Holdet 2023 IdC/j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Brian Grønborg, Hanne Løkkegaard Wiggers, Laura Friis Christensen
Hold 2023 IdC/j (1jk IdC, 2j IdC, 3j IdC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jive
Titel 2 Grundtræning og opvarmning
Titel 3 Boldbasis
Titel 4 Atletik (Eksamen)
Titel 5 Cha cha cha (Eksamen)
Titel 6 Basket (Eksamen)
Titel 7 Træningsprojekt
Titel 8 Flag football (Eksamen)
Titel 9 Pickleball (Eksamen)
Titel 10 Salsa (Eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jive

Formål:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine (afslutter forløbet med en showtime)
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Variationer: (grundtrin)
• Dame under arm
• Dame under arm - bliv ude
• Hip bump
• American spin
• Dame bag om ryg
• Windmill

Materialer:
De fire grundelementer i dans for 2 (kompendium)
Marie Kjempff (Tv2 15. november 20217) "Ankler, lidt hofte bar ryg og korte kjoler - sådan forargede de klassiske danse
https://underholdning.tv2.dk/2017-10-31-vild-med-dans-er-fraek-og-udfordrende-men-i-gamle-dage-var-det-vaerre  
Historien om jive (Grundbog i idræt, Gyldendal)
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=158
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræning og opvarmning

Formål:
• Eleverne skal have kendskab til forskellige former for tests
• Eleverne skal kunne skelne mellem et generelt og specifikt grundtræningsprogram
• Eleverne skal opnå viden om formålet med opvarmning samt kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram til musik.

Materiale:
Læs s. 823 – 825 i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Boldbasis

Formål:
- Eleverne skal opnå viden og kendskab om de forskellige boldspilsfamilier og deres karakteristika.
- Eleverne skal opnå viden om spilhjulet og kunne anvende det i forbindelse med spiludvikling i mindre grupper.
- Eleverne skal instruere andre elever i deres spil og give hinanden feedback med kobling til boldspilsfamilier og spilhjulet.


Litteratur:
Yubio (2023) kapitel 10  side 438-446
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik (Eksamen)

Formål:
At opnå en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte
discipliner indenfor atletikken. Der arbejdes primært med spydkast (4 moduler), men der introduceres  også  60 meter sprint (2 moduler) og stafet (2 moduler).
Formål er legeledes at få viden om atletik som en central disciplin ift. OL.

Teknik:
- Have en vis forståelse for teknikken i spydkast og sprint/stafet
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de 3 discipliner
- Kunne udføre et spydkastkast samt vise 60 meter løb, foruden stafet der bygger på den rigtige teknik
- Have en god fysisk kapacitet og øget teknisk fokus i de udvalgte OL-discipliner

Materialer:
Yubio (2023) kap 23 side 888-902 samt side 917-920
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Cha cha cha (Eksamen)

Formål:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine (afslutter forløbet med en showtime)
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Variationer: (grundtrin)
New York
Spot turn
Hand to hand
Alemana
Turkish towel
Triple lock step

Materialer:
Yubio (2023) kap. 32 side 1337-1342 ("vild med dans")
Kompendium:
De fire grundelementer i dans for 2
Hvad er Cha cha cha
(https://da.wikipedia.org/wiki/Cha-cha-cha)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Basket (Eksamen)

Formål:
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. - Særligt med henblik på relationelle færdigheder, kommunikation, forsvar og angreb.

Faglige mål:

Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
To-håndsaflevering (bryst, studs, push, wrap around)
Pivotering
Rebound,
Personlig opdækning  box-out.
V-cut,L-cut, back door og pick n’ roll.
Lay-up

Taktiske:
At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder (fysiske, tekniske, taktiske) og kommunikation samt disses betydning for teamet.


Litteratur:
Læringstrinmodellen.
Iversen, Evald et al. ”Din idræt C” spilfasemodellen” side 127-132.
Christensen et. al: “Relationelle færdigheder”, 2015
“Basketregler for SG”(PDF)
Kommunikationens tre usandsynligheder
Basket ABC s. 76.
ABC-zoner
”HI-LO”- balance
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Træningsprojekt

Formål:
At arbejde fokuseret med et træningsprojekt med udgangspunkt i politiets optagelsestest.
Der arbejdes således både aerobt og anaerobt ift. at kunne udføre test der indgår i politiets optagelsestest. Disse test udføres i starten og i slutningen af træningsperioden.
Forløbet indeholder foruden en teoritest en træningsrapport der afleveres efter de 8 ugers træningsperiode, hvor der dels trænes i forbindelse med undervisningen, dels trænes selvstændigt ud fra egen træningsdagbog.

Parallelt med træningsprojektet gennemføres undervisningen i forløbet "Flag Football" og elementer herfra kan relateres til træningsprojektet fx sprint.

materialer:
Yubio kap.3 side 67-84 samt kap 5. side 134-138
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Flag football (Eksamen)

Formål:
En grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football.

Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Der er i forløbet fokus på centrale færdigheder i forsvaret herunder personlig opdækning og zoneforsvar, samt angrebet i form af forskellige angrebsåbninger og positioner. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. Elever arbejder i forløbet i faste teams, hvori de udvikler forskellige ”plays”, som de skal nedskrive i en playbook.


- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften

- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde

- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med temposkifte

- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk

- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper

- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper

- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder



Teoretisk:

Viden om forskellige de fire forskellige boldspilfamilier og kaosboldspil i særdeleshed

Have forståelse for de grundlæggende regler i flagfootball  

Have en en viden om flagfootballs historie.



Materialer:
Yubio (2023) kap. 16 side 697-705; 715-716 samt 455-456 (Læringstrinmodellen)
Iversen, Evald et al. "Din idræt C" side 127-132
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pickleball (Eksamen)

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dvs. at de opnår viden om spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet. Der arbejdes med tilegnelse af regler ift. spillet samt at opnå tekniske og taktiske færdigheder i spillet.

Taktiske mål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden i de forskellige spilfaser. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, når chancen byder sig.

Tekniske mål:
Eleverne skal hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning og dink.
Der er desuden særlig fokus på vægtoverførsel og benstilling.

Eleverne introduceres til Smash og lop.

Materialer:
Yubio (2023) Kap. 210 side 1253- 161 (9 sider)
Bolden i spil – spilfaser side 84-90 (7 sider)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Salsa (Eksamen)

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formålet med forløbet i Salsa:

Du skal opnå kompetencer inden for Salsa, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer (jævnfør ‘Dans for 2’).

Specifikke faglige mål: Du skal kunne:

- begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)

- bevæge dig i takt til musikken (rytme)

- have forståelse for De fire grundelementer i pardans (jævnfør ’Dans for 2’)

- de tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen

- de tekniske færdigheder mht. kropsholdning og 2 fatninger (Åben & Danse-fatning)

- føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)

- sætte variationerne sammen til små serier inden for Salsa

- kunne danse salsa med forskellige partnere  

- sammensætte og beherske en længere rutine (Showtime)

Følgende variationer:
Grundtrin
(Roterende grundtrin)
(grundtrin hælspark)
(Curarachas)
Damedrejning
Damedrejning (moddans/træder tilbage)
Cross Hand Turn
Club Style Exit
Two Arm Wrap
Cross Body Lead
Haircombes

Materialer:
Kompendium: ”DE FIRE GRUNDELEMENTER I DANS FOR 2” (4 sider)

”Salsa”: Bearbejdet artikel fra Fakta-link. ( 4,5 sider)

Yubio: B + C (2023): Kapitel 32 ”Vild med dans” Standard & Latin side 1337-1340  (4 sider)

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=aV8dS2m9Adc (Salsa Dancing Walk-Through - 36 Movements) (00:00-36:00 min) (5 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer