Holdet 2022 IdC/3j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Brian Grønborg, Ida Katrine Dencker Steenberg, Sophia Kjeldmand, XLouise Børresen Hvilsom
Hold 2022 IdC/3j (1jk IdC, 2j IdC, 3j IdC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cha cha cha (Eksamen)
Titel 2 Grundtræning
Titel 3 Basket (Eksamen)
Titel 4 Jive
Titel 5 Yoga (Eksamen)
Titel 6 Træningsprojekt
Titel 7 Flag football (Eksamen)
Titel 8 Salsa (Eksamen)
Titel 9 Pickleball (Eksamen)
Titel 10 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cha cha cha (Eksamen)

Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.

Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine

Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas

Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræning

Færdighedsområde: Klassiske og nyere idrætter

Eleverne får i forløbet kendskab til forskellige former for grundtræning:
1) Styrketræning
2) Aerob træning
3) Løbetræning


Litteratur:
Yubio: side 72 - 83.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basket (Eksamen)

Basket, formål og forløbsplan
2 dk IdC


Formål:
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. - Særligt med henblik på relationelle færdigheder, kommunikation, forsvar og angreb.

Faglige mål:

Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
To-håndsaflevering
Pivotering
Rebound,
Personlig opdækning
V-cut,L-cut, back door og pick n’ roll.
Lay-up

Taktiske:
At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder og kommunikation samt disses betydning for teamet.


Litteratur:
“Basketregler for SG”(PDF)
Spilfasemodellen (anvendes også i Ultimatebold)
Skadhede, Thomas. m.fl: "Yubio C+B". 2022. Forlag Yubio I/S: side 443-444
Skadhede, Thomas. m.fl: "Yubio C+B". 2022. Forlag Yubio I/S: side 542
ABC-zoner
”HI-LO”- balance
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Jive

Færdighedsområde: Musik og bevægelse


Mål med forløbet:

I skal tilegne jer viden om, hvad der kendetegner pardans generelt og jive i særdeleshed.
Derudover skal I tilegne jer viden om de fire grundelementer i pardans og I skal kunne anvende disse i jeres dans.

Desuden skal I tilegne jer følgende praktiske færdigheder:

Grundtrin
Fatning (dansefatning og forskellige håndfatninger)
Føring
Følgende variationer:
”Dame under arm”
"dame under arm - bliv ude”,  
“sliding doors”,
"dame bagom ryg"
"american spin"


Som afslutning på forløbet skal I, i grupper, skabe en jivekoreografi, hvor I inddrager kendte og nye variationer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Yoga (Eksamen)

Vi har i forløbet yoga fået viden om:
- yogaens oprindelse
- Yogaens 7 chakraer
- yoga i vesten

Vi har i praksis arbejdet med:
- Solhilsen
- de fem tibetanere
- forskellige kortere og længere sekvenser.

Det forventes at eleverne har viden om yogaens oprindelse, de 7 chakraer og yogaen i vesten.
Det forventes at eleverne kan gennemføre de gennemgåede sekvenser og selv sammensætte en sekvens.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Træningsprojekt

Formål:
Du skal udarbejde, gennemføre og evaluere et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere dig til fortsat fysisk aktivitet. For at opnå dette skal du tilegne dig - og anvende teoretisk viden om fysiologi, træningslære, målsætning og motivation. Desuden skal du træne målrettet, så du kan forbedre din score i Politiets test.

Opbygning af forløbet:
Forløbet varer 8 uger. På skolen arbejder vi med fysiologi, træningslære og idrætspsykologi (motivation og målsætning) samt træning i form af Fodbold. Derudover skal du træne derhjemme minimum 1-2 gange om ugen. Din træningsplan og din træning SKAL skrives ind i træningslogbogen. Man må gerne etablere træningsgrupper, men logbogen udfyldes individuelt.

Evaluering af forløbet:
Du bliver evalueret på din logbog (planlægning, gennemførsel og evaluering), træning på skolen, træningsrapport og resultater i politiets test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Flag football (Eksamen)

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football.

Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Der er i forløbet fokus på centrale færdigheder i forsvaret herunder personlig opdækning og zoneforsvar, samt angrebet i form af forskellige angrebsåbninger og positioner. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. Elever arbejder i forløbet i faste teams, hvori de udvikler forskellige ”plays”, som de skal nedskrive i deres playbook.

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt evner i det færdige spil.



HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften

- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde

- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med temposkifte

- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk

- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper

- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper

- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder



Teoretisk:

Viden om forskellige de fire forskellige boldspilfamilier og kaosboldspil i særdeleshed

Have forståelse for de grundlæggende regler i flagfootball  

Have en en viden om flagfootballs historie.



Praksisteori:

Praksisteori:
Yubio 2022 s. 664-672 (Flag Footballs historie, regler)
Yubio s. 674-676 (Kast, grib og Løbebaner)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Salsa (Eksamen)

Formålet med forløbet i Salsa:

Du skal opnå kompetencer inden for Salsa, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer (jævnfør ‘Dans for 2’).

Specifikke faglige mål: Du skal kunne:

- begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)

- bevæge dig i takt til musikken (rytme)

- have forståelse for De fire grundelementer i pardans (jævnfør ’Dans for 2’)

- de tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen

- de tekniske færdigheder mht. kropsholdning og 2 fatninger (Åben & Danse-fatning)

- føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)

- grundtrin

- flere forskellige dansevariationer

- sætte variationerne sammen til små serier inden for Salsa

- kunne danse salsa med forskellige partnere  

- beherske en simpel Rueda de Casino.

- sammensætte og beherske en længere rutine (Showtime)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pickleball (Eksamen)

Forløbsplan pickleball

Formål praktisk:
Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dette med afsæt i spillet Pickleball.
Færdigheder:
Eleverne skal hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning og dink
Eleverne introduceres til Smash og lop.

Viden:
Eleverne opnår viden om spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet

Praksisteori:
Bolden i spil - spilfaser
div. Youtube videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Opsamling

Opsamling og repetition eksamensforløb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer