Titel
11
|
Udviklingen i International politik
Formål
Forløbet har fokus på udvikling i international politik (IP).
I skal efter forløbet have forståelse for, og kunne anvende begreberne uni-, bi- og multipolaritet. I skal have kendskab til anvendelsen af magt - herunder blød-, hård- og klog- magt, samt deres relation til IP-teorierne realisme og liberalismen. I skal have en grundig forståelse for de tre grundopfattelser i IP: realisme, liberalisme og konstruktivisme.
I skal have kendskab til udenrigspolitiske mål og midler, med henblik på at kunne forstå staternes udenrigspolitiske adfærd.
I skal have kendskab til sikkerhedspolitik, herunder trusler og hvilke midler staterne kan bruge til at skabe sikkerhed.
I skal opnå forståelse for hvad globalisering er, herunder: Økonomisk-, kulturel- og politisk-globalisering. I skal kunne diskutere forskellige syn på globalisering med udgangspunkt i globaliseringsoptimister, globaliseringspessimister og globaliseringsskeptiker
Forløbet afsluttes med ét økonomisk fokus. Dette med henblik på økonomisk globalisering og hvorfor vi handler sammen på tværs af grænser. Vi kommer her omkring Adam Smith (Absolutte fordele), David Ricard og Paul Krugmans teorier om handel. Ligeledes ser vi på forskellige typer af handelshindringer.
I forløbet er der ligeledes arbejdet med metode, herunder komparativ metode, samt beregninger bl.a. med fokus på statistik usikkerhed.
Litteratur:
- Rasmusen J. H og Sköt J. S. IP Bogen (2023). Columbus. 2. udg.: s. 11-88, 91-111, 113-123, 132-160 og 171-173
- 2. udgaven: Andersen N.L og Skött J. (2018) Økonomibogen, 2. udgave. s. 215-221, 227-237 og 262-266
- 1. udgaven: Andersen N.L og Skött J. (2016) Økonomibogen, 1. udgave: 198-205, 214-218, 245-249
- Petersen, V, A., Hassing , A. & Henriksen, P. (2018). Metodebogen. Columbus. S. 146-161
Supplerende:
- Gad, U, P. & Sheikh, M, K. (2024, 11. 12). Fred i en verden, hvor Vesten ikke sætter dagsordenen alene. DIIS. https://www.diis.dk/publikationer/fred-verden-vesten-ikke-saetter-dagsordenen-alene
- Hjøllund, M. (2024, 24.11). Donald Trump varsler stratold, som kan ryste hele kloden. Jyllands-Posten.
- Jacobsen, J, B. & Sæhl, M. (2025, 8. 01). Trumps fornyede interesse for Grønland sender Danmark ud i en svær balanceøvelse. Information
- Maressa, J,E. (2024, 24.12). Grønland har længe kigget mod vest. Jyllands-Posten.
- Ryborg, O. (2025, 22. 01). ANALYSE EU har økonomisk 'bazooka' klar til kamp mod Trump. DR.
- Struwe, L, B. (2025, 10.01). Sikkerhedspolitisk ekspert: Trump skal behandles som en 1700-tals fyrste, som vil opvartes, roses, have gaver og være centrum for alt. Berlinske.
- STØVRING, K. (2024, 14.11). Debat: Det ser skidt ud for Ukraine. Det er ikke Trumps skyld. Jyllands-Posten.
- Udenrigsministeriet (Maj2023) ”Udenrigs- og sikkerhedspolitisk strategi” PDF: side 5-23
Kernestof:
- international politik aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin.
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
|