Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Birger Andersen
|
Hold
|
2023 TyfB/1t (1t TyfB, 2t TyfB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Krimis
I dette forløb arbejder vi med emnet krimier. Vi skal læse tekster, arbejde med genrens begreber, kommunikere på tysk.
Forløbet fungerer altså som en træning i at forstå, tale og skrive et forståeligt tysk. For at understøtte dette vil vi øve os i den terminologi, der er vigtig i forbindelse med analyse af fiktive tekster.
Vi fortsætter arbejdet med grammatik og træner mundtlighed og forståelse af det talte sprog. Der vil også være skriftlige opgaver undervejs
Materialer:
Om krimien som genre.
Fra: Helle Egedal: Gattungen, Gyldendal 2017, s. 78-86
https://www.zdf.de/serien/soko-stuttgart/tod-in-der-markthalle-100.html
Fra ZDF-serien "SOKO Stuttgart": Tod in der Markthalle"
Felix & Theo: Ein Mann zu viel
fra: Felix & Theo: Ein Mann zu viel, Langenscheidt 2005
Ferdinand von Schirach: DNA (fra TV-serien "Schuld")
Ferdinand von Schirach: Anatomie
fra: Ferdinand von Schirach: Schuld, Tyskforlaget 2015
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Schriftliche Aufgabe 1 (skrives i timerne)
|
28-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Märchen (Eksamen)
FORLØBSBESKRIVELSE
I dette forløb skal vi beskæftige os med en genre; nemlig eventyrgenren. Eventyrgenren er indlejret i os som grundfortællinger om det, at være menneske. Vi er allerede fra barnsben fortrolige med folkeeventyrenes verdensbillede og formsprog, bl.a. fordi vi har fået læst højt af Brødrene Grimms talrige og højtelskede eventyr. Vi skal i første del af forløbet arbejde med nogle af de originale tyske Grimm-tekster, og senere skal vi læse nogle moderne tekster, som benytter sig af eventyrenes formsprog - dog på en mere fri og ofte bagvendt måde. De klassiske eventyrfortællingers forenklede verdenssyn synes ikke at slå til i vores pluralistiske, postmoderne samfund. Derfor - og for at understrege samfundets absurditet - vendes moralen ofte på hovedet i disse nyere tekster.
FORMÅL
I løbet af dette forløb, skal eleverne efterhånden blive i stand til at:
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster samt for emnet 'Märchen', analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emnet Märchen, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– udtrykke sig skriftligt på tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale morfologi og syntaks
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
MATERIALER
Brødrene Grimm: Die sieben Raben
Brødrene Grimm: Vom Fischer und seiner Frau (ARD-filmatisering)
Kurt Schwitters: Die Fabel vom guten Menschen
Bertolt Brecht: Der hilflose Knabe
Tom Tykwer: Der Krieger und die Kaiserin (film, 2000)
Merkmale eines Märchens (wortwuchsnet.com)
Märchen - eine Introduktion: Afsnittet "Kunstmärchen"
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
SA3: Verbernes tider
|
17-03-2024
|
SA4: Ordstilling
|
21-04-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Jugenderziehung im 3. Reich. (Eksamen)
Emnet dækker bekendtgørelsens krav om tekster fra før 1945. Der arbejdes med en række materialer, der alle beskriver ungdomsopdragelsen i det tredje rige. Der er fokus på propaganda, indoktrinering og antisemitisme.
Materialer:
- Die nationalsozialistische Diktatur. Fra Rosenbohm, Kiil & Jacobsen ”Deutschland – Geschichte, Geographie, Gesellschaft“ Gyldendal 1998. s. 50 - 57 (10 s)
- Spiegel TV: Hitlers Machtergreifung (dokumentar). Fra: https://www.youtube.com/watch?v=kROd2g21KEw&t=444s (8 s)
- Andreas Springer: Erziehung im Dritten Reich. Fra: Mikael Busch og Kirsten Krehan: Napola - Elite für den Führer, Tyskforlaget 2006 (4 s)
- "Hitler über die Jugenderziehung" aus: Hermann Rauschning: Gespräche mit Hitler, Zürich, New York 1940, s. 23 (4 s)
- Film: Napola - Elite für den Führer (2004)
- Scener læst fra filmen: 29 (Fahnenlied der Hitlerjugend) + 37 (Darwins Evolutionstheorie) (10 s)
- Julius Streicher: Artfremdes Eiweiss (1935) aus: Peter Smith: Endlösung, Gyldendal 1994
- Ernst Hiemer: "Herr Doktor, Lassen sie mich bitte in Ruhe" In: "Der Giftpilz" Stürmer Verlag, 1938 (8 s)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Liebe
Forløbsbeskrivelse:
Hvad er kærlighed og hvordan defineres kærlighed? Kærlighed er en abstrakt og til tider forvirrende størrelse, da det primært er en følelse. Kærlighed er et tema der stort set altid har været gennemgånde i litteraturen både i ældre og nyere tekster/medier.
I dette forløb skal eleverne primært forsøge på definere begrebet kærlighed og udvikle deres sproglige tyskkundskaber igennem mange mundtlige øvelser og chunks.
Fagligt fokus/begreber
- Liebe
- Chunks - hvad er chunks, og hvordan anvendes chunks.
- Præsentation af tekst
- Udpege centrale citater i en tekst
- Grammatiske fokus: Verbernes- og præpositionernes bøjning
Faglige mål:
- Eleverne skal i dette forløb - igennem samtaler, diskussioner og kreative præsentationer, der træner deres kommunikative færdigheder.
- Eleverne skal i dette forløb - udvide deres ordforråd, hvor eleverne bl.a. definere den komplekse størrelse ”Liebe”.
- Eleverne skal i dette forløb læse, analysere og ikke mindst i minimalt omfang, hvor det er muligt fortolke kortere/længere tekster og sange.
- Eleverne skal i dette forløb læse og forstå forskellige typer og genrer af tekster fra de sidste 10 år.
Metode:
- Læreroplæg, introducerende opgaver og frie rammer for opgaveløsning
- Eleverne skal bl.a udvikle deres kreative og innovative evner.
- Eleverne skal arbejde i forskellige former for grupper: Vekslen ml. gruppearbejde, pararbejde, matrixarbejde og ikke mindst individuelt.
- Eleverne tyskkundskaber trænes ved at eleverne skal læse forskellige tekststykker op og ikke mindst anvende chunks.
- Eleverne skal ligeledes tilrettelægge og fremlægge gruppevis et kreativt produkt. Her arbejdes der med plancher og multimodale medier.
- Eleverne skal endvidere på å baggrund af læste tekster udarbejde et rollespil, hvor elevernes ordforråd styrkes
Materialer:
Sange:
Rammstein: Amour (2004).
Hentet fra: https://genius.com/Rammstein-amour-lyrics
Songtext: Seeed - Augenbling (2012).
Hentet fra https://genius.com/Seeed-augenbling-lyrics
HAVA - Ja sagen (2023) Hentet fra
https://www.youtube.com/watch?v=bYIGhMi7CqE
Længere tekster:
Milena Moser: Sonnenbrand - ligger i Liebe-kompendium.
"Liebe, was ist das?", Schüler über das Thema Liebe
"Verrückt nach dir", Schüler über das Thema Liebe
Grammatik:
Vi har arbejdet med verbernes tider, sætningsanalyse og præpositioner
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Schriftliche Aufgabe 1 (skrives i timerne)
|
12-09-2024
|
SA2: Præpositioner og Kollektivschuld
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Jugenderziehung im 3. Reich 2. (Eksamen)
Dette er en genoptagelse af det foregående forløb med samme navn. Indholdet er det samme.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
SA3 (skrives i timerne)
|
27-11-2024
|
SA4
|
18-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Leben in der DDR (eksamen)
Indhold:
Vi beskæftiger os i dette forløb med Tyskland i tiden omkring og efter anden verdenskrigs afslutning. Krigsnederlaget havde store konsekvenser for den almindelige tysker: Byerne var blevet bombarderet til ukendelighed i løbet af krigens sidste måneder og måtte bygges op på ny. Tyskland blev opdelt: Ud af asken formede sig to tyske stater, hhv. DDR og BRD. Med særligt fokus på netop DDR skal eleverne stifte bekendtskab med en periode i tysk historie. DDR’s særlige historie skal give eleverne en mere nuanceret forståelse for det nuværende Tyskland:
Faglige mål:
- Eleverne får en kort introduktion til Anden Verdenskrigsafslutning, "Stunde Null" og ellers et forløb om "Livet i DDR".
- Eleverne skal på tysk kunne redegøre for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i DDR. I arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier oparbejder eleverne en relativ indsigt i levevilkår, værdier og normer i DDR.
- I mindre omfang skal eleverne kunne redegøre for en overordnet forskel på BRD og DDR. Desuden beskæftiger vi os i meget begrænset omfang også med Stasi.
- Samtale og deltage i diskussioner om emnet på tysk med inddragelse af relevante gloser og vendinger
- Redegøre for typiske kortprosatræk samt identificere disse i en given tekst
Tekster læst:
- Niels Kaae Stimpel: ”Die Teilung Deutschlands 1945“
- Günter Erich: Inventur (1947)
- "Alltag in der DDR" fra: https://www.planet-wissen.de/geschichte/ddr/das_leben_in_der_ddr/pwiealltaginderddr100.html
- Fra: Brennpunkt Deutsch, 4/2009: »Ich saß im Stasi-Gefängnis« (pp. 10-12 - uddrag)
- Der 13. August 1961: DDR-lærebog for fjerde klasse (på tysk)
- Wolf Biermann: ”Ermutigung” (1973)
- Wir sind wir (2004) – Musik
https://www.youtube.com/watch?v=V66cr41DNnM
Videoer set:
Kapitalismus und Kommunismus
https://www.youtube.com/watch?v=UQLcm8Zw8DM
https://www.youtube.com/watch?v=RaxmAFpUSlQ
Simpleshow erklärt den Mauerfall. https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo&t=51s
Film:
- "Ballon" - (2018) "Flugten fra Østtyskland"
Set her: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hey venner - jeg er tilbage igen. I skal alle huske skriveredskaber :)
-
AnswerGarden » Was verbindest du mit der DDR?
-
simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer
-
Grupper til 2t.docx
-
Link til fælles-slides
-
I skal til dagens modul huske jeres nye tyskmappe (den orange)
-
Minlæring modalverber
-
I skal til dagens modul huske jeres nye tyskmappe.
-
Thema: Tysklands nyere historie
-
I dag fremlægger Albert, Laura og Signe om "2. Verdenskrig"
-
2. Weltkrieg Fragen.docx
-
Husk en opladt pc og jeres besvarede dokument fra sidste gang.
-
Husk jeres tyskmappe
-
Letztes Mal.docx
-
Rollespil.docx
-
Til brug i modulet: GÜNTER EICH.docx
-
I dag fremægger Josefine, Mikkel B., Selma H. og Ida. Link til fælles-slides er vedhæftet.
-
I skal som altid huske jeres tyskmappe!
-
I skal som altid huske jeres tyskmappe :)
-
Minlæring opsamling grammatik
-
Alltag in der DDR Gruppenarbeit.docx
-
Padlet: Alltag in der DDR
-
I dag fremlægger Sara N., Lærke og Rasmus om DDR.
-
Husk jeres tyskmappe!
-
Alltag in der DDR Text.docx
-
I dag fremlægger Silke, Sofus, Kasper og Selma J om STASI.
-
I skal alle huske jeres tyskmappe!
-
I dag fremlægger: Melanie, Sara R., Rosa og Mikkel S om BRD.
-
Vedhæftet er link til fælles-slides: Thema: Tysklands nyere historie - Google Slides
-
I skal som altid huske jeres mappe!
-
Textfragen.docx
-
I dag fremlægger: Freja, Lærke M., Malthe, Clara om Berliner Mauer.
-
Link til fælles-slides er vedhæftet: Thema: Tysklands nyere historie - Google Slides
-
I skal som altid huske jeres tyskmappe
-
Fluchtgründe - Aufgabe.docx
-
I skal huske jeres tyskmappe
-
Textfragen .docx
-
I dette modul arbejder vi med jeres næste skriftlige opgave. Denne gang skal I have læst en tekst for at kunne skrive opgaven. Det er derfor lektie til dette modul at have læst den vedhæftede tekst (som er på dansk)
-
Schriftliche Aufgabe Kindheit in der DDR Text.docx
-
Arbeitsblatt.docx
-
I dag fremlægger: Ditlev, Nicoline, Caroline, Ian om "Wiedervereinigung". Vedhæftet er et link til fælles-slides.Thema: Tysklands nyere historie - Google Slides
-
I får tid til at arbejde videre med jeres skriftlige opgave.
-
I skal ligeledes huske jeres tyskmappe
-
Vi skal se film :)
-
Vi fortsætter med filmen fra min. 48
-
Flugten fra Østtyskland | Filmcentralen
-
Balloon - personen.docx
-
Vi ser filmen færdig og arbejder efterfølgende med filmen. Flugten fra Østtyskland | Filmcentralen fra 1:40 min.
-
Husk jeres tyskmappe :)
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
DDR-noter
|
03-03-2025
|
SA6: Kindheit in der DDR
|
23-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Identität
Tekster læst i timen:
1. Wenn Schüler nicht zur Schule gehen. Hentet fra http://www.dw.com/de/wenn-sch%C3%BCler-nicht-zur-schule-gehen/a-17166035
2. Julia Anderton: "Tattoo mit 16: Und was YAEZ?" 2015
3. Julie Franck: "Streusselschnecke" 2000
4.
Grammatik:
Bisætninger
Genitiv
Kort om adjektivernes bøjning
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk jeres mappe og en opladt pc. Vi quizzer og evaluerer :)
-
DDR&BRD - Spiel.docx
-
I skal alle huske jeres mappe. Den skal nemlig afleveres i dag :)
-
I skal huske jeres nye mappe. I skal ligeledes have besvaret alle spørgsmålene 1-6, fra tattoo-teksten. Spørgsmålene står på side 4 i vedhæftede.
-
tysk, tattoos, yaez.docx
-
Velkommen tilbage fra velfortjent påskeferie :-)
-
I skal til i dag have øvet jer på at kunne snakke om vedhæftede tekst fra sidste gang. Husk nu og skriv 7-8 stikord, der skal fungere som jeres hjælpemidler til at kunne tale om teksten.
-
tysk, schwänzen, artikel, wenn schüler nicht zur schule gehen.docx
-
Vi mødes i 37
-
I skal som altid huske jeres tyskmappe :)
-
I skal til dagens modul huske jeres tyskmappe :)
-
I skal huske jeres tyskmappe og teksten fra i går :-)
-
De af jer, der ikke var der i går, skal læse vedhæftede tekst til i dag :)
-
Streuselschnecke (Julia Franck, 2000).docx
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Träume (eksamen)
Dette forløb fokuserer på at træne præsentation og forberedelse til eksamen. Materialet er en række uddrag fra "Die Zeit"s serie "Ich habe einen Traum", hvor kendte tyskere skriver om deres drømme i forhold til aktuelle sager. Herigennem vil man også møde nogle personer, der præger Tyskland i dag.
Materialer:
https://www.zeit.de/zeit-magazin/2020/20/claudia-emmanuela-santoso-voice-of-germany-traum:
Claudia Emmanuela Santoso: "Ich träume meistens von meiner Familie in Indonesien, die mir sehr fehlt" (6 s)
https://www.zeit.de/2012/50/Traum-Bibiana-Steinhaus:
Bibiana Steinhaus: "Toll wäre es, wenn der Fußball uns Schiedsrichter irgendwann nicht mehr bräuchte" (6 s)
https://www.zeit.de/2010/14/Traum-Max-Mannheimer:
Max Mannheimer: ""Anders als Cäsar oder Napoleon kann man mich buchen" (6 s)
https://www.zeit.de/2010/11/Traum-Magdalena-Neuner:
Magdalena Neuner: "In acht Jahren mache ich definitiv keinen Sport mehr" (6 s)
https://www.zeit.de/2009/53/Traum-Bleibtreu:
Moritz Bleibtreu: "In meinen Träumen war ich so gut wie Bruce Lee" (6 s)
https://www.zeit.de/2005/34/Traum_2fUllrich:
Jan Ullrich: "Ich habe einen Traum" (6 s)
https://www.zeit.de/2004/49/Traum_2fKlum_49?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F:
Heidi Klum: "Ich träume davon, meine Träume nicht zu verlieren" (10 s)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
SA7: Deutschland
|
02-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520652",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520652",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520652"
}