Holdet 2024 eø-2abcp/ - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Erhvervsøkonomi C
Lærer(e)
Hold 2024 eø-2abcp/ (eø-2abcp/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rammevilkår og forretningsmodeller
Titel 2 Konkurrenceforhold og strategi
Titel 3 Afsætning og marketing
Titel 4 Regnskab og bæredygtighed
Titel 5 Ledelse og organisation

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rammevilkår og forretningsmodeller

Formål
Formålet med forløbet er at sætte eleverne i stand til at give en begrundet redegørelse for en virksomheds forretningsmodel og for, hvordan forretningsmodellen hele tiden skal tilpasses udefrakommende nationale og internationale sociale, teknologiske, samfundsøkonomiske, miljømæssige, politiske, juridiske og etiske faktorer.

Forløbets centrale pointe er, at faktorer som ovenstående, også kaldet rammevilkår, afgør virksomhedens handlerum, og at en virksomhed ikke kan sprænge dette handlerum eller overleve, hvis den ikke leverer et resultat, som giver værdi for andre end virksomheden selv. Den må derimod forsøge at tilpasse sin forretningsmodel og vende de begrænsninger og trusler som rammevilkårene udgør, til nye muligheder

Indhold
Erhvervsøkonomiske grundbegreber, herunder markedsandel, profit, vækst, omsætning, udbud og efterspørgsel

Forretningsmodelkomponenter, herunder partnere, aktiviteter, ressourcer, omkostninger, kundeværdi, indtægter, kunderelationer, kunder og distributionskanaler

Rammevilkår, herunder sociale, teknologiske, samfundsøkonomiske, miljømæssige, politiske, juridiske samt etiske faktorer

Konkurrenceforhold, herunder konkurrenceformerne fuldkommen konkurrence, monopolistisk konkurrence, differentieret oligopol, homogent oligopol og monopol

Metode
Der undervises ud fra et induktivt og case-baseret undervisningsprincip. Det vil sige, at undervisningen er tilrettelagt med udgangspunkt i et virkelighedsnært og autentisk materiale, der beskriver nogle begivenheder, problemstillinger eller en situation, der knytter sig til en virksomhed og som herefter undersøges og diskuteres med anvendelse af fagets teori.

I dette forløb, som er det første i erhvervsøkonomi, betones, at vi ser problemstillinger fra virksomhedsperspektiv. Konkrete eksempler fra undervisningen er, at selv om told, arbejdsløshed og monopoler set fra et forbruger- og et samfundsperspektiv ikke er godt, kan det sagtens være til fordel for den enkelte virksomhed.

Materiale
Virksomheder: TEMU, Volkswagen, Ung-rejs, C. L. Seifert
Se i øvrigt kernestof og supplerende stof

Evaluering
Forløbet evalueres med en 60 min. skriftlig prøve. Til prøven medbringes kun lommeregner og blyant. Mobiltelefon kan ikke bruges som lommeregner.
I prøven vægtes en grundlæggende viden inden for kernestoffet, men især evnen til at bringe denne viden i anvendelse ved at kombinere viden fra teori og kendte samt information fra ukendte cases.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Konkurrenceforhold og strategi

Formål
Formålet med forløbet er at sætte eleverne i stand til at analysere en virksomheds konkurrencemæssige omverden, herunder hvilke faktorer der kan øge konkurrencen i en branche og hvilke strategier der kan bringes i spil for at håndtere konkurrencen

Indhold
Konkurrenceforhold, herunder konkurrenceformer og Porters Five Forces

Positionering, herunder Unique Selling Points og positioneringkort

Konkurrencestrategier, herunder differentiering, omkostningsdominans, omkostningsfokus og differentieringsfokus, PLC-kurven og Boston Consulting Groups vækst-/markedsandelsmatrix

Vækstmuligheder

Metode
Der undervises ud fra et induktivt og case-baseret undervisningsprincip. Det vil sige, at undervisningen er tilrettelagt med udgangspunkt i et virkelighedsnært og autentisk materiale, der beskriver nogle begivenheder, problemstillinger eller en situation, der knytter sig til en virksomhed og som herefter undersøges og diskuteres med anvendelse af fagets teori.

Materiale
Virksomheder: Novo Nordisk, Gunner Due Biler, Ryanair, Coop, Salling Group m.fl.
Se i øvrigt kernestof og supplerende stof

Evaluering
Forløbet evalueres med en skriftlig prøve. Prøvematerialet er en case (en historie om en virksomhed).
I prøven vægtes evnen til at anvende viden om forløbets indhold (s.d.) i en analyse af casen. Til prøven kan bogen 'Luk virksomheden op!' anvendes. Prøven skrives i hånden.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Afsætning og marketing

Formål
Forløbets væsentligste pointe er, at virksomheders arbejde med afsætning og marketing ikke kun er promotion, som det ofte er opfattelsen i daglig sprogbrug, men at afsætning og marketing (blandt andet) også er produktudvikling og -tilpasning, prisstrategi og profitmaksimering, distribution, søgemaskineoptimering og algoritmisering. Dette sammenfattes i forløbet som 'de fire P'er (Produkt, Placering, Pris og Promotion), og vi arbejder med at undersøge, hvordan man sammensætter sine P'er afhængig af forretningsmodel, rammevilkår, konkurrenceforhold, konkurrencesstrategi og økonomisk og ledelsemæssig formåen.

Indhold
Branding og brand-værdi, herunder brandingmetoder (traditionel branding vs. opmærksomhedsøkonomi)
Segmenteringskriterier, herunder geografiske, adfærdsmæssige, psykologiske og socioøkonomiske
Marketing mix, herunder 4P

Metode
Der undervises ud fra et induktivt og case-baseret undervisningsprincip. Det vil sige, at undervisningen er tilrettelagt med udgangspunkt i et virkelighedsnært og autentisk materiale, der beskriver nogle begivenheder, problemstillinger eller en situation, der knytter sig til en virksomhed og som herefter undersøges og diskuteres med anvendelse af fagets teori.

Dette forløb vedrører den side af private virksomheder, som elever konstant eksponeres for, og derfor lægges der i forløbet både vægt på konstruktion og på dekonstruktion af markedsføringsstrategier for at give eleverne mulighed for at skærpe deres kritiske sans.

Materiale
Virksomheder: nemlig.com, amazon.com, Huawei, Bog&idé, Lagkagehuset, Hummel
Se i øvrigt kernestof og supplerende stof

Evaluering
Forløbet evalueres med en 60 min. skriftlig prøve. Til prøven medbringes kun lommeregner og blyant. Mobiltelefon kan ikke bruges som lommeregner.
I prøven vægtes en grundlæggende viden inden for kernestoffet, men især evnen til at bringe denne viden i anvendelse ved at kombinere viden fra teori og kendte samt information fra ukendte cases.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Regnskab og bæredygtighed

Formål
Det er når regnskabet gøres op, at vi kan konstatere, om en virksomhed er økonomisk bæredygtig. Centralt i forløbet står træning i læsning af virksomheders lovpligtige årsrapport, hvor vi koncentrerer os om den kvantitative del, nemlig regnskabet. Her finder vi resultatopgørelsen, som vi læser som et udtryk for en virksomheds indkomst (kr./tid) og balancen, som vi læser som et udtryk for en virksomheds formue (kr.). Hængslet mellem resultatopgørelsen og balancen er årets resultat, hvor et overskud fører til en øget balancesum (virksomhedens formue øges), og omvendt reduceres virksomhedens formue med et underskud, som skal lånefinansieres, hvis formuen bliver negativ.

Vi analyserer regnskaber for så vidt angår rentabilitet (evnen til at skabe værdi), likviditet (evnen til at betale sine regninger) og soliditet (evnen til at modstå udsving) vha. udvalgte centrale nøgletal, og vi anvender nøgletallene til at vurdere, hvad forskellige interessenter såsom ejere, banker, ledere og leverandører skal gøre.

