Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Brian Grønborg
|
Hold
|
2022 IdC/3k (1i IdC, 2k IdC, 3k IdC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Cha Cha Cha
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.
Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine
Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas
Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grundtræning
Færdighedsområde: Klassiske og nyere idrætter
Eleverne får i forløbet kendskab til forskellige former for grundtræning:
1) Styrketræning (RM og Crossfit)
2) Aerob træning (ice-breakers og løb)
3) Eget program
Forløbet fungerer desuden som tilløb til træningsprojektet i 3g.
Litteratur:
Yubio: B + C (2022) Kapitel 3 ”Træningslære” side 72 - 83. ”Grundtræning - Formål og valg” side 810-812 (15 sider)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ultimatebold
Færdighedsområde: boldspil
Formål
eleverne skal tilegne sig forståelse for de tre faser i kaosboldspil, samt kunne indgå hensigtsmæssigt i de tre faser på et ultimatebold-team.
Faglige mål:
Overordnet kendskab til kaosboldspil. Herunder karakteristika ved de forskellige boldspilfamilier.
Kendskab til reglerne i ultimatebold
Udførelse af alm. aflevering og studsaflevering samt pivotering.
Forståelse for spillets tre faser: Grundspil, gennembrudsspil, forsvar. Kunne lave personlig opdækning og kende til zoneforsvar. Samt have forståelse for fordele og ulemper ved de 2 typer forsvar.
Hensigtsmæssig deltagelse i spillets tre faser gennem anvendelse af nedenstående elementer:
- Kommunikation (nonverbal og verbal samt kommunikationens usandsynligheder)
- Anvende pivotering
- Gøre sig spilbar ved at bruge banens bredde og dybde.
- Skabe og udnytte angrebsåbninger (tempo- og retningsskift, krydsløb og modløb).
Materialer
Christian Engel og Torben Hansen: ”Kaosspillets spillets faser og grundlæggende færdigheder” 2011.
Kommunikationens usandsynligheder.
Yubio: side 377-379 (Boldspilsfamilier)
Christensen et. Al: ”Spilfaser i kaosboldspil”, s. 54, 2015
Regler i ultimatebold (PDF)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Basket (Eksamen)
Færdighedsområde: Boldspil
Formål:
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. Særligt med henblik på relationelle færdigheder (læringstrinmodellen), kommunikation, forsvar og angreb, herunder kendskab til zone/personligt forsvar samt forståelse for spilfaserne (spilfasemodellen) . Desuden at eleven demonstrerer taktiske og tekniske færdigheder.
Der udarbejdes i grupper et idrætsspecifikt opvarmningsprogram til basket.
Faglige mål:
Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
To-håndsaflevering
Pivotering
Rebound,
Personlig opdækning
V-cut,L-cut, back door og pick n’ roll.
Lay-up
Taktiske:
At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder og kommunikation samt disses betydning for teamet.
Litteratur:
“Basketregler for SG”(PDF) (1 side)
Iversen, Evald: ”Din idræt C” Kaosspil side 127-132. (6 sider)
"Yubio C+B" (2022) side 443-444 (Læringstrinmodellen) (1 side)
"Yubio C+B". 2022) side 534-542 (9 sider)
ABC-zoner ”HI-LO”- balance (1 side)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Jive (Eksamen)
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor Jive, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.
Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Jive med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine
Følgende variationer:
"Grundtrin"”
"Dame under arm”
"Dame under arm - bliv ude”,
"Dame bagom ryg"
"American Spin"
“Kick I”
“Sliding Doors” (valgmulighed)
Som afslutning på forløbet skabes i grupper en jivekoreografi, hvor der inddrages kendte og nye variationer.
Materialer:
Kompendium til Jive:
”DE FIRE GRUNDELEMENTER I DANS FOR 2” (5 sider)
”Ankler, lidt bar ryg og korte kjoler - sådan forargede de klassiske danse” 15. nov. 2017, tv2.dk, af Marie Kjempff
https://underholdning.tv2.dk/2017-10-31-vild-med-dans-er-fraek-og-udfordrende-men-i-gamle-dage-var-det-vaerre (2 sider)
”Historien om Jive” Grundbog i idræt C, Gyldendal. https://grundbogiidraetc.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=158 (1 side)
Yubio: B + C (2022): Kapitel 32 ”Vild med dans” Standard & Latin side 1291-1293 + Jive side 1302-1303 (5 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Træningsprojektet
Færdighedsområde: Klassiske og nyere idrætter
Formål:
Der skal udarbejdes, gennemføres og evalueres et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet. For at opnå dette skal du tilegne dig - og anvende teoretisk viden om fysiologi, træningslære, målsætning og motivation. Desuden skal du træne målrettet, så du kan forbedre din score i Politiets test.
Opbygning af forløbet:
Forløbet varer 8 uger. På skolen arbejder vi med fysiologi, træningslære og idrætspsykologi (motivation og målsætning) samt træning i form af Floorball. Derudover skal du træne derhjemme minimum 1-2 gange om ugen. Din træningsplan og din træning SKAL skrives ind i træningslogbogen. Man må gerne etablere træningsgrupper, men logbogen udfyldes individuelt.
Evaluering af forløbet:
Du bliver evalueret på din logbog (planlægning, gennemførsel og evaluering), træning på skolen, træningsrapport og resultater i politiets test.
Materialer:
Yubio: B + C (2022) kapitel 3 ”Træningslære” side 67-84 (17 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Floorball (Eksamen)
Færdighedsområde. Boldspil
Floorballs historie undersøges. Der arbejdes med basale tekniske og taktiske færdigheder i Floorball. Reglerne og organisering samt spilfaserne indarbejdes i undervisningen. Vi arbejder i praksis også med og afprøver justeringer via spilhjulet.
Faglige mål:
- aflevere, modtage bolden til en makker 5-10 m. væk.
- drible med forside og bagside af stav stilstående og i lavt tempo mellem kegler.
- udføre trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
- afslutte mod mål med og uden pres fra modspiller.
- indgå i samspil med medspiller mens modspiller presser moderat.
- udføre hensigtsmæssige løbemønstre på banen under spil.
- indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles hensigtsmæssigt videre.
- have en grundlæggende viden om floorballs historie, regler og taktik.
- forklare hvad der kendetegner den gode floorballspiller.
- forklare Spilfasemodellen, og anvende den på floorball.
Materialer:
Yubio: B + C (2022) si. 438-446 (kaosspil, Læringstrinmodellen, spilhjulet) (9 sider)
Yubio: B + C (2022): s. 615-622: Floorballs historie, regler og organisering. (8 sider)
Yubio: B + C (2022): s. 645-646 'Den gode floorbalspiller' (2 sider)
Iversen, Evald: ”Din idræt C” Kaosspil, spilfasemodel side 127-132 (6 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Pickleball (Eksamen)
Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dvs. at de opnår viden om spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet. Der arbejdes med tilegnelse af regler ift. spillet samt at opnå tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Taktiske mål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden i de forskellige spilfaser. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, når chancen byder sig.
Tekniske mål:
Eleverne skal hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning og dink.
Der er desuden særlig fokus på vægtoverførsel og benstilling.
Eleverne introduceres til Smash og lop.
Materialer:
Anders Bergholt (kompendium): ” Pickleball – et velegnet ketsjerspil til gymnasiet” 2019 (6 sider)
Bolden i spil – spilfaser side 84-90 (7 sider)
diverse Youtube videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Salsa (Eksamen)
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Formålet med forløbet i Salsa:
Du skal opnå kompetencer inden for Salsa, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer (jævnfør ‘Dans for 2’).
Specifikke faglige mål: Du skal kunne:
- begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- bevæge dig i takt til musikken (rytme)
- have forståelse for De fire grundelementer i pardans (jævnfør ’Dans for 2’)
- de tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- de tekniske færdigheder mht. kropsholdning og 2 fatninger (Åben & Danse-fatning)
- føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- sætte variationerne sammen til små serier inden for Salsa
- kunne danse salsa med forskellige partnere
- beherske en simpel Rueda de Casino.
- sammensætte og beherske en længere rutine (Showtime)
Følgende variationer:
Grundtrin
(Roterende grundtrin)
(grundtrin hælspark)
(Curarachas)
Damedrejning
Damedrejning (moddans/træder tilbage)
Cross Hand Turn
Club Style Exit
Two Arm Wrap
Cross Body Lead
Haircombes
Materialer:
Kompendium: ”DE FIRE GRUNDELEMENTER I DANS FOR 2” (4 sider)
”Salsa”: Bearbejdet artikel fra Fakta-link. ( 4,5 sider)
Yubio: B + C (2022): Kapitel 32 ”Vild med dans” Standard & Latin side 1291-1293 + Jive side 1302-1303 (2 sider)
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=aV8dS2m9Adc (Salsa Dancing Walk-Through - 36 Movements) (00:00-36:00 min) (5 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520820",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520820",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520820"
}