Holdet 2023 EnB/1p - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Anja Lykke Jakobsen
Hold 2023 EnB/1p (1p EnB, 2p EnB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Wicked Vicious Vile
Titel 2 Mental Health (værklæsning)
Titel 3 Ireland - against British rule
Titel 4 Youth cultures in the UK
Titel 5 School shooting US
Titel 6 Racism & Bias

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Wicked Vicious Vile

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

Formål:
I sprogfærdighed skal eleverne kunne:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende, herunder formulere egne synspunkter i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk om almene og faglige emner

I sprog, tekst og kultur skal eleverne kunne:
̶ gøre rede for indhold, synspunkter i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Indhold:
Det første forløb skal give eleverne en indledende forståelse for engelsk på HF. Vi arbejder med forskellige fiktionstekster (noveller, film og spil) hvor vi øver brugen af og forståelsen for faglig terminologi (characterisation, setting, point of view, framing, sound, lighting osv.). I forbindelse med tekstarbejdet arbejder vi også med den skriftlige dimension i form af summary, og den indledende fase af at skrive essay. Grammatik arbejdet i samme forbindelse har haft fokus på kongruens, ejefald og ordstilling.

Materiale:
Kernestof

Short story:
"Rendezvous", Daniel Ransom, 1985. 3 sider
”The Man Who Loved Flowers”, Stephen King, 1977. 5 sider
”Son of Satan”, Charles Bukowski, 1982. 5 sider
"American Psycho", extract “Killing Child at Zoo”, Bret Easton Ellis, 1991. 3 sider
"Taking Leave", Joe Miceli, 2001. 10 sider

Games:
“Inside”, Playdeath, 2016 (demo version). 2 sider
“Resident Evil 7: Biohazard”, Capcom, 2017 (demo version). 2 sider

Films/short film:
“American History X”, Tony Kaye, 1999. 5 sider
"Jerrycan", Julius Avery (2008). 3 sider

Supplerende materiale:
Tools for analysis – The English Handbook (characterisation, setting, point of view). 1 side
Terms for analysing films and short film – Th English Handbook. 1 side
“The Man Who Loved Flowers” film adaptation, fra: https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4. 1 side  
Digital Collage: When They Come…Pray!  Bruce Zeines, 2003. 1 side

I alt 42 siders fagligt stof
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mental Health (værklæsning)

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

I dette forløb har vi arbejdet med Stephen Chboskys roman "The Perks of Being a Wallflower" (1999). Eleverne har læst bogen individuelt og undervejs arbejdet med arbejdsspørgsmål, der har haft særligt fokus på hovedpersonen Charlie, hans udvikling og hans relationer til romanens øvrige karakterer. Derudover er der blevet arbejdet med genren. Forløbet indeholder desuden et udvalg af andre tekster, men fokus på "mental health"


Forløbet har trænet følgende af de faglige mål:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Materialer
Kernestof:
Stephen Chboskys , "The Perks of Being a Wallflower" (1999) (ca 140 sider)
Mary O'Hara, "Mental health is strongest taboo, says research", The Guardian (2009) (2 sider)
Sylvia Plath, The Bell Jar, excerpt from chapter 1 & 11, 1963 (5 sider)
”We Need to Talk about Kevin”, dir. Lynne Ramsay, 2011 (4 sider)


Ca. 151 sider

Supplerende materiale
What is Mental Health?: https://youtu.be/G0zJGDokyWQ
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Song About Poverty 26-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ireland - against British rule

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

The students have been introduced to the culture, and litterature of Ireland, and have been introduced to some of the conflicts between the Irish and the English.

Texts:

Sangtekst: "Famine", Sinead O’Connor. (3 sider)
Liam O’Flaherty: "Poor People" (fra Geoff Sammon: A Green and Orange Land, side 15-19. 1995, Systime) (4 sider)
Ken Loach, “The Wind That Shakes the Barley”, 2006 (9 sider)

Supplerende
The Irish revolutionary period (1916-1923) Fra <https://ireland.systime.dk/?id=121&L=10>
Revolutionary Ireland: https://youtu.be/tuh-HY-bFR4
Artikel fra wikipedia.org: Warrington bombings. (3 sider)
“In the Name of the Father”, Jim Sheridan, 1993. (10 sider)
The Dubliners - Whiskey in the Jar (1,6 ns)
Thin Lizzy - Whiskey in the Jar (1,2 ns)

Ca. 35 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Youth cultures in the UK

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

Indhold og læringsmål:

Eleverne skal:
i. Kunne forstå mundtligt engelsk
ii. Kunne udtrykke sig klart på mundtlig engelsk
iii. Kunne forstå skriftligt engelsk
iv. Kunne udtrykke sig klart på skriftligt engelsk
v. Kunne anvende engelsk grammatisk korrekt
vi. Kunne anvende faglige opslagsværker og andre hjælpemidler
vii. Kunne analysere fiktive engelske tekster
viii. Kunne kende forskellige genrer


Formål:
Det er formålet med dette forløb at eleverne skal stifte bekendtskab med følgende kernestof:
̶ det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ principper for tekstopbygning
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien

Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i Storbritannien, med et særligt fokus på forskellige ungdomskulturer her bl.a. drinking, og hooliganism
Forløbet indledes med et forsøg på at kortlægge hvem englænderne er, og hvad der karakteriserer dem. Herefter fokuseres på ungdomskultur, først generelt set herefter hen i mod en mere særpræget kultur, som f.eks. skinheads i 80’erne og hooliganism.
   

Materialer:
Kernestof:
• "Under the skin" fra "Snapshot of Young Britain"
• Jeremy Clarkeson, “Binge drinking is good for you” fra What’s Up, Britain, Flensted mf, Gyldendal 2008 (6 sider)
• Nick Hornby “Faith” 2000 “From Where You Are”, Systime 2012 (8 sider)
• "Happiness among UK young people has hit 13-year low, study finds" The Guardian 2022 fra: https://www.theguardian.com/society/2022/feb/23/happiness-among-uk-young-people-has-hit-13-year-low-study-finds
• The Horror of Heysel, John Sinott fra CNN 2012
• "The Truth about Alcohol", BBC 2016
• "This Is England”, dir. Shane Meadows, 2006
• ”Green Street Hooligans”, dir. Lexi Alexander, 2005.

Ca 40 siders kernestof


Supplerende:
“UK Youth in General”, fra: “What’s Up, Britain”, Flensted mm, Gyldendal 2008, pp. 16-18
"Why UK teenagers struggle to cope", BBC 2006, fra: What’s Up, Britain, Flensted mf, Gyldendal 2008
“Girls binge drink lads under the table”, fra What’s Up, Britain, Flensted mf, Gyldendal 2008
“Football Fight Club in Britian BBC Documentary, 2014” fra: https://www.youtube.com/watch?v=wav_Bfhb5Tw

Ca 10 siders supplerende materiale



Fagligt stof i alt: 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 School shooting US

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

Formål:

Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:

I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed

I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder


Indhold:
Vi vil forsøge at blive kloge på school shootings, og kigger i den forbindelse på baggrundsmateriale omhandlende bl.a. 2nd amendment interpretations and understanding, pros and cons on gun control and selected statistics on gun violence and ownership. Eleverne præsenterer i grupper 4 school shootings: 1999: Columbine High School, Colorado, 2012: Sandy Hook Elementary, Connecticut, 2018: Parkland, Florida og 2022: Robb Elementary School, Texas. Herefter arbejder vi med taler omkring de 4 tragedier, og kigger på mulige årsager.
Forløbets materialer spænder over: speeches, films, short film, gaming and songs hvorved vi får trænet næsten alle models of analysis. Grammatikken integreres så vidt muligt i tekstlæsningsarbejdet.

Forløbet tager en kort afstikker til det amerikanske præsidentvalg, hvor det overfladiske fokus er på electoral college, swing states og gun control.


Materialer:
Kernestof:
Life Is Strange Episode 1 “Chrysalis” Directors: Raoul Barbet and Michel Koch Dontnod Entertainment, 2015 (6 sider)
Emma Gonzalez, March for out Lives speech, 2018 (2 sider)
Obama speech at Sandy Hook Prayer Vigil, 2012 (4 sider)
"If Anything Happens I Love You" directed by Will McCormack and Michael Govier, Netflix, 2020. (3 sider)
Black Eyed Peas "Big Love", 2018 (1 side)
Sue Klebold: My son was a Columbine shooter. TedTalk (3 sider)
Biden speech after Texas shooting (2022) (2 sider)

Supplerende materiale:
The Legacy Of Columbine , TIME MAGAZINE  March 19, 2001 (7 sider)

"Elephant", Gus Van Sant, 2003 (4 sider)
What We Know About Mass School Shootings In The US, James Densley and Jillian Peterson, 2022 (3 sider)
Gun Control, Explained, The New York Times, 2023 (5 sider)
Gun Nation – America’s deadly love affair with firearms. Zed Nelson, 2016 Fra <https://www.youtube.com/watch?v=lUpCqBonOFw> (5 sider)
The Second Amendment | BRI's Homework Help Series, Fra <https://www.youtube.com/watch?v=mPAJ7K96zoE> (1 side)

I alt  ca. 46 sider

Kernestof:
Kamala Harris’s Democratic Convention Speech. 5 sider
Donald Trump's Republican convention speech (uddrag). 5 sider


Supplerende materiale:
RealClearPolitics - Election 2024
538 — Election Polls, Politics, and Analysis - ABC News (go.com)
Election 2024 - Research and data from Pew Research Center
How is power divided in the United States government? - Belinda Stutzman
US election 2024: How does it work?
Podcast NRP: "A Growing Number Of Critics Raise Alarms About The Electoral College", June 10, 2021. Fra: <https://www.npr.org/2021/06/10/1002594108/a-growing-number-of-critics-raise-alarms-about-the-electoral-college> Joe Hernandez, "How swing states came to be critical in U.S. presidential elections" August 29, 2024 fra: https://www.npr.org/2024/08/29/nx-s1-4936052/swing-states-presidential-elections
Supplerende materiale: ca 10 sider
I alt 20 sider

I alt ca. 66 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Racism & Bias

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

Formål
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
Eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed

I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder


Indhold
Forløbet blander afroamerikanernes historie med britisk immigration!   Det overordnede fokus er på forskellige slags racisme i de 2 lande samt de bias de møder i dag.
Forløbet starter i Storbritannien, med særligt blik for immigration, Windrush, Jamaican Patrois (en kort afstikker her til Lingua Franca). Derefter bevæger vi os til USA hvor fokus ligeledes er på "Black Lives" her med fokus på racism, bias, stereotypes.

Vi har I forløbet fokus på poesi og den terminologi der følger med den, som f. eks. stanza, enjambment, rhyme, rhythm osv.  Vi læser et par taler og øver den terminologi som f. eks call to action, anaphora, alliteration, form of appeal osv. Vi fortsætter analysen af short story, hvor vi særligt ser på setting, characteriation (static, dynamic, flat, round) og symbolism
Vi øver os på det udvidede tekstbegreb, og ser på filmanalyse, hvor vi bl.a. skal se på the Hollywood model/plot point model, editing, point of view, framing og lighting.




Materialer

Kernestof
Linton Kwesi Johnson: “Inglan Is a Bitch”,  1980. 6 sider
Hanif Kureshi, “My Son the Fanatic”, 1997. 10 sider
Langston Hughes, "Let America Be America Again", 1938. 6 sider
Joyner Lucas, “I'm Not Racist". 4 sider
Film: "Mississippi Burning". 5 sider

34 siders kernestof


Supplerende materiale
Multicultural Britain, BBC – fra: https://www.youtube.com/watch?v=_nBLoKBeylo 1 side
Analysis: Britain's modern face - Born Abroad, by Dominic Casciani Fra: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4220002.stm (13.11.2020). 1 side
“The Pioneers: Fifty Years of Caribbean Migration to Britain”, Caryl Phillips, (excerpt) in Migrant City, s. 31-33. 2 sider
“How to speak like a REAL Jamaican when greeting people” fra https://www.youtube.com/watch?v=nDSPtQrX4A8 1 side
Windrush generation: Three stories - BBC News 1 side
Sammenklippet materiale om US Black history 1 side
Racial/Ethnic Prejudice & Discrimination: Crash Course Sociology #35 fra  https://youtu.be/gSddUPkVD24 1 side


8 siders supplerende materiale

I alt 42 siders fagligt stof

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer