Holdet 2024 bl IdB/csh 2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e)
Hold 2024 bl IdB/csh 2 (24 bl IdB csh 2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Bold 1: Volleyball og idrætspsykologi
Titel 2 Træningsprojekt: Aerob fysiologi og træningslære
Titel 3 Klassiske og Nye: Crossfit
Titel 4 Musik og bevægelse: Jive
Titel 5 Klassiske og nye: Rotationer om horisontale akse
Titel 6 Boldspil: Systemisk basketball
Titel 7 Musik og bevægelse: Chachacha

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Bold 1: Volleyball og idrætspsykologi

Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i volleyfootball. Der arbejdes med de  tekniske færdigheder fingerslag, baggerslag, smash, serv (overhånd og underhånd). Taktisk er der fokus på pladser på banen (vi spiller med indløb) og en minimal grad af specialisering. Der gøres brug af elementer fra teen-volley (gribe bold i en ud af tre berøringer).

læringsmål:
- Udføre et fingerslag, hvor bolden modtages højt over hovedet, dæmpes og sendes højt i luften
- Udføre baggerslag med fokus på armene i "plade" og uden armsving (energi i slag fra ben og skulderløft)
- Udføre høj serv (højt træfpunkt, slå til bold ud af hånden, vægtoverføring)
- Være i stand til at rotere og gøre brug af indløb (hæver fra position 3)
- Være i stand til at "spille tre gange"

Praksisteori:
Yubio(2024) s. 588-627 (Volleyball)

OBS: HUSK TEAM PSYKOLOGI
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Træningsprojekt: Aerob fysiologi og træningslære


Formål:
Gennem dette forløb skal eleverne lære om det aerobe kredsløb og opnå forståelse for iltens vej fra luft til arbejdende muskel. Herudover skal eleverne arbejde med hvordan den aerobe arbejdsevne kan øges gennem træning, samt hvordan kroppen skaffer energi til arbejdet.

Faglige mål:
- Kunne redegøre for arbejdets 3 faser
- Kunne redegøre for forskellen på aerobe kapacitet og aerobe effekt, samt forklare hvordan de trænes
- Kunne redegøre for iltens vej fra luft til muskel, herunder lungernes opbygning, hjertets funktion og blodkredsløbet.
- Kunne forklare udvalgte fysiologiske adaptationer efter aerob træning
- Kunne evaluere et træningsprogram
- Kende til forskellige fysiologiske tests og kunne diskutere hvilke der er mest hensigtsmæssige til et bestemt formål
- Kunne redegøre for dannelse af ATP ud fra kulhydrat og fedt
- Kunne diskutere forskellige faktorers betydning for fedtforbrændingen.
- Kunne lave og begrunde et træningsprogram målrettet at øge den aerobe arbejdsevne, herunder forholde sig til restitution, træningsintensitet og fysiologiske tilpasninger
- Kunne diskutere forskellige typer af motivation og målsætningers betydning for gennemførsel af et træningsprojekt

Materialer:
Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2024). side 45-52 + 60-64 + 67-84 + 196-198 + 222-237 +   238-250
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Klassiske og Nye: Crossfit

Formål

Formålet med forløbet i CrossFit er, at I skal opnå kendskab til en hurtigt voksende styrketræningsform indenfor genren “Nye og klassiske idrætter”. I skal herunder have et kendskab til CrossFits historie, ide og kultur.
Forløbet er opbygget om de 7 bevægeformer samt de 10 kriterier for CrossFit. I denne sammenhæng skal I kunne gennemføre øvelser teknisk korrekt, samt kunne analysere hvilke(n) bevægeform(er) der er arbejdes med. I skal have indgående kendskab til de forskellige former for intervaltrænignsprincipper i CrossFit, både i forhold til at kunne gennemføre de forskellige WOD’s, men også ved at kunne anvende disse i udviklingen af egen WOD.
I skal endvidere kunne anvende de 7 bevægeformer og de 10 kriterier som analyseredskab til at identificere diverse øvelsers evne til at træne forskellige muskelgrupper. Afslutningsvis skal i ved forløbets afslutning kunne planlægge og instruere resten af holdet i en selvudviklet WOD.

Teoretisk kunnen:
Kunne beskrive ledbevægelser ud fra fagbegreberne (fleksion, ekstension, adduktion, abduktion, rotation)
Redegøre for hvilke muskler der ansvarlige for bevægelse af udvalgte ledbevægelser med udgangspunkt i de 7 bevægeformer (herunder agonist, synergist og antagonist).
Redegøre for de 10 kriterier i crossfit
Forklare musklens kontraktionstyper (excentrisk, isometrisk og koncentrisk kontraktion)
Analysere udvalgte bevægelser (bevægelsesanalyser)
Kunne redegøre for crossfits historie og ide

Praktisk kunnen:
kunne udføre bevægemønstrene teknisk korrekt og kunne fejlrette hinanden
Justere vægt og vælge vægt og så du kan give dig fuldt i hele WOD’en

Materialer:
- Skadehede, Thomas. Yubio idræt C+B (2024) s. 56-57 + 257-267 + 984-984
- Anatomikompendie light
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Musik og bevægelse: Jive

Formål.
Formålet med forløbet er blive i stand til at danse en koreograferet jive, hvori der indgår følgende obligatoriske variationer (dame under arm, dame blive ude, dame tilbage, walk in the park, dame bag om ryggen, vindmøllen, American spin) samt minimum to selvvalgte variationer. De forskellige variationer sættes sammen til et loop, som gentages et antal gange, så der kan danses til et helt musiknummer. Der er naturligvis fokus på, at bevægelserne laves i takt til musikken.

Der er fokus på at dansen foregår på fodbalden og at grundtrinene som oftest skal være små. Der har kun været minimalt fokus på dansens udtryk.

Praksisteori: Youbio 2024, s. 1383-1387 + 1394-1400
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Klassiske og nye: Rotationer om horisontale akse

Formålet med forløbet i gymnastik er at lære at lave rotationer omkring den horisontale akse i form af springene (kolbøtte, flyverulle, vejrmølle, araberspring, forøvelser til henholdsvis forlæns salto, kraftspring og flik-flak samt forlæns salto.

Desuden har vi i forløbet arbejde med kropskontrol (opspænding i core, kropskontrol når man har benene i vejret og kipbevægelsen).


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Boldspil: Systemisk basketball

Forløbet er gennemført i elevernes stamklasser i 2. g og har haft en varighed på 10 moduler.

Mål
1. Viden
a. I forhold til ”boldspil” generelt

● Eleven kan redegøre for læringstrinmodellen og spilfasemodellen med særligt fokus på faserne: ”Grundspil” og gennembrudsspil
● Eleven kan analysere forskellige handlemuligheder (i forhold til ”Tid”, ”Rum”, ”Relationer” og ”Kommunikation”) for enten sig selv eller i forbindelse med observation af spillet.
● Herunder at tale om at benytte kompetencer i hhv. grundspil og gennembrudsspil som fx retningsskift, temposkift, bredde, dybde.

b. I forhold til basketball
● Eleven kan redegøre for centrale regler i basketball
o Herunder dribleregel, skridtregel, opdækningsregel, inde-/ude-regel.
• Eleven kan redegøre for de særlige pædagogiske regler, der er en forudsætning for den systemiske tilgang
o Herunder ingen dribling, ingen pres over midten, løbe hjem når bold mistet, flere angrebsforsøg til det boldbesiddende hold i fald bolden mistes hurtigt.
● Eleven kan redegøre for position nr. 1-4 på et basketballhold (OBS: Vi spiller med 4 på banen ad gangen).
o Forward, center og guard.
● Eleven kan redegøre for grundlæggende principper i spacing, cut, samt screening on the ball (Pick and roll).
● Eleven kan analysere og vurdere situationer i spillet, hvor ovennævnte udføres mere eller mindre hensigtsmæssigt.

2. Færdigheder
a. I forhold til ”boldspil” generelt
● At eleven kommunikerer hensigtsmæssigt verbalt med medspillere (kalde på bolden, kommunikerer med medspiller og modstander, brug af koder i faser, afklare hvem man dækker op).
● At eleven viser tydeligt nonverbalt hvor de gerne have bolden (løb, signal med hænder eller lign.).
● At eleven kan gøre sig spilbar i en spilsituation.
● At eleven kan lave et temposkift således spilleren frigør sig af sin modstander.
● At eleven kan lave et retningsskift således spilleren frigør sig af sin modstander.
● At eleven kan bidrage til at teamet kommer til gode scoringsmuligheder.

b. I forhold til basketball
● At eleven tilegner sig færdigheder inden for:
1. To-håndsaflevering
2. Pivotering
3. Layup (højre og venstre side)
4. Stående skud (fra kort afstand)
5. Spacing (L bevægelser og T bevægelser ift. ABC zoner)
6. Angrebs cut bevægelser og timing af disse i samspil med en holdkammerat.
7. ”Pick and Roll” i forbindelse med screening on the ball sammen med en holdkammerat imens spillet er i gang.
8. Udnyttelse af screening og bevægelse i relation til denne.
Hensigtsmæssig kommunikation i basketball.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Musik og bevægelse: Chachacha

Forløbet er opringelig gennemført på elevernes c-niveau hold. Varighed 10,moduler.
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.

Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine

Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas

Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer