Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dramatik C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2024 dr1-r 1-2s (dr1-r/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro /Portfolio
Emne: Intro/ portfolio
Formål:
- At give eleverne et fælles udgangspunkt i forhold til team, forventninger, dramatiske kernebegreber og portfoliomappe.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
- Fokus på individet som en del af fællesskabet
Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde og individuel hjemmearbejde
Materiale:
”Intro – kompendium” af Torben Ibsgaard
Gennemgået arbejde:
Snak om kernebegreber:
Give and take
Fantasi
Kontrast
Via negative (det er ok at fejle)
Spænding
Aktion/ reaktion (herunder kinesthetic response - viewpoint)
Individuel præsentation af sig selv og begrundelse for at have valgt faget. (iscenesat som forestilling med lyssætning)
Sætte begreber i (epoché) ”parentes” = tage en ting ud af kontekst og beskrive det. -
Habitus: Din rygsæk med hvad du bærer rundt på i form af viden/ vaner/ opdragelse ect
Tankestruktur: beskrivelse – analyse – forklaringer på
MODEL: Det reflekterende team
Teamarbejde: Awareness
Et fond af icebreakers
Løbende evaluering
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
IMPRO
Emne: Impro
Formål:
- At give eleverne en indføring i improteater specielt med udgangspunkt i Keith Johnstones metode og filosofi. Arbejdet skal munde ud i en forestilling i samarbejde med de andre dramahold.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
- reflektere over den skabende proces og produktet
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- forstå og anvende udvalgte teorier om europæisk drama og teater og se dem i en kulturhistorisk sammenhæng
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre.
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en idé
- grundlæggende principper for at skabe et spil for eller med andre, med eller uden en tekst
- grundlæggende begreber, teknikker og metoder i arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
- Udvikle fantasien og give bevidsthed om dens generelle betydning.
- Udvikle evnen til at slippe intellektet/ kontrollen og arbejde intuitivt
- Udvikle evnen til at være almindelig, slappe a´ og turde satse.
- Udvikle evnet til at turde fejle.
Arbejdsformer:
- .Forelæsning, Lærestyret klasseundervisning, gruppearbejde og individuel arbejde
Materiale:
"At give konstruktiv kritik i Dramatik" af Torben Ibsgaard, 1-4, 15 forskellige fokus - punkter
"Improvisation og teatersport" af: Keith Johnstone, 7-17, Indledning: 10 sider
"Teatersport og improvisation" af: Marianne Miami Andersen, 9-10.
"Teatersportkompendium" af Torben Ibsgaard, 1-9,
Basistræning: Icebreakers, fysiske øvelser, koncentrationsøvelser (awareness), fantasiøvelser, tryghedsøvelser.
Metoder / værktøj
Ja - og
Store / smalle øjne
Skjulte bud
Emotionelle lyde
Adjektiv spil
Egenskaber
Mikro/makro
Nothing nothin nothing - something
Før forestilling
Teatersportdiscipliner:
To taler på kryds
Foredrag med hænder / eksperten
Skrivemaskinen
Èn stemme
Spacejump
Kinesisk æske
Dukkerne
Følelsesmæssig rutchebane
Status (Commedia dell árte)
Gennemgået arbejde:
Forløbet har haft sin vægt på fire af Keith Johnstones kernepunkter:
Det er ok at fejle - gør det med stil; fantasi: to be average; to be altered.
Modulerne har været opbygget i en tredeling:
Opvarmning
Metoder/teknikker
discipliner/forestilling
Icebreaker;Fysisk opvarmning;Koncentration;Fantasi;Tryghed;Metoder / værktøj;Før forestilling (fokuspunkter);teatersportdiscipliner; Status (Commedia dell árte)
I forbindelse med fantasitræning har jeg brugt meget tid på at inddrage billedkort. En metode hvormed man kan få åbnet sproget for selv de mest stille elever.
+ Fokus på, at det er ok at fejle (det er del af improets væsen og er med til at give energi)
sats med risiko for at fejle - men gør det med stil.
Fredag d. 27. september overværede holdene en Sportsteater forestilling i Teater Vi Tør. IMPRO GALORE var med to dystende hold "Old School" eller "Monsterholdet" som var med både professionelle skuespillere og vækstlagsspillere samt "New School" som var med udvalgte nuværende som tidligere elever
Evaluering:
Portfolioarbejde (det reflekterende team)
Løbende evaluering af elevernes arbejde på gulv.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Commedia Dell Arte
Formål:
- At give eleverne et teaterhistorisk og praktiskanvendende forhold til stilarten, så de kan redegøre og udføre den, samt sætte dens elementer i en nutidig kontekst.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra commedia Dell arte
- skelne typerne og deres masker fra hinanden
- analysere kropslige og nonverbale/volapyk scenarier
Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis og individuel hjemmearbejde
Materiale:
Klar Scene om Commedia dell arte
Dramatik - en teaterhistorie (uddrag)
Powerpoint v. Torben Ibsgaard
Gennemgået arbejde:
Teaterhistorisk kontekst med fokus på tiden, spillestilen, dramaturgien og scenen.
Persongalleri m fokus på Pantelone, Harlekin, Brighella, Flavio, Isabella, Columbine, Dottore, Capitano
Gennemgang af Scenarier
Øvelser:
Ledende Kropsdele (lied)
Appetit
Status
Et dybdegående forløb med Maskearbejde.
Evaluering: Løbende evaluering af arbejde på gulv.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forestillingsanalyse af "Mødet"
Holdet har været prøvepublikum på forestillingen
"Mødet" som Teater Vi Tør har produceret
Formål
Faglige mål
Eleverne har udarbejdet en analyse ud fra følgende sigtekorn:
1. Sigtekorn – FORESTILLINGEN HOVEDHENSIGT, AMBITION og KVALITETER
Hvad er hensigten for forestillingen? – dvs. hvad er det for
en historie der fortælles? Hvilke temaer er på spil?
Prøv om du kan skære det ned til én sætning: ”Forestillingen
handler om… ”
Hvad er forestillingens overordnede hovedhensigt: ”Forestillingen
handler om….”
Vurderingen skal have belæg i konkrete og præcise iagttagelser
af forestillingen – udmøntet i eksempler
2. Sigtekorn - FORESTILLINGENS OMSTÆNDIGHEDER
Beskriv de givne omstændigheder:
Hvem er personerne?
Hvor foregår det?
Hvornår foregår det?
Hvad er situationen?
3. Sigtekorn – FORESTILLINGENS KOMPOSITION - Hvordan er
forestillingen komponeret
Beskriv scenens scenografi, herunder rekvisitter og kostumer. Er
det en realistisk scenografi? Minimalistisk? Hvordan er scenen
placeret i forhold til publikum?
Hvordan er den placeret i forhold til rummet? Beskriv
forestillingens arrangement – dvs. hvordan bruger spillerne
scenen
Hvordan er publikum placeret i forhold til scenen?
Hvilken betydning får det når der sidder byrådspolitikere oppe på
scenen / ved scenen?
4. Sigtekorn – SCENERNES SPROG - Hvordan anvendes sproget i
forestillingen
Billedsprog, kropssprog, verbalt sprog, lyd-og tonesprog?
Beskriv forestillingens arrangement – dvs. hvordan bruger spillerne
scenen?
Hvad er karakteristisk for sproget i replikkerne? Har de forskellige
roller et forskelligt sprog? Hvordan er det med til at definere rollen?
Hvordan bruges lyset i forestillingen? Symbolsk? Realistisk?
Hvordan bruges lyden i forestillingen? Underbygger det
handlingen? Underbygger det stemninger?
5. Sigtekorn – FORESTILLINGENS STIL. Hvilke stiltræk har eller anvender forestillingen? Kan forestillingen placeres indenfor en bestemt genre, stilart eller -isme? (perspektiver til hhv Impro og Commedia del arte)
Beskriv skuespillernes spillestil. Spiller de som typer eller som
karakterer? Lykkes det?
Hvad er karakteristisk for sproget i replikkerne? Har de forskellige
roller et forskelligt sprog? Hvordan er det med til at definere rollen?
Analysen laves i grupper på baggrund af forestillingen som de har overværet
Materiale:
https://www.dropbox.com/scl/fi/ilrbodgxl3uz4yrccnn52/N-r-det-slutter....-forestillingsanalyse.pptx?rlkey=cwjespsjjz2ber7nctgc9tgv5&dl=0
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Naturalisme Light / Stanislavskij
Naturalisme Light (del 1)
Faglige mål
Eleverne skal kunne:
– skabe og forstå forskellige former for sceniske udtryk
– analysere og kvalificere forståelsen af den skabende praksis med centrale begreber fra drama og teater
– reflektere systematisk over proces og produkt og indgå i en dialog om de valg, der er truffet
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
– forstå og anvende teorier om europæisk drama og teater og se dem i en historisk sammenhæng
– redegøre mere detaljeret for to teorier, hvoraf den ene kan være fra en ikke-europæisk kultur
– arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre, med henblik på at skabe konkrete forestillinger for en defineret målgruppe.
Kernestof
– grundlæggende principper for udvikling og realisation af en idé
– grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst
– grundlæggende begreber, teknikker og metoder i arbejdet med skuespil, skuespilkunst og teater
– tre teaterhistoriske perioder, mindst én før og mindst én efter 1950
– den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kunstnerisk og kulturel kontekst.
Holdet har arbejdet med perioden og genren i en light model, gennem en vekselvirkning af oplæg og demonstration og mindre forestillingsforløb/projekter:
Tomtekster /Nultekster
Holdet har arbejdet med og opnået kendskab til flg. teknikker:
Kommunikationsrum
want
Need
Psyko/fysisk Motivation
Undertekst.
Givne omstændigheder
Det magiske hvis
"Naturalisme" fra "Klar Scene" af Flygare m.fl side 103 - 107
"Den stærkeste" af August Strindberg fra "Klar Scene" af Flygare m.fl side 117 - 119
Et udvalg af tomtekster.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forestillingsprojekt ifm naturalismen
Emne: Naturalisme light
Holdet har arbejdet med forestillingen "Vejen til himlen" af Pelle Møller ud fra naturalistiske spilteknikker
Formål:
- Med særligt afsæt i naturalistiske skuespilteknikker og opførelsesprincipper har holdet har arbejdet med at iscenesætte udvalgte scener fra stykket "Vejen til himlen" af Pelle Møller. Holdene på de to afdelinger viser afslutningsvis deres respektive forestillingerne for hinanden, med et publikum.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
- anvende dramaets og teatrets teknikker i problemløsning og idéudvikling
- reflektere over den skabende proces og produktet
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- forstå og anvende udvalgte teorier om europæisk drama og teater og se dem i en kulturhistorisk sammenhæng
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre.
- Forstå grundlæggende principper for udvikling og realisation af en idé
- forstå grundlæggende principper for at skabe et spil for eller med andre, med eller uden en tekst
- forstå grundlæggende begreber, teknikker og metoder i arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
- teaterhistoriske perioder, efter år 1900.
Arbejdsformer:
- .Forelæsning, Lærestyret klasseundervisning gruppearbejde og individuel arbejde
RAMMER: Holdet blev inddelt i scener gruppevis for afslutningsvis under en fælles prøve at montere scenerne sammen.
Materiale:
Naturalisme (Klar Scene af Flygare og co, + Drama en grundbog af Karen Sørensen)
Powerpoint oplæg. v. Torben Ibsgaard.
Manus: "Vejen til himlen"
Din karakter
De givne omstændigheder: (minutiøs afdækning er vigtig)
Karakterens hovedopgave og gennemgående handling(NEED
Karakterens delopgaver en kunstnerisk opgave (Wants
De tre kommunikationsrum (Jens Arentzen)
Undertekst
Givne Omstændigheder
Psykisk - fysisk motivation
Gennemgået arbejde:
Oplæg i genren Naturalisme
Gennemgang af spillemetoder / teknikker
Forestillings Proces:
1: Tekstanalyse /læseprøve
2:Dramaturgisk arbejde - tilskæring at stykke.
3:Rollefordeling
4:Dramateknisk arbejde - rolleopbygning - arrangement - tekstbehandling - impuls/reaktion - flow/moment - osv.
5: Teknisk arbejde - lys/lyd - scenografi - kostume/sminke
6: Cementering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Eksamensprojekt
Holdet arbejder med deres projekt i hold på max 5 deltagere
Faglige mål
– skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
– forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
– anvende dramaets og teatrets teknikker i problemløsning og idéudvikling
– reflektere over den skabende proces og produktet
– arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre.
Kernestof
– grundlæggende principper for udvikling og realisation af en idé
– grundlæggende principper for at skabe et spil for eller med andre, med eller uden en tekst
– grundlæggende begreber, teknikker og metoder i arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
”ARBEJDS METODER” kompendium af Torben Ibsgaard med afsæt i den naturalistiske metodik og Line Mørkebys kompendium om manuskriptskrivning. Indhold:
Din karakter
De givne omstændigheder: (minutiøs afdækning er vigtig)
Karakterens hovedopgave og gennemgående handling(NEED
Karakterens delopgaver en kunstnerisk opgave (Wants
Den psyko-fysiske metode
Undertekst
Omstændigheder
Skærpede omstændigheder
Timelock.
Gennemgået arbejde:
Oplæg i genren Ny Dansk Dramatik/ postdramatik
Gennemgang af spillemetoder / teknikker
Forestillings Proces:
1: Tekstanalyse
2:Dramaturgisk arbejde - tilskæring at stykke.
3:Rollefordeling
4:Dramateknisk arbejde - rolleopbygning - arrangement - tekstbehandling - impuls/reaktion - flow/moment - osv.
5: Teknisk arbejde - lys/lyd - scenografi - kostume/sminke
6: Cementering
Grupperne er:
Camilla Wargo Breckling: "Pis" : Freja, Lærke og Zoe
Eget projekt: Emma, Karoline, Andreas, Klara
Ride The Cyclone: Iliana, Freja, Liva, Kevin
Eget projekt: Laura og Michaela
"Hvad far og mor gjorde...." af Simone Isabell Nørgaard: Elena og Alaya
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284358",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284358",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122284358"
}