Holdet 2022 DaA/1j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Cathrine Jensen, Trine Hesselholdt Lyne
Hold 2022 DaA/1j (1j DaA, 2j DaA, 3j DaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Eventyr
Titel 2 Retorik og argumentation
Titel 3 Det moderne gennembrud
Titel 4 Menneske og natur
Titel 5 Journalistikkens verden
Titel 6 Globalt projekt: Kampagner
Titel 7 Forbudt!
Titel 8 Vidnesbyrdlitteratur
Titel 9 Danmark i verden
Titel 10 Dokumentar
Titel 11 Det man siger...
Titel 12 Ekskursion til København
Titel 13 Rebel Rebel
Titel 14 Nytårstaler
Titel 15 Hvem er jeg?

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Eventyr

INDHOLD:
Forløb om eventyr. Vi vil undersøge genren og se på forskellige metodiske tilgange til at analysere dem.

FORMÅL:
- Genrestudie
- Litterær analyse
- Metodebevidsthed

MATERIALE:
Baggrundstekster:
- Fibiger og Lütken: "Litteraturens veje". Afsnit om folkeeventyr.
- Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk". Afsnit om eventyr (s. 74-76)
- Finn Fergo (red.): Den gyldne nøgle", 1984 (s. 10-15)
- Materiale om psykoanalytisk metode

Tekster:
- Folkeeventyr: "Rødhætte"
- Rune T. Kidde: "Der var engang". Tegneserie om Rødhætte
- Folkeeventyr: "Kong Lindorm"
- Folkeeventyr: "Prinsessen med de tolv par guldsko"
- Folkevise: "Agnete og Havmanden"
- H.C. Andersen: "De røde sko" (1845)
- Garry Marshall: "Pretty Woman" (film fra 1990)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portræt af din makker 22-11-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Retorik og argumentation

INDHOLD:
I vil i dette forløb blive introduceret til de vigtigste begreber inden for sproglig analyse. Vi skal arbejde med kommunikation, retorik og argumentation.

FORMÅL:
- Sproglige analyse i teori og praksis

MATERIALE:
Baggrundstekst:
- Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk". Systime, 2015 (s. 112-126 + s. 150-167)

Tekster:
- Mette Frederiksen: "Statsministerens nytårstale" (1/1-2023)
- Pia Kærsgaard: Uddrag af "Tale ved Dansk Folkepartis årsmøde" (2007)
- Helle Thorning Schmidt: Uddrag af "Tale ved Socialdemokratiets kongres" (2005)
- Ditte Giese: Jeg er feminist: Derfor er jeg imod burkaforbud". Politiken, 22/2-2018
- Sofie Linde: "Tale ved Zulu Galla Awards" (2020)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det moderne gennembrud

INDHOLD:
Dette er et litterært forløb som optakt til DHO. Vi læser tekster fra det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud.
Der læses litteraturhistorisk baggrund om perioden, og vi arbejder med forskellige litterære analysemetoder (primært nykritisk og (social)historisk).
Vi har fokus på temaerne: social ulighed, kønsroller (primært kvindens) og ægteskab samt kritik af religion.
Undervejs læses tekster med forskelligt fokus: miljøkarakteristik, træning af citatteknik, fortællerironi, tematisk læsning.
Der suppleres med billedanalyse af malerier fra tiden (naturalisme og impressionisme).

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/det-moderne-gennembrud

FORMÅL:
- DHO
- Skriftligt forløb
- Litteraturhistorisk forløb: Det moderne gennembrud

MATERIALE:
Mimi Sørensen & Mads Rangvid: "Brug litteraturhistorien" Dansklærerforeningens forlag/Systime, 2023 - kapitlet om det moderne gennembrud.
Fibiger, Johannes et. al: "Litteraturens veje". Systime, 2018. Afsnittet om det folkelige gennembrud.

Tekster:
Georg brandes: "af Indledning til Hovedstrømninger i det 19de århundredes litteratur" (1872) - uddrag hentet fra "Kanon i dansk"
Charles Darwin: af "Menneskets afstamning - det naturlige Udvalgs indvirkning på de civiliserede Folkeslag" (1871) Hentet fra "Litteraturens Huse" Systime.
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette"
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød"
Amalie Skram: Uddrag fra "Constance Ring"
Herman Bang: "Frøkenen"
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag"
Johan Skjoldborg: Uddrag fra "Gyldholm"
Jeppe Aakjær: "Jens Vejmand"

Supplerende materiale:
Film: "1800-tallet på vrangen" - 1864-1880
Film: "Øgendahl og de store forfattere - Henrik Pontoppidan"
Herman Bang: uddrag fra "Impressionisme, en lille replik"
Video: Fraser Institute: "John Stuart Mill: Feminism" (https://youtu.be/HS1w7McgeAw)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Argumentationsanalyse 12-03-2023
Miljøkarakteristik 23-03-2023
Skriveøvelse om henvisninger 26-04-2023
Tanker om DHO 11-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Menneske og natur

INDHOLD:
Klima er et af de emner, der bliver talt mest om i øjeblikket. Er vi mennesker ved at destruere kloden, eller er det bare noget pjat? I dette forløb skal vi undersøge forholdet mellem menneske og natur, som det bliver afbilledet i litteraturen. Vi starter med at kigge på nutidens dystopiske fortællinger om naturen og vil derefter gå tilbage i tiden og undersøge de naturtanker, der lå til grund for romantikkens digtning. Hvad er der sket med menneskets forhold til naturen? Vi afslutter forløbet tilbage i nutiden, hvor vi ser på begrebet økokritik og mere af den nyeste litteratur.

Vi vil hovedsageligt læse tekster fra den lyriske genre og vil i den sammenhæng også arbejde med denne genres særlige kendetegn.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/menneske-og-natur

FORMÅL:
I dette forløb vil vi have fokus på følgende områder:
- Analyse af lyrik
- Kanonforfattere
- Litteraturhistorisk forståelse
- Nyeste litteratur

MATERIALE:

Baggrundstekster:
- Fibiger og Lütken: "Litteraturens veje". Gyldendal, 2012. Afsnittet
  "Romantikkens filosofi" (s. 147-150) + afsnittet "Nyplatonisme" (s. 154-
  155)
- Rather Homemade præsenterer: "Romantikken"
  (https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM)
- Haaning et. al.: ”De seneste fem års litteratur”, Systime, 2022. Afsnittet
  "Økokritik"

Tekster:
- Greta Thunberg: "How Dare You". Tale i FN's hovedkvarter, 23/9-2019
- Eske K. Mathiesen: "Haven er for lille" og "Udsøgt fornøjelse at lytte til
  lærken". Fra Udvalgte digte, 2014
- Theis Ørntoft: Uddrag af "Det er forvirrede tider". Fra Digte 2014
- Johan Thomas Lundby: "En gravhøj fra oldtiden ved Raklev" (billede)
- Christian Købke: "Efterårsmorgen ved Sortedamssøen" (billede)
- C.D. Friedrich: "Kreuz im Gebirge" (billede)
- C.D. Friedrich: "Vandringsmanden over tågehavet" (billede)
- Adam Oehlenschläger: "Guldhornene"
- Schack Staffeldt: "Indvielsen"
- Grundtvig: "Jeg gik mig ud en sommerdag"
- H.C. Andersen: "Klokken"
- Steen Steensen Blicher: "Det er hvidt herude"
- Steen Steensen Blicher: Uddrag af "Hosekræmmeren"
- Peter Adolphsen: "Jorden taler til mennesket" og Myggelarvens sang".
  Fra Små historier 3, 2020
- Conservation International: "Nature is Speaking":
  https://www.youtubeeducation.com/watch?v=WmVLcj-XKnM
- Morten Søndergaard: "Bourdieu i køkkenhaven" (2008)
- Lars von Trier: "Melancholia" (2011) - VÆRK


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Journalistikkens verden

INDHOLD:
I dette forløb vil vi arbejde med forskellige former for journalistik. Vi vil kigge på de klassiske journalistiske redskaber som fx nyhedstrekanten, nyhedskriterier og vinkling, og hvordan disse bliver brugt både i tv og i klassiske skrevne artikler. Vi vil hovedsageligt kredse om reportagegenren - både i klassisk forstand og som den fremstår i den fortællende journalistik. I arbejdet med den fortællende journalistik og fakta-/fiktionskoder inddrages også litterære tekster. Metodisk vil vi i dette forløb arbejde med alle fagets hovedområder: Mediemæssig, sproglig og litterær analyse.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/medier/journalistikkens-verden

FORMÅL:
- At skabe analytisk og metodisk forståelse inden for det mediemæssige
  område
- At skabe forståelse for danskfagets mediemæssige metoder
- Repetition af sproglige analysemetoder
- Værklæsning

MATERIALE:

Baggrund:
- Dybris et. al: "Journalistik i dansk", Systime 2004. Afsnittet
  "Nyhedskriterier" s. 55-58
- Forklaring på begrebet "borgerlig offentlighed" på:
  https://samfundsfag.dk/begreber/politik/demokrati-retssystem/borgerlig-
  offentlighed/
- Søren Boy Skjold: "Den journalistiske fortælling". Dansklærerforeningens
  forlag, 2015 (s. 13-37)
- Baggrund om reportage-genren

Tekster:
- "Fra land og by". Artikel om branden på Donse Mølle fra Morgenbladet
  18/5-1882
- Forsider fra henholdsvis Jyllandsposten og Ekstra Bladet den 10.
  september 2015
- "Jeppe Nybroe lyver om Danmarks tilbagetrækning fra Irak". Indslag fra TV-
   Avisen 29/7-2007. https://www.youtube.com/watch?v=xnq6x9McaXQ
- Lisbeth Zornig: Tweet fra 7/9-2015 om flygtningekrisen
- Diskussion mellem Lisbeth Zornig og Marie Krarup fra Deadline:
  https://www.youtube.com/watch?v=GYMnhc6JggM
- Christina Hagen: "White Girl blive medlem af forening". Uddrag af romanen
  "White Girl 2", 2017.
- TV-Avisen (DR1) fra den 13/11-2023 - VÆRK
- Karoline Rahbek Juncke: "... så går det op for dem, at smerten bare fortsætter".
  Reportage fra Berlingske 6/12-2014
- Herman Bang: "Fra Lighuset" (1881) (uddrag)
- Jakob Ejersbo: Uddrag af "Nordkraft" (2002)
- Kim Faber: "Blod mod blod". Politiken 24/4-2005
- Puk Damsgård: "Ser du månen, Daniel" (uddrag s. 95-101)
- Morten Sabroe: "Undskyld... Kan De sige mig hvor udgangen er?".
  Reportage fra 1995
- Jacob Ehrbahn: "Med kamera på hjelmen". Politiken 22/6-2017
  (https://politiken.dk/fotografier/art6004012/Minutterne-da-en-
  gummib%C3%A5d-med-120-mennesker-punkterer-og-Middelhavet-fyldes-
  med-flygtninge-der-sl%C3%A5s-for-deres-
  liv). Video fra redningsaktion brugt i undervisningen og til skriftlig aflevering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Globalt projekt: Kampagner

INDHOLD:
I den globale uge, skal alle 2.g-klasser arbejde med FN's verdensmål, og i jeres klasse bliver det verdensmål 5, der handler om ligestilling mellem kønnene. Vi skal arbejde sammen med historie og undervejs skal vi i dansk arbejde med kampagner. I projektdagene i slutningen af forløbet skal I selv producere en kampagne, som I skal aflevere.

Link til forløb på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/projekter/global-uge-2023

FORMÅL:
- Globalt fokus
- Fokus på medieproduktion og kommunikation
- Projektarbejde

MATERIALE:
- Intro til verdensmål 5: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=0oUlBtJgkas
- Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Perspektiver i dansk". Dansklærerforeningen, 2018 (s.
  166-167)
- Undervisningsmateriale om kampagner fra DR:
  https://www.dr.dk/skole/seksualundervisning/mellemtrin/hvordan-laver-i-en-kampagne#!/
- Kampagnevideo: "Har vi ligestilling i Danmark?"
  https://www.youtubeeducation.com/watch?v=pqkMeFs1M7w
- Kampagnevideo: "(Fælles)køn - Vi kan ændre verden, hvis vi udvikler sproget"
  https://www.youtubeeducation.com/watch?v=SYaNNusgqKY
- Reklamevideo: "Nilens jord - Look Beyond Beauty"
  https://www.youtubeeducation.com/watch?v=Knqpg4VINWg
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forbudt!

INDHOLD:
I dette forløb skal vi arbejde med litteratur, der på en eller anden måde forholder sig til noget, der er forbudt. Indholdet i de tekster, vi skal læse, har været provokerende i den tid, de blev skrevet, og måske har de endda været censureret. Forløbet skal være optakt til klassens deltagelse i dette års Skrivecup. I slutningen af forløbet skal klassen i grupper remediere én af de tekster, vi har læst, og dette vil så være 2.j's bidrag til årets konkurrence for alle skolens 2.g-klasser. Skolens vinder går videre til landsfinalen i Århus - måske bliver det nogle af jer 🥳.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/forbudt

FORMÅL:
- Litterær analyse
- Remediering af litterære tekster
- Litteraturhistorisk læsning: Romantisme og ekspressionisme
- Værklæsning

MATERIALE:
- Charles Baudelaire: "Vampyrens forvandlinger" (1857)
- Emil Aarestrup: "Angst" (1838)
- Emil Aarestrup: "Til en Veninde" (1838)
- Emil Aarestrup: "På Sneen" (1838)
- J. P. Jacobsen: Indledningen til "Fru Marie Grubbe" (1876)
- Rudolph Broby Johansen: "Blod" (1922) - VÆRK
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Vidnesbyrdlitteratur

INDHOLD:
Vi skal i dette forløb arbejde med den særlige genre kaldet vidnesbyrdlitteratur. Forløbet skal fungere som optakt til vores studietur til Krakow, og vi vil derfor i starten af forløbet have særligt fokus på holocaust og vidnesbyrdberetninger fra kz-lejrene under 2. verdenskrig. Når vi kommer hjem fra turen, vil vi anlægge et lidt bredere fokus på genren og også se på moderne fiktive vidnesbyrdberetninger fra Underdanmark.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/vidnesbyrd

FORMÅL:
- Genrestudie: Vidnesbyrdlitteratur
- Historisk bevidsthed
- Globalt fokus og studietur

MATERIALE:

Baggrundstekst:
- Thor Gustafsson, Anders Hedegaard Kristiansen og Rasmus Urup Kjeldsen:
  "Litteratur med udsyn". Dansklærerforeningens forlag, 2016 (s. 148-165)

Tekster:
- Paul Celan: "Dødsfuga" (1952)
- Imre Kertesz: "Hvem tilhører Auschwitz? (1998)
- Steven Spielberg: Schindlers liste" (film) (1993)
- Roberto Benigni: "Livet er smukt" (film) (1997). Uddrag: https://www.youtube.com/watch?v=ZlxmLQuA7eQ
- Primo Levi: Uddrag af "Hvis dette er et menneske" (1947)
- Morten Pape: Uddrag af "Planen" (2015)
- Asta Olivia Nordenhof: "Når man er vokset op med vold og sex..." fra digtsamlingen "det nemme og det ensomme" (2013)
- Thomas Korsgaard: "Hvis der skulle komme et menneske forbi" (2017)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Danmark i verden

INDHOLD:
I dette forløb vil vi arbejde med Danmark som kolonimagt, og hvordan litteraturen - både før og nu - behandler danskernes rolle i verden. Vores hovedfokus vil være Grønland, men vi vil også slå et smut forbi Afrika. Som del af forløbet vil vi læse Niviaq Korneliussens roman "Blomsterdalen" som værk.

FORMÅL:
- Historisk læsning
- Kanonforfattere
- Postkolonial læsning
- Værklæsning

MATERIALE:

Baggrundsmateriale:
- Introduktionsvideo til oplysningstiden fra "Litteraturhistorien på langs og
  på tværs". https://litthist.systime.dk/?id=123
- Anne Mette Finderup, et.al.: "Danske kolonihistorier". Dansklærerforeningens forlag, 2019. Afsnit om oplysningstiden (s. 24-25)
- Martine Lind Krebs: "Postkolonialisme". Taget fra: https://www.levendegronland.dk/da/dansk/postkolonialisme
- DR: "Øgendahl og de store forfattere". Programmet om Karen Blixen.

Tekster:
- Klovn: sketch med grønlandsk politibetjent
  https://youtu.be/oUFJ8a9j4XI
- Mick Øgendahl: Sketch med Jonathan Klaksvig
  https://youtu.be/jVyObsqFQqE
- Hans Egede: Af "Det gamle Grønlands nye Perlustration (1741). Fra
  "Litteratur med udsyn". Dansklærerforeningens forlag, 2016
- Ludvig Holberg: "Epistel 350" (1749). Fra
  "Litteratur med udsyn". Dansklærerforeningens forlag, 2016
- Kim Leine: Uddrag af "Profeterne i Evighedsfjorden" (2012)
- Niviaq Korneliussen: "Takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds
  Litteraturpris 2021"
- Niviaq Korneliussen: "Blomsterdalen" (2021) (nyeste litteratur) - VÆRK
- Karen Blixen: Uddrag af "Den afrikanske farm" (1937) og "Skygger på
  græsset" (1960)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Dokumentar

INDHOLD:
Vi skal i dette forløb undersøge dokumentaren som genre. Vi skal kigge på filmiske virkemidler, fortællerteknikker og ikke mindst fakta og fiktion-koder, som vi så småt begyndte at arbejde med i forløbet om fortællende journalistik. Vi arbejder med de tre klassiske genrer: Den observerende, autoritative og deltagende dokumentar og ser også på, hvilken rolle etik og manipulation spiller.

FORMÅL:
Forløbet vil fokusere på:
- Filmisk analyse
- Dokumentarens forskellige genrer
- Fakta- og fiktionskoder
- Værklæsning

MATERIALER:
Baggrundstekster:
- Horsbøl og Harboe: "Den iscenesatte virkelighed". Systime, 2004 (s. 11-26 + s. 59-63)
- Anders Dahl, et. al.: "Levende billeder - grundbog i mediefag". Afsnittet "Kontrakter og koder" (s. 149)
- Granild og Wolfhagen: "Dox - forløb i medier". Lindhardt og Ringhof, 2016 (s. 18-21 + 22-26 + 33-44 + s. 107)

Tekster:
- Thor Ochsner: "1989 - dengang jeg var fem år gammel" (kort dokumentarfilm)
- Eduardo Sanchez: "The Blair Witch Project" (1999). Klip fra filmen: https://www.youtube.com/watch?v=ntgrRUML2ic
  + https://www.youtube.com/watch?v=6_Onrl4g6H4
- Klip fra tv-serien "Alone": https://www.youtube.com/watch?v=1abv8N9A_kc
- Christian Sønderby-Jepsen: "Testamentet" (2011) - VÆRK
- DR-Dokumentar: "Advokaternes tag-selv-bord" (00:00 - 01:55)
- Michael Moore: "Where to Invade Next". Uddrag om norske fængsler:
  https://www.youtube.com/watch?v=0IepJqxRCZY
- Christian Sønderby-Jepsen: "Faderen, sønnerne og helligånden" (2025). Vi har set filmen til en forpremiere og mødt instruktøren ved efterfølgende foredrag/samtale.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det man siger...

