Holdet 2024 LaC/2a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Maiken Rolsted Friis
Hold 2024 LaC/2a (2a LaC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderlatin
Titel 2 Martial, epigrammer
Titel 3 Phaedrus' fabler
Titel 4 Seneca, moralske breve

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderlatin

2.a har studieretningen Verdenssprogslinjen:
Spansk A, engelsk A og latin C.

FORMÅL:
Forløbet bygger videre på AP i grundforløbet og bygger bro til læsningen af originaltekster.

INDHOLD:
Begynderstoffet fokuserer på den basale, latinske grammatik. Der arbejdes i morfologien især med kasus og verbalformer, i syntaksen med sikkerheden i at kunne identificere sætningsleddene. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Desuden arbejdes der med transparente ord og grundlæggende kendskab til romernes verden.

MATERIALER:
Primærtekster:
Susanne Høeg: Begynderstykker, kap. 1 og 2, Forlaget Modtryk 2002.

Hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad 2018
- Skemaer og øvelser

Tore Janson: "Latin, kulturen, historien, sproget", PP Forlag, 2003, s. 11-21.

Omfang: øvrigt materiale: 13 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Martial, epigrammer

FORMÅL:
Eleverne skal gennem læsning af Martials epigrammer stifte bekendtskab med genren og med Rom på Martials tid og dermed sætte teksten ind i den historiske og kulturelle kontekst.

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på at kunne anvende den morfologiske viden i den syntaktiske analyse. Der arbejdes fortsat med kasus og verbalformer. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Humoren i digtene arbejder vi desuden med ved hjælp af de moderne begreber setup, punchline og misdirect

Arbejdsformer: individuelt arbejde og par-/gruppearbejde.
  
MATERIALER:
Primærlitteratur:
Steen Noer Madsen: Martial, epigrammer, Forlaget Veivad 2018 (I,10; I,38; I,47; I,64; II,38; V,9; V,43; VII,3; XII,12). (alle i hæftet undtagen epigram nr. 5,6, 9 og 12.)
Martials epigrammer: IX,97 (Rumpitur invidia), og VI,60 (Laudat, amat).

Hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad 2018
- Skemaer og øvelser

Sekundærtekster/ Supplerende materiale samt perspektiverende læsning:
Erik Jensen og Sv.Aa. Outzen: Martial, epigrammer, indledning (herunder følgende 12 Martial-epigrammer i oversættelse) (12 s.):
UTAKNEMMELIG PATRON: ”Det, som din sidste og nyeste ven, Fabianus….”
EROTION: ”Ned, fader Fronto,…”
COLOSSEUM: ”Her, hvor nu kæmpen med funklende krans…”
STORBYENS LARM: ”Du spørger, hvorfor jeg så ofte søger ud…”
SKOLEMESTEREN: ”Hvad skal ci også med dig, din forbandede skolebetyrer..”
ØKONOMISK HUSHOLDNING: ”Philo tør sværge, at aldrig derhjemme han spiste! – Det stemmer!”
SÆRLIG KVALIFIKATION: ”Nylig for tyvetusind en mulæselkusk skifted’ ejer”
EN SLAGS MEDFØLELSE: ”Af hvilken grund ser vi dig, Seleian, så trist?”
RENTABELT LANDBRUG: ”Nu steder du din syvende kone til hvile i marken”
FOR UNG: ”Paula vil gerne giftes med mig…”
VELOVERVEJET LARGESSE: ”Hellere give det halve end låne det hele til Linus.”
LEGALT HOR: ”Siden den Juliske lov på ny blev indskærpet verden,..”
DEN SKÆGGEDE BRUD: ”Afer, den stride, blev gift med den skæggede gut Callistratus”

Mary Beard: Ultimate Rome, Empire without limits, ep. 2
Klip fra Youtube:  VISION – Mick Øgendahl, minut 17:00-17:46
Klip fra Youtube: Life of Brian, "Romanes eunt domus"-scenen
Video (10 min). The value of Latin: https://www.youtube.com/watch?v=_6eYkDhH61Y

Omfang:
Originallatin: 5 sider
Øvrigt materiale: 11 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Phaedrus' fabler

FORMÅL:
Eleverne skal gennem læsning af Phaedrus' fabler stifte bekendtskab med genren og med dens efterliv i europæisk kulturhistorie.

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på at kunne anvende den morfologiske viden i den syntaktiske analyse. Der arbejdes fortsat med kasus og verbalformer. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Eleverne bruger nu den latinsk-danske ordbog online til at slå supplerende gloser op i.

Arbejdsformer: individuelt arbejde og par-/gruppearbejde.

MATERIALER:
Primærtekster:
Phaedrus:
Prologus III, Lupus et agnus, Rana rupta,

Perspektiverende tekster:
Fire fabler af Æsop i oversættelse: ”Ræven og ravnen”, ”Den gamle løve, vildsvinet, tyren og æslet”, ”Koen, geden, fåret og løven”, ”Frøerne søgte en konge”

Hjælpemidler:
Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad
Latinsk-dansk ordbog fra https://ordnet.dk/ldo/ (Jensen og Goldschmidt)

Sekundærtekster/ supplerende materiale:
Erik Jensen og Sv. Aa. Outzen: Phaedrus' fabler, Sommer og Sørensen 1982, indled. side 7 - 11.

Omfang:
Originallatin: 3 sider
Øvrigt materiale: 8 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Seneca, moralske breve

FORMÅL:
Der arbejdes med Senecas liv og tanker, med stoicisme, romernes dagligliv og med slavers forhold i Romerriget.

INDHOLD:
Sprogligt arbejdes med mere komplicerede konstruktioner og med fokus på den måde, latinske tekster gennemgåes til eksamen.

MATERIALER:
Primærtekster
Seneca:
Epistulae: LVI, 1-2 (lyde over badeanstalten)

Sekundærtekster/ Supplerende materiale:
Senecas brev 56 i oversættelse i sin helhed
Andreasen & Refslund Poulsen: Paideia, Systime, s. 159-163: Filosofi i hellenistisk tid og hos romerne (stoicisme)

"How to read Seneca (The World’s Most Interesting Stoic)", video Youtube 18 min.:
https://www.youtube.com/watch?v=waq9S6kaTlU

Søren Hindsholm: ”Brevkursus i det rette liv” (forkortet udgave) https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/brevkursus-i-det-rette-liv
Filmklip: Mary Beard, Meet the Romans 2/3, minut 22-31.
https://www.youtube.com/watch?v=9JFw8M4PBUI

Foredrag med Niels Overgaard vedr. hans nye bog "Det skal nok gå", 28. april
Klassen har i april været på studietur til Madrid med latin og spansk. Vi besøgte byen Alcalá de Henares, øst for Madrid og især det arkæologiske site ved den romerske by Complutum inkl. det arkæologiske museum. Desuden besøg på Museo Aquelógico Nacional i Madrid.

Omfang:
Originallatin: 2 sider
Øvrigt materiale: 11 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer