Holdet 2022 IdC/an 3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Hanne Løkkegaard Wiggers, Jesper Gerstrøm Kristiansen, XLouise Børresen Hvilsom
Hold 2022 IdC/an 3 (1an IdC, 2a IdC, 3an IdC 3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cha cha cha
Titel 2 Grundtræning
Titel 3 Boldspil
Titel 4 Basket og opvarmning
Titel 5 Hiphop
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Ultimate
Titel 8 Salsa
Titel 9 CrossFit
Titel 10 Træningsprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cha cha cha

Formål
I skal opnå kompetencer inden for dansen Cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer - i dans for 2. I skal også opnå viden om dansen Cha cha chas historie, tilblivelse og udvikling. I skal kunne give konstruktiv feedback til hinanden ift. Forløbets variationer.
I skal mere specifikt kunne:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevæge jer i takt til musikken (rytme)
- Beherske tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte og kropsholdning i dansen.
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer (minimum 4 fælles og 2 egne)
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræning

Formålet for forløbet er, at eleverne opnår kendskab til forskellen mellem aerob og anaerob træning.
Eleverne vurderes på baggrund af deres fysiske formåen indenfor områderne: Aerob effekt, anaerob kapacitet samt anaerob effekt.

Desuden skal eleverne have et grundlæggende kendskab til sundhedsdefinitioner, til motions betydning for sundhed, samt til teoretisk viden om superkompensation og træning af anaerob effekt, kapacitet samt aerob effekt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Boldspil

Kønsadskilt forløb

Drengene (undervist af JE) skal ved forløbets afslutning...:
Faglige mål:
Overordnet kendskab til spillet og kaosboldspil:
- Eleven skal kende reglerne i ultimatebold
- Eleven skal have forståelse for sportsånden i Ultimate.
- Eleven skal have forståelse for spillets fire faser:
- Vi har bolden: afsluttende spil –opbygningsspil
- De har bolden: forsvarsspil, erobringsspil.
Tekniske:
Eleven skal kunne udføre en studsaflevering alm. aflevering samt pivotering
Taktiske:
- Kommunikation
Eleven skal have forståelse for kommunikationens betydning og hvordan det er mest hensigtsmæssigt at anvende verbal kommunikation, non-verbal kommunikation.
- Angreb:
Eleven skal kunne udføre to angrebstyper: cut samt
en selv fundet angrebsåbning.
- Forsvar:
Eleven skal kunne personlig opdækning, samt have kendskab til Zoneforsvar
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Basket og opvarmning

Formål:
At eleven kender til funktionel og generel opvarmning og kan udarbejde og gennemføre et funktionelt opvarmningsprogram til basket på ca 12 minutter med sin klasse.
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball.

Faglige mål:

Tekniske:
At eleven tilegner sig  færdigheder indenfor:
• To-håndsaflevering
• Pivotering
• Afslutning på kurv (løbende og stående)
• Rebound,
• Personlig opdækning  box-out.
• V-cut, back door og give and go.
*       Screening on the ball
*       Layup

Taktiske:
• At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
• At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
• At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop

Formål
Formålet med hiphop-forløbet er, at eleverne skal tilegne sig foreviste koreografier, samt udvikle og arbejde med egne koreografier. Det er fokus på udtryk, med vægt på bouncing,, jacking og basisbevægelserne: two-step, fila, smurf, gucci, prepp, Bart Simpson, top rock og slide.. I forløbet kommer eleverne til at arbejde med basisbevægelser, koreografier, poses og frezees.

Hvad skal jeg kunne:
Eleverne skal igennem forløbet tilegne sig følgende kropslige færdigheder
• Kunne følge takten i musikken
• Kunne koordinere arme og ben i takt til musik ved indlæring af basismoves og koreografier
• Holde balancen i selvvalgte poses og freezes
• Anvende hip hoppens udtryk i deres bevægelser

Herudover skal eleverne kunne:
• Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi
• Ændre på en kendt koreografi og give den et nyt udtryk, ud fra labans bevægelsesprincipper. (her arbejdes især med, body, effort, shape og space)
• Beskrive en koreografi ud fra labans bevægelsesprincipper
• Kunne redegøre for hiphops historie


Materialer:
Yubio (2022) side 1331-1334 om Hiphoppens historie
Yubio, (2022) side 1353 - 1355 om idrættens organisering
Yubio (2022) side 1062-1064 om Labans bevægelseslære.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball

Formål praktisk:
• Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dette med afsæt i spillet Pickleball.
Færdigheder:
• Eleverne skal hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning og dink
• Elever skal kunne udføre en forhåndsslag og baghåndsslag og med relevant benarbejde kunne placere sig hensigtsmæssigt i forhold til slaget.
• Eleverne introduceres til lop og smash.
Viden:
• Eleverne opnår viden om spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet
• Eleverne opnår viden om læringstrinsmodellen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Ultimate

Efter at have gennemført forløbet er det målet, at eleverne skal:

Kunne udføre:
Baghåndskast
Gribninger enten som pandekage- eller krabbegribning
simple løbemønstre i ultimate

Have prøvet:
Forhåndskast, at kaste til en spiller i løb, at spille kamp
Kende til: Spillets forløb og de grundlæggende regler, at spille uden dommer, en angrebstaktik (stak).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Salsa

Formål:
Formålet med salsa-forløbet er at opnå en grundlæggende forståelse for de centrale elementer i dansen. I de første moduler vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker, udtryk og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. (Stil og rytme). I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik, føring og udtryk. (Føring og bevægelsesmuligheder). Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner.

Teori:
”De fire grundelementer i dans for 2”.
”Hvad er salsa”. Fra faktalink.
Dansehjulet og Labans Bess koncept
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 CrossFit

Formål
Formålet med forløbet i CrossFit er, at I skal opnå kendskab til en hurtigt voksende styrketræningsform indenfor genren “Nye og klassiske idrætter”. I skal herunder have et kendskab til CrossFits historie, ide og kultur.

Forløbet er opbygget om de 7 bevægeformer samt de 10 kriterier for CrossFit. I denne sammenhæng skal I kunne gennemføre øvelser teknisk korrekt, samt kunne analysere hvilke(n) bevægeform(er) der er arbejdes med.

I skal have indgående kendskab til de forskellige former for intervaltrænignsprincipper i CrossFit, både i forhold til at kunne gennemføre de forskellige WOD’s, men også ved at kunne anvende disse i udviklingen af egen WOD. I skal endvidere kunne anvende de 7 bevægeformer og de 10 kriterier som analyseredskab til at identificere diverse øvelsers evne til at træne forskellige muskelgrupper . I skal endvidere ved forløbets afslutning kunne planlægge og instruere resten af holdet i en selvudviklet WOD. I skal slutteligt også have et kendskab til de fire former for styrketræning - hypertrofi,  maksimal styrke, eksplosiv styrke, og udholdenhed, samt centrale begreber indenfor styrketræning - herunder repetition maximum (RM), sæt, gentagelser, og hvileperiode.

Materialer
• Yubio C+B side 78-84 om styrketræning
• Yubio C+B side 904-910 om CrossFits historie og kultur.
• Youtubevideoer om bevægemønstrene
• CrossFit kompendiet. Udviklet af idrætslærerne på Slagelse Gymnasium.

Metode
De første 6 lektioner er lærerstyrede, hvor I introduceres for styrketræningsteori, de 7 bevægemønstre og de 10 kriterier for CrossFit. Herefter vil der være gruppe/pararbejde, hvor I på én lektion skal udarbejde en WOD med et bestemt fokus. Her vil der være en grad af et innovativt aspekt.

Evaluering
I vurderes løbende i forløbet på baggrund af jeres fysiske og tekniske evne til at gennemføre de forskellige WOD’s i forløbet. Desuden vurderes I på jeres evne til at anvende praksisteorien om styrketræning, de 7 bevægeformer samt de 10 kriterier for CrossFit i undervisningen. Slutteligt vil I også blive bedømt på den WOD, som I udvikler i grupper/par.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsprojekt

Formål:
Du skal lære at udforme og analysere et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere dig til fortsat fysisk aktivitet og giver dig indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren og idrætspsykologien. Du skal forstå hvad der sker i din krop rent fysiologisk, når du træner. Du skal i praksis fokuserer på af forbedre din fysiske præstationsevne i forhold til score højt i politiets fysiske optagelsesprøve.

Opbygning af forløb:
Forløbet varer 8 uger fra og med uge 8 til og med 17. Du vil have idrætslektioner i skolen ud over din selvstændige fysiske træning derhjemme, der skal bestå af aerob træning med henblik på forbedring af din evne til at udføre aerobt arbejde samt hurtighedstræning og styrketræning. Eleverne har selv valgt et mål for træningen. Det er for mange motiverende at træne sammen med andre, så etabler gerne træningsgrupper på holdet eller med venner og bekendte.

Du skal skrive en træningsrapport. Denne afleveres som individuel opgave på Lectio når projektet er afsluttet. Der gives 3 fordybelsestimer til træningsprojektet. Det forventes også at du får læst og anvender relevant teori. Det er vigtigt, at du får demonstreret, at du kan koble teori og praksis i træningsrapporten.

Træningsrapporten har til opgave at:
1) Dokumentere din evne til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer.

Du skal beskrive og dokumenter den træning, du har udført under træningsprojektet i form af en træningsdagbog, der vedlægges som bilag.

Evaluering af forløb:
1) Slutresultaterne af politiets test. Vægt: 20%.
2) Generelle fysisk form og forbedringer ift. starttest. 20%
3)  Evnen til at koble motivation med træning i de praktiske idrætstimer. Vægt: 10%.
4)  Træningsrapport, hvor egen træning analyseres mht. træningsformer og motivation og målsætninger. Vægt: 50%.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer