Holdet 2023 EnB/1u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Johanne Cordt Corneliussen, Sara Callan Tas
Hold 2023 EnB/1u (1u EnB, 2u EnB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 The American Dream?
Titel 2 Horror
Titel 3 Growing Up
Titel 4 The Good Essay
Titel 5 Fanaticism in the UK
Titel 6 Ireland and Northern Ireland
Titel 7 Revision and exam prep

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 The American Dream?

Under forløbet har der været vikardækning i perioden 10/10-23 til 1/12-23. Alt materiale fra perioden indgår ikke som del af kernestof eller supplerende stof. The American Dream? forløbet er startet 1/12-23.

Kernestof:
---The Deceleration of Indepdence 1776 (Preamble)
---"I Have a Dream" speech by Martin Luther King (1963)
---"The Pursuit of Happyness" film (2007)
---"A More Perfect Union" speech by Barack Obama (2008)
---"Indian immigrants make it obvious that the American dream is alive and well", Vivek Wadhwa,The Washington Post (August 24, 2015).
---"Elites have made the American Dream a nightmare for Black people. Who's next?", Lynn Paramore, Institute for New Economic Thinking (July 9, 2020) https://www.ineteconomics.org/perspectives/blog/elites-have-made-the-american-dream-a-nightmare-for-black-people-whos-next

Supplerende stof:
---"American Beliefs and Values" by Datesman, Crandall & Kearny: American Ways, Third Edition, Longman (2005)
---"America the Story of Us: Deceleration of Independence", History Channel (video, 2010)
---"History Specials: King Leads the March on Washington", https://www.youtube.com/watch?v=0wDU-oYQN04&ab_channel=HISTORY (video, 2012)

Særlige fokuspunkter:
---Non-fiction analysis, speeches, herunder forskellige rhetorical devices og modes of appeal.
---Arbejde med det udvidede tekstbegreb ved filmanalyse, herunder Hollywood Model og Plot Point Model. Under filmanalyse også fiction analysis, bl.a. characterisation

Læringsmål:
Sprogfærdighed
---forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
---udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
---læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
---skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og kultur
---gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
---analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
---perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
---analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
---anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
---orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
---anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Omfang: ca. 45 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv 8-12 08-12-2023
Writing exercise - American immigrant 14-12-2023
Non-fiction essay 21-01-2024
Genaflevering - PEE afsnit 07-03-2024
Analytical Essay: The Pursuit of Happyness 07-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Horror

I dette forløb arbejdes der med horrorgenren med særligt fokus på genrebevidsthed, psykologiske virkemidler og genrens udvikling over tid. Eleverne møder både klassiske og moderne tekster, der repræsenterer forskellige undergenrer og tidsepoker, hvilket giver mulighed for at analysere horrorens mange udtryk – fra det gotiske til det psykologiske og det postmoderne.

Primær tekster:
- “Dracula” by Bram Stoker (1897)
- “Lullaby” song by The Cure (1989)
- "The Boogeyman" by Stephen King (1973)
- "The Black Cat" by Edgar Allen Poe (1845)
- "Dress of white silk" by Richard Matheson (1951)
- "The Shining" film by Stanley Kubrick (1980)

Baggrunds tekster:
- "How to use suspense in writing", https://www.youtube.com/watch?v=xjKruwAfZWk
- "How post-modern man is scared" from Drisdal, Rasmus & Johanne Riktrup Hansen, Horror, (ibog, Systime)
- "Introduction to Horror” by Rasmus Drisdal & Johanne Riktrup Han-sen, Horror, (ibog, Systime)
- "Dracula 1931 official trailer" https://www.youtube.com/watch?v=VoaMw91MC9k&ab_channel=MovieclipsClassicTrailers
- "Twillight 2008 official trailer" https://www.youtube.com/watch?v=RHtluksWi44&ab_channel=EdwardCullen
- TedEx Talks, "Lessons from a terrified horror researcher - Mathias Clasen", (2017) https://www.youtube.com/watch?v=6St5R2bYMOY&t=1s&ab_channel=TEDxTalks

Særlige fokuspunkter:
- Genrebevidsthed og udvikling af genren over tid.
- Arbejde med forståelse af litteraturens virkning, herunder psykologisk forståelse af genrens virkemidler, med begreber fra fx Freud og horrorforsker Mathias Clasen
- Fortsat arbejde med fiction analysis, herunder begreberne setting, mood, narrator, suspense, symbolism.

Læringsmål:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Omfang: ca. 55 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analytical Essay: Horror fiction 05-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Growing Up

I dette forløb arbejdes der med opvækst og de udfordringer, der følger med det at blive voksen. Gennem læsning af en roman samt udvalgte noveller og film fokuseres der på tematikker som identitet, ensomhed, relationer og mentale udfordringer. Eleverne arbejder med både tekst- og filmanalyse og får indsigt i, hvordan opvækstskildringer formidles gennem forskellige virkemidler, herunder narrative strukturer, karakterfremstilling og symbolsprog. Forløbet indeholder både skriftlig og mundtlig formidling samt gruppeopgave. Det afsluttes med en årsprøve, hvor eleverne fremlægger deres analyse af romanen med udgangspunkt i deres skriftlige gruppeopgave.

Læringsmål:
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en vis grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en vis grad af grammatisk korrekthed

i sprog, tekst og kultur:
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Indhold:
Forløbet dækker kravet fra læreplanen om at læse et værk over 100 sider. Eleverne har lydfiler til rådighed. Romanen indgår i et forløb hvor fokus er på opvækst og de udfordringer, der støder til som man vokser op.

Vi fokuserer på filmanalyse, hvor vores fokus bl.a. vil være på: editing, framing, sound, characterisation og narrative structure,.

I tekstanalysen har vi bl.a. fokus på følgende begreber: characterisation, composition, theme, message, foreshadowing og stream of consciousness.  

Forløbet afsluttes med en skriftlig og mundtlig prøve. Eleverne skriver en gruppeopgave på 4-6 sider om romanen, opgaven danner grundlag for en mundtlig årsprøve, hvor eleverne mundtligt fremlægger deres analyse af romanen.

De grammatiske aspekter dækker i dette forløb over: aktiv><passiv, udvidet tid samt tegnsætning

Materialer:
Kernestof
---Stephen Chbosky, ”The Perks of Being a Wallflower”, Pocket Books UK, 2009 (first published 1999) (100 sider)
---Lucy Cross, "The Sin Bin or Lucy's Heart" fra Contexts (5 sider)
---Ernest Hemingway, "Indian Camp" fra Contexts (5 sider)
---Lynne Ramsay (dir.), “We Need to Talk About Kevin”, 2011 (10 sider)

Supplerende stof:
---Stephen Chbosky (dir.), The Perks of Being a Wallflower”, 2012 (10 sider) – film

I alt: 130 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analytical essay: We Need to Talk About Kevin 15-09-2024
Group assignment: The Perks of Being a Wallflower 10-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 The Good Essay

Dette kortere forløb fokuserer på skriftlighed og skal gøre eleverne klar til eksamen. Der arbejdes med fiktionsessayet, som ligger i forlængelse af forløbet 'Growing up', hvor eleverne blandt andet har læst værket 'The Perks of Being a Wallflower'.

Vi vil fokusere på de forskellige dele af fiktionsessayet, herunder five-paragraph essay-strukturen: introduktion, hoveddel og afslutning/konklusion samt på at skrive gode summaries.

Forløbet indeholder forskellige øvelser, der skal styrke elevernes evne til at skrive et godt fiktionsessay. Eleverne skriver deres essay i selvvalgte grupper på skolen, med særligt fokus på Letter 51 fra 'Perks'. Målet er et fælles skriftligt produkt samt en mundtlig præsentation heraf.

Vi arbejder også med PEEL-modellen og topic sentences, og der vil være små øvelser i hvert modul for at forbedre de enkelte dele af essayet. Der vil også være fokus på forbedring af elevernes grammatik.

Vi har brugt de tilgængelige ressourcer på min læring, både i forbindelse af skrivning af essay samt til grammatik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fanaticism in the UK

I dette forløb arbejder eleverne med temaet fanatisme i Storbritannien med fokus på dens historiske, kulturelle og samfundsmæssige aspekter. Eleverne møder forskellige former for fanatisme – fra religiøs ekstremisme og livsstilsfanatisme til sportshooliganisme – og undersøger, hvordan fanatisme kan opstå, udvikle sig og påvirke individer og samfund. Gennem analyser af både personlige beretninger, film og fagtekster får eleverne indsigt i fanatismens kompleksitet og konsekvenser, samtidig med at de træner deres evne til at forstå, analysere og perspektivere engelsksprogede tekster og mediemateriale. Forløbet afsluttes med en skriftlig opgave, der styrker elevernes sproglige færdigheder og analytiske kompetencer.

Forløbet indledes med en undersøgelse af definitionen: Hvornår bliver en stærk dedikation til noget fanatisk? Derefter udforsker vi tre forskellige retninger inden for fanatisme:
- Religion (muslimsk ekstremisme og Jehovas Vidner)
- Sport (hooliganisme)
- Livsstil (veganisme og gym fanatics)

Hooliganisme udgør det primære fokus. Vi undersøger, hvordan man ender i dette miljø, og hvilke forklaringer der findes på fænomenet – herunder sociale, individuelle og politiske/samfundsmæssige faktorer. Eleverne læser to personlige beretninger og analyserer den fiktive fremstilling i filmen Green Street Hooligans. Analysen har særlig fokus på miljøet og personerne, hvor vi undersøger, hvilke typer mennesker der involveres i hooliganisme, og diskuterer de konsekvenser, det kan have at være en del af dette miljø.

