Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 bk1p 1-2s (bk1p/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Billedets Virkemidler
Indhold I dette forløb er der fokus på portrætkunsten og at kunne skelne mellem forskellige gengivelsesstrategier og portrættet i kunsten før modernismen, i modernismen samt i senmodernismen/samtidskunsten.
Herudover fokus på realistiske, ekspressive og idébaserede portrætter, perspektivtegning og billedets virkemidler
Der arbejdes med fagudtryk som: Helfigur, hoved portræt, profil, en face, trekvartprofil.
Kernestof:
Komposition og rum: s 7-30 Billedkunstbogen
Lys: s. 30-35
Farver: s. 36-40 (inklusiv maleteknik) og s.159-168 i Billedkunstbogen.
Udleveret PDF: Kvium og Cindy Sherman- 3 sider
Lærerproduceret PP om farvelære
Lærerproduceret PP om kunstneriske strategier:
Den naturalistiske strategi
Den ekspressive strategi
Den idébaserede strategi
Lærerproduceret PP om portrættet som genre
Film: Mal med Kvium
Film: perspektiv tegning
Praktisk arbejde:
Skitse-bearbejdninger af malerierne Raphaels Portræt af Pietro Bembo (1504) og Rembrandts “Manden med den gyldne hjelm” (ca.1650) med modsat betoning af det lineære og det maleriske.
Det realistiske portræt: ½ portræt tegnet efter kvadreringsmetoden med skyggelægning med blyant.
Ekspressivt portræt: digitalt portræt, hvor udtryk, følelse og stemning er i centrum i både form og indhold. Skabes via programmet www.lunapic.com eller andet redigeringsværktøj.
Ittens farvecirkel med akryl
Kontrastøvelse på 2 portrætter (kold/varm + komplementær) med akryl
Øvelse med 5 kompositionsprincipper af sorte kvadrater på hvid baggrund
Ekspressiv portræt
Iscenesat foto med fokus på lys, komposition og farvekontraster
Perspektiv øvelser.
Yayoi Kusama-mønstre til portfolio hæfte (infinity nets)
Særlige fokuspunkter Faglige mål:
At kunne forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
At kunne anvende fagterminologi omkring portrætkunsten
At kunne kommunikere om og ved hjælp af visuelle virkemidler, herunder digitale
At kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#3
I dette forløb arbejdes der både praktisk og teoretisk med ”Moder og ideal (Middelalderen og 1800-tallets biedermeier-periode)
Derudover arbejde med formal- og betydningsanalysens begreber.
Der arbejdes både abstrakt og figurativt samt med diverse udtryksformer i 2D og 3D.
Kernestof:
Biedermeier og poetisk realisme: PDF
Læreroplæg ppt.
Billekunstbogen: 6 sider, s.41-51
Praktiske arbejder:
- Øvelsen går ud på at ændre på og modernisere fortællingen og kvindefremstillingen i det oprindelige billede ved at klippe/ændre/tilføje/fjerne elementer og sætte det sammen på ny.
- Den endelige collage limes fast på et ensfarvet A-3-format
Faglige mål:
At kunne undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
At kunne anvende fagterminologi
Læringsmål:
Opnå kendskab til kvindefremstillingen i 2 kunsthistoriske nedslag/perioder - middelalderen og 1800-tallets biedermeier-periode
Træne formalanalyse + betydningsanalyse
Arbejde praktisk med form og indhold vha. collageteknik
Besøg på SMK:
Opnå kendskab til nordiske kvindelige kunstnere fra 1870-1910
Kreativ opgaveløsning
Individuelt, i par og læreroplæg - teoretisk, praktisk.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 Tegning
Kernestof:
Designparameter:
Form, funktion og kommunikation
Visualiserings metoder:
Skitsering som en proces
Research metoder:
Skitserende og eksperimenterende undersøgelser.
Supplerende:
PP om skitserings og tegne metoder.
Særlige fokuspunkter:
Tegne og skitseringteknikker.
Materiale kendskab,
Læreoplæg
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Kroppen i kunsten
I dette forløb arbejdes der både praktisk og teoretisk med kroppen i kunsten før modernismen, i modernismen samt i senmodernismen/samtidskunsten. Der arbejdes med gengivelsesstrategier og der er fokus på, hvordan kroppen bruges og skildres i kunsten i de tre perioder.
Derudover arbejde med formal- og betydningsanalysens begreber.
Der arbejdes både abstrakt og figurativt samt med diverse udtryksformer i 2D og 3D.
Museumsbesøg: Thorvaldsens Museum
Kernestof:
https://www.kroyerskvarter.dk/2018/07/30/vaerd-at-vide-om-tegneblyanten/
https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=131
https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=143
Læreroplæg ppt.
Praktiske arbejder:
- Tegneøvelser med blyant
- Øvelse med tegnedukke ud fra 3 forskellige strategier: Mimetisk/idealiseret, dynamisk/modernistisk/abstrakt, det konceptuelle/idé
- Skulptur i ler (mimetisk/klassisk gengivelse) af torso (contrapposto)
- Skitser af dynamisk positur som forstudie til ståltrådsskulptur
- Skulptur i tråd i dynamisk positur (dynamisk/moderne gengivelse)
- Øvelse med attributter tilføjet som collage på Venus og Jason med det gyldne skind.
- Eleverne har tegnet modeltegninger af hinanden
Ca. 12 moduler a 90 min.
Ca. 21,5 sider inklusive visualiseringer og læreoplæg
Faglige mål:
At kunne undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
At kunne eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
At kunne forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
At kunne forstå og skelne mellem udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
At kunne anvende fagterminologi
At kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Individuelt, i par og læreroplæg - teoretisk, praktisk.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094058",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094058",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75987094058"
}