Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2024 En1a s1-4 (En1a/, En2a/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Open Up! 📣
FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.
”Open Up” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.
INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.
MATERIALE:
-Fra antologien: Ohland-Andersen, Hanne; et. al.: "Contexts", Gyldendal
* Hemingway, Ernest: "Indian Camp", 1924
* Richards, Michael: "Just Like That", 1994
* Fell, Alison: "The Shining Mountain", 1992
Yderligere materiale:
- Short story: Ransom, Daniel: "Rendezvous", 1985
-Film: The Way Way Back, 2013
-Poem: Larkin, Philip: "This Be the Verse"
-Lyric: Pink: "Family Portrait"
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.
METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Stories with a Twist
FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med analyseredskaber inden for fiktion, med særligt fokus på historier, der tager en uventet drejning. Formålet er at få indarbejdet disse analyseredskaber i jeres arbejde med fiktion fremadrettet.
INDHOLD:
I vil blive introduceret til en værktøjskasse inden for analyse af fiktionstekster. I denne værktøjskasse indgår: setting, character, plot, theme, narrators & point of view. Disse fagbegreber kobles på vores tekstarbejde, der omhandler historier med et twist. Til sidst skal I i grupper udarbejde en kortfilm, der har en historie med et twist. Filmen skal filmes på mobiler og vises til klassen, og manuskriptet skal afleveres til retning.
METODE:
Fokus vil være på jeres sprogproduktion samt analytiske forståelse. Derfor vil der arbejdes primært i grupper, på klassebasis eller med selvstændigt elevarbejde; alt sammen med fokus på udvikle jeres engelske ordforråd og analytiske værktøjskasse inden for fiktion.
MATERIALE:
- INTRO: ”Urban Legend” (film) – de første 5 minutter (1998). Link: http://www.youtube.com/watch?v=QH3FgMtPEVU
- SETTING: Shirley Jackson, The Lottery (1948). Link: https://sites.middlebury.edu/individualandthesociety/files/2010/09/jackson_lottery.pdf (8 ns.)
- CHARACTER: Stephen King, The Man Who Loved Flowers. (1977). Short story. (6 ns.)
- + YouTube-klip: https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4 (3 ns.)
- PLOT: Richard Matheson, Button Button (1970) – Udleveret som kopi (9 ns.) + Tv show:
”The Twilight Zone, season 1, episode 50, Push the Button” (1986). Links: https://www.youtube.com/watch?v=3oKSJZAaSyc (part 1)
https://www.youtube.com/watch?v=4V9TYuxmmTA (part 2) (episode) (6 ns.)
- GROUP WORK: Kortfilm med et unexpected twist.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Class in Britain 🎩
FORMÅL & INDHOLD:
Dette forløb har haft særlig fokus på klassesamfundet i Storbritannien.
Eleverne er kort blevet introduceret til de tre klasser som det britiske samfund traditionelt set bliver opdelt i: working class, middle class, upper class. Efterfølgende har eleverne læst om de 7 socialklasser, som det britiske samfund nu bliver inddelt i, i stedet for de traditionelle 3, samt arbejdet med Bordieu's tre kapitaler: økonomisk, social og kulturel. Som baggrundsmateriale har vi kort læst om det historiske klasse-aspekt som stammer fra The Victorian Age.
Eleverne er ligeledes blevet introduceret til det engelske skolesystem og har gennemgået materiale (dokumentar + artikel) som tematisk behandler problematikkerne ved det private skolesystem.
Slutteligt læste vi The Guardian-artiklen "Now I'm an Oxford student, am I still working class? (2018)", som handler om Molly Innes' som følte en identitetskrise i takt med at hun læste på et elitært universitet men havde arbejderbaggrund.
Eleverne har bl.a. lavet en retorisk analyse af artiklen og er kort blevet introduceret for den non-fiktive analysemodel.
Som det fremgår af forløbsbeskrivelsen har det været hensigten med forløbet, at eleverne blev præsenteret for forskellige genrer og derigennem fået mulighed for at træne forskellige analyseværktøjer; både til fiktion og til non-fiction.
MATERIALE:
- Film: Loach, Ken: "I, Daniel Blake", (2015) (1h40min = ca. 30ns)
- Dokumentar: Channel 4: "Too poor for posh schools?", (2010), https://www.youtube.com/watch?v=MWYaoWPdUOI (ca. 50 min = 16 ns)
- Artikel: Innes, Molly: "Now I'm an Oxford student, am I still working class?", (2018),
https://www.theguardian.com/education/2018/oct/02/now-im-an-oxford-student-am-i-still-working-class (ca. 2ns)
Supplerende materiale/baggrundsstof:
- Antologi: Mustad mfl., Being British. Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, Kap. 3, s. 44-54.
- Antologi: Grønlund, Bach og Andersen, Studieretningsbogen, Samfundsfag/Engelsk, Columbus.2018, Kap. 2, s. 83 + 87-88.
- Antologi: Skött & Sylvest, UK Now, Kap. 9, "The Educational System", Columbus, ebog
- Video: The Guardian, "Should we abolish private schools?", (2020), https://www.youtube.com/watch?v=pN36jVSp1x0
- Sketch: Social classes in the UK. John Cleese, Ronne B. and Ronnie C. Written by Marty Feldman and John Law: https://www.bbc.co.uk/programmes/p00hhrwl
- Link: The Great British class calculator, https://www.bbc.co.uk/news/special/2013/newsspec_5093/index.stm?cultural-emerging=0&cultural-high=0&cultural-emerging=1&cultural-high=1&cultural-emerging=1&cultural-emerging=1&cultural-high=1&cultural-high=1&cultural-high=1
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
MSG Cribs 🏠
|
07-03-2025
|
|
Analysing "I, Daniel Blake"
|
29-03-2025
|
|
Working with Appealforms
|
10-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Værklæsning: The Curious Incident 🐶
The Curious Incident of the Dog in the Nighttime (TCIOTDITN) 🐶🌃
INDHOLD:
I dette forløb er der fokus på værklæsning af romanen "The Curious Incident of the Dog in the Nighttime" fra 2003 af Mark Haddon.
FORMÅL:
Formålet med at læse romanen 'The Curious Incident of the Dog in the Night-time' er dels at træne læsestrategier og læsefokus og dels at træne evnen til at overskue og arbejde engelskfagligt med en længere tekst samt faglig fordybelse. Ved at læse sammenhængende afsnit til hver undervisningslektion trænes læserobusthed og elevernes almene og faglige ordforråd opøves.
I forløbet arbejde vi med en bred vifte af fokuspunkter: Sproglig analyse, nærlæsning, tekstanalyse (med fokus på character, narrator/POV, setting, theme og plot), mundtlig formidling, skriftlig formidling, mm.
METODE:
Fælleslæsning med audiobook, læsegrupper, pararbejde samt individuel læsning med klasseopsamling.
MATERIALER:
"The curious incident of the dog in the Nighttime" by Mark Haddon,2004, Vintage Contemporaries
Omfang:
226 sider
Grammatik:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Sports and Identity ⚽
FORMÅL & INDHOLD:
Forløbet fokuserer på sammenhængen mellem udvalgte sportsgrene og indentitet; hvilken betydning spiller sport for menneskers kulturelle-, sociale-, og nationale identiteter?
Gennem læsningen af udvalgte tekster og filmmateriale, har eleverne fået opbygget viden og forståelse for sportens betydning i engelsktalende lande og kulturer. Eleverne har ligeledes diskuteret emner som historie, sprog, køn og kultur i forhold til sport og sportsudøvelse.
METODE:
Undervejs i forløbet har eleverne arbejdet med forskelligartet tekstmateriale, både fiktion og non-fiktion. De har endvidere arbejdet med at kunne foretage en indre/ydre personkarakteristik i fiktion ved brug af relevante fagbegreber. Hertil er siderne om "characterisation" blevet brugt fra Fields of Vision af Delaney mfl. (2003) Module A s. 42-44.
MATERIALE:
- Film: Nitesh Tiwari (2016), "Dangal" (2t 40 min)
- Short story: Uzor Maxim Uzoatu (2020), "Football Made in Nigeria" (ca. 5 ns)
- Documentary: DR2 (2015), "College sport" (42 min)
- Article: Mary Zielinski, "Football: Not simply a sport, it's a mania" i Arildsen & Plougheld: The Sky's the Limit - American themes (1984), Systime. (ca. 1,5 ns)
- Article: Studs Terkel, "George Allen" i Arildsen & Plougheld: The Sky's the Limit - American themes (1984), Systime. (ca. 2 ns)
- Web article: Mike Farrel Sports (oct. 2024), "Scholarships Through Sports. How College Football Opens Doors for Education". Link: https://mikefarrellsports.com/news/scholarships-through-sports-how-college-football-opens-doors-for-education/ (ca. 2 ns)
Online ordbøger:
- https://www.dictionary.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.merriam-webster.com/
Grammatisk er der arbejdet med adjektiver, adverbier og substantiver (genitiver) i Getting Started B (Herman & Tornøe, 2019)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
The American Nightmare 😱
FORMÅL OG INDHOLD
Forløbet tager udgangspunkt i historiske og aktuelle forhold i USA. Med forløbets titel bliver der lagt op til en større sondring og diskussion over den amerikanske drøm som en del af amerikanernes selvfortælling og ideal. Forløbets mål er bl.a. at forstå, hvad der udgør den amerikanske drøm samt hvorvidt denne drøm i gennem tiden har udviklet sig til et mareridt. Ved at lave tematiske nedslag på emner som; race, religion og politik, forsøger forløbet at nuancere forståelsen af den amerikanske drøm og ikke mindst stille skarpt på aktuelle forhold i USA under ledelse af Trump-regeringen.
Undervejs i forløbet, vil der primært arbejdes med et udvalg af ikke-fiktive tekster, videoer og billedmateriale. Gennem et større fokuseret arbejde med non-fiktionsanalysen, kvalificeres eleverne i deres skriftlige evner med genren.
I henhold til læreplanen, tager forløbet udgangspunkt følgende mål:
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
MATERIALE
Online ordbøger:
- https://www.dictionary.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.merriam-webster.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Incredible India ƪ(˘⌣˘)ʃ
FORMÅL & INDHOLD:
I dette korte forløb har vi undersøgt kulturelle og historiske forhold i et andet engelsktalende land, nemlig Indien. Eleverne har arbejdet med forskellige aspekter af Indien, herunder religiøse, sociale og kulturelle forhold hvad angår køn, ægteskaber og kastesystem.
Begreber: Hinduism, caste system, untouchables, hierarchy, patriarchy, gender roles, traditions, family and marriage.
MATERIALE:
- Documentary series: Smriti Mundhra, "Indian Matchmaking", S01, Ep01, Netflix, 2020
https://www.netflix.com/watch/80244462?trackId=255824129 (40 min)
- Excerpt of novel: "Untouchable" Raj Anand (2,5 ns)
- Film: Dangal (2016), Nitesh Tiwari (2h30min)
- Article: Aroni Sarkar, "Meet the Gulabi Gang", 2021, https://archive.themedium.ca/comment/meet-the-gulabi-gang-indias-female-vigilante-group/(2 ns)
SUPPLERENDE MATERIALE :
- Narrating India, Brøndsted, 2016.pp. 228-230
- Intro video: https://www.youtube.com/watch?v=vEy6tcU6eLU
- Timeline: http://www.pbs.org/thestoryofindia/timeline/5/
- Picture: caste-system-varna-s-classes-India-hierarchy.jpg (britannica.com)
METODE:
-Variation i arbejdsformer; gruppe/individuelt arbejde
Anvendte hjemmesider:
- https://englishclass.dk/pages/wa/indledning.html
- dictionary.com
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
To travel is to live
Project work possibly with e-twninning. Embarking on cultural encounters while travelling, personal narratives - 90 days around the world?
Create a travelling folder that advertises your city - what does it mean to be a Dane?
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276561927",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276561927",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276561927"
}