Ved bæredygtighed forstås undertiden "den tredobbelte bundlinje" bestående af økonomisk, social og miljømæssig bæredygtighed. I dette forløb er der fokus på den økonomiske bæredygtighed, mens de sociale og miljømæssige problemstillinger, som er relateret til etik, jura, interessenter, miljøbelastning og medarbejdertrivsel behandles i forløbene 'Rammevilkår og forretningsmodeller' og 'Organisation og ledelse'.

Indhold
Resultatopgørelse, herunder omsætning, dækningsbidrag (bruttoresultat), faste og variable omkostninger, afskrivninger, resultat før renter, resultat før skat, årets resultat
Balance, herunder aktiver (materielle/immaterielle aktiver, anlægsaktiver, omsætningsaktiver, finansielle aktiver og likviditet) og passiver (egenkapital og fremmedkapital, kortfristet og langfristet gæld)
Regnskabsanalyse, herunder egenkapitalens forrentning, afkastningsgrad, overskudsgrad, aktivernes omsætningshastighed, dækningsgrad, likviditetsgrad og soliditetsgrad

Metode
Da regnskabdisciplinen er begrebstung holder vi alle andre variabler konstante og bruger en case som illustration, nemlig Pandora A/S, og som træning arbejder eleverne med at lave tilsvarende analyser for deres projektvirksomhed, som de har gjort med Pandora.

Materiale
Virksomheder: Pandora. Hertil årsrapporter fra andre virksomheder i smykkebranchen som sammenligningsgrundlag samt de virksomheder, som eleverne arbejder med individuelt og i grupper i deres eø-projekt.

Evaluering
For at evaluere i hvilket omfang eleverne lever op til det faglige mål om at kunne anvende viden om en virksomheds økonomiske situation til at undersøge og diskutere virksomhedens bæredygtighed, evalueres forløbet med en skriftlig prøve.
Elevernes udprøves i praktisk anvendelse af et konkret virksomhedsregnskab som grundlag for at tage forskellige økonomiske beslutninger
Hertil udprøves eleverne i teoretisk forståelse af sammenhængen mellem nøgletal ved, at de skal tage stilling til, hvilket nøgletal, der berøres i forbindelse med forskellige økonomiske hændelser, interne som eksterne.
Endelig udprøves eleverne i talforståelse ved at skulle færdiggøre en resultatopgørelse
Hjælpemidler: Grundbog, noter, lommeregner


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ledelse og organisation

Formål
Formålet med forløbet er at introducere til grundlæggende begrebspar inden for organisationsteori og ledelsesteori og at undersøge, hvilke sammenhænge der er mellem organisationers opbygning og måden som de ledes på. På den måde trænes det faglige mål om at anvende viden og kundskaber om en virksomheds organisatoriske og ledelsesmæssige forhold til at undersøge og diskutere virksomhedens interne forhold

Indhold
Organisationsstrukturer, herunder organisk og mekanistisk organisationsstruktur
Organisationsudvikling, herunder Greiners model
Ledelse, herunder ledelsesformer og værdibaseret ledelse

Metode
I forløbet tager vi udgangspunkt i den danske virksomhed Soundboks' turbulente start-up fase. Casen adresserer typiske problemsstillinger i organisationsudvikling (Greiner) og ledelsesformer, og giver samtidig anledning til at evaluere fordele og ulemper ved organisk og mekanistisk organisationsstruktur. For så vidt angår værdibaseret ledelse bruger vi A. P. Møller-Mærsk som eksempel, og eleverne undersøger efterfølgende, i hvilket omfang deres projektvirksomheder benytter sig af værdibaseret ledelse

Materiale
Virksomheder: Soundboks, A. P. Møller-Mærsk, elevers selvvalgte projektvirksomhed
Se desuden kernestof og supplerende stof

Evaluering
Eleverne får gruppevis feedback på arbejdet med deres projektvirksomhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer