Holdet 2022 1e SpA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2016/17 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Eva Christina Bjerre Wahl
Hold 2022 1e SpA (1e SpA, 2e SpA, 3e SpA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb spansk 30 normalsider
Titel 2 Begynderspansk: 75 normalsider
Titel 3 Innovation FF3 opstart med repetion: 4 normalsider
Titel 4 Cuentos y cuentos de hadas: 35 n.s.
Titel 5 El día de los muertos:10 n.s
Titel 6 Postguerra civil: 25 n.s.
Titel 7 Los jóvenes y el amor díficil 1: 35 n.s.
Titel 8 Historias de crimenes 1: 20 normalsider
Titel 9 Historias de crímenes 2: 25 normalsider
Titel 10 Los jóvenes y el amor difícil 2: 30 normalsider
Titel 11 Día de los muertos 2
Titel 12 Billledbeskrivelse og fokus på mundtlighed
Titel 13 Cuentos de hadas 2 - 25 Normalsider
Titel 14 La navidad en España - 4 Normalsider
Titel 15 Soñar con una vida mejor: 60 n.s.
Titel 16 Repetition med fokus på mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb spansk 30 normalsider

Introduktion til faget spansk med fokus på grundlæggende elementær grammatik og ordforråd.
FOKUS ER SPANIEN, GRUNDLÆGGENDE SPANSK/ TURISTSPANSK + EMNER SOM 'LA FAMILIA', OG 'MI VIDA'
Normalsider: Tekster, sange, youtubeklip svarende til 30 normalsider
Materialer: Buena Idea: kap. 1-7 , Sange: María Figueroa: Me llamo María, diverse klip fra youtube for at lære bogstaver, tal, farver m.m.
Grammatik: Artikler, nægelsen no, estar/ser, Nutid 1.+2.+3.bøjning,  spørgeord, tal, genitiv, perfektum af 1.bøjningsverber, udtrykket hay= der er

NORMALSIDER: 30
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begynderspansk: 75 normalsider

Begynderspansk:
Vi bygger videre på grundforløbet. Beskrivelse: Introduktion til den grundlæggende grammatik - morforlogi, syntaks - samt udtale og gloser.
Indholdesmæssig: Emnerne om dagligdagens rutiner (ude & hjemme) samt enkelte kulturelle emner.

NORMALSIDER: 75 normalsider
Materiale: Buena Idea kapitel 8-18 + teksterne om "Señor Nielsen" kapitlerne 9+10+11 fra begynderbogen EN VIVO + diverse klip fra youtube med sange, grammatik og dialoger

Progression •Forstå hovedindholdet i et tydeligt talt enkelt spansk om gennemgået emne •Deltage aktivt i en samtale i et enkelt spansk om gennemgået emne •Læse og skrive på et enkelt spansk •Skriftligt oversætte fra et enkelt dansk til et enkelt spansk •På dansk perspektivere den erhvervede viden om spanske forhold til egne forhold •I praksis anvende viden fra timerne om sprogindlæring •Anvende tosprogede ordlister og en mindre spansk grammatik.
   
Faglige mål:
Interkulturel forståelse
Lytteforståelse
Læseforståelse
Oversættelse
Redegørelse og samtale
Sprogtilegnelsesforståelse  

Forskellige arbejdsformer:
It
Mundtlig udtryksfærdighed
Selvstændigt arbejde
Skriftlig udtryksfærdighed  
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Klasseundervisning
Pararbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 37,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Innovation FF3 opstart med repetion: 4 normalsider

Vi bruger vores FF3 - innovationsforløb fra  maj = grammatikspil til at åbne skoleåret op. Tekst og ordforråd er tilknyttet teksten om Señor Nielsen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Cuentos y cuentos de hadas: 35 n.s.

Normalsideantal: 35
Forløbsplan og tekster: Vi skal arbejde med emnet "Cuentos y cuentos de hadas". Vi begynder med at læse "Los 3 osos". Herefter "La Caperucita roja" - Kopiblade fra net samt begynderbogen "Hola".  I et forløb om de 2 datider, læser vi også Fernando Alonsos "El hombrecito vestido de gris". I opstart og undervejs læser vi bearbejdet materiale fra nettet om eventyrgenren.(se vedhæft). Vi taler og læser om om genrernes karakteristikas og ser tegnefilm med eventyr (youtube), hvor datid på spansk introduceres.. Som perspektivering skal vi i efterfølgende forløb arbejde med filmen "El laberinto del fauno" som eksempel på et moderne spansk eventyr, men som en opstart på temaet "Guerra Civiles".
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Spanskopgave 1 delprøve 2 20-08-2023
Spanskopgave 2 delprøve 1 22-09-2023
Spanskopgave 4 delprøve 1 26-10-2023
Spanskopgave 3 delprøve 2 27-10-2023
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 El día de los muertos:10 n.s

Vi arbejder med en delprøve på minlæring om "El día de los muertos" - læser uddrag fra nettet om emnet - ser Coco-filmen - og går på rundtur på skolen for at se 3. g´ernes altre.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Postguerra civil: 25 n.s.

Vi tager fat på et forløb med temaet "Postguerra civil". Vi bygger videre på emnet "Cuentos de hadas" ved at arbejde med et moderne eventyr, der også åbner et emne om den spanske borgerkrig og dets konsekvenser. Vi læser tekst fra "España en la calle" (Kasper Kloch og Martin Tønner, Gyldendal 2019): "Entre cráneos y huesos". Vi ser og arbejder med filmen "El laberinto del Fauno" af Guillermo del Toro ( Vi læser uddrag fra filmens manus) og vi ser og arbejder også med miniserien "Los días de navidad" fra netflix i et lille forløb om ytringsfrihed og diktatur.
NORMALSIDER: 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Los jóvenes y el amor díficil 1: 35 n.s.

Vi starter emnet om "La familia" y los jovenes"  med at læse teksten "Alba, 19 años: "Los idiomas son fundamentales para conectar personas y culturas" fra bogen "España mañana" (Columbus, 2022). Derefter arbejder vi med 4 små kortfilm: "El inizio de Fabrizio" af Mariano Biasin, "Flechazos" af Roberto Pérez Toledo og "Con la boca cerrada"  af Anna Faro Año og "La familia perfecta" (fra youtube).
Vi fortsætter tekstlæsning omkring emnet med teksterne  "Parejas homosexuales" (Tekst skriftlig eksamen delprøve 1, 30. maj 2018), "Habla una mujer" fra bogen GENTE af Joaquín Masoliver, forlag grafisk.
I forløbet arbejder vi med diverse billeder, sange, grammatik, quizlet-øvelser, spanish-dict m.m.
Normalsider: 35
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Historias de crímenes 2: 25 normalsider

Vi arbejder med genren Cuentos policiales/Historias de crimenes. Vi læser Pepe Rey-læselet-historien "El hombre que veía demasiado" af Loreta de Miguel y Alba Santos (forlag: Edelsa, 1987) Vi arbejder med personkarakteristikker, plot, spændingseffekter, præsentation af resumé og krimigenren generelt.
Normalsider: 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Los jóvenes y el amor difícil 2: 30 normalsider

Vi fortsætter temaet "Los jóvenes y el amor difícil" med at se 1. afsnit af realityserien "¿El amor es ciego?" fra Netflix. Hertil fortsætter vi med at synge Camilos sang "Vida de Rico" og lytter til "A mi manera" (Versión Gypsy king). Alt dette for at åbne for en discussion i gang om, hvad kærlighed er. Vi læser uddrag fra Raúl Nuñez´s roman: Sinatra. Vi fortsætter med at se Almodovars "¡Hable con elle!", hvortil vi læser uddrag fra Hanne Petersens undervisningsbog. Vi inddrager til sidst kortfilmene "Flechazos" og "El inizio de Fabrizio", som vi arbejdede med i 2.g.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Día de los muertos 2

Sidste år læste vi og lærte om "Día de los muertos". Nu laver vi et flot alter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Cuentos de hadas 2 - 25 Normalsider

Vi genoptager vores emne "Cuentos de hadas" for at holde genren ved lige. Vi læser "El abeto ambicioso" af H.C. Andersen - en version fra youtube, som vi kan lytte til: https://www.youtube.com/watch?v=huTtWkZTpSQ
Vi arbejder med datider, udtale og selvfølgelig med temaet eventyr.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 15 Soñar con una vida mejor: 60 n.s.

Vi skal arbejde med emnet "Soñar con una vida mejor". Vi vil arbejde med forskelligt materiale, der belyser diverse problematikker, der handler om det at drømme om et andet og bedre liv. Herunder arbejder vi således med undertemaer som "Ser mula", "las pandillas", "el sueño americano", "Cuba", " la inmigración". Vi arbejder med filmene "María, tu eres llena de gracia" og "Sin nombre". Vi ser kortfilmen "Cuba en cambio" og lytter til podcasten ”Cubanerne vil vælge livet, mens de går sultne i gaderne. Har de endelig fået nok?”: https://www.zetland.dk/historie/sem4xg66-aeElVVjj-398a4, Vi ser dokumentaren "Verdens farligste bande" (TV2-dokumentar), og Horisont: Milei - præsidenten med motorsaven: https://play.tv2.dk/afspil/e0c8b7fd-a7f0-4ccb-9ead-c5a6e66894d. Vi læser artikler på dansk om "La Bestia".
Vi læser som afslutning på emnet teksten "El viaje de César" fra "Al otro lado - el sueño americano", Gyldendal 2004 (som vi bruger til mundtlig årsprøve) .Vi arbejder helt generelt med nøgleord og øvelser til at tale om temaerne og filmene. Vi arbejder også med sangen "Patria y vida" kendt fra protesterne 2021, Cuba,  og lytter til sangene "clandestino" af Manu Chao og  "Donde voy" + "Amanercer".af Tish Hinojosa:
NORMALSIDER:60
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer