Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 ap1y 1-1s (ap1y la/, ap1y/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
AP Almen
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til de romanske og germanske sprog samt deres ligheder (og forskelle). AP-undervisningen finder sted med henblik på at forberede eleverne til det 2. Fremmedsprog, om de begynder at læse efter grundforløbet i 1.g.
Almen Sprogforståelse består af to dele. En almen del, der omhandler dansk sprog og grammatik, og en del, der omhandler latin.
Almen del - dansk sprog og grammatik: Vi skal beskæftige os med dansk og sammenligne det med andre sprog.
INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med bogen ”Sprogenes verden”, der har fokus på de germanske og romanske sprogs morfologi, syntaks, fonetik og sociolingvistik. Undervisningen og store dele af grammatikken foregår på dansk, men eksempler fra andre romanske/germanske sprog vil i høj grad blive inddraget, således at eleverne får et indblik i, hvordan sprogene (og grammatikken bag) hænger sammen.
METODE:
Undervisningen vil foregå på hhv. klassebasis samt gennem individuelt, par- og gruppearbejde, således at eleverne tilegner sig den nødvendige grammatiske viden og kan bruge denne på egen hånd. Undervisningen afsluttes med en skriftlig eksamen i almen sprogforståelse samt latin, med karakter.
MATERIALE:
• Gottschalck, Rasmus; Terp, Marianne: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013.
EVALUERING og EKSAMEN:
Forløbet evalueres midtvejs med en test og afsluttes med en karaktergivende eksamen. Karakteren vil stå på det endelige eksamensbevis og tæller 0,25 ligesom NV
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
AP latin
FORMÅL:
I dette forløb, som løber parallelt med AP, får eleverne en introduktion til latin samt en forståelse for sammenhængen mellem latin og romanske/germanske sprog. Forløbet fungerer som en introduktion samt støtte til det 2. fremmedsprog, eleverne starter med at læse efter grundforløbet i 1.g.
INDHOLD:
I forløbet arbejdes der med de første 6 kapitler i latinafsnittet i bogen ”Sprogenes Verden”. I arbejdet vil der indgå oversættelse af korte tekster fra latin til dansk, arbejde med grammatik samt arbejde med kultur i antikkens Rom. Undervisningen skal ses som en støtte til den parallelle AP-undervisning, men latintimerne skal også ses som en kobling mellem latin og hhv. fransk, spansk, tysk samt engelsk.
METODE:
Fordi dette er et forholdsvist kort forløb, hvori der arbejdes med latin, som er et nyt sprog for alle, vil undervisningen foregå dels som klasseundervisning, dels som gruppearbejde, hele vejen med fokus på sekvenseret undervisning med høj elevaktivitet.
MATERIALE:
Gottschalck, R.; et. al.: ”Sprogenes Verden – Grundbog til almen sprogforståelse”, Gyldendal, 2013, ss. 113-152.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt med eksamen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093939",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093939",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987093939"
}