Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 ap1w 1-1s (ap1w la/, ap1w/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
AP almen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Velkommen til AP latin. Husk en blyant og viskelæder :)
-
Gottschalck, Rasmus: SPROGENES VERDEN AP, Gyldendal; sider: 19-30, 34-45, 49-52, 54-55, 58-61, 63-64, 67-71, 83-89
-
Du skal læse s. 116-117 i Sprogenes verden til i dag
-
Hvis du ikke nåede at læse s. 116-117 i Sprogenes verden eller ikke kan huske hvad der stod skal du læse det til i dag
-
Du skal arbejde 30 min. koncentreret med sætninger i Paris et Helena (sprogenes verden 118-119) s. 12 i kompendiet. Du skal lave syntaks på den latinske tekst og oversætte til dansk. Husk at skrive ned!
-
I skal læse s. 123 i Sprogenes verden til dag om Den trojanske Krig
-
Husk at sætte jer i de "nye" bordgrupper:
-
Du skal lave alle opgaverne på s. 14 i kompendiet og så skal du lave de første 3 linjer i Bellum Troianum som du finder på s. 124 og 125 i Sprogenes verden og indskrevet på s. 18 i kompendiet
-
Du skal oversætte og lave syntaks på de sidste linjer I ikke nåede i grupperne i Bellum Troianum s. 18 i kompendiet og s. 124-125 i Sprogenes verden
-
Vi skal lave midtvejsevaluering i dag - du må bruge din bog og dit kladdehæfte. Det er vigtigt at du husker en blyant/kuglepen!
-
Du skal læse om Aeneas til i dag på s. 128-129 i Sprogenes verden og så skal du lave syntaks og oversætte sætningerne i stykket: Aeneas fugit s. 130 i Sprogenes verden og s. 22 i kompendiet
-
Jeg er sprog s. 198 - Standardsprog og sprogvariationer.pdf
-
Jeg er sprog s. 204-205 - Sociolekt, etnolekt, kronolekt og kodeskift.pdf
-
Du skal oversætte og lave syntaks på de sidste sætninger Aeneas fugit (3-6) + sætningerne i Dido et Aeneas til i dag
-
Du skal oversætte og lave syntaks på de 6 linjer i Dido et Aeneas på s. 130-131 i Sprogenes Verden og s. 22 i kompendiet
-
Du skal løse alle opgaverne på s. 23 og 24 i kompendiet.
-
Du skal lave syntaks og oversætte alle Lucretia sætningerne til i dag på s. 28 i kompendiet og s. 136-37 i Sprogenes verden
-
AP og NV eksamensorientering, v4.docx
-
Du skal løse opgaverne i kompendiet s. 30-32
-
Find alle de gamle powerpoints fra undervisningen om syntaks ogfang så mange fagbegreber som muligt
-
Du skal sørge for at du har super godt tjek på de sætninger som du havde ansvar for i Hannibal teksten til i dag
-
Fiiiind alle de pptx'er, der handlede om Morfologi og"spis" dem (altså fang alle fagbegreberne)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
43 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
AP latin
FORMÅL:
I dette forløb, som løber parallelt med AP, får eleverne en introduktion til latin samt en forståelse for sammenhængen mellem latin og romanske/germanske sprog. Forløbet fungerer som en introduktion samt støtte til det 2. fremmedsprog, eleverne starter med at læse efter grundforløbet i 1.g.
INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med de første 6 kapitler i latinafsnittet i bogen ”Sprogenes Verden”. I arbejdet vil der indgå oversættelse af korte tekster fra latin til dansk, arbejde med grammatik samt arbejde med kultur i antikkens Rom. Undervisningen skal ses som en støtte til den parallelle AP-undervisning, men latintimerne skal også ses som en kobling mellem latin og hhv. fransk, spansk, tysk samt engelsk.
METODE:
Fordi dette er et forholdsvist kort forløb, hvori der arbejdes med latin, som er et nyt sprog for alle, vil undervisningen foregå dels som klasseundervisning, dels som gruppearbejde, hele vejen med fokus på sekvenseret undervisning med høj elevaktivitet.
MATERIALE:
Gottschalck, R.; et. al.: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013, ss. 113-152.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt med eksamen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#2
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093937",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093937",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093937"
}