Holdet Fr2-r/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e)
Hold 2024 Fr1-r/ 1-4s (Fr1-r/, Fr2-r/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Répétition de la langue française
Titel 2 Les chansons françaises
Titel 3 Les réseaux sociaux
Titel 4 Répétition de la langue française (fortsat)
Titel 5 Les contes
Titel 6 Être jeune
Titel 7 La vie à Paris

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Répétition de la langue française

FORMÅL:
Dette forløb er en introduktion til det franske sprog hvad angår mundtlighed, skriftlighed, fonetik, grammatik, kultur & historie. Vi har særligt fokus på jeres træning i at tale, lytte til, forstå og skrive fransk. Desuden dækker dette forløb over en introduktion til Frankrig som land og kultur.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i grundbogen ”Bonjour Lyon”, der suppleres med mundtlige øvelser samt mindre skriftlige afleveringer.

METODE:
Der arbejdes skiftevis på klassebasis og i grupper/par, hele tiden med det fokus at få jer til at tale, lytte til og gradvist forstå fransk samt få oparbejdet jeres eget sprog. Det skriftlige arbejde med afleveringer foregår primært individuelt.

MATERIALE:
• Hassing, Maria: ”Bonjour Lyon”, Systime, 2018.
• Løbende ekstra øvelser og PPTs, som udleveres i klassen.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Les chansons françaises

FORMÅL:
I dette forløb skal I arbejde med franske sange og analysen af disse – både hvad angår deres tekster og deres musikvideoer. Formålet er at opbygge et ordforråd til at snakke på fransk om analysen af sangtekster, samt hvordan disse afspejler fransk kultur.

INDHOLD:
I skal arbejde med forskellige sangtekster, der har hvert deres budskab og omtaler fransk kultur på forskellig vis. I arbejdet får I en redskabskasse til, hvordan man analyserer og snakker om analysen af franske sange på fransk. Nogle af sangene er udvalgt på forhånd, imens andre er nogle, I selv må vælge.

METODE:
Arbejdet vil foregå dels som gruppearbejde, dels som individuelt arbejde. Der vil løbende foregå opsamling af jeres arbejde i klassen i form af præsentationer af jeres sange samt i form af en skriftlig opgave om en selvvalgt sang.

MATERIALE:
- Corine, Pourquoi Pourquoi, 2017.  
- Angèle, Balance ton quoi, 2018.
- Piaf, Édith : « Non, je ne regrette rien », 1956.
- Stromäe, "Alors on danse", 2010 - selvvalgt sang med analyse og præsentation for klassen.
- Østergaard Nielsen et.al.: "La clé - Analyse og metode til fransk", Systime, 2022, ss. 19-22 om poesi og ss. 38-41 om musik.
Forløbet fylder 25% af 1.g-undervisningen og kører parallelt med resten af holdets begynderundervisning

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Les réseaux sociaux

FORMÅL :
Dette forløb har til formål at give jer et indblik i sociale mediers og influenceres betydning i Frankrig samt et ordforråd til at tale herom. Forløbet er tidssvarende, og derfor har det også til formål at inddrage jeres egne relationer til og erfaringer med sociale medier.

INDHOLD:
I forløbet skal vi arbejde med dels et romanuddrag fra bogen ”Les enfants sont rois”, som handler om en influencer i Paris hvis barn bliver kidnappet, dels med andre genrer som en sangtekst af Stromäe samt artikler om sociale medier og deres effekt på børn og unge.  

METODE:
Arbejdet vil foregå dels som klassearbejde og gruppearbejde, dels som individuelt arbejde, hvor I skal tage stilling til jeres brug af og forhold til sociale medier og kunne snakke på fransk herom. Derudover vil der indgå en skriftlig aflevering i forløbet, som handler om

MATERIALE:
- De Vigan, Delphine: ”Les enfants sont rois », Gallimard, 2021 (uddrag).
- Article : « 20 effets négatifs (et positifs) des médias sociaux », selection.ca, 2021. Link : https://www.selection.ca/sante/vivre-sainement/les-avantages-et-les-inconvenients-des-reseaux-sociaux/  
Forløbet fylder ca. 10% af 1.g-undervisningen og kører parallelt med resten af holdets begynderundervisning

EVALUERING :
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Répétition de la langue française (fortsat)

FORMÅL:
Vi fortsætter med det grundforløb, vi startede på i 1.g, og fokus er derfor fortsat på en introduktion til det franske sprog hvad angår mundtlighed, skriftlighed, fonetik, grammatik, kultur & historie. Vi har særligt fokus på jeres træning i at tale, lytte til, forstå og skrive fransk. Desuden dækker dette forløb over en introduktion til Frankrig som land og kultur.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i bogen ”Bonjour Lyon”, der suppleres med mundtlige øvelser samt mindre skriftlige afleveringer.

METODE:
Der arbejdes skiftevis på klassebasis og i grupper/par, hele tiden med det fokus at få jer til at tale, lytte til og gradvist forstå fransk samt få oparbejdet jeres eget sprog.Det skriftlige arbejde med afleveringer foregår primært individuelt – både som klassearbejde og hjemmearbejde – og her er det langsigtede mål at kunne producere en skriftlig tekst uden brug af andre hjælpemidler end en gloseliste.

MATERIALE:
• Hassing, Maria: "Bonjour Lyon", Systime, 2018.
• Løbende ekstra øvelser og PPTs, som udleveres i klassen.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les contes

FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med eventyr. Eventyr henvender sig både til børn og voksne og kan forstås på flere planer, og vi skal derfor arbejde med at udforske disse planer samt se på generelle eventyrtræk. I forventes at kende til eventyrtræk på forhånd, men nu skal I trænes i at læse fransksprogede eventyr og snakke om dem på fransk.

INDHOLD:
Enkelte af eventyrene, vi skal arbejde med, vil være genkendelige for jer, imens andre er nye. Her vil I blandt andet stifte bekendtskab med den franske forfatter Pierre Gripari. I arbejdet med teksterne vil vi diskutere, hvordan de følger eller afviger fra reglerne for eventyrgenren, og vi vil sammen oparbejde et ordforråd til samtale på fransk om indhold, eventyrtræk, analyse og perspektivering til andre eventyr og/eller frankofone lande, som eventyrene stammer fra.

METODE:
Arbejdet tilrettelægges ud fra et didaktisk princip om at styrke jeres mundtlighed, tekstforståelse samt analysefærdigheder på fransk i forlængelse af det grundforløb, som I netop har afsluttet. Den kendte eventyrgenre forventes at kunne understøtte jer i dette arbejde.
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, dels som gruppe- og individuelt arbejde. Tekstlæsningen og samtalerne vil til at starte med foregå på klassebasis, men gradvis vil I opleve at skulle arbejde individuelt eller i grupper med at forstå og snakke om de franske eventyr.  
Undervisningen foregår såvidt som muligt på fransk, understøttet af dansk, når der opstår behov for det. Den sideløbende grammatikundervisning foregår på dansk.

MATERIALE:
• ”Blanche-Neige” (udleveret i kopi).
• Gripari, Pierre: ”La sorcière de la rue Mouffetard ».
• Bertignac, Louis : « Cendrillon », pp. 7-8 (chanson) i Bering, M. ; Sørensen, M. : « Entrées », Gyldendal, 2009 :   
• de Pennart, Geoffroy, « Chapeau rond rouge », (2004), pp. 10-13 i Bering, M. ; Sørensen, M. : « Entrées », Gyldendal, 2009.
FORLØBET DÆKKER OVER 25% AF 2.G-UNDERVISNINGEN.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Être jeune

FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med unge mennesker i nutidens Frankrig. Der vil være fokus på det ”almindelige” ungdomsliv med gymnasium, venner, familieliv og kærester, men der vil også være fokus på ekstremer som fx stoffer i ghettomiljøet.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i tv-serien ”Rendez-vous à Nice”, som vi ser alle 10 afsnit af understøttet med franske undertekster. Sideløbende arbejder vi med tekstlæsning af noveller, hvor vi skal beskæftige os med historier, der viser en alternativ side af ungdomslivet. Til slut ser vi filmen ”La famille Bélier” som afrunding på forløbet.

METODE:
Arbejdet foregår som udgangspunkt på fransk, idet vi snakker om analysen af de tekster, vi læser, samt om tv-serien og dens skildring af ungdomslivet.
Under arbejdet vil vi ligeledes beskæftige os med gloser inden for ungdomsverdenen mhp. at understøtte jeres mundtlighed inden for emnet ’Être jeune’.

MATERIALE:
• ”Rendez-vous à Nice » (serie på YouTube) :
L’épisode 1: La rentrée https://www.youtube.com/watch?v=qMP98XAib14&t=103s
L’épisode 2: Football ou études? https://www.youtube.com/watch?v=VV4MAX2kSFU
L’épisode 3: À la cantine et au parc https://www.youtube.com/watch?v=BvzZADneppU
L’épisode 4: Cours de salsa https://www.youtube.com/watch?v=-o0nJWgmByM
L’épisode 5: S.O.S. devoirs https://www.youtube.com/watch?v=F7JMNy6k9Dg
L’épisode 6: Au travail https://www.youtube.com/watch?v=pn5d_1rCy-M
L’épisode 7: Changement de cœur https://www.youtube.com/watch?v=L7N3z6ibKJw
L’épisode 8: Meilleurs résultats! https://www.youtube.com/watch?v=R_gcMKaPVkU
L’épisode 9: Au fitness https://www.youtube.com/watch?v=Mm-TLJGYrnY
L’épisode 10: La grande fête https://www.youtube.com/watch?v=le0MyNzucFs
• Gall, France : « Laisse tomber les filles » (chanson), 1964. (Læses med fokus på grammatik – fremtid).
• Benchetrit, Samuel: ”Chroniques de l’asphalte” (udleveret i kopi).  
• Soltani, Kerredine: ”Le verlan” (paroles).
• Film: ”La famille Bélier” (Lartigau, 2014).
Forløbet fylder 25% af 2.g-undervisningen.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 La vie à Paris

FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med unge mennesker i nutidens Frankrig. Der vil være fokus på det ”almindelige” ungdomsliv med gymnasium, venner, familieliv og kærester, men der vil også være fokus på ekstremer som fx stoffer i ghettomiljøet.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i tv-serien ”Quatre amis”, som vi ser alle 10 afsnit af understøttet med franske undertekster. Sideløbende arbejder vi med tekstlæsning af noveller, hvor vi skal beskæftige os med historier, der viser en alternativ side af ungdomslivet. Til slut ser vi filmen ”La famille Bélier” som afrunding på forløbet.

METODE:
Arbejdet foregår som udgangspunkt på fransk, idet vi snakker om analysen af de tekster, vi læser, samt om tv-serien og dens skildring af ungdomslivet.
Under arbejdet vil vi ligeledes beskæftige os med gloser inden for ungdomsverdenen mhp. at understøtte jeres mundtlighed inden for emnet ’Être jeune’.

MATERIALE:
• Bering, Mette ; Sørensen, Mimi : ”Quatre amis”, Gyldendal, 2012. (10 episoder med tilhørende manuskript).
• Gall, France : « Laisse tomber les filles » (chanson), 1964. (Læses med fokus på grammatik – fremtid).
• Pille, Lolita: ”Hell”, Le Livre de Poche, 2004. (Uddrag af kapitel 3).
• de Buron, Nicole: ”Qui c’est, ce garçon?” (extrait de Lund, Birgitte; Rønnest, Lene: T’as tout pour être heureuse, Gyldendal, 1991).
• Benchetrit, Samuel: ”Chroniques de l’asphalte” (udleveret i kopi).  
• Soltani, Kerredine: ”Le verlan” (paroles).
• Film: ”La famille Bélier” (Lartigau, 2014).
Forløbet fylder 25% af 2.g-undervisningen.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer