Holdet nv1b/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Nat. grundf. -
Lærer(e)
Hold 2025 nv1b 1-1s (nv1b/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Liv på jorden
Titel 2 Plastik
Titel 3 Innovation og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Liv på jorden

Læringsmål for forløbet

Eleverne skal ved slutningen af forløbet kunne
Naturvidenskabelig metode:
· Redegøre for om et forsøg og en konklusion er kvalitativ eller kvantitativ
· Redegøre for begreber variabelkontrol og kontrolforsøg ift. udførte forsøg.
Fysikfagligt:
· Redegøre for de syv energiformer og energiomdannelsesprocesser, herunder tegne energiomdannelsesdiagram.
· Kunne beskrive og anvende begrebet nyttevirkning kvalitativt, kvantitativt og eksperimentelt.
· Redegøre for ændring i termisk energi, herunder temperaturændring og specifik varmekapacitet.
Biologi- og bioteknologifagligt:
kunne redegøre for opbygning af en plantecelle og forskellen mellem en dyre- og en plantecelle.
Kunne forklare processerne respiration og fotosyntese, hvor de foregår i cellerne. Kunne redegøre for hvilke energiomdannelser der sker ved hhv. respiration og fotosyntese.

Begreber
Energiformer, energiomdannelse, energibevarelse, energiomdannelsesdiagram, nyttevirkning, specifik varmekapacitet,…

Øvelser
· Dyrkning af karse med lys som variabel
· Mikroskopering af blade
· Afbrænding af peanuts og beregning af nyttevirkning
· Hvordan påvirker saltkoncentration en plante

Evaluering
· Forløbet evalueres løbende ved at eleverne arbejder med en personlig portfolio.
· Eleverne laver en individuel screencast som evalueres af lærerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Plastik

I dette forløb skal du undersøge hvordan plastik er en del af din hverdag. Du skal blive klogere på hvor forskellig plastik er, hvordan man kan fremstille bioplastik, og hvad der bliver af dit plastikaffald når du smider det ud. Du skal også se på hvordan plastik kan ende i verdenshavene og påvirke miljøet.

Metode: Du vil blive introduceret til den naturvidenskabelige måde at undersøge plastik på. Her skal du både undersøge fænomener ved at observere, opstille hypoteser, opstille forsøg og teste hypoteser. Du kommer også til at arbejde intuitiv og undersøge kemiske reaktioner ved at notere hvad der sker når du blander forskellige materialer med hinanden. Du vil altså både komme til at arbejde induktivt og deduktivt.

Materiale: I NV arbejder vi med en række særligt udvalgt materialer, bestående af populærvidenskabelige artikler med naturvidenskabeligt indhold, videnskabelige videoer, og grundbogsstof med teorier fra fagene Geografi og Kemi.

Arbejdsformer: Du kommer til at arbejde i din studiegruppe, når I skal skrive portefolio, lave forsøg og arbejde med journalskrivning.

Ekskursioner: Vi starter forløbet op med en ekskursion til yderzonen. Her får du indblik i hvad der bliver af vores affald når vi smider det ud. Du vil også blive klogere på hvordan affaldshåndtering og produktion af energi går hånd i hånd i Danmark.  

Forløbet er blevet til i samspil mellem fagene Naturgeografi og Kemi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Innovation og eksamen

I dette forløb arbejder eleverne innovativt med at udvikle et nyt forsøg som planlægges med hensyntagen til overvejelser om naturvidenskabelig metode.

Forsøget udføres, data analyseres og gruppen evaluerer på forsøget. Herefter udvikles en forbedret fremgangsmåde som testes.

Desuden er der i forløbet afsat tid til information om og forberedelse til eksamen.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer