Holdet nv1a/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Nat. grundf. -
Lærer(e)
Hold 2025 nv1a 1-1s (nv1a/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 NV 1a
Titel 2 NV 1a
Titel 3 Plastik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 NV 1a

Hvad er betingelserne for liv og hvilken betydning har energi for livet på Jorden og i rummet?

Med dette forløb skal eleven få en forståelse for hvordan et liv på Jorden og i rummet påvirkes af begrænsende faktorer og hvordan energibegrebet er centralt for at forstå livets processer. Eleven skal få indblik i hvilke processer der er altafgørende for at der overhovedet er liv og hvordan man kan tilpasse sig bedst muligt et liv i rummet, med kendskabet til dette.

Læringsmål for forløbet
Eleverne skal ved slutningen af forløbet kunne:
Naturvidenskabelig metode:
· Redegøre for den naturvidensskabelige metode, herunder forskellen på at arbejde hypotetisk deduktivt og induktivt.
· Redegøre for om et forsøg og en konklusion er kvalitativ eller kvantitativ
· Redegøre for begreber variabelkontrol og kontrolforsøg ift. udførte forsøg.
Fysikfagligt:
· Redegøre for de syv energiformer og energiomdannelsesprocesser, herunder tegne energiomdannelsesdiagram.
· Kunne beskrive og anvende begrebet nyttevirkning kvalitativt, kvantitativt og eksperimentelt.
· Redegøre for ændring i termisk energi, herunder temperaturændring og specifik varmekapacitet.
Biologi- og bioteknologifagligt:
· Eleven skal kunne anvende begreber som begrænsende faktorer (abiotiske og biotiske), respiration og fotosyntese, forskelle på opbygning af dyrecelle og plantecelle. ·
· Eleven skal kunne redegøre for formålet med fotosyntese og respiration og i øvrigt vide hvilke celletyper der udfører de to processer. · Eleven skal kunne bruge sin viden i en diskussion om tilpasning til et liv i rummet.


Begreber
Energiformer, energiomdannelse, energibevarelse, energiomdannelsesdiagram, nyttevirkning, specifik varmekapacitet, begrænsende (biotiske/abiotiske) faktorer, minimumsloven, respiration, fotosyntese, grønkorn, cellevæg, mitokondrier, C-kredsløb, hypotetisk deduktivt, induktivt, variabelkontrol, kvantitativ, kvalitativ.

Øvelser
· Dyrkning af karse med lys som variabel
· Mikroskopering af blade og eventuelt egne celler
· Afbrænding af peanuts og beregning af nyttevirkning
· Respiration hos gær med temperatur som variabel

Evaluering
· Forløbet evalueres løbende ved at eleverne arbejder med en personlig portfolio og i øvrigt arbejder induktivt forsøgsbaseret med formativ feedback som evalueringsmetode.
· Eleverne laver en gruppefremlæggelse eller individuel screencast i slutningen af forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
nv1a test video 05-09-2025
nv1a screencast 14-09-2025
nv1a NV udtalelse 26-09-2025
NV grundforløb elevudtalelse 29-09-2025
Plastik fremlæggelse 07-10-2025
NV eksamens portfolio 23-10-2025
Omfang Estimeret: 45,00 moduler
Dækker over: 45 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 NV 1a

Hvad er betingelserne for liv og hvilken betydning har energi for livet på Jorden og i rummet?

Med dette forløb skal eleven få en forståelse for hvordan et liv på Jorden og i rummet påvirkes af begrænsende faktorer og hvordan energibegrebet er centralt for at forstå livets processer. Eleven skal få indblik i hvilke processer der er altafgørende for at der overhovedet er liv og hvordan man kan tilpasse sig bedst muligt et liv i rummet, med kendskabet til dette.

Læringsmål for forløbet
Eleverne skal ved slutningen af forløbet kunne:
Naturvidenskabelig metode:
· Redegøre for den naturvidensskabelige metode, herunder forskellen på at arbejde hypotetisk deduktivt og induktivt.
· Redegøre for om et forsøg og en konklusion er kvalitativ eller kvantitativ
· Redegøre for begreber variabelkontrol og kontrolforsøg ift. udførte forsøg.
Fysikfagligt:
· Redegøre for de syv energiformer og energiomdannelsesprocesser, herunder tegne energiomdannelsesdiagram.
· Kunne beskrive og anvende begrebet nyttevirkning kvalitativt, kvantitativt og eksperimentelt.
· Redegøre for ændring i termisk energi, herunder temperaturændring og specifik varmekapacitet.
Biologi- og bioteknologifagligt:
· Eleven skal kunne anvende begreber som begrænsende faktorer (abiotiske og biotiske), respiration og fotosyntese, forskelle på opbygning af dyrecelle og plantecelle. ·
· Eleven skal kunne redegøre for formålet med fotosyntese og respiration og i øvrigt vide hvilke celletyper der udfører de to processer. · Eleven skal kunne bruge sin viden i en diskussion om tilpasning til et liv i rummet.


Begreber
Energiformer, energiomdannelse, energibevarelse, energiomdannelsesdiagram, nyttevirkning, specifik varmekapacitet, begrænsende (biotiske/abiotiske) faktorer, minimumsloven, respiration, fotosyntese, grønkorn, cellevæg, mitokondrier, C-kredsløb, hypotetisk deduktivt, induktivt, variabelkontrol, kvantitativ, kvalitativ.

Øvelser
· Dyrkning af karse med lys som variabel
· Mikroskopering af blade og eventuelt egne celler
· Afbrænding af peanuts og beregning af nyttevirkning
· Respiration hos gær med temperatur som variabel

Evaluering
· Forløbet evalueres løbende ved at eleverne arbejder med en personlig portfolio og i øvrigt arbejder induktivt forsøgsbaseret med formativ feedback som evalueringsmetode.
· Eleverne laver en gruppefremlæggelse eller individuel screencast i slutningen af forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
nv1a screencast 14-09-2025
nv1a NV udtalelse 26-09-2025
NV grundforløb elevudtalelse 29-09-2025
Omfang Estimeret: 45,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Plastik


Problemformulering: Hvordan påvirker plastik vort liv?

Problemstillinger: I dette forløb skal du undersøge hvordan plastik er en del af din hverdag? Du skal blive klogere på hvor forskellig plastik er, og hvad der bliver af dit plastikaffald når du smider det ud. Du skal også se på hvordan plastik kan ende i verdenshavne og påvirke miljøet.

Metode: Du vil blive introduceret til den naturvidenskabelige måde at undersøge plastik på. Her skal du både undersøge fænomener ved at observere, opstille hypoteser, opstille forsøg og teste hypoteser. Du kommer også til at arbejde intuitiv og undersøge kemiske reaktioner ved at notere hvad der sker når du blander forskellige materialer med hinanden. Du vil altså både komme til at arbejde induktivt og deduktivt.

Materiale: I NV arbejder vi med en række særligt udvalgt materialer, bestående af populærvidenskabelige artikler med naturvidenskabeligt indhold, videnskabelige videoer, og grundbogsstof med teorier fra fagene Geografi og Kemi.

Arbejdsformer: Du kommer til at arbejde i din studiegruppe, når I skal skrive portefolio, lave forsøg og arbejde med journalskrivning.

Ekskursioner: Vi starter forløbet op med en ekskursion til yderzonen. Her får du indblik i hvad der bliver af vores affald når vi smider det ud. Du vil også blive klogere på hvordan affaldshåndtering og produktion af energi går hånd i hånd i Danmark.  

Forløbet er blevet til i samspil mellem fagene Naturgeografi og Kemi
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Plastik fremlæggelse 07-10-2025
NV eksamens portfolio 23-10-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer