Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Latin C
|
Lærer(e)
|
Kristian Mohr Mersing
|
Hold
|
2024 bl 3 LaC (24 bl 3 LaC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb1: Begynderstykker
Formål:
Det indledende forløb har som sit formål at bygge bro mellem AP-latin og latin C, således at eleverne arbejder videre med det latinske sprog på det grundlag, som de har erhvervet i AP-forløbet umiddelbart forinden. Det tekstlige grundlag er stadig konstruerede latinske tekster, hvis sværhedsgrad dog er forøget set i forhold til niveauet i "Sprogenes verden" (= skolens grundbog i AP på alle hold).
Indhold:
Under læsningen af begynderstoffet laves øvelser, der fortsat fokuserer på grundlæggende emner i den latinske grammatik, herunder kasus og verbalsystemet. Endvidere arbejdes der med transparente ord og sproglig bevidsthed.
Begynderstykkerne omhandler det julisk-claudiske dynasti og det antikke Roms topografi.
-----
Konstrueret latin:
Susanne Høeg: "Begynderstykker". Forlaget Modtryk, 2002, pp. 5-9 (= begynderstykke 1-3 med glosering)
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018.
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt: Latinsk-dansk Ordbog.
Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom
1886))
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Augstus: Den kloge magtudøver
Formål:
Forløbet har som sit formål, at eleverne skal læse enkelte udvalgte passager fra kejser Augustus' Res Gestae på originalsproget. Teksten er læst som illustration af det forhold, at Augustus udøvede sin magt klogt og med held undgik den skæbne, som hans adoptivfar Gaius Julius Cæsar havde lidt i 44 f. Kr., nemlig at blive offer for et politisk attentat, fordi han provokerede den gamle senatoriske magtelite som åbenlys enehersker. I modsætning hertil bestræbte Augustus sig på at skjule sin reelle magt og lod, som om den gamle republik var blevet restaureret, med ham selv ikke som kejser, men som førstemand (princeps).
Ved læsning af Res Gestae sikres der sammenhæng med det indledende forløb, hvis konstruerede begynderstykker nemlig omhandlede det julisk-claudiske dynasti.
Under læsningen af teksten er termerne levn og beretning fra elevernes historieundervisning forsøgt anvendt i en kildekritisk læsning af teksten.
Under læsningen er Augustus' styre desuden blevet sat ind i et større historisk perspektiv, i hvilken forbindelse Roms overordnede politiske historie er blevet berørt i hovedtræk (kongedømme, republik, kejserdømme).
-----
Materiale:
Originallatin:
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 3 sider skønsmæssigt anslået):
"Res Gestae divi Augusti": kap. 3, 5 og 25
Den latinske tekst hentet fra "Res Gestae Divi Augusti. The Achievements of the divine Augustus - with an introduction and commentary by P. A. Brunt og J. M. Moore". Oxford University Press, 1973.
Dansk oversættelse:
- Rudi Thomsen: "Det augustæiske principat". Gyldendal, 1968, pp. 11-21.
-----
Supplerende litteratur og materiale (det væsentligste):
- Den Store Danske om Augustus og Monumentum Ancyranum
- Grubb, Ulrik, Helles, Knud og Thomsen, Bente: "Overblik - verdenshistorie i korte træk". Gyldendal, 2005, pp. 33-44 (kapitel 3 om Romerriget).
- Dramadokumentar: Ancient Rome: The Rise and Fall of an Empire (2006): Revolution (Episode 1 om Tiberius Gracchus) (Filmen er booket til jer på CFU og ligger under mine materialer):
https://hval.dk/mitCFU/mm/
- Dokumentar: Antikkens verden (6:6): ”Guds by” (om det romerske imperium). BBC-dokumentar, 2010. (Vi så ca. de første 10 minutter der handler om Augustus, hans styre og Res Gestae. Filmen er booket til jer hos CFU og ligger under mine materialer):
https://hval.dk/mitCFU/mm/
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018. (primær grammatik)
- Nina Bendix og Margit Kiil Jørgensen: "VIA AD SAPIENTIAM. Introduktion til latinsk grammatik". Klassikerforeningens kildehæfter 2018. (supplerende grammatik)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886)
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Livius som moralsk historieskriver
Livius som moralsk historiker
Formål og indhold:
Eleverne skal gennem læsning af en episode fra den romerske historiker Livius’ værk om Roms historie stifte bekendtskab med et berømt eksempel på romersk historieskrivning fra augustæisk tid og det værdisæt, som Livius er eksponent for. Under læsningen af Livius’ tekst bliver der igen lejlighed til at berøre Roms historie i hovedtræk.
Den læste episode fortæller historien om det seksuelle overgreb på den dydige romerske adelskvinde Lucretia og dennes efterfølgende selvmord. Da overgrebet blev begået af den romerske konges søn, giver hændelsen i Livius’ fremstilling anledning til, at romerske aristokrater gør oprør mod den forhadte kong Tarquinius Superbus og med held tvinger ham og hans familie af tronen og væk fra Rom. Herefter indføres den republikanske styreform.
Livius’ beretning om overgangen fra kongedømme til republik afspejler den republikanske uvilje mod kongedømmet, som forklarer, hvorfor Gaius Julius Cæsar dræbes, og hvorfor Augustus er så omhyggelig med at skjule sit herredømmes sande natur.
-----
Materiale
Originallatin:
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 5 sider skønsmæssigt anslået):
Livius: “Ab urbe condita”, I, 58-59 i Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen Florilegium. Et romersk litteraturudvalg. Gyldendal, 2003, p. 77 og p. 79 (ll. 1-59).
Dansk oversættelse:
- Claus Friisberg: "Titus Livius' romerske historie: udvalg og oversættelse". Vestjysk Kulturforlag, 2012.
- Adam Afzelius: ”Titus Livius. Roms ældste historie. Bind 1”. Munksgaard, 1954.
-----
Supplerende litteratur og materiale:
- Lærerproducerede opgaver (oversættelse fra dansk til latin mv.)
- Den Store Danske om Livius.
- Et mindre antal videor om latinsk udtale og lignende ved Luke Ranieri:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLQQL5IeNgck38fprhBTEJUstVp5Gjmk7K
- Søren Mørch. "Den ny Danmarkshistorie 1880-1960". Gyldendal, 1982, pp. 283-284 (om Madvigs danske skriftsprog, der kan minde om latinsk guldalderlatin i sin opbygning)
- Komikeren Eddie Izzard om latin: https://www.youtube.com/watch?v=NI8UZubOJlo
- Livius om Cincinnatus (III, 26-29) i dansk oversættelse: Claus Friisberg: "Titus Livius' romerske historie: udvalg og oversættelse". Vestjysk Kulturforlag, 2012, pp. 136-143 (historien om den romerske statsmand Lucius Quinctius Cincinnatus, der i 458 f.Kr. hentes fra ploven til diktatorposten og frasiger sig sit magtfulde embede, så snart opgaven er løst).
- Winston S. Churchill: "Mine unge år". Schønberg, 1973, pp. 19-21 (om den unge Churchills anstrengelser for at lære 1. bøjning udenad)
- Podcast: Antikkens Rom #1: Brodermord og voldtægt - skabelsesmyter og #metoo banede vej for republikken:
https://politikenhistorie.dk/podcast/antikkens_rom/art6760784/Brodermord-og-voldtægt-skabelsesmyter-og-metoo-banede-vej-for-republikken
- Tweet fra den amerikanske senator Lindsey Graham om Putin:
https://twitter.com/lindseygrahamsc/status/1499574209567199235
- TV-dokumentar om den romerske republik: "Antikkens verden. Episode 5: Dydens republik". Filmen er booket til holdet hos CFU og ligger under mine materialer: https://hval.dk/mitCFU/mm/
- Amerikansk TV-dokumentar vist på DR (2021): Alfabetets oprindelse. S1: E2: Hvordan skriften ændrede verden:
https://www.dr.dk/drtv/se/alfabetets-oprindelse_-hvordan-skriften-aendrede-verden_296938
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018. (primær grammatik)
- Nina Bendix og Margit Kiil Jørgensen: "VIA AD SAPIENTIAM. Introduktion til latinsk grammatik". Klassikerforeningens kildehæfter 2018. (supplerende grammatik)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886)
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Cicero som praktisk retoriker
Formål og indhold:
Eleverne skal gennem læsning af en episode fra Marcus Tullius Ciceros taler mod Verres, den angivelig griske romerske guvernør på Sicilien, stifte bekendtskab med et berømt eksempel på romersk talekunst fra senrepublikken.
I forløbet får eleverne desuden kendskab til Ciceros liv og levned i den dramatiske senrepublikanske periode.
-----
Materiale
Originallatin:
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 3 sider skønsmæssigt anslået):
Marcus Tullius Cicero: ”In Verrem.IV.32”, i Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen ”Florilegium. Et romersk litteraturudvalg”. Gyldendal, 2003, p. 37 (ll. 1-31).
Dansk oversættelse:
Cicero: De verrinske taler oversat og udgivet med indledninger og noter af Sven Helles. Bind 1: Tekst. Museum Tusculanums Forlag, 2003, pp. 389-390.
-----
Supplerende litteratur og materiale:
- Den store Danske om Marcus Tullius Cicero.
- Dramadokumentar omhandlende Ciceros forsvar af Sextus Roscius. in Rome. Inside the Biggest and Best Courtroom in History. BBC/Discovery Channel (2005).
- Otte dage, der skabte Rom: Den første kejser. Britisk dokumentarserie fra 2021.
(8 Days That Made Rome). I dokumentaren gives der en fremstilling af magtkampen i Romerriget efter drabet på Cæsar, i hvilken Cicero spiller en rolle. Tilgængelig på dr.dk: https://www.dr.dk/drtv/episode/otte-dage-der-skabte-rom_-den-foerste-kejser_460804
- Lydbog: Robert Harris: "Imperium". Lindhardt og Ringhof, 2013. (om Ciceros uddannelse i den græske verden, herunder særligt i Athen og på Rhodos".
- Lydbog: Robert Harris: "Lustrum". Lindhardt og Ringhof, 2016. (om Ciceros fremførelse af den første catilinariske tale og hans afsløring af Catilinas oprørsplaner)
- Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen: "Florilegium. Et romersk litteraturudvalg." Gyldendal, 2003, pp. 13-14 (afsnittet om Marcus Tullius Cicero).
- Eksempler på Ciceros breve (til Tiro) og filosofiske skrifter (De re publica)
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018. (primær grammatik)
- Nina Bendix og Margit Kiil Jørgensen: "VIA AD SAPIENTIAM. Introduktion til latinsk grammatik". Klassikerforeningens kildehæfter 2018. (supplerende grammatik)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886)
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521173",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521173",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521173"
}