
EVALUERING:
Eleverne har både under og efter forløbet arbejdet med mundtlige og skriftlige produkter om fransk kultur i København og frankofoni samt diverse andre eksamensopgaver.
FORLØBET UDGØR CA. 25% AF FRANSKUNDERVISNINGEN i 2.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Eksamenstema: Les grands classiques
FORMÅL:
Dette forløb er en introduktion til uddrag af værker og kunstnere, der betragtes som klassikere inden for fransk litteratur. Arbejdet med disse tekster skal bidrage til at udvikle en forståelse for fransk litteraturhistorie og kultur, og I vil blive bedt om at reflektere over spørgsmålene: ”Qu’est-ce qui est classique?” og ”Pourquoi ce texte/cet auteur est-il considéré classique?”.
INDHOLD:
I dette forløb er der læst uddrag af store franske forfattere som de la Fontaine, Molière, Montesquieu, Proust og Camus samt introduceret til forskellige litterære strømninger.
METODE:
Fordi flere af teksterne, der indgår i dette forløb, er mere end 100 år gamle eller er skrevet i et komplekst sprog, vil store dele af tekstlæsningen foregå sammen i klassen suppleret af arbejdsspørgsmål til teksterne som lektier. Teksterne er alle uddrag fra antologien ”Entrées”, som er godt gloseret, og tekstlæsningen suppleres med opgaver og refleksionsøvelser for at supplere forståelsen. I forløbet vil der også indgå gruppearbejde samt individuel tekstlæsning og –forståelse mhp. at udvikle jeres selvstændige fransk hvad angår mundtlighed, tekstlæsning og forståelse.
MATERIALE:
I Bering, Mette; Sørensen, Mimi: ”Entrées – Fransk basisbog”, Gyldendal, 2009:
De la Fontaine, Jean: ”Le corbeau et le renard” (1668) med tilhørende opgaver (pp. 66-70).
Molière, "Le Bourgeois Gentilhomme” (1670) + introduktion til "Le théâtre de Molière” (pp. 71-74).
Montesquieu ”Les lettres persanes” (1721) + introduktion til "Montesquieu et les Lumières" (pp. 75-78).
Proust, Marcel "La madeleine de Proust" en version bande dessinée + le célèbre extrait de la madeleine de "À la recherche du temps perdu" (1913)
SUPPLERENDE STOF:
Eleven har læst og præsenteret romanen "Un souper de neige" af Jean Anglade (2000).
EVALUERING:
Fokus på mundtlig sprogproduktion i besvarelsen af arbejdsopgaver fra antologien Entrées.
FORLØBET FYLDER CA. 20% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284146",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284146",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284146"
}