Holdet 2022 DaA/1b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Olivia Marie Darum Pallesen
Hold 2022 DaA/1b (1b DaA, 2b DaA, 3b DaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hiphop og stilistik
Titel 2 Globaluge
Titel 3 Værklæsning #1 (novelle)
Titel 4 DHO: Grønland
Titel 5 Science Fiction
Titel 6 Reality TV
Titel 7 Skrivecup: Forbudt
Titel 8 Selvfortælling
Titel 9 Krænkelser (journalistik og dokumentar)
Titel 10 Fra Romantikken til Det Moderne Gennembrud
Titel 11 True Crime
Titel 12 Repetition
Titel 13 Science Fiction

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hiphop og stilistik

Formål: at give eleverne overblik over værktøjer til hiphop analyse. Eleverne udstyres med begreber til at beskrive teksterne, og arbejder både med rim, sprogkoder, lekter og tematisk læsning. Forløbet er bygget op således, at eleverne starter nederst på analyse stigen og for hvert modul, bliver nye værktøjer sat ind i analysen. På den måde ender forløbet ud i gruppefremlæggelser, hvor ny tekst er analyseret ud fra de værktøjer eleverne har arbejdet med gennem forløbet. Forløbet afsluttes også med en skriftlig aflevering. ¨

Forløbet giver også eleverne en opstart til tekstanalyse. Materialet er nyere og ældre dansk hiphop. Formålet har været at give eleverne en klar fornemmelse af niveauforskellen mellem analyse og fortolkning, ved at give konkrete værktøjer til at bruge på hiphop tekster, og derefter koble disse stilistiske virkemidler på hiphop genren og dens undergenrer.

Arbejdsmetoder:
Lærer har i hvert modul præsenteret et nyt værktøj til stilistisk analyse, herefter har klassen hørt det nummer, der er tænkt som eksempel og brugt teorien på det pågældende nummer.
Eleverne har som afslutning på forløbet lavet en analyse af en ukendt (ubehandlet hiphop tekst) til fremlæggelse på klassen.
Eleverne skal selv skrive en hiphop analyse af et at de numre, de øvrige grupper har fremlagt om. Ideen med at tage en af de øvrige grupperssange/analyser er at starte eleverne stille op med analyse arbejdet, og det at grupperne har delt deres PP gør at eleverne bedre kan komme i gang, og ikke føler sig på bar bund fra start.

Begreber og fokuspunkter:
Rappens 12 koder (ringe af hiphop sprog)
Stil (høj, middel og lav stil)
Rim (enderim, indrim,dobbelt rim, sekvensrim, multirim, alliteration og assonans)
Lekter (dialekt, sociolekt, kronolekt, sexolekt, teknolekt)
Låne og arve ord (sproget.dk)
Intertekstualitet
Hiphopens genrer: jam, hardcore og playerhiphop
Centrale tematikker: subgenre, subkultur, modkultur


Materialer:
'Rappens koder' fra Poesi D'er af Lars Bukhdal.
Krydsfelt s. 236-37 + definition af dialekt øverst side 238.
Det sprog til et beat, siderne 11-22 + 49 - 57


Malk De Koijn: ”Malk de Koijn går på gymnasium”
MC Einar: ”Provokerer, onanerer”
JMA 'Oldinger mæ' Holdninger'
L:Ron:Harald 'Mæ å min Kadett'
L.O.C: ’Marquis’
Den gale pose: Definitionen på en stodder
Malk de Koijn: Vi tager fuglen på dig
Suspekt: Proletar
S!vas: D.A.U.D.A.
Per Vers: Black Power
Tessa: Ben
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: Interview 04-12-2022
Grundforløbsopgaver (2 stk.) 31-12-2022
Analyse af hiphop 05-02-2023
Genaflevering 26-03-2023
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Globaluge

Klassen arbejder i denne emneuge med et af FNs verdensmål, nemlig Klima. Der arbejdes med emnet via en tale af Karl-Ove-Knausgård, med fokus på den retoriske situation og appelformerne.

Tekst:
Karl Ove Knausgård, 'Fienden er følelsen av maktesløshet', trykt i 'Klimalitteratur' fra Systime.
PowerPoint med retorisk pentagram og appelformer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Værklæsning #1 (novelle)

Formål: Værklæsning (novellesamling). Forløbet er kompakt og har som hovedfokus at træne elevernes læse - og analyseevner. Eleverne har i det foregående forløb skiftet bekendtskab med tekstanalyse (hiphop forløb). Herudover skifter eleverne bekendtskab med fiktionskoder, den klassiske og moderne novelle, samt fortæller, synsvinkel og karakterising af karakter og miljø. Sidst inddrages også epitekst til supplement til arbejde med tema.  

Afgrænsede gruppeopgaver med fastlagte spørgsmål (vedhæftet lectio moduler eller tilstede i PP)
Større gruppearbejde hvor forløbets forskellige fokuspunkter bruges til analyse af hver gruppes novelle.
Tavleundervisning og opsamlinger efter eleverne har brugt teori på en novelle.
Forløb afsluttes med fremlæggelser for resten af klassen.

Begreber og fokusområder:
Fakta- og fiktionskoder (særligt fokus på fiktion)
Paratekst (peri - og paratekst)
Novellegenren (den moderne novelle, tommepladser og fordoblingsbegrebet)
Fortæller og synsvinkel
Karakter og miljø
Læsning af epitekster, interviews som brug til tema læsning.

Materiale:
'Bavian' Naja Marie Aidt.
Kontrakter, koder og genrer (Håndbog til dansk)
Deadline interview: https://www.youtube.com/watch?v=ghTkpaB6pyQ

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Science Fiction

- Fokus på genren, hvordan genkendes Sci/fi? (De fire former for forandring, Novum, automatisering og mærkeliggørelse).
- Fokus på generelle analytiske værktøjer (fortæller og synsvinkel, karakteriseringer og miljø, samt 'let' argumentation).
- Værklæsning 'De ansatte' (Roman), som er foregået i læsegrupper, hvor eleverne via spørgsmål har arbejdet med det læste, samt i fællesskab planlagt læsningen af romanen.
- Fokus på litterære perioder under modernismen (Futurisme, konfrontationsmodernisme og eksistentialisme)
Læsning af kanon forfattere: Rifbjerg, Johannes V. Jensen, og Seeberg.
Det skriftlige arbejde har fordelt sig på to opgaver, en skriveøvelse som skal træne elevernes evner inden for den refleksive genre, og øve at bruge sig selv i mødet med kunst.
Den større skriftlige opgave er en debatterende artikel, hvor eleverne tager stilling til dokumentarafsnittet 'Unaturlig udvælgelse' som vi har arbejdet med i undervisningen.

Materialer:
Olga Ravn: De ansatte (værklæsning)
Johannes V. Jensen: uddrag af Kongens fald.
Peter Seeberg: Patienten
Rifbjerg: Motor
Bønnelycke 'Aarhundredet'
Film: Ex Machina
Billeder af Simon Stålenhag: 'Milk Canvas' og 'The Gathering'
'Unaturlig udvælgelse' Netflix dokumentar, Episode 2, 22:30 - 34.00.

Grænseløs, s.7-12 (øverst) 'Fire former for forandring' - fire begreber som skal støtte eleverne i deres læsning af de forskellige tekster.
Litteraturhistorien på langs og på tværs om Futurismen, Konfrontationsmodernisme, og eksistentialisme.
Novum - fra Dansk noter.
Etisk Råds hjemmeside
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Reality TV

Vi har i forløbet arbejdet med forskellige realityprogrammer – både indenfor tv- og podcastgenren. Derudover har vi læst en smule teoritekst, som har givet kontekst og præsenteret vores primære analytiske vinkler på forløbet: selviscenesættelse i reality-tv og produktionens rolle. Vi har kigget på de forskellige genrer indenfor reality, gjort brug af Goffmans teori om front- og backstage samt Meyrowitzs udvidelse af disse begreber samt teori om middlestage. Ydermere fokuserede vi på begreberne ’facework’, ’fakta- og fiktionskoder’, ’autencitetsmarkører’ samt diverse filmiske virkemidler. Vi arbejdede også kort med begrebet ’Public Service’. I de sidste moduler arbejdede vi med podcastgenren som reality.

Teoritekster:
Kapitlet ’Filmiske virkemidler’ fra Håndbog til dansk.
Uddrag om ’Reality Tv’ fra Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier.
Uddrag om ’Tilværelse som teater’ fra Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier.
Uddrag om ’Middlestage’ fra Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier.
Tekst om ’Fakta- og Fiktionskoder’ fra Dansksiderne (https://dansksiderne.dk/index.php?id=3469).
Uddrag fra Anne Jerslev bog ’Vi ses på TV: Medier og Intimitet’, 2004, siderne 13-17.

Primær tekster:
Klip fra sæson 26 Episode 6 af ’Politijagt’ https://www.youtube.com/watch?v=Tddhz5jotCE&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fsites.google.com%2F&source_ve_path=MTc4NDI0
Afsnit 2 fra sæson 6 af ’Gift ved Første Blik’
Afsnit 2 fra sæson 17 af ’Paradise Hotel’
Afsnit 2 fra sæson 1 af ’Vi Spiller Spillet’
Afsnittet "DU FAKER, DIN FAKER!" fra podcasten ’Fries Before Guys’

Alle tekster, opgaver og arbejdsspørgsmål kan findes på vores Google Site: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/2-b-daa-joc?usp=sharing
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skrivecup: Forbudt

Skrivecup: Forbudt.
Forløbet er baseret på skrivecups emne for skoleåret 23/24 og fokusere på det forbudte.
Der tages udgangspunkt i folkevise- og eventyrgenren. Elevernes introduceres derfor til en række litteraturhistoriske begreber og tekster, som en vej ind i stoffet.
I arbejdet med folkeviserne er fokus på litteraturhistorisk samtid og genretræk, herunder forskellen mellem ridderviser og trylleviser.
Ydermere har eleverne arbejdet med folkeeventyret og kunsteventyret, eksemplificeret gennem 'Kong Lindorm' og 'Skyggen', som også læses og behandles som et værk. I arbejdet med disse har det været fokus på forskellen mellem romantikken og romantismen.
Arbejdet med de to eventyr har også introduceret eleverne til forskellige analytiske tilgange, en litteraturhistorisk en strukturalistisk, og en psykoanalytisk læsning af 'Skyggen'.
Forløbet har et stort fokus på remediering, da dette er en del af skrivecup konkurrencen.
Det skriftlige arbejde i forløbet har været henholdsvis en video/lyd aflevering af en analyse af én af forløbets tekster, samt en remediering af en af forløbets tekster som skrivecup produkt.

Materialer:
'Ebbe Skammelsen' og 'Harpens Kraft'
'Kong Lindorm'
'Skyggen' H. C. Andersen (læses som værk)
'Folkeviserne' Litteraturens veje s. 58-67
'Kong lindorm' fra Litteraturens veje s. 70-71
'Folkeviser og Folkeeventyr', Litteraturhistorien på langs og på tværs
’Baggrundslitteratur til eventyr og fantasy’ fra Eventyr i Dansk.
'Romantismen og det uhyggelige' fra litteraturens genveje
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Selvfortælling

Forløbet er todelt, med en del som tager udgangspunkt i klassens studietur til Krakow i Polen, og tager derfor arbejdes der med litteratur i oversættelse, og en anden del som sætter fokus på genren autofiktion i en dansk kontekst.
Forløbet introducerer eleverne til de to genrer, vidnesbyrdlitteratur og autofiktion, og har som formål at styrke elevernes tekstforståelse i forhold til litteratur som inddrager virkelighed.
Forløbets analytiske fokus er på fortæller, synsvinkel, og kunstnerisk bearbejdning ag virkelighed.
Forløbets skriftlige arbejde har taget udgangspunkt i elevernes som fortællere, og har derfor primært haft et kreativt fokus.

Læste materialer:
'Vidnesbyrdlitteratur' s. 154 (midt) - 165 fra Litteratur med udsyn (bind 1)
Uddrag fra 'Hvis dette er et menneske' af Primo Levi, fra Litteratur med udsyn (bind 1)
Interview(portræt af Caspar Eric og 'Nike': https://politiken.dk/kultur/boger/litteraturpris/art5612020/Caspar-Eric-%C2%BBJeg-kan-godt-lide-en-poesi-som-form%C3%A5r-at-v%C3%A6re-terroristisk%C2%AB
'Nike' af Caspar Eric (Værklæsning - digtsamling)
Livsværk s.15 - 22 (fra afsnittet 'Selvbiografi og Barndom' til og med 'Selvbiografi og det litterære værk').
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Krænkelser (journalistik og dokumentar)

Formål: Forløbet søger at bevidstgøre eleverne om brugen af retoriske virkemidler og argumentation i en række forskellige faktabaserede tekster. Der sættes fokus på sproget som middel for at forstå og give udtryk for forskellige verdensopfattelser. Arbejdet stilladeres ved først at have fokus på retoriske virkemidler og deres rolle og effekt i forskellige tekster som taler og artikler, og derefter introduceres argumentation som redskab til at analysere en dokumentar.
Eleverne introduceres også for nyheds- og opinionsgenren inden for journalistik, samt nyhedstrekant og -kriterier.
Forløbet introducerer eleverne til en bred vifte af tekstgenrer fra taler, til artikler (her både nyheds- og opinionsgenren) samt dokumentar (som eleverne før har arbejdet med).    
Forløbets skriftlige arbejde har fokuseret på den reflekterende artikel, og her har netop retorisk spillet en stor rolle. Forløbet har også trænet elevernes formidlingsevner gennem produktion af en video, der sætter argumentationsanalyse sammen med filmiske virkemidler i analyse af en dokumentar.  


Materialer:

'Svømmestjerner - under overfladen' (DR)
Sofie Linde, tale ved Zulu Comedy Galla, d.26 august, 2020.
'Retoriske virkemidler' - PDF.
'Billedsprog' - PDF
'Avisens baggrund' (fra Litthis på langs og på tværs)
'Hvad er en avis' (fra Håndbog til dansk).
Altinget: 'Jeg frygter, at Sofie Linde har gjort mere skade end gavn for #Metoo-kampen' af Adam Holm, (3. September 2020)
'Præsident vækker opsigt: Kysser spillere på munden' - Ekstra Bladet. Link: https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/landsholdsfodbold/kvindevm23/praesident-vaekker-opsigt-kysser-spillere-paa-munden/9913111
'Spansk fodboldpræsident trækker sig efter langstrakt sag om kys' dr.dk. Link: https://www.dr.dk/nyheder/seneste/praesident-spansk-fodboldforbund-traekker-sig-efter-kys

Klip fra DR2' 'Deadline' fra d. 17/5 2022, interview med Kristian Von Hornsleth
'Herlufsholms Hemmeligheder' (Tv2 dokumentar), 5/5 2022.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Fra Romantikken til Det Moderne Gennembrud

Formål:
Forløbet er delt i to, med et fokus på romantikken og et på det moderne gennembrud. Klassen har tidligere, i 2.g arbejdet med romantikken og romantismen, derfor er del 1 ikke så lang. Her arbejdes primært med lyrik og kanonforfattere - desuden er der fokus på kendskab til de forskellige romantiske greb som: Universalromantikken, Nationalromantikken, Monisme, Panteisme, Dualisme, Organismetanken, Kunstneren, romantisme.
Del 2 introducerer eleverne til perioden via læsning af uddrag af George Brandes indledningstale i 1871. Forløbets hovedfokus er på kvindens rolle i samfundet som undersøges via læsning af dramaet 'Et dukkehjem'. Det er målet at del 2 giver eleverne kendskab til dramaet som genre, og bevidsthed omkring forskellen fra det læste til det spillede teaterstykke.
Se og skabe forbindelser mellem ændre tekster og nye tekster, via arbejde med moderne tv-serier, samt remediering.
Læsning af et samlet drama-stykke: 'Et dukkehjem'.
Forløbet dækker læsningen af tekster på henholdsvis norsk, svensk og dansk.
Arbejde med og træning af tekstanalyse i en litteraturhistorisk sammenhæng (her Det Moderne Gennem), samt brug af sproghandlinger og transaktionsanalyse til at stille skarpt på dramaets karakterer, og deres indbyrdes relationer.
Forløbet afsluttes med et innovativt projekt, hvor den sidste scene i 'Et Dukkehjem' remedieres til et moderne set-up. Som inspiration har eleverne først arbejdet med den norske serie Skams gentænkning/genbrug af samme scene.


Materialer til del 1 (Romantikken)
Litteraturens veje s. 137-140.
'1800 tallet på vrangen: Guld, hor og romantik' E1.
'Morgenvandring' af Adam Oehlenschlager
H.C. Andersen 'Danmark mit fædreland'.  
'Danmarks trøst' Grundtvig.
'Præludium' St. St. Blicher

Materialer til del 2 (Det Moderne Gennembrud)
'Et dukkehjem' Henrik Ibsen (læst som værk)
'Skam', NRK.
'Den sidste balkjole' Herman Bang
'Lønningsdag' Martin Andersen Nexø.
'Ett dockhem' August Strindberg (svensk)
'Introduktion' af Søren Peter Hansen, fra Giftas. (Dansklærerforeningen, 2000)
Litteraturhistorien på langs og tværs: Kapitel 12: 'Drama' og Kapitel 6 'Det Moderne Gennembrud - skrivestil og
sprog'.
Håndbog til dansk: 'Sproghandlinger og transaktionsanalyse'.
Friends: Chandler and Joey Raise a Baby Chick (Season 3 Clip) | TBS
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 True Crime


Forløb om true crime-genren, hvor eleverne skal arbejde med genretræk, samt repetere deres viden inden for særligt dokumentargenren og filmiske virkemidler. Forløbet ligger også op til en diskussion af genrens berettigelse som underholdning og hvilke etiske dilemmaer der kan ligge i den rolle som genren har i populærkulturen.
Forløbets analytiske arbejde sigter mod det brede tekstbegreb, da der både arbejdes med dokumentar, podcast og artikler.

Materialer:
- Intro-video: True crime: Hvorfor er vi så vilde med mord? (videnskab.dk, 2. sept. 2022)
https://videnskab.dk/kultur-samfund/true-crime-hvorfor-er-vi-saa-vilde-med-mord/
-  Artikel: "Det er den ultimative fortælling"
- Podcast: 'Ofrene' (prolog) + uddrag fra Mørkeland '
- Liget i kummefryseren (DR3 dokumentar, ca 28 minutter)
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=2&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Det%20ender%20med%20drab%20(1)%20-%20liget%20i%20kummefryseren&orderby=title&SearchID=f654381f-7e21-42cc-8b2b-5c464c571755&index=1
- Drabet uden lig (Afsnit 1 + 6).
https://mitcfu.dk/Samling.aspx?mode=2&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Det%20ender%20med%20drab%20(1)%20-%20liget%20i%20kummefryseren&orderby=title&index=1&SearchID=f654381f-7e21-42cc-8b2b-5c464c571755
- Artikel: "Elskerindens hævn" (Journalistisk fortælling om mordbranden på Bornholm)
https://www.alt.dk/artikler/nar-kvinder-myrder-elskerindens-havn/1566443
- TV-serie: rejseholdet E2 S4. Dr/tv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition


Materiale:

- Karen Blixen: "Livets Veje", 1937 (analyse af epik - episke virkemidler, eksistentialisme).

- Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål", 1920 (digtanalyse - lyriske virkemidler, ekspressionisme).

- Rudolf-Broby-Johansen: "BORDELPIGE DRÆBER UFØDT", 1922 (digtanalyse - lyriske virkemidler, ekspressionisme).

- Emil Aarestrup: "Angst", 1838 (digtanalyse - lyriske virkemidler, romantisme).

- Anonym: folkevisen "Aage og Else", middelalder (analyse af epik - folkevisens stiltræk, folkevisetyper: ridder- og trylleviser).

- Martin Andersen Nexø: "Sevilla", 1903 (prosaanalyse - sproglig-stilistiske virkemidler).

- Ole Bornedal: "Liktorernes tyranni", 2017 (argumentationsanalyse/retorisk analyse - retoriske virkemidler).

PowerPoint-præsentationer:
- Intro til dansk
- Det blomstrende slagsmål og digtanalyse
- Folkeviser
- Novellen
- Reality
- Dokumentar
- Science fiction
- Selvfortælling
- Retorik og argumentation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Science Fiction

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2 (debat) 08-10-2023
Opgave 3 (debatterende artikel) 19-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer