Holdet EN3u sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2023 EN1u sr 1-6s (EN1u sr/, EN2u sr/, EN3u sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up (grundforløb)
Titel 2 Projects Lyrics
Titel 3 Fantasy and Harry Potter🧙‍♂️
Titel 4 Dream or Nightmare ⭐(The US Presidential Election)
Titel 5 Horror  and crime fiction😱
Titel 6 Immigration and Great Britain
Titel 7 Climate Matters ❄️(Værklæsning)
Titel 8 Fantasy  II 🧚‍♂️🧚
Titel 9 Postmodernism
Titel 10 Jamaica
Titel 11 What is this thing called love?
Titel 12 English as a Global language
Titel 13 Shakespeare (eksamensemne)
Titel 14 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up (grundforløb)

Forløbet Open Up fokuserer på mundtlighed, tekstlæsning og grundlæggende tekstanalyse. Eleverne præsenteres for et bredt udvalg af genrer af fiktion- og non-fiktionstekster, som alle hører under temaet "growing up" eller "coming-of-age".

Det grammatiske fokuspunkt i grundforløbet er verber.


"Fairy tale traits", The English Handbook [1 ns]

ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Projects Lyrics

FORMÅL:
Project Lyrics behandler sangtekster fra den engelsksprogede populærmusik gennem de sidste 50 årtier. Formålet er at åbne for "poetry"-begrebet og behandle sangteksterne som digte og introducere analysebegreber til dette formål.

Primært tilegnes begreber inden for "figurative language" her metaphor, simile, personification, imagery og hyperbole. Ligeledes behandles "literary elements" eller litterære virkemidler som narrative voice, characterization, setting, conflict og theme.

Forløbet afsluttes med at skrive et essay om selvvalgte lyrics.

FAGLIGE MÅL
̶  analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶  gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster

KERNESTOF:
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster

MATERIALE:
Pink - "Just Like Fire" (2016)
Simon and Garfunkel - "I Am A Rock" (1965)
Born in the U.S.A. - Bruce Springsteen (1984)
Cats in the Cradle - Harry Chapin (1974)
Don't You Want Me? - The Human League (1981)
Fast Car - Tracy Chapman (1988)
Don't Stop Me Now - Queen
Five for Fighting - 100 Years

ARBEJDSFORMER:
- Klasseundervisning
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde

ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fantasy and Harry Potter🧙‍♂️

Forløbet undersøger genren fantasy som en undergenre til fiktion. Vi stifter bekendtskab med fantasygenrens litterære træk og med basis i baggrundsstof, hvorfor det er lige så relevant at beskæftige sig med fantasy, om man er barn eller voksen. Vi bygger oven på et lyrics-forløb, hvor det faglige fokus har været "figurative language" (metaphor, simile, personification, hyperbole) og "argumentative writing" med PEE-modellen. Fantasy-forløbet berør også virkemidlerne "showing vs. telling" og indvirkningen på læseren. Indholdet består hovedsageligt af læsning af J.K. Rowlings Harry Potter and the Philosopher's Stone som litterært værk.

KERNESTOF:
Anne Mette Finderup og Agnete Fog: "Entering Worlds of Fantasy", Worlds of Fantasy, Systime 2005, s. 8-12
J.K. Rowling: Harry Potter and the Philosopher's Stone, Bloomsbury Publishing 1997


ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dream or Nightmare ⭐(The US Presidential Election)

INDHOLD:

Dette forløb har fokus på det amerikanske præsidentvalg, og gennem arbejdet med et varieret udvalg af materiale; grundbogsstof, kampagnevideoer, taler, artikler og et uddrag af en memoire undersøges hvad de to partier; det demokratiske og det republikanske parti står for, deres politiske linje samt den politiske debat. Ydermere er der fokus på hvordan de amerikanske værdier og identitet bruges i den politiske debat. Her arbejdes med symboler som "The Declaration of Independence", "The Star Spangled Banner", "The Statue of Liberty", "The Frontier Myth/Manifest Destiny, "The Shibning City Upon a Hill", American Exceptionalism" samt de 6 kerneværdier som "freedom, self-reliance, success, material wealth, equality of opportunity" etc.
Analyse og metodemæssigt er der fokus på arbejdet særligt med non-fiktions analyse med udgangspunkt i Obama's "The American Promise" tale, samt uddrag af J.D Vance's memoire "Hillbilly Elegy". Her anvendtes Cicero's Pentagram.Ydermere arbejdes der med grundbogsstof, nyhedsmedier, kampagnevideoer og film analyse af filmen "Hillbilly Elegy".

Titlen med fokus på Dream or Nightmare referer til diskussioner omkring opfyldelse af den amerikanske drøm og de politiske visioner for fremtidens USA.




FAGLIGE MÅL:
-arbejde med passivt og aktivt ordforråd.

-forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner der  hører under emnet.

-udtrykke sig på engelsk om almene og faglige emner

-læse og forstå tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder af forskellig længde og sværhedsgrad

-skrive tekster på engelsk og arbejde med TPEE modellen

-analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode. Analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske,
kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA

-anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler


ARBEJDSFORMER:

Individuelt, par og gruppearbejde

MATERIALE:
"Traditional American Values and Beliefs" in "American Ways - an intro to American culture" by Maryanne Kearny Datesman &JoAnn Crandall. pp.21-30.

"Push and Pull Factors"  + "the 2 political parties" in "Being American" by Mette Holm. pp.64-72.

Speech "The American Promise" (abridged) by Barack Obama, August 2008.

"The Election of the American president" in "American Issues" by Helle Birk, Systime, 2008, pp. 7-9.

"From cococut trees to brat summer. Voing patternes of Gen Z" , link https://www.youtube.com/watch?v=pChVrHL39Dc.

"Why so many men are turning republican now" , link https://www.youtube.com/watch?v=TP7V-r4A1rU.

Excerpt of novel "Hillbilly Elegy" by J.D, Vance in "Worlds of English" by Finderup & Fog, Systime, 2022, pp 165-171.

"Cinematic techniques" i "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2021-24, pp.233-236


Supplerende materiale

https://www.britannica.com/

Kamela Harris campaign video + webpage , link https://www.youtube.com/watch?v=sHky_Xopyrw , https://kamalaharris.com/meet-kamala-harris/

Donald Trump campaign video + webpage, link  Former President Trump Announces 2024 Presidential Campaign, https://www.donaldjtrump.com/

"Seven swing states set to decide the 2024 US election | BBC News" Link:https://www.youtube.com/watch?v=CPU1P38nTkY

"12 characteristics of Gen Z in 2025" . Link: https://www.gwi.com/blog/generation-z-characteristics.

Film trailer "Hillbilly Elegy", link: Hillbilly Elegy a Ron Howard Film | Amy Adams & Glenn Close | Official Trailer | Netflix

Film "Hillbilly Elegy" (2020)

"Why I made Hillbilly Elegy" by Ron Howard. Link: https://www.youtube.com/watch?v=YSgjh-po93o


OMFANG:


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER:

- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Horror and crime fiction😱

INDHOLD:

Dette forløb tager udgangspunkt i emnet "Horror and Crime" hvor der materialemæssigt arbejdes med fiktionsgenren både med tekst og lydmateriale. Der er fokus på genrens karakteristika og hvordan det kommer til udtryk i forskellige tekster samt de 3 tilgange til forståelse af horror genren og hvorfor den påvirker læseren. Specifikt er der analyse af character (telling and showing), narrative and embedded narrative, pov, plot, setting, plot twist, foreshadowing, plant, set-up, payoff, suspence etc.


FAGLIGE MÅL:

-læse, forstå, kunne genfortælle, samt analyserer engelske tekster af en vis længde om emnet horror.

- analysere og fortolke  tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.

- kunne perspektivere teksterne til hinanden.

- kunne udtrykke sig  på engelsk og samtale om emnet "horror".

-skrive tekster på engelsk og arbejde med TPEE modellen

-arbejde med passivt og aktivt ordforråd.

-anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler


ARBEJDSFORMER:

Individuelt, par og i grupper

MATERIALE:

Podcast " "Incident On and Off a Mountain Road", Campfire Radio Theatre. Link:
https://podcast24.dk/episoder/campfire-radio-theater/incident-on-and-off-a-mountain-road-78Q5ubNK0Q

"Horror Fiction" in "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2017, pp. 77-78.

"Horror - a book about texts that scare you" by  Drisdal & Hansen, Systime, 2017,pp.4-8

Short film "The Man Who Loved Flowers" (2010). Link:  https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4

Short story "The Man Who Loved Flowers" by Stephen King in "The Lift" by Børgesen et al, Gyldendal, 1993.

Narrator and POV in "The English Handbook" by Østergaard, systime, 2017, pp. 211-212.

"The boogeyman" by Stephen King in "Horror - a book about texts that scare you" by  Drisdal & Hansen, Systime, 2017.

"The psychoanalytical approach to literary texts" in "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2017, pp. 130-132





Supplerende materiale:

https://stephenking.com/index.html

https://www.vox.com/culture/2017/8/4/16066180/stephen-king-themes-cultural-influence-explained

Short story "Dia de los muertos" by Roger Ley. Link: https://www.youtube.com/watch?v=lgI1dmi4jYM

OMFANG:


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/oxford

Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Immigration and Great Britain

INDHOLD:

Dette er et kortere forløb om "Immigration in Great Britain" da det leder op til skrivningen af SRO og samarbejder med samfundsfag, spansk og fransk som de 3 andre fag. Forløbet har fokus på immigration til og immigranters forhold i Storbritannien både i et historisk og et nutidigt perspektiv. Forløbet inddrager kort  Storbritannien som en tidligere kolonimagt og med tæt tilknytning til tidligere kolonier via Commonwealth og de borgere som får mulighed for britisk statsborgerskab. Fokus på nutidige problematikker set fra immigranters perspektiv og samfundets perspektiver. Materialemæssigt arbejdes med både non-fiktion og fiktion med brug af analysemodeller til begge genrer samt filmanalyse redskaber.

Skriftligt er der fokus på forskellige former for essay indledninger, 5 punkt essay og TPEE.

FAGLIGE MÅL:
-læse, lytte til, forstå, genfortælle og redegør for materialet indhold.

- analysere og fortolke materialet ved hjælp af relevante analyseredskaber.

- perspektivere til og inddrage viden om Storbritannien historisk, kulturelt og samfundsmæssigt.

- samtale om emnet på et forholdsvist flydende engelsk og udvide det aktive og passive ordforråd.

- træne grammatik

-fokus skriftligt på analyse, henvisninger og korrekte citater.


ARBEJDSFORMER:

Særligt pararbejde og gruppearbejde.


MATERIALE:

Article "Long nights, low pay and no play" by Burhan Wazir in "Contexts" by Engberg-Pedersen et al, Gyldendal.

"A Nation Shaped by Immigration" in "Everyone is here" by Moslund, Systime, 2021, pp.6-9.

Blog "As an immigrant I currently feel unsafe in Bristol" . Link: https://www.bristol247.com/opinion/your-say/as-immigrant-currently-feel-unsafe-bristol/

Short film "Baghdad Express" . Link: https://www.youtube.com/watch?v=RDz-dk_QR6I&t=3s

"Cinematic techniques" in "The English Handbook" . Link: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=152#c712

Poem "Listen Mr. Oxford Don" by John Agaard in "Worlds of English" by Fog og Finderup, Systime,

John Agard reading the poem "Mr. Oxford Don". Link: https://www.youtube.com/watch?v=Ywy-Tthdg7w&t=1s

Short story "The Mother of the Child in Question" by Doris Lessing in  


Supplerende materiale:

"GH Notes on Post War Immigration" from “Being British” by Mustad et al, Gyldendal, 2014 pp. 109 – 112 & “UK Now” by Skøtt & Sylvest, Columbus, 2024 kapitel 10+11

https://www.britannica.com/topic/The-Observer

"What is causing the anti-immigration riots in the UK". Link: https://www.youtube.com/watch?v=mB7E6dJoE5c

"They come here illegally and get everything". Link: https://www.youtube.com/watch?v=2_9pvcbOexw



OMFANG:


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Climate Matters ❄️(Værklæsning)

INDHOLD:

Forløbet "Climate Matters" er først og fremmest baseret på værklæsning af værket "The Ice Pople" af Maggie Gee, som beskriver et dystopisk britisk samfund der gradvist går i opløsning over de 60 hvor hovedpersonen Saul lever og beskriver udviklingen. Hele Europa er i opløsning og grundet en ny Istid bevæger Saul sig gennem Europa for at komme til Afrika sammen med sønnen. Klassen læser udvalgte kapitler og arbejder med at genfortælle indhold, skrive summary, fokus særligt på hovedpersonens udvikling og karakteristik af forholdet mellem hovedpersonen og familien samt fokus på den måde klimaet beskrives. Fokus på setting, character og narrator samt pov.

Som del af forløbet perspektiveres til andet materiale der omhandler klimaet og naturen samt opmærksomhed på genren sci-fi og cli-fi.

FORMÅL:
- Træne læsning af værk, skrive og formidle overblik over større tekstmængder
- Træne læsning, analyse og fortolkning af værk
- Træne mundtlig og skriftlig formidling med udgangspunkt i emnet
- Opbygge et emnerelevant ordforråd.
- Fokus på grammatik

METODE:
Samarbejde i par og i grupper

MATERIALE:

"The Ice People" By Maggie Gee, 1998.

"Climate Fiction" in "Cli-Fi - Writing for Change" by  Bildsøe Lafrenz, Praxis, 2024, pp.25-29.

Article Climate anxiety: 'I don't want to burden the world with my child'
15 January 2024, Navin Singh Khadka. Link:  https://www.bbc.com/news/world-67298903

"Julia Roberts is Mother Nature". Link: https://www.conservation.org/nature-is-speaking/julia-roberts-is-mother-nature

Poem "Last Snowman" by Simon Armitage https://blueandgreentomorrow.com/environment/nationalpoetryday-last-snowman-by-simon-armitage/


Supplerende materiale:

"What is the sci-fi genre" . Link: https://www.youtube.com/watch?v=9yTdkWMGnTc

"What is cli-fi?". Link: https://www.youtube.com/watch?v=P9XuxHtfOxQ

Fact Check of Media Bias. Link: https://mediabiasfactcheck.com/

"Blame Game" from Praxis.

"Ideomatic expressions". Link: https://clifi.praxis.dk/10017

"The role of peotry in the climate debate" by Simon Armitage. Link: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-48228837

OMFANG:


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fantasy II 🧚‍♂️🧚

INDHOLD:

Dette forløb har fokus på genren "Fantasy" og er et forløb der bygger videre på klassens værklæsning af "Harry Potter" fra 1g. Der er fokus på læsning, forståelse, analyse og fortolkning af fiktionstekster i genren fantasy med træning af karakteristik, narrator, pov, setting og selvfølgelig fagbegreber indenfor genren.


FORMÅL:
-arbejde på forskellige taksonomiske niveauer med engelsk fiktionsmateriale med anvendelse af fagterminologi.

-indgå i samtaler om almene og faglige emner samt̶ udtrykke sig sammenhængende i præsentation, samtale og diskussion på engelsk.

- læse og forstå skrevne tekster på engelsk af en vis længde om emnet fantasy
-lytte til og forstå lydmateriale om emnet.

- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

-demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


METODE:
Særligt pararbejde, gruppearbejde samt individuelt arbejde

MATERIALE:
Kernestof:

"Entering Worlds af Fantasy" pp.8-12 in "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"The Narnia Chronicles. The Lion, The Witch and The Wardrobe" by C.S Lewis in  "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"Artemis Fowl" by Eoin Colfer in  "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"Neverwhere" by Neil Gaiman in Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.


Supplerende materiale:

Trailer "Artemis Fowl" https://www.youtube.com/watch?v=fl2r3Fwxz_o

OMFANG:



Anvendte ordbøger:
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Omfang:
32 sider

Grammatik:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog)
- Bøgh og Hovgaard, "Fejlstøvsugeren - grammatisk øvebog i engelsk", Musagetes, 1987 i uddrag.
.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Postmodernism

INDHOLD:

I dette forløb er der fokus på det postmoderne; både som tidsperiode og med analyse og fortolkning af materiale fra denne periode. Her arbejdes med både britisk og særligt med amerikansk materiale; digte, uddrag af romaner samt film trailers. Gennem analyse og fortolkning af forskelligt tekst materiale arbejdes med tidsperiodens karakteristika som det kommer til udtryk i litteraturen. Her er fokus på personernes følelser af identitetstab, ikke at høre til nogle steder, at føle sig fragmenteret, at have mangel på empati, og øget fokus på materialisme som del af de postmoderne samfundstræk som kommer til udtryk i litteraturen. Der er særligt fokus på at identificere og analysere brug af narrator og fortælleteknik, , pov, character og setting samt stilistiske træk som metafiction, pastiche og intertextuality.

FAGLIGE MÅL:
-forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå forskelligt materiale på engelsk i forskellige genrer og stillejer.
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster samt analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk,
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler ̶ behandle komplekse problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder


ARBEJDSFORMER:
Individuelt arbejde, par og gruppearbejde, med projekt- og præsentationsmoduler.

MATERIALE:

"The Average American Male" (uddrag) by Chad Kultgen in "Angles" by Daugaard & Andersen, Gyldendal, 2014.

"Some Chapter, An American Sunday" (uddrag) af "The Average American Male" by Chad Kultgen in "Broken Things - Three Stabs at Postmodernism" by Niels-Martin Trier Josefsen, Lindhardt og Ringhof, 2016.

"Killing child at zoo" (uddrag) by Brett Easton Ellis in " Wider Contexts" by Pedersen et al, Gyldendal, 2012.

"Postmodernism" in "The English Handbook" by Trine Østergaard, Systime, 2017 (pp. 31-34, 51-54)

Poem "The Kid" by Simon Armitage https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/zy29fcw/revision/1

"She's the Bomb" by T Coraghessan Boyle.

Poem "How to Eat a Poem" by Eva Merriam in "Through Literary Landscapes" by Back & Sigh, Systime, 2020

Poem "Television" by Todd Alcott in "Through Literary Landscapes" by Back & Sigh, Systime, 2020.

Video "Modernism versus postmodernism" https://www.youtube.com/watch?v=f8EfyhIv72I&ab_channel=UniversityQuickCourse.


SUPPLERENDE MATERIALE:

Trailers:
Official Trailer "Deadpool", https://www.youtube.com/watch?v=ONHBaC-pfsk
Official Trailer "The Vampire Diaries",, https://www.youtube.com/watch?v=BmVmhjjkN4E
Official Trailer "Fight Club", https://www.youtube.com/watch?v=yxQmJXZOZ30
Official Trailer "Natural Born Killers", https://www.youtube.com/watch?v=bxjOraaIHaM
Official Trailer "Being John Malkowich", https://www.youtube.com/watch?v=LEtlqumjXLw
Official Trailer "The Matrix", https://www.youtube.com/watch?v=vKQi3bBA1y8


OMFANG: 37 pp.


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Jamaica

INDHOLD:

I dette forløb arbejdes med Jamaica med et fokus på sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i den tidligere britisk koloni samt en særlig opmærksomhed på, hvordan immigranter fra Jamaica (og Caribien) blev modtaget i Storbritannien særligt i 1960erne. Derfor kan der også drages paralleller fra dette forløb og til tidligere forløb om "Immigrants in GB". For at opnå viden om Jamaica undersøges historiske og nutidige forhold kort, det kreolske sprog undersøges samt materiale af forskellige genrer analyseres og fortolkes. Der arbejdes også med at læse materiale ud fra forskellige tilgange; den formative, historiske og post-koloniale tilgang.

FAGLIGE MÅL:

Sprogfærdighed
̶ læse, forstå, redegøre for og analysere mundtlige og skriftlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig  præsentation, samtale og diskussion på mundtligt engelsk om emner der berører emnet
arbejde med grammatisk korrekthed og med at selvkorrigere
̶ træne redegørelse, analyse, fortolkning, diskussion og perspektiverings-niveau  i forhold til et engelsksproget land som Jamaica
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

ARBEJDSFORMER:


MATERIALE:

Britannica Academic - information about Jamaica, in https://academic.eb.com/levels/collegiate/article/Jamaica/117384

"Jamaican Profile Timeline"  https://www.bbc.com/news/world-latin-america-18784730

Song "War" by Bob Marley , in https://www.streetdirectory.com/lyricadvisor/song/wlfcf/war/

Video "What is Jamaican Patois, Patwa", in https://www.youtube.com/watch?v=hNM-BE4xAyo.

Poem "Colonization in Reverse" by Louise Bennett-Coverly in  https://www.poetrybyheart.org.uk/poems/colonization-in-reverse.

"Handbook in Literature" pp. 121-131

Article "The Windrush generation - the history of unbelonging" in https://theconversation.com/windrush-generation-the-history-of-unbelonging-95021

Speech "The Rivers of Blood" (excerpt) by Enoch Powell


Supplerende materiale:

Song; Bob Marley and the Wailers - "No Woman No Cry"

Interview; Bob Marley New Zealand Interview in "Bob Marley New Zealand Interview (1979) HD"

Valerie Bloom reads "Colonization In Reverse" by Louise Bennett



GRAMMATIK:


OPSLAGSVÆRKER:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 What is this thing called love?

INDHOLD:
Dette forløb har omdrejningspunktet at undersøge hvad "Love" er for en størrelse gennem læsning, analyse og fortolkning af et varieret materiale som kan placeres i forskellige tidsperioder og tilhører forskellige literære genrer. Vi fokuserer på post-modernism som periode, dick-litterature som genre, berører kort the romantic period med fokus på kvinders status og synet på køn og ægteskab som det kommer til udtryk i nedslag i litteratur Ydermere arbejdes der med forskellige tilgang til analyse af materialet; the formalist approach, the historical approach samt den biographical approach.

FAGLIGE MÅL:

-forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk. med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder.
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster samt analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

ARBEJDSFORM:
Individuelt arbejde, par arbejde, gruppearbejde

MATERIALE:

"Happy Endings" by Margareth Atwood in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.66-73  (3ns)

"The Average American Male"(excerpt)  by Chad Kultgen in  "Angles" by Daygaard & Andersen, Gyldendal, 2014 pp.132-140. (6ns).

"Romeo and Juliet - The Balcony Scene", in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.89-91  (3ns).

"Pride and Prejudice - Chapter 1" (excerpt) by Jane Austen in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.97-100  (4ns).

"Pride and Predudice - Chapter 4" (excerpt) by Jane Austen in  "Through Literary Landscapes" by Back & Sigh, Systime, 2020, pp.75-77. (4 ns)

"Pride and Prejudice - "You are Mistaken, Mr. Dary" (excerpt) by Jane Austen in "Fields of Vision" by Delaney et al, Longman, p..74-76 (4 ns).


"Dick Lit" in " Broken Things - three stabs at postmodernism" by Josefsen, 2016, pp.69-72. (4ns)

"Critical Approaches to Literature" in "The English Handbook"! by Østergaard, Systime, 2017, pp. 121-139 (18 sider)


SUPPLERENDE MATERIALE:

"Romeo and Juliet - Balcony Scene"  https://www.youtube.com/watch?v=1HbvBVhpChI

"Why is Romeo and Juliet relevant today" https://www.youtube.com/watch?v=gEQyHgj4rvc

"Pride and Prejudice" - Official Trailer


Movie "Pride and Prejudice" (2005)

"King Charles Makes his first Christmas Speech" https://www.youtube.com/watch?v=AkqN60BqyTQ

"Open" by Andreas Agassi (essay)

OMFANG: 40 pp

GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3: Analytical essay "Untamed" 28-11-2025
Grammatik 2 12-12-2025
Test af Lukket Tekstfelt 17-12-2025
EN3u sr/ skr. prøve (minitermin) 05-01-2026
Opgave 5: Non fiction "Losing Whiteness" 18-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Shakespeare (eksamensemne)

INDHOLD:
Dette forløb har fokus på forståelse af og analyse af uddrag af Shakespeares værker.. I tidligere forløb om "What is this thing called love" har vi taget hul på Shakespeare med fokus på 2 scener fra tragedien "Rome og Juliet" og begreberne tragedy, tragic hero, soliloque. I dette forløb tages udgangspunkt i 2 sonnetter; sonnet 18 og 130  samt uddrag af tragedien  "Macbeth, hvor der er særligt fokus på skildringen af Macbeth og Lady Macbeth samt forholdet mellem dem. Den historiske kontekst samt verdensbilledet inddrages for at forstå Shakespeare's univers.

FAGLIGE MÅL:
-forstå forholdsvis komplekse engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå forskelligt materiale på engelsk i forskellige genrer og stillejer.
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster samt analysere og fortolke ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler ̶ behandle komplekse problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

ARBEJDSFORMER:
Workshop, individuelt samt pararbejde

MATERIALE:

"Tragedy and Tragic Flaw" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Macbeth Act1, Scene 5"  - "Unsex Me Here" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

Macbeth Act 5, Scene 5" - "The Sound and the Fury" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Introduction to Macbeth & summary", in "Reading Shakespeare in Our Time by Speyer ,Columbus, 2017 , p.77-78)


"Sonnet 18"

"Sonnet 130" "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Historical Context" in "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund,

"Language" "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund

"Poetic Devices" in "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund

SUPPLERENDE MATERIALE:

"Sonnet 18 explained 1" https://www.youtube.com/watch?v=w7ew53AdnDs&ab_channel=michellematysak

"Sonnet 18 explained 2" https://www.youtube.com/watch?v=R51Kz0pRHlI&ab_channel=michellematysak

"What is a sonnet?" https://www.youtube.com/watch?v=QmrKmL06J9g&ab_channel=OSUSchoolofWriting%2CLiteratureandFilm

"Summary of Macbeth" https://www.sparknotes.com/shakespeare/macbeth/video-summary/

https://www.coursehero.com/lit/Macbeth/act-5-scene-5-summary/

OMFANG: 30 sider


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer