X - Midtsjællands Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Midtsjællands Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet ap1c/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2025/26
Institution
X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau
Almen Sp.forst. -
Lærer(e)
Hold
2025 ap1c 1-1s (
ap1c la/
,
ap1c/
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
AP Almen
Titel 2
AP latin
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
AP Almen
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til de romanske og germanske sprog samt deres ligheder (og forskelle). AP-undervisningen finder sted med henblik på at forberede eleverne til det 2. Fremmedsprog, om de begynder at læse efter grundforløbet i 1.g.
Almen Sprogforståelse består af to dele. En almen del, der omhandler dansk sprog og grammatik, og en del, der omhandler latin.
Almen del - dansk sprog og grammatik: Vi skal beskæftige os med dansk og sammenligne det med andre sprog.
INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med bogen ”Sprogenes verden”, der har fokus på de germanske og romanske sprogs morfologi, syntaks, fonetik og sociolingvistik. Undervisningen og store dele af grammatikken foregår på dansk, men eksempler fra andre romanske/germanske sprog vil i høj grad blive inddraget, således at eleverne får et indblik i, hvordan sprogene (og grammatikken bag) hænger sammen.
METODE:
Undervisningen vil foregå på hhv. klassebasis samt gennem individuelt, par- og gruppearbejde, således at eleverne tilegner sig den nødvendige grammatiske viden og kan bruge denne på egen hånd. Undervisningen afsluttes med en skriftlig eksamen i almen sprogforståelse samt latin, med karakter.
MATERIALE:
• Gottschalck, Rasmus; Terp, Marianne: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013.
EVALUERING og EKSAMEN:
Forløbet evalueres midtvejs med en test og afsluttes med en karaktergivende eksamen. Karakteren vil stå på det endelige eksamensbevis og tæller 0,25 ligesom NV
Indhold
Kernestof:
Den Danske Ordbog — ordnet.dk
Vores første latintime :) Som forberedelse til timen skal I læse ss. 113-117 i jeres bog "Sprogenes Verden", som I også gerne må huske at medbringe samt jeres kladdehæfte til AP.
Læs s. 20-24 i Sprogenes verden og løs opg. 5, 6,7,11,18, 23 i hæftet (bemærk meget korte opgaver ;-) )
Vi fortsætter latinundervisningen i dag. Husk jeres AP-bog "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte.
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" & AP-kladdehæfte.
Færdiggør læsningen af s. 25-30 og opgaver 30, 34, 38, 43, 47.
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte.
Færidggør alle opgaver til verber + infinitte verber.docx
Find neksus - dvs. subjekt og verbal i følgende sætninger. Husk at skrive dem ind i jeres hæfter:
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" og kladdehæfte.
Læs s. 54-55 + 58-61 i Sprogenes Verden 🙂
Latinordbog
PADLET (Genitiv)
Oversæt s. 131, linje 1-6 i "Sprogenes verden" til dansk og skriv din oversættelse ned. Tag det med til timen, og husk også at medbringe bogen og kladdehæftet.
Husk jeres bog "Sprogenes verden" og kladdehæfte.
Færdiggør nedenstående opgave:
Læs om ”Lucretia og Sextus Tarquinius” på s. 135 i ”Sprogenes Verden” og husk at medbringe bogen og kladdehæfte.
Læs i Sprogenes Verden om følgende ordklasser (morfologi): præpositioner, konjuktioner, numeraler og interjektioner. Alle skal medbringe ét eksempel til hver ordklasse dvs. fire ord i alt 🙂
Husk at medbringe "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte, tak!
AP og NV eksamensorientering, v4.docx
Læs om Hannibal på s. 141 i "Sprogenes verden" og husk at medbringe bogen og AP-kladdehæftet til timen.
Læs ss. 146-147 i « Sprogenes Verden” om Cicero – Roms største taler. Husk også at medbringe bogen og AP-kladdehæftet.
Læs s. 63-64 i Sprogenes Verden og løs opg. 70 + 72 i dit hæfte 🙂
Gottschalck, Rasmus: SPROGENES VERDEN AP, Gyldendal; sider: 64
Huskeregler-AP latin.docx
Husk "Sprogenes Verden" og kladdehæftet.
Læs s. 67-71 og tag noter i dit hæfte - medbring 3 vigtige pointer fra din læsning.
Løs sætning 4-6 i øvelse 19, s. 144 i bogen og tag din oversættelse med til timen. Husk også at medbringe "Sprogenes Verden" og kladdehæftet.
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 45
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
AP latin
FORMÅL:
I dette forløb, som løber parallelt med AP, får I en introduktion og et grundlæggende kendskab til det latinske sprog samt en forståelse for sammenhængen mellem latin og andre romanske/germanske sprog. Forløbet skal derfor ses som en understøttelse af jeres 2. fremmedsprogsundervisning.
INDHOLD:
I forløbet arbejder vi med de første 4 kapitler i latinafsnittet i bogen ”Sprogenes Verden”. I arbejdet vil der indgå oversættelse af korte tekster fra latin til dansk, arbejde med grammatik samt arbejde med kultur i antikkens Rom. Undervisningen skal ses som en støtte til jeres parallelle AP-undervisning, men latintimerne skal også ses som en hjælp til jeres 2. fremmedsprogstilegnelse i hhv. fransk, spansk, tysk samt engelsk.
METODE:
Fordi dette er et forholdsvist kort forløb, hvori der arbejdes med latin, som er et nyt sprog for alle, vil undervisningen foregå dels som klasseundervisning, dels som gruppearbejde, hele vejen med fokus på sekvenseret undervisning med høj elevaktivitet.
MATERIALE:
• Gottschalck, R.; et. al.: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013, ss. 113-152.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Den Danske Ordbog — ordnet.dk
Vores første latintime :) Som forberedelse til timen skal I læse ss. 113-117 i jeres bog "Sprogenes Verden", som I også gerne må huske at medbringe samt jeres kladdehæfte til AP.
Læs s. 20-24 i Sprogenes verden og løs opg. 5, 6,7,11,18, 23 i hæftet (bemærk meget korte opgaver ;-) )
Vi fortsætter latinundervisningen i dag. Husk jeres AP-bog "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte.
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" & AP-kladdehæfte.
Færdiggør læsningen af s. 25-30 og opgaver 30, 34, 38, 43, 47.
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte.
Færidggør alle opgaver til verber + infinitte verber.docx
Find neksus - dvs. subjekt og verbal i følgende sætninger. Husk at skrive dem ind i jeres hæfter:
Husk jeres bog "Sprogenes Verden" og kladdehæfte.
Læs s. 54-55 + 58-61 i Sprogenes Verden 🙂
Latinordbog
PADLET (Genitiv)
Oversæt s. 131, linje 1-6 i "Sprogenes verden" til dansk og skriv din oversættelse ned. Tag det med til timen, og husk også at medbringe bogen og kladdehæftet.
Husk jeres bog "Sprogenes verden" og kladdehæfte.
Færdiggør nedenstående opgave:
Læs om ”Lucretia og Sextus Tarquinius” på s. 135 i ”Sprogenes Verden” og husk at medbringe bogen og kladdehæfte.
Læs i Sprogenes Verden om følgende ordklasser (morfologi): præpositioner, konjuktioner, numeraler og interjektioner. Alle skal medbringe ét eksempel til hver ordklasse dvs. fire ord i alt 🙂
Husk at medbringe "Sprogenes Verden" og AP-kladdehæfte, tak!
AP og NV eksamensorientering, v4.docx
Læs om Hannibal på s. 141 i "Sprogenes verden" og husk at medbringe bogen og AP-kladdehæftet til timen.
Læs ss. 146-147 i « Sprogenes Verden” om Cicero – Roms største taler. Husk også at medbringe bogen og AP-kladdehæftet.
Læs s. 63-64 i Sprogenes Verden og løs opg. 70 + 72 i dit hæfte 🙂
Gottschalck, Rasmus: SPROGENES VERDEN AP, Gyldendal; sider: 64
Huskeregler-AP latin.docx
Husk "Sprogenes Verden" og kladdehæftet.
Læs s. 67-71 og tag noter i dit hæfte - medbring 3 vigtige pointer fra din læsning.
Løs sætning 4-6 i øvelse 19, s. 144 i bogen og tag din oversættelse med til timen. Husk også at medbringe "Sprogenes Verden" og kladdehæftet.
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 45
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093935", "T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093935", "H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093935" }