INDHOLD:
I dette forløb vil vi arbejde med diskursanalyse. Vi vil arbejde med sprogets betydning for vores opfattelse af ting, og emnemæssigt især fokusere på kønsdiskurs og politisk diskurs om flygtninge. Vi arbejder med begreber som socialkonstruktivisme, boying/girling og hatespeech. Vi vil arbejde med tekster, der har en generel indgangsvinkel til emnet, men også tage fat i politiske sager fra #MeToo- og flygtningedebatten.

FORMÅL:
- Diskursanalyse
- Sproglig analyse
- Politisk diskurs
- Nyeste litteratur

MATERIALE:

Teoretisk baggrund:
- Græsborg og Jørgensen: "Diskursanalyse i dansk". Systime, 2014
- Dansksiderne om diskurs: https://dansksiderne.dk/index.php?id=7787
- Norman Faircloughs tredimensionelle model for diskursanalyse
- Judith Butler: "Your Behaviour Creates Your Gender" (https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc)
- Videopræsentation af diskursanalyse: https://youtu.be/2HLR5Hmw1ns
- Ditte Campion: "Blik for køn". Dansklærerforeningens forlag, 2016 (s. 44-47 + s. 55-56 - Hatespeech)

Tekster:
- Always-reklame (Run Like a Girl):
  https://www.youtube.com/watch?v=XjJQBjWYDTs
- Forsiderne til Tobias Rahims digtsamling "Drømmene maler virkeligheden"
  og Jeanette Ottesens selvbiografi "Fri", samt uddrag fra avisanmeldelser af
  de to bøger.
- Tobias Rahim: Uddrag af "Drømmene maler virkeligheden" (2022)
- Dansk Folkeparti: "Vi skal sætte danskerne først!". https://www.youtubeeducation.com/watch?v=HQ19lJ41rr0
- Pressemøde den 19/10-20 med Frank Jensen i anledningen af hans afgang
  som overborgmester i København.
- Dansk Folkepartis Ungdom: "Envejsbillet til Mellemøsten". Flyer uddelt i forbindelse med
  Skolevalg 2024
- Tivoli-plakat: "Det bedste sted at afsløre at du er en lille tøs".
- Klip fra NRK's serie SKAM, sæson 3, episode 6 (norsk)
- Sune Fischer: "Jagtede sine ofre som et rovdyr". Ekstra Bladet, 6/10-2015
- Printede reklamer fra Dolche Gabbana, Sisley og Duncan Quinn
- Thomas Korsgaard: "Mente I det?" (2023) - VÆRK
- Morten Messerschmidt: "Tale ved Dansk Folkepartis årsmøde 28/9-24". https://www.youtubeeducation.com/watch?v=IOzzYF-uQSg
- Isam B: "I Danmark er jeg født". https://www.youtubeeducation.com/watch?v=DwRlHPtRghs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Ekskursion til København

INDHOLD:
Vi tager til København sammen med oldtidskundskab mandag den 21/10-24. På vores tur skal vi på Nationalmuseet, og vi skal også i teateret og se en forestilling på Aveny-T, der hedder "Simili". I efterbearbejdningen af stykket læser vi "Patienten" af Peter Seeberg.

FORMÅL:
- Teater-oplevelse

MATERIALE:
- "Simili". Forestilling på Aveny-T.
- Peter Seeberg: "Patienten"
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Rebel Rebel

INDHOLD:
I dette forløb vil vi undersøge litteratur, der gør oprør. Vi starter i modernismen, hvor et nyt formsprog opstår både inden for kunst og litteratur, og forfatterne bryder med tidligere konventioner. Digte behøver ikke længere at rime, og der kommer i høj grad fokus på individualitet. Man sætter spørgsmålstegn ved verden, som den altid har set ud og begynder også at spørge sig selv, hvordan man kan ændre den til det bedre. Som forløbet udvikler sig, vil vi bevæge os længere frem i tiden og se på 1980'ernes nå-generation og Yahya Hassans digtning.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/rebel-rebel

FORMÅL:
Vil vil i forløbet fokusere på følgende punkter:
- Litterær analyse
- Modernistiske bevægelser
- Kanonforfattere
- Svenske tekster

MATERIALE:
- Johannes V. Jensen: "Interferens" (1906)
- Robert Wiene: Uddrag fra "Doktor Caligaris kabinet" (1920). https://www.youtubeeducation.com/watch?v=J8wGnIVxysE
- Tom Kristensen: "Nat i Berlin" (1921)
- Tom Kristensen: "Landet Atlantis" (1920)
- Intro til Friedrich Nietzsche
- Edith Södergran: "Vanvettets virvel" (1918) (svensk)
- Edith Södergran: "Rosenalteret" (1919) (svensk)
- Josephine Baker banandans: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=QPCYYdECJIs
- Gustaf Munch Petersen: "til mine forældre" (1932)
- Michael Strunge: Leder til første udgave af tidsskriftet "Sidegaden" (1981)
- Michael Strunge: "Natmaskinen" (1981)
- Interview med Yahya Hassan i Deadline på DR2 (2013): https://www.youtubeeducation.com/watch?v=6sgqY-9Oor0
- Yahya Hassan: "Du kommer i helvede, min bror" (2013)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Nytårstaler

INDHOLD:
I dette korte forløb vil vi i anledningen af nytåret kigge på nytårstalen som genre og i den anledning få repeteret nogle af de sproglige analyseredskaber, vi har arbejdet med - og også lige tilføje et par nye begreber til værktøjskassen. I slutningen af forløbet skal eleverne skrive deres egen nytårstale.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/sprog/nyt%C3%A5rstaler

FORMÅL:
- Sproglig analyse
- Genrestudie
- Repetition

INDHOLD:
- Baggrund om talegenrer fra "Perspektiver i dansk". Dansklærerforeningen, 2018 (s. 115-116)
- Kongens nytårstale fra 31/1-2024
- Statsministerens nytårstale fra 1/1-2025
- Bodil Skovgaard Nielsen: "Den bog, der stod bagved Mette Frederiksen ved årets
  nytårstale, er ikke den klapsalve til velfærdsstaten, man skulle tro". Information 2/1-2025.
- Hella Joofs nytårstale i Deadline 1/1-2025
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Hvem er jeg?

INDHOLD:
I dette forløb skal vi undersøge litteraturen fra en eksistentialistisk vinkel. Vi vil arbejde med en række filosoffer fra Kierkegaard til Giddens og sætte deres tanker i forbindelse med tekster fra efterkrigstiden og op til nyere tid. Vi læser de sidste kanonforfattere og vil også repetere begreber fra den værktøjskasse, vi skal bruge til eksamen.

Link til forløbet på hjemmesiden: https://sites.google.com/slagelsegym.dk/1-j-dho/forl%C3%B8b/litteratur/hvem-er-jeg

FORMÅL:
Vi vil i løbet af forløbet fokusere på følgende punkter:
- Litterær analyse
- Kanonforfattere
- Repetition

MATERIALE:
Baggrundsmateriale:
- Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk", Systime, 2017.
- Intro til Søren Kierkegaards stadielærer (lærers noter)
- TedEd om Albert Camus og det absurde: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=vPtzpjC7TF4

Tekster:
- Robert Frost: "The Road not Taken" (1915)
- Anders Walter: "Helium" (kortfilm fra 2014)
- Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
- Thomas Vinterberg: "Druk" (film fra 2020)
- Albert Camus: Uddrag af "Sisyfosmyten" (1942)
- Peter Seeberg: "Hjulet" (1962)
- Klaus Rifbjerg: "Et kys" (1964)
- Helle Helle: "Fasaner" (1996)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer