|
Titel
3
|
Tema: fordomme, diskrimination og ekstremisme
Tema: fordomme, diskrimination og ekstremisme
Hvorfor og hvordan opstår fordomme, diskrimination og ekstremisme, og hvordan kan det forebygges og reduceres? Der er særligt fokus på kernestofområderne socialpsykologi, personlighed og identitet og kognitionspsykologi.
Forløbet afsluttes med et miniprojekt. Projektet skal tage udgangspunkt i en virkelig hændelse, ikke et forsøg eller fiktion. Hændelsen skal kunne relateres til socialpsykologien. Hændelsen skal kunne defineres som værende ond. Projekterne skal ikke undersøge den individbaseret psykopati. Det udelukker hændelser der er begået af personer med dyssocial personlighedsforstyrrelser. De hændelser der er særlig interessante, er de hændelser hvor almindelige mennesker bliver til bødler. Eksempler kunne være: Rwanda (Hutu/tutsi), Abu Ghraib fængslet (Irak), Srebrenica, My Lai, Holocaust osv.
Læringsmål - du skal kunne:
- Identificere og vurdere den psykologiske problemstilling, der er mest relevant i forhold til et bilag og det gennemgåede stof
- anvende forskellige teorier og undersøgelser til at belyse problemstillingen ud fra mindst to forskellige perspektiver (arv - miljø)
- vurdere styrker og svagheder ved din viden om teori/empiri/metode
Kernestof (i Magnus Riisager: "PsykC"):
Menneskets skyggesider (s. 192-194)
Den evolutionspsykologiske forklaring på fordomme (s. 195)
Den social-kognitive forklaring på fordomme (s. 196)
Den mediemæssige forklaring på fordomme (s. 198)
Kulturers holdningers udvikling over tid (s. 198-199)
Strukturel/institutionel diskrimination (s. 200-201)
Reduktion af fordomme - kontaktterien (s. 202-204)
Når gruppen og situationen tager magten (s. 204-206)
Gruppepolarisering (s. 207-209)
Ekstremisme og radikalisering (s. 210-217)
Vejene ud af ekstremisme (s. 217-221)
Individuelle tilbøjeligheder til aggression og vold (s. 221-228)
Er der tale om ondskab? (s. 228-231)
Relevante teorier og begreber om fordomme, diskrimination og ekstremisme:
evolutionspsykologien (instinkter, gener og overlevelse), den social-kognitive læringsteori (observation og imitation af rollemodeller), den mediemæssige forklaring (diskurs, stereotyper og strukturel diskrimination), kontaktteorien (reduktion af fordomme via ligeværdig kontakt), social identitetsteori (ind- og udgrupper, status og arousal), den sociale sammenligningsteori/omdømmeopbyggelsesteorien (gruppepolarisering pga. intern konkurrence om anerkendelse, dopaminudskillelse), teorien om informationsmæssig indflydelse (gruppepolarisering pga. overbevisende argumenter i gruppe), Banduras teori om moralsk frakobling, dehumanisering, ansvarsforskydning og moralsk retfærdiggørelse og Lars Svendsens teori om ondskab.
Empiri (undersøgelser fra Magnus Riisager: "PsykC"):
En neuropsykologisk undersøgelse af hjerneaktiviteten i fordomme (s. 195)
Undersøgelse om sammenhængen mellem forældre og deres børns fordomme om etniske grupper (s. 197)
"Forsker kritiserer "sindsyge" halloween-udklædninger" (s. 199-200)
"Folkeskolen har ikke plads til den gode muslim" (s. 201)
"Undersøgelse om konsekvenser af at være udsat for dehumanisering" (s. 215)
"Til sidst havde vi kun volden til fælles" (s. 216-217)
"Interviewundersøgelse (casestudie) om vejen ind i og ud af ekstremisme" (s. 218-219)
"Den sommer Ahmed blev radikaliseret" (s. 220-221)
"Hjerneskanningsundersøgelse af kriminelle personer med psykopati" (s. 226-227)
Desuden "Om metoder i psykologi" (fra kapitel 2 i Magnus Riisager: "PsykC"):
"De grundlæggende videnskabelige metoder" (s. 21-22)
"Eksperiment" (s. 23-26)
"Spørgeskema" (s. 27-28)
"Interview" (s. 28-29)
"Analyse" (s. 30-32)
"Forskellige måder at bruge metoderne på" (s. 33-34)
"Om kritiske vurderinger af undersøgelser - validitet, reliabilitet og forstyrrende faktorer (s. 34-38)
Supplerende materiale:
ICD-10s diagnosemanual om den antisociale personlighedsforstyrrelse
Robert Hares psykopatitjekliste
Dark Triad Personality Test: https://openpsychometrics.org/tests/SD3/
Film:
Den menneskelige Zoo, Del 1, 2 og 3. DR1 2008.
Zimbardos TED talk: The psychology of evil
Antal normalsider: ca 39 sider
|