Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Laura Friis Christensen, Mads Olsen
|
Hold
|
2024 bl IdB/csh 1 (24 bl IdB csh 1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Bold 1: Flagfootball og idrætspsykologi
Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football. I slutningen af forløbet arbejdes på faste teams, så der er mulighed for at arbejde med faste playbooks. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Tidsreglen på 30 sekunder ml. hvert spil bør overholdes for at undgå for lange pauser og for lav intensitet.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt
evner i det færdige spil.
læringsmål
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder
Praksisteori:
Yubio(2024) s. 701-709 (Flag Footballs historie, regler)
Yubio(2024) s. 711 (Løbebaner)
Rammeteori- Teampsykologi:
I sammenhæng med flagfootball arbejdes der teoretisk med psykologiske faktorer der kan påvirke en individuel og i særdeleshed en teampræstation.
Læringsmål
Eleverne skal efter forløbet kunne
-Diskutere forskellige typer af motivation ud fra begreberne ydre og indre motivation og målorienteringsteori.
- Redegøre for forskellige typer af målsætninger og diskutere deres brug i forhold til at skabe motivation
- Diskutere hvordan en teams produktivitet kan påvirkes ud fra begreberne, procesgevinst, procestab, kohæsion, synergieffekt og rollekonflikt.
Materiale
Skadehede, Thomas. Yubio Idræt C+B(2024). Side 133-146
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Træningsprojekt: Aerob fysiologi og træningslære
Formål:
Gennem dette forløb skal eleverne lære om det aerobe kredsløb og opnå forståelse for iltens vej fra luft til arbejdende muskel. Herudover skal eleverne arbejde med hvordan den aerobe arbejdsevne kan øges gennem træning, samt hvordan kroppen skaffer energi til arbejdet.
Faglige mål:
- Kunne redegøre for arbejdets 3 faser
- Kunne redegøre for forskellen på aerobe kapacitet og aerobe effekt, samt forklare hvordan de trænes
- Kunne redegøre for iltens vej fra luft til muskel, herunder lungernes opbygning, hjertets funktion og blodkredsløbet.
- Kunne forklare udvalgte fysiologiske adaptationer efter aerob træning
- Kunne evaluere et træningsprogram
- Kende til forskellige fysiologiske tests og kunne diskutere hvilke der er mest hensigtsmæssige til et bestemt formål
- Kunne redegøre for dannelse af ATP ud fra kulhydrat og fedt
- Kunne diskutere forskellige faktorers betydning for fedtforbrændingen.
- Kunne lave og begrunde et træningsprogram målrettet at øge den aerobe arbejdsevne, herunder forholde sig til restitution, træningsintensitet og fysiologiske tilpasninger
- Kunne diskutere forskellige typer af motivation og målsætningers betydning for gennemførsel af et træningsprojekt
Materialer:
Skadhede, Thomas. Yubio idræt C+B(2024). side 45-52 + 63-64 + 67-84 + 196-198 + 222-237 + 238-250
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Musik og bev 1: Hip hop og hvorfor dyrker vi idræt
Formål
Formålet med hiphop-forløbet er, at eleverne skal tilegne sig foreviste koreografier, samt udvikle og arbejde med egne koreografier. Det er fokus på udtryk, med vægt på bouncing, store og kraftige bevægelser. I forløbet kommer eleverne til at arbejde med basisbevægelser, koreografier, poses og frezees.
Hvad skal jeg kunne:
Eleverne skal igennem forløbet tilegne sig følgende kropslige færdigheder
• Kunne følge takten i musikken
• Kunne koordinere arme og ben i takt til musik ved indlæring af basismoves og koreografier
• Holde balancen i selvvalgte poses og freezes
• Anvende hip hoppens udtryk i deres bevægelser (bounce, store bevægelser, kraft)
Herudover skal eleverne kunne:
• Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi
• Ændre på en kendt koreografi og give den et nyt udtryk, ud fra labans bevægelsesprincipper. (her arbejdes især med, body, effort, shape og space)
• Beskrive en koreografi ud fra labans bevægelsesprincipper
• Kunne redegøre for hiphops historie
Praksisteori:
Yubio (idræt C+B) 2024
-s.1423-1427 Hip hoppens historie
-s.1354-356 BESSR
Ramme-teori - Hvorfor dyrker vi idræt?
Formålet med dette forløb er til dels at forstå den historiske baggrund for den overordnede organisering af sport og idræt i Danmark. Herunder værdigrundlag for DIF og DGI. Herudover undersøges motiver for at dyrke idræt i det senmoderne samfund, og hvordan deltagens i idrættens forskellige arenaer har ændret sig over tid.
Læringsmål
Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Redegøre for hovedtræk i dansk idrætshistorie, herunder forskellen på land og by og oprettelsen af DIF og DGI
- Redegøre for de 4 sektorer i idræt, den offentlige, den kommercielle, den uformelle og den frivillige, samt diskutere fordele og ulemper ved idrætsdeltagelse i de enkelte sektorer.
- Anvende begreber fra Ziehe og Goffman til at diskutere hvordan identiteten dannes i det senmorderne samfund
-Diskutere kroppens rolle i identitetsdannelse
-Redegøre for forskellen på idræt som mål og middel og diskutere om synet på idræt har betydning for typen af idræt der dyrkes.
Materialer
Skadhede, Thomas. Yubio Idræt C+B(2024). Side. 34-39, 356-362, 432-446 og 1445-1447
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Nye og klassiske 1: Pickelball og muskelaktivering
Formål
Eleverne skal gennem forløbet tilegne sig viden om net/vægspil. Dette med afsæt i spillet Pickleball.
læringsmål
- Eleverne skal hensigtsmæssigt kunne udføre slagene: Serv, returnering, 3’rd drop shot, flugtning og dink
-Elever skal kunne udføre en forhåndsslag og baghåndsslag og med relevant benarbejde kunne placere sig hensigtsmæssigt i forhold til slaget.
-Eleverne skal kunne udvise taktisk forståelse for placering af returnering i doublespil, samt taktisk forståelse for anvendelsen af 3rd drop shot.
-Eleverne skal kunne udvise taktisk forståelse af placering på banen i doubelspillet
-Eleverne skal kunne redegøre for spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet, samt hvilke slag der primært bruges i de enkelte faser
-Eleverne skal kunne redegøre for reglerne i pickellball
Praksisteori
- Word-dokument (praksisteori til pickelball)
- Yubio(2024) side 1270-1274
Video:
How to Play Pickleball - (https://www.youtube.com/watch?v=Se7wIlGeo_o&t=125s)
Rammeteori
I sammenhæng med pickelball arbejdes med musklernes opbygning, samt funktion. Herunder også muskelaktiveringen.
Læringsmål
Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Redegøre for musklens opbygning, herunder sarkomer og myofibriller
- Redegøre for musklens sammentrækning, herunder hvordan signalet overføres fa nerve muskel, samt tværbrocyklus.
- Redegøre for forskellige muskelfibertyper, muskeltræthed, samt muskelhukommelse
-Redegøre for forskellige forskellige typer af styrketræning, samt diskutere sammenhæng mellem typen og træning og effekten af træningen.
Materialer
Yubio(2024) side 268-295 + 310-318
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Nye og Klassiske 2: Crossfit og bevægelseslærer
Formålet med forløbet i CrossFit er, at I skal opnå kendskab til en hurtigt voksende styrketræningsform indenfor genren “Nye og klassiske idrætter”. I skal herunder have et kendskab til CrossFits historie, ide og kultur.
Forløbet er opbygget om de 7 bevægeformer samt de 10 kriterier for CrossFit. I denne sammenhæng skal I kunne gennemføre øvelser teknisk korrekt, samt kunne analysere hvilke(n) bevægeform(er) der er arbejdes med. I skal have indgående kendskab til de forskellige former for intervaltrænignsprincipper i CrossFit, både i forhold til at kunne gennemføre de forskellige WOD’s, men også ved at kunne anvende disse i udviklingen af egen WOD.
I skal endvidere kunne anvende de 7 bevægeformer og de 10 kriterier som analyseredskab til at identificere diverse øvelsers evne til at træne forskellige muskelgrupper. Afslutningsvis skal i ved forløbets afslutning kunne planlægge og instruere resten af holdet i en selvudviklet WOD.
Teoretisk kunnen:
Kunne beskrive ledbevægelser ud fra fagbegreberne (fleksion, ekstension, adduktion, abduktion, rotation)
Redegøre for hvilke muskler der ansvarlige for bevægelse af udvalgte ledbevægelser med udgangspunkt i de 7 bevægeformer (herunder agonist, synergist og antagonist).
Redegøre for de 10 kriterier i crossfit
Forklare musklens kontraktionstyper (excentrisk, isometrisk og koncentrisk kontraktion)
Analysere udvalgte bevægelser (bevægelsesanalyser)
Kunne redegøre for crossfits historie og ide
Praktisk kunnen:
kunne udføre bevægemønstrene teknisk korrekt og kunne fejlrette hinanden
Justere vægt og vælge vægt og så du kan give dig fuldt i hele WOD’en
Materialer:
- Skadehede, Thomas. Yubio idræt C+B (2024) s. 56-57 + 257-267 + 984-984
- Anatomikompendie light
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Musik og bevægelse 2: Cha Cha Cha
OBS. forløb overført fra C-niveau (2.g og 1.hf)
repeteret 2 moduler på B-niveau
Forløbet er opringelig gennemført på elevernes c-niveau hold. Varighed 10,moduler.
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.
Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine
Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas
Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Boldspil 2: Basket
OBS. forløb overført fra C-niveau (2.g og 1.hf)
repeteret 2 moduler på B-niveau
Formål
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. - Særligt med henblik på relationelle færdigheder, kommunikation, forsvar og angreb.
Faglige mål:
Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
- To-håndsaflevering
- Pivotering
- Rebound
- Personlig opdækning
- V-cut, back door og screeninger
-pick n’ roll.
-Lay-up
Taktiske:
-At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
-At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
-At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
-At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
-At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder (fysiske, tekniske, taktiske) og kommunikation samt disses betydning for teamet.
Praksisteori:
-Christensen et. al: “Relationelle færdigheder”, 2015
-“Basketregler for SG”(PDF)
- ABC-zoner og ”HI-LO”- balance
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521141",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521141",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521141"
}