Holdet 2024 1 KeC abk - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Kemi C
Lærer(e) Christina Lissette Nielsen
Hold 2024 1 KeC abk (1 KeC abk)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ioner og ionforbindelser
Titel 2 Bindinger
Titel 3 Mængdeberegning
Titel 4 Stofmængdekoncentration
Titel 5 Syrer og baser
Titel 6 Organisk kemi
Titel 7 Redoxkemi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ioner og ionforbindelser

Hvordan dannes ioner, og hvad er forskellen på simple ioner og fler-atom ioner.
Hvad er forskellen op letopløselige ioner, og tungtopløselige ioner, og hvordan kan man teste for de forskellige ioner. Der arbejdes med navngivning af ioner, og deres egenskaber.
Der suppleres med at se på endoterme og exoterme reaktioner,og mærkning af kemikalier.
Der arbejdes med teori om emnet, og afprøves teori med forsøg. Temaet for emnet er ioner i hverdagen, og hvordan det påvises ved forsøg.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bindinger

Med udgangspunkt i forsøget "Jernvitriol" vil der blive arbejdet med bindingstyper.
Der navngives ikkemetaller, og arbejdes med elektronparbinding, fysiske egenskaber, elektronegativitet, og der repeteres polære og upolære stoffer fra grundforløbet.
Der arbejdes med miljø, og påvirkning af miljøet hvis man bruger mosfjerne i sin have eller bruger trykimprægnering til træ.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mængdeberegning

Der er arbejdes med mængdeberegning. Der defineres mol, stofmængde og masse. (M, n og m)
Der laves øvelsen: Opvarmning af Natron. På denne øvelse laves der reaktionsdefinition ud fra mængdeberegning, hvor der gives tre reaktionsskemaer, og derfra finde den korrekte reaktion.
Der arbejdes med formelmasse, molarmasse og hvordan det beregnes, stofmængder, og forholdstal.
Udgangspunktet for forløbets tema er hævemidler, og der ses forskellen bagepulver, natron hjortetakssalt og gær.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Stofmængdekoncentration

Der gennemgås stofmængdekoncentration: c= n/V (mol/volumen)
Vi arbejder med formel og aktuel koncentration, og hvordan man kan bruge den viden til at bestemme saltindhold i å-vand. Der bliver lavet titreringsøvelse for at bestemme chloridion-koncentrationen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Syrer og baser

Der bliver gennemgået funktionen for en syrer og en base, og hvad det vil sige at et stof kan afgive eller modtage en hydron.
Der defineres hvad forskellen er på en svag og stærk syre og base, og hvordan det ses i et reaktionsskema i forhold til reaktionspilen, og hvordan den ser ud.
Der laves beregninger på en syrer/base-titrering, og der øves laboratorieevner.
pH-skalaen defineres, og der laves beregninger ud fra -log(H3O+), og hvordan man kan regne fra (OH-) til en pH-værdig.
Der arbejdes med udgangspunkt i de syrer og baser som der findes i mad og i køkkenet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Organisk kemi

Der vil blive arbejdet med hvad organisk kemi er og carbonhydrider både som alkaner, alkener, og alkyner. Dette gælder både opbygning af de typer af carbonhydrider, og navngivning af de tre typer. Evne til bindinger, og smalte og kogepunkt vil blive afdækket.
Der vil blive arbejdet med få af de funktionelle grupper som alkoholer, aldehyder og syrer.
Dette for at få et indblik i vigtigheden af den organiske kemi.
Der blive blive lavet øvelse hvor man gære på glukose og stivelse, og hvad de to kulhydrater gør for en gæring.
Omdrejningspunktet er hvilke organiske forbindelser vi kan finde, og som vi bruger i vores hverdag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Redoxkemi

Efter besøget på Brandts Klædefabrik, i Odense, hvor eleverne lavede analoge billeder vil der blive taget udgangspunkt i dette arbejde for at se på hvad redoxkemi kan.
Der vil blive arbejdet med metallernes spændingsrækken, og metallernes evne til at modtage eller afgive elektroner, og hvordan man kan arbejde med dette i forskellige reaktioner. Både i hverdagshusholdningen og i den kemiske industri.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer