Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Henrik Næsted, Kathrine Rendboe, Sara Callan Tas
|
Hold
|
2023 EnB/1r (1r EnB, 2r EnB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb #1: Fairy tales
Indhold:
Kernestof:
- “The Story of the Three Little Pigs”, traditional version (1890)
- “The Three Little Pigs” by Roald Dahl (1982)
- “The Selfish Giant” by Oscar Wilde (1888)
- “Alice’s Adventures in Wonderland”, chapter 1, by Lewis Carol (1865)
- “Alice in Wonderland” by Tim Burton (film, 2010)
Supplerende stof:
- Disney version of The Three Little Pigs
- “About Folk Tales” by Linda Watts
Særlige fokuspunkter:
- Genrebevidsthed om eventyr
- traditional versus literary fairy tales
- Analyse af fiction, herunder actantial model, imagery, characterisation, plot, setting og theme.
Læringsmål:
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
Omfang: ca. 30 normalsider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb #2: The American Dream? EXAM
Under forløbet har der været vikardækning i perioden 10/10-23 til 1/12-23. Alt materiale fra perioden indgår ikke som del af kernestof eller supplerende stof. The American Dream? forløbet er startet 1/12-23.
Indhold:
Kernestof:
-The Deceleration of Indepdence 1776 (Preamble)
-“I Have a Dream” speech by Martin Luther King (1963)
-“A More Perfect Union” speech by Barack Obama (2008)
-"Indian immigrants make it obvious that the American dream is alive and well", Vivek Wadhwa,The Washington Post (August 24, 2015).
- BBC News, "Searching 80,000 miles for the American dream" (November 27, 2020), https://www.bbc.com/news/in-pictures-54604504?fbclid=IwAR2tQgEjBZiMiy0PoOdjeL7cQaN-5oV0AuqJuiGMsD1VIz0zt1W5G8ds4MM
Supplerende stof:
-”American Beliefs and Values” by Datesman, Crandall & Kearny: American Ways, Third Edition, Longman (2005)
-“America the Story of Us: Deceleration of Independence”, History Channel (video, 2010)
Særlige fokuspunkter:
- Non-fiction analysis, speeches, herunder forskellige rhetorical devices og modes of appeal.
Læringsmål:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
Omfang: ca. 41 normalsider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb #3: Growing Up (Mini-SSO) EXAM
Kernestof:
"The curious incident of the dog in the night-time" by Mark Haddon (2003)
Særlige fokuspunkter:
- Værklæsning.
- Fiction analysis, fortsat. Herunder begreberne characterisation, composition, theme, message, foreshadowing, narrator, symbols.
- Forløbet er også optakt til at skrive mini-SSO.
Læringsmål:
læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
Omfang: ca. 155 normalsider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Growing up pt. 2 EXAM
Forløbet i "Growing Up" byggede videre på mini-SSO i samme tema med udgangspunkt i fiktionsanalyse af udvalgte noveller. Der blev især lagt fokus på narrator og growing-up-tematikken. Derudover er der også blevet arbejdet skriftligt med især summary-genren og samtidig analyse. Forløbet sluttede af med filmen "Dead Poets Society".
Engberg-Pedersen, Mette mf. Grundbog: Contexts: Basisbog til engelsk i gymnasiet og HF (2013):
- "Indian Camp" (1921) 5 ns.
- "The Shining Mountain" (1992) 5,8 ns.
- "Just Like That" (1987) 7 ns.
- "The Sin Bin or Lucy's Heart" (2000) 6,9 ns.
- "PM's wife crusades against bullies" (2002) 2,8 ns.
- "Tich Miller" (1986) 0,6 ns.
Visuelt Materiale:
Dead Poets Society (1989) 125 min.
I alt: 28,1 ns.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: UK: United or Divided Kingdom? EXAM
I dette forløb er der tegnet et landeportræt af UK med formål at analysere og perspektivere historiske og kulturelle forhold, forudsætninger og konsekvenser i relation til Brexit. Dernæst er der lagt stor vægt på non-fictions analyse med særlig nedslag i det retoriske pentagram, de tre appelformer og hvordan sprog og retorik kan være med til at betone en debat indenfor genren "Brexlit" (semantiske felter, billedsprog, alliteration, modsætninger/paralleller).
UK NOW (2023),
- "British History and National Identity" 4,5 ns.
- "The Landscape of Political Parties", speech excerpts: 3,6 ns
- Edward Heath, Speech in Brussels, January 22, 1972.
- Margaret Thatcher, "The Bruges Speech", September 20, 1988.
- Source: Boris Johnson, “Speech on the EU Referendum”, May 9, 2016.
- "Immigration and integration: the Windrush Generation" 1,6 ns.
- James Thomson "Rule Britannia" (1740) 1 ns.
- Excerpt from Boris Johnson's speech, February 2020 Greenwich (2020) 1,1 ns.
Divided Kingdom (2023) e-bog:
- "What is Brexit" 5 ns.
- David Camerons speech, May 9th (2016). 6,8 ns.
- M. C. Caskey - "Brexit Battle Rap" (2017) 2 ns.
- Kae Tempest: "People's faces" (2019) 3 ns
Visuelt materiale:
The Brexit effect: how leaving the EU hit the UK (30 min)
https://www.ft.com/video/91b8a350-5817-4b40-a5ea-c62ec832aa9c
Foil Arms and Hog - The Brexit Song (live sketch comedy) (4 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=308Zu4bT3Zw
The Uncivil War, HBO, Toby Haynes (2019), film (92 min)
BrexitShorts (2017):
https://www.theguardian.com/stage/series/brexit-shorts
- "The End" (5,5 min)
- "Go Home" (5,5 min)
- "Permanent Sunshine" (4,5 min)
- "Just a T-Shirt" (5,5 min)
I alt: 28,6 ns. + visuelt materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 : English as a Global Language EXAM
Forløbet i "English as a Global Language" tog udgangspunkt i engelsksprogets historie og engelsk som et lingua franca (LF). Der er vægtet historiske gennemgange af de to spredninger af engelsk samt hvilke konsekvenser imperialismen har haft i de koloniserede områder - både historisk og i nutiden, og hvordan pidgin og creoler giver varianter af engelsk.
For at tilegne viden om området har der både været fiktionsanalyse med særligt fokus på style og characterization samt non-fiction med fokus på argumentation.
Forløbet kulminerede i en kreativ gruppeøvelse, hvor eleverne skulle indspille et klip, hvor man kunne tydeligt kunne se, hvad de havde arbejdet med i undervisningen.
Begreber som: superior/inferior, pidgin/creoles, Standard English, Lingua Franca, Global Language.
Materiale:
Frederiksen, Leif. English: Global Language - Global Anguish (2007):
- Crystal, David. "What Is a Global Lanuage?" (2003). 2 ns.
- Crystal, David. "Why English" (1996). 1,5 ns.
- Crystal, David "What Is Standard English?" (1996). 1 ns.
- Jenkins, Jennifer. "The Two Dispersals of English" (2003).
- "The First Dispersal: English Is Transported to the 'New World'. 2 ns.
- "The Second Dispersal: English is Transported to Asia and Africa". 1 ns.
- "Pidgin and Creoles". 0,7 ns.
- Dafoe, Daniel. Excerpt of "Robinson Crusoe". (1719). 3,5 ns.
- Achebe, Chinua. Excerpt of "Anthills of the Savannah" (1987). 3,6 ns.
- Thiong'o, Ngugi wa. "Decolonizing the Mind" (1986). 1,2 ns.
Visuelt materiale:
"How English Took Over the World". (6 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=MILj-Jku1H4
"Americans Don't Understand English - The Jonathan Ross Show" (3 min)
https://www.youtube.com/watch?v=5wSw3IWRJa0
I alt: 16,5
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: South Africa EXAM
Forløbets mål er at give eleverne viden og kendskab til et andet engelsk talende land. Forløbet har fokus på at introducere eleverne til Sydafrikansk kultur, samfund og historie. Dette gøres via arbejde med fri research i grupper og via filmen 'Mandela: the road the freedom' samt Nelson Mandelas inarguation speech fra 1994. I arbejdet med talen introduceres eleverne til non-fiction analyse, hvor der tages udgangspunkt i det retoriske pentagram, og med særligt fokus på language, hvor vi har set på de tre appelformer.
Som afslutning har klassen arbejdet med novellen 'The Guilt' hvor de har skullet bruge deres viden om Syd Afrika til at afkode de tanker, som hovedpersonen gør sig i teksten.
Materialer:
'Mandela: The Long Walk to Freedom', Film. 2013.
Nelson Mandelas inarguation speech (May 1994).
'The guilt' short story, Raida Jacobs, fra context.
'Country Lovers', Nadine Gordimer (1975)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Repetition and exam prep!
Der er blevet opsamlet og forberedt til eksamen bl.a. ved grammatikøvelser sidekørende med individuelle mundtlige samtaler med fokus på at træne mundtlighed op til eksamen samt set Ved Det Grønne Bord.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520671",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520671",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520671"
}