Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
Lærer(e)
|
Jan Schmidt Nielsen
|
Hold
|
2024 li 2 PsC/s 2 (24 li 2 PsC s 2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Udvikling og livsforløb
Vi starter med en kort introduktion til, hvordan man arbejder i psykologi på C-niveau og en kort introduktion til psykologiens videnskabelige metoder. Emnet metoder udbygges senere. Derefter går vi i gang med emnet udvikling og livsforløb:
Hvilke faktorer påvirker vores udvikling (arv og miljø), og hvordan kan man blive bedre til at håndtere udfordringer i livet? Der er særligt fokus på kernestofområderne udviklingspsykolog og personlighed og identitet.
Læringsmål - du skal kunne:
- huske psykologiske begreber
- forstå og forklare begreber
- bruge begreber på en case og en undersøgelse
- Lave og besvare en psykologisk problemstilling
Kernestof:
Dion Sommer: Dynamisk systemteori (Magnus Riisager: "PsykC", s. 42-47)
Evolutionspsykologi ("PsykC" s. 48-51)
Femfaktormodellen ("PsykC" s. 51-53)
Epigenetik ("PsykC" s. 55)
Tilknytningsteorien ("PsykC" s. 56-59)
Sterns teori om forældre-barn-interaktioner (s. 60-66)
Gruppetilhørsforhold, venskaber og Social identitetsteori (s 73-76)
Effekt af venskaber og sociale bånd (s.79-81)
Social-kognitiv læringsteori og indflydelsen fra rollemodeller (s. 91-92)
"Sårbarhed og resiliens" (s. 93-100)
Desuden: Psykologiens veje af Ole Schultz Larsen. s 120-126 Børns reaktioner på omsorgssvigt (7 sider) og Larsen, Ole Schultz (2009) - Risiko og resiliens, http://psykologiensveje.systime.dk/index.php?id=1219 (8 sider)
Supplerende materiale:
Case om Camilla - mobning (s. 47)
T-shirt eksperimentet (s. 50)
"Undersøgelse af genetikkens betydning for vores personlighedstræk" (s. 54)
Personlighedstest - femfaktormodellen: https://openpsychometrics.org/tests/IPIP-BFFM/
"Min indre kode" (Lone Frank, DRKultur, 2014)
Case: Anne, et år" (s. 59)
Edward Tronicks forsøg: "Still face experiment" (fra youtube)
Tryg og utryg tilknytning (fra youtube, se links i indholdsfeltet)
"Er du mors lille dreng?"(TV2, 2008)
"Interviewundersøgelse om social identitetsskabelse blandt unge i Brixton, London" (s. 76-77)
Albert Banduras Bobo Doll-eksperiment (youtube)
Køn og kultur i Samoa (s. 82)
Robert Waldinger: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness | TED
Antal normalsider: ca. 49
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Læring i den moderne digitaliserede verden
Tema: Læring i den moderne digitaliserede verden
Vi arbejder med opmærksomhed og hukommelse. Vi ser på hvilke faktorer understøtter læring den moderne digitaliserede verden og hvilken betydning motivation har for det? Til sidst i emnet arbejder vi med psykologiens metoder og fejlkilder.
Faglige mål - du skal kunne:
- huske psykologiske begreber
- forstå og forklare begreber
- bruge begreber på en case og en undersøgelse
- besvare en psykologisk problemstilling
Kernestof:
Kognitive processer og opmærksomhed (s. 101-105 i "PsykC")
Hukommelsen (s. 108-114)
Langtidshukommelsen og Hukommelsen i en digitaliseret verden (s. 118-121)
Motivation og læring, herunder selvbestemmelsesteorien og teorien om mestringsfornemmelse (s. 124-127)
Tækning og forståelse, herunder Kahnemans dobbeltproces teori og kognitiv bias (130-140)
Kulturelle forskelle i kognition (s. 140-144)
Psykologiens videnskabelige metoder (s. 18-41)
Supplerende materiale:
Case: "På efterskolen lægger eleverne mobiltelefonerne fra sig" (s. 105 i "PsykC")
Undersøgelse: "Eksperiment ombetydningen af brug af internet til søgning i en undervisningssituation" (s. 106-107)
Undersøgelse: " Eksperiment relateret til skrivning af SMS'er i en undervisningssituation" (s. 107)
Arbejdshukommelsens kapacitet (s. 111 i "PsykC")
Undersøgelse: "Eksperiment om indflydelsen af switchtasking på læring" (s.116)
Case: "Lærere glemmer at arbejde med elevers hukommelse" (s. 115 i "PsykC")
"Hvad hjerneskader kan lære os om hukommelsessystemet" (s. 120 i "PsykC")
Undersøgelse: Eksperiment relateret til fænomentet digital amnesi" (s. 121-122)
Situeret læring og læringsfællesskaber (s. 123)
"Interviewundersøgelse relateret til autonomiaspektet af selvbestemmelsesteorien" (s. 127-128)
Case: "Gladere og klogere børn: Udeskole er et stort hit" (s. 129-130)
TV-udsendelsen: Battle In Your Mind, BBC Earth, 2017, 52 min. Dokumentarprogram. Professor Danny Kahneman har gennem mange års forskning beskrevet, hvordan mennesker tager beslutninger, og hvordan de i beslutningstagningen ofte begår fejl i forhold til, hvad der ville være den optimale løsning eller det bedste valg. I vores tænkning er der to systemer: det intuitive og det logiske, hvor det første er hurtigt og det andet tager længere tid, men oftere finder et bedre svar. Denne vane med ofte at tage intuitive, "dovne", uigennemtænkte valg kaldes i psykologisk terminologi "kognitiv bias"
Omfang: 42 sider (+ 14 sider metode)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Fordomme, diskrimination og ekstremisme
Tema: fordomme, diskrimination og ekstremisme
Hvorfor og hvordan opstår fordomme, diskrimination og ekstremisme, og hvordan kan det forebygges og reduceres? Der er særligt fokus på kernestofområderne socialpsykologi, personlighed og identitet og kognitionspsykologi.
Forløbet afsluttes med et miniprojekt. Projektet skal tage udgangspunkt i en virkelig hændelse, ikke et forsøg eller fiktion. Hændelsen skal kunne relateres til socialpsykologien. Hændelsen skal kunne defineres som værende ond. Projekterne skal ikke undersøge den individbaseret psykopati. Det udelukker hændelser der er begået af personer med dyssocial personlighedsforstyrrelser. De hændelser der er særlig interessante, er de hændelser hvor almindelige mennesker bliver til bødler. Eksempler kunne være: Rwanda (Hutu/tutsi), Abu Ghraib fængslet (Irak), Srebrenica, My Lai, Holocaust osv.
Læringsmål - du skal kunne:
- Identificere og vurdere den psykologiske problemstilling, der er mest relevant i forhold til et bilag og det gennemgåede stof
- anvende forskellige teorier og undersøgelser til at belyse problemstillingen ud fra mindst to forskellige perspektiver (arv - miljø)
- vurdere styrker og svagheder ved din viden om teori/empiri/metode
Kernestof (i Magnus Riisager: "PsykC"):
Menneskets skyggesider (s. 192-194)
Den evolutionspsykologiske forklaring på fordomme (s. 195)
Den social-kognitive forklaring på fordomme (s. 196)
Den mediemæssige forklaring på fordomme (s. 198)
Kulturers holdningers udvikling over tid (s. 198-199)
Strukturel/institutionel diskrimination (s. 200-201)
Reduktion af fordomme - kontaktterien (s. 202-204)
Når gruppen og situationen tager magten (s. 204-206)
Gruppepolarisering (s. 207-209)
Ekstremisme og radikalisering (s. 210-217)
Vejene ud af ekstremisme (s. 217-221)
Individuelle tilbøjeligheder til aggression og vold (s. 221-228)
Er der tale om ondskab? (s. 228-231)
Relevante teorier og begreber om fordomme, diskrimination og ekstremisme:
evolutionspsykologien (instinkter, gener og overlevelse), den social-kognitive læringsteori (observation og imitation af rollemodeller), den mediemæssige forklaring (diskurs, stereotyper og strukturel diskrimination), kontaktteorien (reduktion af fordomme via ligeværdig kontakt), social identitetsteori (ind- og udgrupper, status og arousal), den sociale sammenligningsteori/omdømmeopbyggelsesteorien (gruppepolarisering pga. intern konkurrence om anerkendelse, dopaminudskillelse), teorien om informationsmæssig indflydelse (gruppepolarisering pga. overbevisende argumenter i gruppe), Banduras teori om moralsk frakobling, dehumanisering, ansvarsforskydning og moralsk retfærdiggørelse og Lars Svendsens teori om ondskab.
Empiri (undersøgelser fra Magnus Riisager: "PsykC"):
En neuropsykologisk undersøgelse af hjerneaktiviteten i fordomme (s. 195)
Undersøgelse om sammenhængen mellem forældre og deres børns fordomme om etniske grupper (s. 197)
"Forsker kritiserer "sindsyge" halloween-udklædninger" (s. 199-200)
"Folkeskolen har ikke plads til den gode muslim" (s. 201)
"Undersøgelse om konsekvenser af at være udsat for dehumanisering" (s. 215)
"Til sidst havde vi kun volden til fælles" (s. 216-217)
"Interviewundersøgelse (casestudie) om vejen ind i og ud af ekstremisme" (s. 218-219)
"Den sommer Ahmed blev radikaliseret" (s. 220-221)
"Hjerneskanningsundersøgelse af kriminelle personer med psykopati" (s. 226-227)
Desuden "Om metoder i psykologi" (fra kapitel 2 i Magnus Riisager: "PsykC"):
"De grundlæggende videnskabelige metoder" (s. 21-22)
"Eksperiment" (s. 23-26)
"Spørgeskema" (s. 27-28)
"Interview" (s. 28-29)
"Analyse" (s. 30-32)
"Forskellige måder at bruge metoderne på" (s. 33-34)
"Om kritiske vurderinger af undersøgelser - validitet, reliabilitet og forstyrrende faktorer (s. 34-38)
Supplerende materiale:
ICD-10s diagnosemanual om den antisociale personlighedsforstyrrelse
Robert Hares psykopatitjekliste
Dark Triad Personality Test: https://openpsychometrics.org/tests/SD3/
Film:
Den menneskelige Zoo, Del 1, 2 og 3. DR1 2008.
Zimbardos TED talk: The psychology of evil
Antal normalsider: ca 39 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Unges udfordringer
Hvilke udfordringer kan der opstå ved unges identitetsarbejde, hvorfor udvikler nogle stress og hvordan kan man blive bedre til at cope med stress? Hvorfor er nogle sårbare i forhold til afhængighed? Desuden problematikken omkring ensomhed og unge.
I timerne begynder vi at arbejde mere systematisk med kompetencerne: redegørelse, problemstilling, analyse og kritisk vurdering. Emnet afsluttes med repetition og eksamenstræning.
Læringsmål - du skal kunne:
- huske, forstå og gøre rede for psykologiske begreber
- analysere (sætte begreber på) en case og en undersøgelse
- identificere og besvare en psykologisk problemstilling
- forholde dig kritisk til teori og empiri
Kernestof:
Ungdommen som livsperiode og Identitet, herunder Giddens og Gergen (s. 145-155 i "PsykC")
Identitetsskabelse og sociale medier (s. 155-157)
Kønsidentitet og kønsroller (s. 158-160)
Ungdomshjernen og risikovillighed (s. 160-162)
Stress (s. 164-171)
Håndtering af stress (coping) (s. 172-173)
Afhængighed (s. 176-179)
Individuelle faktorer i risikoen for at udvikle afhængighed (s. 180-181)
Ensomhed (s. 184-186)
Ensomhed og kulturelt tilhørsforhold" (s. 188-189)
Teorier og modeller om unges udfordringer: Giddens´ teori om identitet som narrativ projekt, Gergens teori om identitet som relationelt fænomen, femfaktormodellen om personlighedstræk, ansigtsløs kommunikation og flertalsmisforståelser på SoMe, kønsidentitet og kønsroller ud fra evolutionspsykologien og kulturpsykologi, teorien om den modningsmæssige ubalance i ungdomshjernen, akut og kronisk stress ud fra kognitionspsykologien, krav-kontrol-modellen, anstrengelse-belønning-ubalance-modellen, realjeg og idealjeg, optimistisk og pessimistisk forklaringsstil, kapitel (økonomisk, social, kulturel), OAS (oplevelse af sammenhæng), copingstrategier.
Empiri om unges udfordringer:
Case: "Jeg har fundet ud af, at jeg overhovedet ikke er karrieremenneske" (s. 148-149)
Case: "Lægen sagde, jeg havde en svær depression, men jeg havde bare en dårlig dag" (s. 154)
"Undersøgelse om flertalsmisforståelse vedrørende lysten til at indtage alkohol" (s. 157-158)
"Undersøgelse om færdselsuheld blandt unge bilister" (s. 163)
"Undersøgelse af sammenhængen mellem stressniveau og OAS" (s. 171-172)
"Jeg gik ned med stress som 22-årig" (s. 174-175)
"Interviewundersøgelse om unges perspektiver på computerspilafhængighed" (s. 179-180)
"Undersøgelse af konformitet i forhold til villigheden til at drikke alkohol hos unge" (s. 182-183)
"Brug din viden: Unge føler sig ensomme" (s. 187)
"Brug din viden: Stine, Line og Ciliane troede, deres sabbatår ville blive fedt" (s. 190-191)
Supplerende materiale:
TV-udsendelser
- Fældet af stress (2). TV2, 2015
- Viden om - Afhængighedens gåde
- Jens på livsfarlige piller (E01), TV2, 2024
Antal normalsider: Ca. 43 normale sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521255",
"T": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521255",
"H": "/lectio/1093/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74024521255"
}