Holdet 2024 EN-xy/ - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2024 EN-xy/ (EN-xy/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Theme 1: Shakespeare and A Midsummer Night's Dream
Titel 2 Theme 2: Democratic Struggles
Titel 3 Theme 3: The History of Love and Language
Titel 4 Theme 4: Fantastic Christmas
Titel 5 Theme 5: The English Game: Sport and Identity

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Theme 1: Shakespeare and A Midsummer Night's Dream

Forløbet tager udgangspunkt i TNT theatre and ADG Europes version af a A Midtsummer Night's Dream som den fremførtes i Kongen Have august 2024.

Hermed arbejder forløbet med at introducere Shakespeare, hans verden og forfatterskab.  Dertil kobles kortere uddrag af Romeo og Julie, A Midtsummer Night's Dream samt Twelfth Night og vi ser filmen Shakespeare in Love.

Læringsmål for temaet:
-Introduktion til Shakespeare og hans forfatterskab og verden.
-Elizabethansk verdensbillede, teater og samfund.
-Filmanalyse

Kernestof:
- A Midtsummer Night's Dream åbningsscenen fra: https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/a-midsummer-nights-dream/language/the-opening-scene
- Pucks tale fra filmversionen Dead Poets Society 1989 fra: https://www.youtube.com/watch?v=sY8cqxTAPRQ
- Here Are Shakespeare’s 15 Most Beloved Quotes fra: https://time.com/4299219/william-shakespeare-plays-quotes-kindle/
- Romeo and Juliet. Marcia Williams cartoon version. Walker Books, 1998
- Twelfth Night. Marcia Williams cartoon version. WAlker Books, 2001
- Romeo and Juliet Act I Scene V


Supplerede materiale:
- Marc Norman and Tom Stoppards film: Shakespeare in Love, 1998

Omfang: ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Theme 2: Democratic Struggles

Forløbet fokuserer på centrale nedslagspunkter igennem næsten 200 års kamp for stemmeret og overgang til demokrati i hhv. USA, Storbritannien og Sydafrika samt udblik til Nigeria. Forløbet fokuserer væsentligst på non-fiction-tekster, men indeholder også fiktion og talen som omdrejningspunkt.  I forlængelse af forløbet arbdes med det amerikanske valg 2024.

Kernestof:
- Thomas Jefferson, The Declaration of Independence,1776
- Excerpt of Frederick Douglass, “What the Black Man Wants”, 1865, http://teachingamericanhistory.org/library/document/what-the-black-man-wants, viewed April, 2018
- Emmeline -Pankhurst, “Freedom or Death”, November13, 1913, https://www.theguardian.com/theguardian/2007/apr/27/greatspeeches, viewed April, 2018
- Chinua Achebe: "The Voter" 1965
- Excerpt of Desmond M. Tutu, No Future without Forgiveness, Rider, 1999
- Jason "David Wong" Pargin: How Half Of America Lost Its F**king Mind, 2016 fra: https://www.cracked.com/blog/6-reasons-trumps-rise-that-no-one-talks-about
Trump Triggers a Crisis in Denmark—And Europe
What a single phone call from the president-elect did to an unswerving American ally
By Trump Triggers a Crisis in Denmark—And Europe
- Trump Triggers a Crisis in Denmark—And Europe
- Anne Applebaum: What a single phone call from the president-elect did to an unswerving American ally, January 18, 2025

Supplerende stof:
- America the Story of Us: Frederick Douglass | History
- https://www.youtube.com/watch?v=ZY-4lZQUXRI
- Apartheid Explained

Om det amerikanske valg:
- https://www.youtube.com/watch?v=9sTK9zOuZwg
- https://www.youtube.com/watch?v=Pf5vkBwiEUk



OMFANG: ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Theme 3: The History of Love and Language

Vi undersøger bredden af begrebet "love" og ser på, hvordan emnet er blevet behandlet i litteraturen til forskellige tider i historien og arbejder derigennem med litteraturhistorie.  Fokus er litteratur- og sproghistorie samt perler af klassiske værker i uddrag. Hertil et selvvagt klassisk værk i læsecirkler.  Dette tema er derfor også VÆRKLÆSNING.

Formål:
Behandlingen af temaet kærlighed i forskellige litterære perioder. Litteraturhistorie, sproghistorie og formidling er centrale foci for emnet. I forbindelse med sproghistorie berøres begrebet Lingua Franca samt anglicismer i det danske sprog.

Kernestof: Valg mellem romanerne:
- Stephen Chbosky: The Perks of Being a Wallflower, 1999
- Nathaniel Hawthorne: The Scarlet Lette, 1850
- Harper Lee: To Kill a Mockingbird, 1960
- F. Scott Fitzgerald: The Great Gatsby, 1925 novel
- Jane Austen: Pride and Prejudice, 1813
- Charles Dickens: Great Expectations, 1861 (som ingen valgte)

Supplerende stof:
-Kapitel 1: Literary Periods fra The English Handbook: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=129

Metode:
Projektarbejde med værklæsning af selvvalgt værk fra forskellige litterære perioder med krav om fremlæggelse samt essayskrivning med focus er på at se litteraturhistorien og temaet i selvvalgt roman med samme tematik: kærlighed.

Hertil løbende arbejde med grammatik og sprogforståelse fortrinsvis med Getting Started A og English in Danish.


OMFANG: ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Theme 4: Fantastic Christmas

Kort juleemne om genren fantasy med udgangspunkt i uddrag af The Lion, The Witch and the Wardrobe samt filmversion: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe fra 2005.
Med C. S. Lewis præsenteres klassisk fantasy og genrens konventioner og der arbejdes med filmanalyse og remediering fra roman til film versionen.
Charles Dickens samt viktoriansk litteratur og verdensbillede repræsenteret af et uddrag af A Christmas Carrol: Stave One, 1843. Emnet afsluttes med moderne versioner af fantasy  via elevernes egne produktioner af noveller under titlen "Fantastic Christmas Stories"

Kernestof:
- C. S. Lewis: The Lion, the Witch and the Wardrobe i uddrag fra Finnerup og Fog: Worlds of Fantasy, 2005, s. 23-34
- Charles Dickens: A Christmas Carol, 1843, Stave 1
- Oplæst version af Charles Dickens: A Christmas Carol, 1843, Stave 1 fra: https://www.youtube.com/watch?v=KQqXYI6ZHWk


Supplerende stof:
- Gen. Z version af A Christmas Carol fra: https://www.tiktok.com/@richardfrankscomedy/video/7448664185975754016
-Kontekst for A Christmas Carol fra: https://www.youtube.com/watch?v=cTHAN3_P7uE

OMFANG: ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Theme 5: The English Game: Sport and Identity

Dette tema tager udgangspunkt i sport og identitet som emne og identitetsmarkør i engelsktalende lande både de klassiske UK og US men primært andre engelsktalende områder. Emnet tage udgangspunkt i artikler om sportens indflydelse på national identitet i engelsktalende lande.  Begreberne Lingua Franca og Imagined Communities inddrages i temaet. Fokus er hermed på sprog og identitet i engelsksprogede lande som det kommer til udtryk via sport.
Dertil arbejdes i grupper med forskellige engelsktalende landes identitet repræsenteret ved en af det engelsktalende områdes mest populære sportsgrene herunder Australia, New Zealand, South Africa, Nigeria, India, Ireland, Scotland og Jamaica. Et kort blik på britisk identitet og fodboldkultur samt amerikansk kultur via Cheerleading inddrages også ved et besøg fra Copenhagen Cheerleaders med praktisk cheerleading workshop.

Hertil genbesøges tidligere emner og analysekompetencer som repetition.


Kernestof:
-John Valentine: The Influence of Sports on National Identity: More Than Just a Game, 2025 i Medium fra: https://medium.com/@johnvalentinemedia/the-influence-of-sports-on-national-identity-more-than-just-a-game-91b2f95a3c48
- Gurinder Chadhas filmversion af Bend It Like Beckham, 2002
- David De’ Ath: Do Most Football Clubs Use English as a Lingua Franca?, 2024 fra: https://wonderfulworldenglish.com/football-clubs-use-english/

Supplerende stof:
- Liam O'Brien: Britain now has 7 social classes - and working class is a dwindling breed i The Independant, 2013
-Trailer for Julian Fellowes' Netflix serie: The English Game, 2020
- Elevproducerede oplæg om deres SRP'er med tematikker om sport og identitet i hhv UK og US.

Løbende arbejde med grammatik og ordbøgerne:
. dictionary.com
. thesaurus.com
. powerthesaurus.org
. www.ordbogen.com

Omfang: ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer