Holdet Ty2-h2/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2024 Ty1-h2 1-4s (Ty1-h2/, Ty2-h2/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Reisen
Titel 3 Digitales Leben
Titel 4 Komplizierte Liebe
Titel 5 NS-Deutschland
Titel 6 Multi-kulti
Titel 7 Die Bedeutung des Fussballs in Deutschland

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

I grundforløbet i tysk lærer eleverne hinanden at kende og arbejder med det tyske sprog og kultur på et grundlæggende niveau. Eleverne bliver præsenteret for letgenkendelige tekster og dilemmaer. Basal grammatik, heriblandt artikler og verbernes bøjning (hjælpeverber og svage verber), fra folkeskolen repeteres.

Tekster:


Grammatiske fokuspunkter:
- Artikler
- Verbers bøjning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Reisen

I dette forløb skal vi arbejde med emnet "reisen", hvor de forskellige tekster beskæftiger sig med dette. I forløbet skal eleverne beskæftige sig med historier om forskellige typer rejser, lære om forskellige fraser man kan sige i udlandet og lave et kort miniprojekt, hvor de skulle undersøge, planlægge og præsentere en rejse.

Vi skal desude arbejdet med personlige og possessive pronominer.

Tekster:
"Einmal um die Welt", Cro, https://www.youtube.com/watch?v=u2pySXCmwpc
"Ferien in Norwegen", Bente Jacob
"Ich möchte die ganze Welt bereisen", Ingo Neymayer, 2009
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Digitales Leben

Digitales Leben

Sammenlagt er der læst ca. 26 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Forløbet ”Digitales Leben” stiler efter at bygge bro mellem tyskundervisningen i grundskolen og i gymnasiet ved at fokusere på at videreudvikle elevernes ordforråd og kommunikative kompetence.
Forløbet har fokus på de nye medier. Eleverne skal opnå en endnu bedre forståelse af de nye medier, som udgør en stor del af deres hverdag. Undervejs i forløbet diskuteres fordele og ulemper ved brugen af de nye medier. Derudover fokuserer forløbet på at forbedre elevernes kommunikative kompetence.

Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:

- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk

Nøgleord i forløbet:  
- Soziale Medien
- Selfie
- Handy/Smartphone
- Digitales Leben
- Soziale Netzwerk

Kernestof:
Interview:
- "Internet ist eigentlich Pflicht". Interview og tekst af: Schekker. 2012. "Netzwelt". Udgave 104
- "Gefällt mir: So geht social Media". Interview og tekst af: Kira Brück, 2014. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, pp. 42-43

Sang og musikvideo:
- "Programmiert" af Tim Bendzko, 2013 + dertilhørende musikvideo.
-->Tekst fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, p. 23
--> Musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=G7nrO8MJvaE

Artikel:
- "Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich" af Lukas Böing. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, pp. 27-28

Kortprosa:
- "Chronik einer Liebe" af Tobias Moorstedt. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, pp. 32-39

Video og manuskript:
- "Offline im Urlaub". Af: Schumann, Kirstin og Stephanie Schmaus. 2013. "Deutsche Welle". http://www.dw.com/de/offline-im-urlaub/a-16830036


Supplerende stof:
- "W-Fragen". Fra: Homann/Pedersen. 2005. "Kurzum. Text und Sprache". Tyskforlaget, pp. 36-62
- "Personencharakteristik". Fra: Homann/Pedersen. 2005. "Kurzum. Text und Sprache". Tyskforlaget, pp. 36-62
- "Textstruktur". Fra: Homann/Pedersen. 2005. "Kurzum. Text und Sprache". Tyskforlaget, pp. 36-62
- "Schlüsselwörter/Stichwörter". Fra: Homann/Pedersen. 2005. "Kurzum. Text und Sprache". Tyskforlaget, pp. 36-62
- "Redemittel 1-5". Fra: ?


Grammatiske emner i forløbet:
- Artikler + genitiv (Alles in allem, s. 18-20, 22-23)
- Substantivernes køn (Alles in allem, s. 96-97)
- Ordstilling i hoved- og ledsætninger (Alles in allem, s. 39-41)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Komplizierte Liebe

I dette forløb har vi fokus på kærlighed, særligt ulykkelig kærlighed, fx når kærligheden ikke er gengældt eller når økonomi og overlevelse er vigtigere end kærlighed. Vi læser ældre tekster af Heine og Goethe og ser filmen om Goethes ulykkelige kærlighed og tilblivelsen af Die Leiden des Jungen Werthers og supplerer med nyere tekster. Tilmed har eleverne arbejdet med et lommefilmsprojekt i emnet, hvor de skulle filme en kortfilm på tysk, hvor fokus har været kompliceret kærlighed.

Tekster:
- Ein Jünglein liebt ein Mädchen. Heinrich heine. 1 side, 1822
- In der Kälte (Auszug), Birgitte Bobel. 2 sider
- De evige tre, Tove Ditlevsen, 1 side, 1942
- Gabi und Klaus, Die Prinzen, 1 side, 1990
- Liebe auf den ersten Klick (Auszug), 3,8 normalsider. 2022
https://www.focus.de/magazin/archiv/agenda-liebe-auf-den-ersten-klick_id_136755312.html
- Die Leiden des jungen Werthers (Auszug), Goethe. 1 side
- Filmen Goethe!, 2010 (102 min), Filmstriben.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 NS-Deutschland

I dette forløb arbejder vi med Nazi-Tyskland.

Vi vil især have fokus på dét at være ung under nazismen. Derudover vil vores almene fokus også ligge på NS-ideologien og forfølgelsen af udsatte befolkningsgrupper. Hvem var Adolf Hitler og NSDAP, hvordan kunne Hitler og nazi-ideologien få opbakning blandt det tyske folk, og hvor var oppositionen henne?

Undervisningen har været dialog baseret og bundet op på refleksion. Eleverne skulle skrive dagbøger, som var det dem, der havde levet i Tysklands 1930'ere. Eleverne skal reflektere over, hvorfor det var så nemt for datidens unge at falde i den nazistiske fælde.

Kernestof:
- Mein Kampf (Hitler, Adolf. S. 20-21)
- Mein Weg in der Hitlerjugend (Maschmann, Melita. S. 218-219), fra "Fazit. Mein Weg in die Hitler-Jugend", Stuttgart, 1963.
- "Ein Kind unserer Erziehung" fra "Der Teufel im Leib - Sport in den goldenen Zwanzigern", Anders Brok, Gyldendal, 1990. S. 73-75
- Napola (s. 1-4), fra "Napola - Elite für den Führer". Tyskforlaget 2006, side 110-114
- Napola (110 min), MitCFU.

Supplerende stof:
- Die Konsequenzen des ersten Weltkrieges (2 sider)
- Weimarer Republik (3 sider)
- Deutschland 1933-1945, John Vollmer, Gyldendal, 2021 (3 sider)
- Das Parteiprogramm der NSDAP vom 25. Februar 1920, Punkt 21. "Der Teufel im Leib - Sport in den goldenen Zwanzigern", Anders Brok, Gyldendal, 1990. S. 76
- Adolf Hitler über Jugenderziehung (1940) fra "Der Teufel im Leib - Sport in den goldenen Zwanzigern", Anders Brok, Gyldendal, 1990. S. 76
- Uns're Fahne flattert uns voran (von Schirach, Baldur. S. 1), af Baldur von Schirach, 1933.


Film:
- FORGIVE US OUR TRESPASSES (14 min), Netflix.
- Nationalsozialistische Erziehung ab 1933 - Presse, Kultur und Erziehung im Nationalsozialismus 1 (https://www.youtube.com/watch?v=dTrVhhd_pus, 3 min)
- 1935: Die Hitler-Jugend und der BDM (https://www.youtube.com/watch?v=r5E7xhO1Z4w, 3 min)
- Oath and Opposition: Education in the Third Reich (https://www.youtube.com/watch?v=B5E7WR8TINI, 5 min)
- HitlerJugend im Film "Der Untergang"
(https://www.youtube.com/watch?v=LdqaZNfs1mk, 1,5 min)
- Die Napola und meine Eltern / Zeitzeugen / Jugend im Nationalsozialismus
(https://www.youtube.com/watch?v=4sWCXatPfKQ, 00:00-02:30 min)
- Babylon Berlin, sæson 3, afsnit 8. 22:55-23:59 + 25:14-27:20, (3 min)


Eleverne skal
- have et ordforråd til at tale om emnet
- kunne bruge fagspecifikke begreber
- kunne tale om de historiske aspekter og forstå konteksten
- kunne tale om ovenstående tekster

Grammatik:
- Præpositioner (Alles in allem, s. 44-52)
- Modalverber (Alles in allem, s. 59-65)
- Stærke verber (Alles in allem, s. 65-74)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stærke verber 19-11-2025
Udveksling 08-12-2025
Udveksling Brunsbüttel 11-01-2026
Udvekslingsopgave 12-01-2026
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Multi-kulti

I forløbet arbejder vi med spørgsmålet - was ist deutsche Identität?
Vi vil især fokusere på Tysklands nyere historie med særligt fokus på den store migrations-diskussion.
Vi undersøgte den tyske identitet ved at arbejde med tysk selvforståelse efter WWll, Wirtschaftswunder, Gastarbeit & Zuwanderung, samt migranternes dobbelte identitet i nyere tid.

Eleverne arbejder både skriftligt, men i høj grad også mundtligt med dialog baseret undervisning, samt en mundtlig prøveeksamen.


Kernestof:
- Heimat Almanya - Wie es dazu kam (s. 1-3), uddrag fra:
* https://www.bpb.de/politik/grundfragen/deutsche-verhaeltnisse-eine-sozialkunde/138012/geschichte-der-zuwanderung-nach-deutschland-nach-1950?global=true&global-format-main=all&global-year=all
* https://www.bpb.de/themen/europa/tuerkei/253189/heimat-almanya/
* https://domid.org/news/60jahre-almanya/
* https://www.welt.de/wirtschaft/article155700942/Warum-so-viele-Tuerken-in-Deutschland-scheitern.html
- Metin und Martin (s. 1-5), af Agnete Bruun Hansen & Erik Wikkelsø Pedersen, "Meine Zeit", Systime, 1997.
- Mesut Özil: Wir gehen diesen Weg, damit andere sich trauen (s. 1-3), Interview von Mathias Heybrock, Rund Magazin, 21. April 2007
- Almanya (141 min), MitCFU
- The German Dream (5 min), YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=IAATvJQPt5Q

Supplerende stof:
- Wir sind wir, Paul van Dyk (1 side)
- https://www.instagram.com/p/CzA4yNVshf0/?img_index=2 (ca. 1-2 sider)
- Eko Fresh Lebt den German Dream für seinen Grossvater (1 min), YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=WkjEdUr72Ow

Grammatiske fokuspunkter:
- Præpositioner (Alles in allem, s. 44-52)
- Adjektivbøjningen (s. 99-107)
- Relativpronomen (79-85)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Planchepræsentation 16-02-2026
Wochenpräsentation 28-02-2026
Studietursvlog 13-03-2026
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Die Bedeutung des Fussballs in Deutschland

Vi beskæftiger os med fodbolden i Tyskland. Hvilken rolle spiller fodbolden i Tyskland og hvorfor? Vi kigger således nærmere på, hvilken gennemslagskraft fodbolden har i Tyskland, og arbejder henimod en forståelse af, hvordan fodbolden i Tyskland kan forbinde og samle et folk.
Eleverne arbejder både skriftligt, men i høj grad også mundtligt med fremlæggelser / skuespil og dialog baseret undervisning.

Materiale:
- Kann der Fussball ein Leben verändern? (s. 25-27), af Jess Hjalmer, i: Brennpunkt Deutsch

- Das Wunder von Bern, 1 side (fra Das Kinderlexikon, https://klexikon.zum.de/wiki/Wunder_von_Bern)

- Warum Fussball viel mehr als nur ein Sport ist (s. 1-2), fra:
https://www.deutschlandfunkkultur.de/fussball-fast-schon-eine-religion-gott-hat-seinen-fuss-im-100.html

- Deutsche Spieler weigern sich Nationalhymne zu singen (s. 1), fra:
https://jungefreiheit.de/politik/deutschland/2010/deutsche-spieler-weigern-sich-nationalhymne-zu-singen/

- Warum Sportler nicht die Nationalhymne singen müssen (s. 1-2), fra:
https://www.bpb.de/lernen/angebote/grafstat/fussball-und-nationalbewusstsein/185332/m-02-28-contra-warum-sportler-die-nationalhymne-nicht-singen-muessen/

Film:
- Das Wunder von Bern (114 min)

Grammatiske fokuspunkter:
- Opsamling
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Præpositioner 26-03-2026
Relativpronomen 17-04-2026
Årsprøve 07-05-2026
Prüfungsexamen 08-05-2026
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer