Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
Lærer(e)
|
Laura Friis Christensen
|
Hold
|
2024 BiC/2a (2a BiC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Hvad er liv
Formål:
Gennem forløbet skal eleverne opnå en grundlæggende forståelse for celler og membranprocesser. Efter forløbet forventes det at eleverne kan.
- Kende forskel på forskellige celletyper, herunder eukaryote og prokaryote celler
- Identificere centrale strukturer i forskellige celletyper og forklare deres funktion
- Identificere og forklare princippet i diffusion, faciliteret diffusion, aktiv transport og osmose
- Have en overordnet forståelse for funktionen af kroppens forskellige organsystemer
Nøglebegreber:
Eukaryot, prokaryot, cellekerne, cellemembran, cellevæg, grønkorn, mitokondrie, ribosom, diffusion, osmose. Semipermeable, fosforlipid
Eksperimentelt arbejde:
- Mikroskopering af celler
- Osmoseforsøg
Materialer:
Marianne Frøsig m.fl., Biologi i udvikling, 2.udgave, Nucleus. Side 9-12 + 14-18 + 21-32
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Mælkesyrebakterier og vækst
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne forståelse for mangfoldigheden af mikroorganismer på jorden, samt hvordan deres vækst kan påvirkes negativt og positivt af forskellige vækstfaktorer.
Efter forløbet forventes det eleven kan:
- Give eksempel på gavnlige og sygdomsfremkaldende mikroorganismer
- Forklare bakteriecellers opbygning
- Forklare de forskellige faser i bakteriervækstkurven, herunder hvordan væksten kan påvirkes af f.eks. ph og temperatur
- Forklare forskellige metoder til at tælle bakterier
-Redegøre for mælkesyrebakteries gavnlige egenskaber
Nøglebegreber:
Prokaryoter, bakterier, svampe, nølefasen, den eksponentielle fase, den stationære fase, dødsfasen, væksfaktorer, enzymer, probiotika, yoghurt, tællekammer, pladeudspredning.
Eksperimentelt arbejde:
- Gæringsforsøg
Materialer:
- Marianne Frøsig m.fl., Biologi i udvikling, 2.udgave, Nucleus. Side 33-41 + 45-46
- PDF om mælkesyrebakterier. Redigeret ud fra Bioteknologi A HTX, bind 1, Lone als Egebo, Nucleus m.fl. og mikrobiologibogen, Lone als egebog, Nucleus
- https://spisbedre.dk/opskrifter/grundopskrift-pa-hjemmelavet-yoghurt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ønskebørn
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en forståelse for, hvordan mennesket får børn og hvorfor børn kommer til at se ud som de gør. Det vil sige hvordan DNA kopieres og aflæses og oversættes til proteiner, hvordan kønsceller dannes, hvordan gener nedarves, samt hvad der kan påvirke forplantningsevnen. Forløbet er således en kobling af genetik og forplantning.
Efter forløbet forventes det at eleven kan:
- Forklare DNSs opbygning
- Redegøre for sammenhængen mellem DNA og proteiner
- Redegøre for et-gens nedarvning, og sammenhæng mellem genotype og fænotype
-Forklare meiosens enkelte faser
-Afgøre om et gen nedarves recessivt eller dominant ud fra stamtræer
- Forklare princippet i negativ og positiv feed-back
-Redegøre for kvindens og mandens kønsorganer
- Redegøre for menstruationscyklus og dens hormonelle regulering
-Diskutere årsager til barnløshed og redegøre for IVF-behandling
Nøglebegreber:
DNA, RNA, kromosomer, autosomer, kønskromosomer, gener, proteinsyntese, baseparringsprincippet, dominant, recessiv, krydsningsskema, heterozygot, homozygot,
kønsorganernes funktion hos mænd og kvinder, østrogen, progesteron, testosteron, FSH, LH, menstruationscyklus, IVF-behandling, barnløshed.
Eksperimentelt arbejde:
- Designerbørn ( Modelforsøg med papir og saks)
-Isolering af DNA
-Laktoseintolerans
-Mikroskopering af sædceller
Materialer:
Marianne Frøsig m.fl., Biologi i udvikling, 2.udgave, Nucleus. Side 117-126 + 131-136 + 136-139 + 153-162 + 177-182
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Kost og blodsukker
Formål:
I dette forløb skal eleverne opnå forståelse for kostens forskellige bestanddele og dens betydning for blodsukkerreguleringen. Herudover skal eleverne opnå forståelse for hvordan maden fordøjes og optages gennem fordøjelsesenzymet gennem både mekaniske og enzymatisk processer.
Efter forløbet forventes det at eleven kan:
- redegøre for opbygning og funktion af kulhydrater, fedt og protein
-Redegøre for funktionen af udvalgte vitaminer og mineraler
- Redegøre for fordøjelsessystemets opbygning og funktion, herunder enzymers rolle og virkemåde
- Redegøre for blodsukkerreguleringen, herunder funktionen af insulin og glukagon
-Diskutere kostens betydning for blodsukkerstigning og mæthed.
Nøglebegreber:
Mono-, di- og polysakkarider, glycerol, mættede og umættede fedtsyrer, aminosyre, lipoproteiner, mineraler, vitaminer, mekanisk nedbrydning, kemisk nedbrydning, amylase, pepsin, lipase, insulin, glukagon, Glykæmisk indeks
Eksperimentelt arbejde:
- Nedbrydning af stivelse
- Blodsukkerregulering
Materialer:
Marianne Frøsig m.fl., Biologi i udvikling, 2.udgave, Nucleus. Side 19-21 + 55-84
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Evolution
Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende forståelse for de biologiske mekanismer bag darwins evolutionsteori.
Efter forløbet forventes det at eleven kan:
- Redegøre for begrebet naturlig selektion ud fra udvalgte eksempler
-Forklare hvad der menes med biologisk variation og forklare hvordan det kan opstå
- Forklare hvorfor nogle egenskaber udbredes i bestemte populationer
-Diskutere artsbegrebet og forklare hvordan en ny art kan opstå
Nøglebegreber:
Naturlig selektion, reproduktivt overskud, biologisk variation, mutationer, meiose, artsdannelse.
Eksperimentelt arbejde:
- Survival of the fittest (perleforsøg)
Materialer:
- Marianne Frøsig m.fl., Biologi i udvikling, 2.udgave, Nucleus. Side 195-200
- Videnskab.dk. 3 mutationer der ændrede mennesket
(https://videnskab.dk/krop-sundhed/tre-mutationer-der-aendrede-mennesket/ )
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Livet i vand
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520970",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520970",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024520970"
}