Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 ap1a 1-1s (ap1a la/, ap1a/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
AP-almen
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til de romanske og germanske sprog samt deres ligheder (og forskelle). AP-undervisningen finder sted med henblik på at forberede eleverne til det 2. Fremmedsprog, om de begynder at læse efter grundforløbet i 1.g.
Almen Sprogforståelse består af to dele. En almen del, der omhandler dansk sprog og grammatik, og en del, der omhandler latin.
Almen del - dansk sprog og grammatik: Vi skal beskæftige os med dansk og sammenligne det med andre sprog.
INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med bogen ”Sprogenes verden”, der har fokus på de germanske og romanske sprogs morfologi, syntaks, fonetik og sociolingvistik. Undervisningen og store dele af grammatikken foregår på dansk, men eksempler fra andre romanske/germanske sprog vil i høj grad blive inddraget, således at eleverne får et indblik i, hvordan sprogene (og grammatikken bag) hænger sammen.
METODE:
Undervisningen vil foregå på hhv. klassebasis samt gennem individuelt, par- og gruppearbejde, således at eleverne tilegner sig den nødvendige grammatiske viden og kan bruge denne på egen hånd. Undervisningen afsluttes med en skriftlig eksamen i almen sprogforståelse samt latin, med karakter.
MATERIALE:
• Gottschalck, Rasmus; Terp, Marianne: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013.
EVALUERING og EKSAMEN:
Forløbet evalueres midtvejs med en test og afsluttes med en karaktergivende eksamen. Karakteren vil stå på det endelige eksamensbevis og tæller 0,25 ligesom NV
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Gottschalck, Rasmus: SPROGENES VERDEN AP, Gyldendal; sider: 19-32, 63-64, 67-69, 113-117, 123, 128-129, 135, 141
-
Læs om morfologi + substantiver forud for timen, s. 19-24
-
Intro til latin
-
SYntaktisk analyse.docx
-
Link til AP-OneNoten
-
Husk "Sprogenes verden" til denne time.
-
Páris et Helena med nexus.pptx
-
I skal have lavet s. 7+8 til timen (opgaver til neksus i jeres mappe).
-
Ordklasser dansk/latin
-
Sørg for at have godt styr på pensum indtil nu:
-
Husk sprogenes verden til denne time. I må kigge i den (og jeres noter) INDEN midtvejstesten, men under testen, må I ikke bruge hjælpemidler. Husk: I gør det så godt, I kan - det tæller ingen steder, men skal bare give os et billede af, hvad vi skal
-
Ritalin - Gider Æt
-
Knirk - en ny stemmetendens blandt unge kvinder
-
Læs om hel- og ledsætninger til timen. Vi gennemgår det sammen.
-
AP og NV eksamensorientering, v4.docx
-
NB: lang lektie, så sæt tid af til at få læst om verberne. I skal have styr på verbernes tider til eksamen (s. 28).
-
Husk sprogenes verden + dit hæfte og din mappe til denne time. Vi laver eksamenstræning.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
26,00 moduler
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093933",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093933",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093933"
}