Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Filosofi C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 fi-ab/ (fi-ab/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Tanker om ondskab
FORMÅL:
Introducerende forløb med fokus på hvad filosofiens metode er
ondskab er og en diskussion af, om ondskab opstår af naturen eller kulturen?
Tanker om ondskab fører også til et spørgsmål, om ondskab er en naturlig drift i mennesket, som kan dæmpes med opdragelse, eller om ondskab snarere opstår ved, at menneskers kulturelle værdier undertrykker bestemte mennesker eller levemåder. Diskussionen går her på, om ondskab skal hæmmes med opdragelse til at indgå i en fælles kultur med andre mennesker, eller om ondskab føres ind i verden med kulturens opdelinger af rigtigt og forkert, godt og skidt, acceptabelt og uacceptabelt, hvilket bringer
muligheden for at udpege andre mennesker som de forkerte, dårlige og uacceptable.
INDHOLD:
Forløbet har haft fokus på en introduktion til filosofisk metode og argumentationsteori samt klassiske etiske positioner med særligt fokus på pligtetik og i forlængelse af dette fokus på Svendsens fire ondskabstyper: den dæmoniske, den idealistiske, den instrumentelle og den dumme ondskab samt forskellige begreber om ondskab hos
Platon (ondskab som uvidenhed), Augustin (ondskab som fraværet af det gode), Kant (radikal ondskab) og Arendt (ondskabens banalitet).
MATERIALE:
Det faglige kernestof er indledningsvis taget fra
Astrid Holm, "Hvad er filosofi?", Den første filosofi, Systime, 1999, s. 7-8
+ Grundbog til filosofi - Mennesket i verden, iBog fra Systime:
Filosofiens metode p119 (om logik og argumentation)
Etik – hvordan skal vi handle? p121
Hvad er etik? p122
Herefter har forløbet taget udgangspunkt i følgende materiale fra Tanker om ondskab, iBog fra Systime:
Indledning. Hvorfor filosofere over ondskab? p129
Lars Fr. H. Svendsen p141
Ondskabens filosofi p192 (introduktion til Lars Fr. H. Svendsens begreber om ondskab)
Primærtekst. Svendsen: Ondskabens filosofi p193
Platon p130
Der er kun et onde: Uvidenhed p154 (introduktion til Platons tanker om ondskab)
Primærtekst. Platon: Protagoras (ca. 380 f.Kr.) p155
Primærtekst. Platon: Menon (ca. 385 f.Kr.) p156
Perspektiv og på tværs af tid og tænkere til Platon p158
Augustin p131
Det onde som et fravær af det gode p159 (introduktion til Augustins tanker om ondskab)
Primærtekst. Augustin: Bekendelser (397-401) p160
Perspektiv og på tværs af tid og tænkere til Augustin p162
Immanuel Kant p133
Universel pligt og egoistisk selvglæde p133 (introduktion til Kants tanker om ondskab)
Primærtekst. Kant: Kritik af den rene fornuft (1788) p168
Perspektiv og på tværs af tid og tænkere til Kant p170
Hannah Arendt p138 (introduktion)
Den som ikke tænker selv kan handle grænseløst ondt p153 (Arendts tanker om ondskab)
Primærtekst. Arendt: Eichmann i Jerusalem - en rapport om ondskabens banalitet (1963) p145
Perspektiv og på tværs af tid og tænkere til Arendt p151
I forbindelsen med læsningen af Kant indgik også følgende kernestof fra
Grundbog til filosofi - Mennesket i verden, iBog fra Systime:
Pligtetik – fokus på den etiske pligt p123
Tekst: Immanuel Kant, Grundlæggelse af moralens metafysik p149
(Kant - De store tænkere. Rosinante, 2000, s.197-198, 199-200. Oversat af Justus Hartnack.)
Kritik af Kants pligtetik p170
Test dig selv - Pligtetik p182
Eleverne har desuden læst følgende kritik af Kant og diskuteret dilemmaet om overvågning fra Teknologi og filosofi, iBog fra Systime, p305:
Indbyrdes stridende grundsætninger
SUPPLERENDE STOF:
Dertil kommer følgende materiale:
Introduktion til Senatmetoden taget fra Refleksion, iBog fra Systime, p. 138
What is Philosophy?: Crash Course Philosophy #1:
https://www.youtube.com/watch?v=1A_CAkYt3GY
How to Argue - Philosophical Reasoning: Crash Course Philopsohy #2:
https://www.youtube.com/watch?v=NKEhdsnKKHs&list=PLUHoo4L8qXthO958RfdrAL8XAHvk5xuu9&index=3
Hvem er de filosoffer, som Svendsen kommer ind på?
Han refererer til 4 store tænkere, som kan findes på lex.dk:
Thomas Aquinas: https://lex.dk/Thomas_Aquinas
G.W. Leibniz: https://lex.dk/G.W._Leibniz
Immanuel Kant: https://lex.dk/Immanuel_Kant
Jean-Jacques Rousseau: https://lex.dk/Jean-Jacques_Rousseau
https://lex.dk/Augustin
Han citerer desuden en østrigsk forfatter:
Karl Kraus: https://lex.dk/Karl_Kraus
De øvrige referencer er til mere nutidige tænkere:
C. Fred Alford: https://en.wikipedia.org/wiki/C._Fred_Alford
John Hick: https://en.wikipedia.org/wiki/John_Hick
David Griffin: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Ray_Griffin
METODE:
Tekstlæsning individuelt og i par, arbejdsspørgsmål som par- og gruppearbejde,
opsamling i matrixgrupper og gennem klassedialog.
Eleverne er derudover blevet introduceret til det kristne syn på ondskab med særligt fokus på Paulus, arvesyndsbegrebet hos Augustin og Martin Luther, herunder teodicé-problemet og på Kierkegaards og Løgstrups opgør med den traditionelle kristne opfattelse af mennesket som bærer af arvesynden ved et oplæg til dialog og refleksion hos sognepræst Anders Damkjer i Haslev Kirke.
EVALUERING:
Eleverne har lavet projektarbejde i grupper med konkrete eksempler på ondskab fra nutidens verden, som de har præsenteret i en video, hvor de skulle forholde deres eksempler til de fem teorier om ondskab, der er blevet gennemgået i forløbet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Teknologi og videnskab
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Hvem er jeg?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Hvad er det gode samfund?
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276562167",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276562167",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79276562167"
}