Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Nat. grundf. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 nv1c 1-1s (nv1c/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Energi og liv
Undervisningsbeskrivelse af forløb
Læringsmål for forløbet
Eleverne skal ved slutningen af forløbet kunne
Naturvidenskabelig metode:
· Redegøre for om et forsøg og en konklusion er kvalitativ eller kvantitativ
· Redegøre for begreber variabelkontrol og kontrolforsøg ift. udførte forsøg.
Fysikfagligt:
· Redegøre for de syv energiformer og energiomdannelsesprocesser, herunder tegne energiomdannelsesdiagram.
· Kunne beskrive og anvende begrebet nyttevirkning kvalitativt, kvantitativt og eksperimentelt.
· Redegøre for ændring i termisk energi, herunder temperaturændring og specifik varmekapacitet.
Biologi- og bioteknologifagligt:
· …
Begreber
Energiformer, energiomdannelse, energibevarelse, energiomdannelsesdiagram, nyttevirkning, specifik varmekapacitet,…
Øvelser
· Dyrkning af karse med lys som variabel
· Mikroskopering af blade
· Afbrænding af peanuts og beregning af nyttevirkning
· Hvordan påvirker saltkoncentration en plante
Evaluering
· Forløbet evalueres løbende ved at eleverne arbejder med en personlig portfolio.
· Eleverne laver en individuel screencast som evalueres af lærerne.
· ?Eleverne laver en kort multiple choice prøve i slutningen af forløbet?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
NV screencast
|
14-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Plastik
Problemformulering: Hvordan påvirker plastik vort liv?
Problemstillinger: I dette forløb skal du undersøge hvordan plastik er en del af din hverdag? Du skal blive klogere på hvor forskellig plastik er, og hvad der bliver af dit plastikaffald når du smider det ud. Du skal også se på hvordan plastik kan ende i verdenshavne og påvirke miljøet.
Metode: Du vil blive introduceret til den naturvidenskabelige måde at undersøge plastik på. Her skal du både undersøge fænomener ved at observere, opstille hypoteser, opstille forsøg og teste hypoteser. Du kommer også til at arbejde intuitiv og undersøge kemiske reaktioner ved at notere hvad der sker når du blander forskellige materialer med hinanden. Du vil altså både komme til at arbejde induktivt og deduktivt.
Materiale: I NV arbejder vi med en række særligt udvalgt materialer, bestående af populærvidenskabelige artikler med naturvidenskabeligt indhold, videnskabelige videoer, og grundbogsstof med teorier fra fagene Geografi og Kemi.
Arbejdsformer: Du kommer til at arbejde i din studiegruppe, når I skal skrive portefolio, lave forsøg og arbejde med journalskrivning.
Ekskursioner: Vi starter forløbet op med en ekskursion til yderzonen. Her får du indblik i hvad der bliver af vores affald når vi smider det ud. Du vil også blive klogere på hvordan affaldshåndtering og produktion af energi går hånd i hånd i Danmark.
Forløbet er blevet til i samspil mellem fagene Naturgeografi og Kemi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Plastik Poster
|
08-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Innovation og eksamen
I dette forløb har I skulle I skal udtænke et nyt forsøg, hvor I benyttede den naturvidenskabelige metode i. I skulle gå innovativt til opgaven, og udføre jeres egens vejledning til forsøget, som samtidig skulle besvare problemstillingen til "livet på jorden" eller problemstillingen fra forløbet "livet på mars". Forløbet skulle gennemføres, og I skulle skrive journal.
Efterfølgende havde I tid til at tilrettelægge jeres oplæg til eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094023",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094023",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094023"
}