Afslutningsvis reflekterer vi over, hvordan fanatisme kan "kureres" – eller i det mindste mødes. Som et eksempel inddrager vi Margot Wallströms tale ved mindehøjtideligheden for ofrene efter Anders Breiviks angreb.

Følgende faglige mål er trænet:
- Forstå mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner
- Beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- Give en nuanceret, sammenhængende mundtlig og skriftlig fremstilling af alment kendte og faglige emner på et flydende og hovedsageligt korrekt engelsk
- Gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film
- Analysere og fortolke litterære tekster, ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
- Perspektivere det givne materiale kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder sortere i og vurdere forskellige informationskilder

Primærtekster:
--- Hanif Kureishi: My Son the Fanatic, 1997 (i grundbogen Contexts, s. 192)
--- Hooligan to Pastor. BBC, Radio 4. http://www.bbc.co.uk/radio4/hometruths/hooligantopastor.shtml
--- Confessions of a fitness fanatic. https://www.theguardian.com/society/2002/sep/18/health.lifeandhealth
--- The knock at the door that turned my parents into brainwashed fanatics - and nearly cost my life: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-1250078/The-knock-door-turned-parents-brainwashed-fanatics--nearly-cost-life.html
--- Margot Wallström: How to cure a fanatic http://www.nytimes.com/2011/09/16/opinion/16iht-edwallstrom16.html?_r=1&
--- Lexi Alexander: Green Street Hooligans (2005)

Supplerende stof:
--- What is fanaticism?
--- Video: Everything you need to know about Jehovah's Witnesses: https://www.youtube.com/watch?v=A51lFpNLmko

Aflevering:
Non-fiction essay focused on the text: I Was a Football Hooligan for 30 Years, and I Loved Every Second of It. https://bleacherreport.com/articles/2375447-i-was-a-football-hooligan-for-30-years-and-i-loved-every-second-of-it

I alt: 35 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Midterm (og syge-midterm) 02-12-2024
Summary of 'My Son the Fanatic' 06-12-2024
'My Son the Fanatic' answers 11-12-2024
Arbejd-selv: Revenge of the Animals 04-02-2025
Non-fiction analysis: Fanaticism 16-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ireland and Northern Ireland

I dette forløb, som afholdes som forberedelse til studieturen til Dublin, arbejder eleverne med Irlands historie med særligt fokus på den irske revolutionære periode og konflikten kendt som The Troubles. Forløbet har et klart fokus på både non-fiction og fiction, bl.a. gennem film, podcasts og interviews. Der arbejdes med tekstanalyse, filmstudier og tidslinjeøvelser, der sætter begivenhederne i perspektiv.

Forløbet fungerer som en vigtig forberedelse til studieturen og giver eleverne en solid baggrundsviden om Irlands historie. Eleverne har samtidig arbejdet med emnet i historiefaget, som også var en del af studieturen, hvilket skaber et tæt samspil mellem fagene og bidrager til en bredere og dybere forståelse af Irlands fortid og nutid.

På studieturen til Dublin lavede eleverne interviews med lokale, hvilket styrkede deres mundtlige engelskkundskaber og gav dem indblik i nutidens irske kultur og samfund. Efterfølgende skrev eleverne en aflevering, hvor de formidlede deres oplevelser på studieturen, reflekterede over det lærte og inddrog deres interviews. Gennem forløbet har eleverne således også arbejdet med at forstå nutidens Irland i lyset af landets fortid.

Primærtekster
---"Bloody Sunday", The Troubles Podcast (5. maj 2020) - findes på alle podcastmedier
---"Good Girl", Marita Conlon-McKenna (2001)
---"Michael Collins" directed by Neil Jordan (1996)
---William Butler Yeats Sixteen Dead Men (1917)
---William Butler YEats The Stare's Nest by My Window (1923)

Baggrundstekster
---"The Irish Revolutionary Period", McCollum, R. and Bodil (2014) The island of Ireland. Systime.
---"The Troubles", McCollum, R. and Bodil (2014) The island of Ireland. Systime.

Omfang: ca. 35 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2u EnB skr. prøve 24-02-2025
Grammar 1 (minlæring) 23-03-2025
2u EnB skr. syge terminsprøve 26-03-2025
Interview assignment 30-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Revision and exam prep

Vi har samlet op på alle forløb ved at gennemgå de vigtigste emner og øve eksamensrelevant grammatik via opgaver på Min Læring. Desuden har vi talt om den kommende eksamen, herunder hvordan eleverne bedst kan forberede sig. Eleverne har desuden fremlagt deres arbejde og analyser fra forløbene, hvilket har styrket deres mundtlige præsentationsevner og faglige forståelse.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammar 2 (minlæring) 04-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer