|
Titel
1
|
Mennesket & Memento Mori
Undervisningsbeskrivelse: Mennesket og memento mori
I dette forløb har vi arbejdet med livet og døden som overordnet tema.
I det ene spor har fokus været på menneskekroppen - et af de mest afbildede motiver i kunsthistorien. Vi har undersøgt, hvordan mennesket er blevet fremstillet og opfattet gennem forskellige historiske perioder, med særligt fokus på idealforestillinger om mennesket. Eleverne har arbejdet med menneskekroppen i en kunsthistorisk kontekst, især med udgangspunkt i renæssancen og samtidskunsten.
Som en del af forløbet har eleverne deltaget i arrangementet ”Pærfekt Croquis”, et samarbejde mellem Muskelsvindfonden og Børns Vilkår. Projektet sætter fokus på mennesket, kropsidealer og kropspositivisme. Konceptet udfordrer normer for krop, skønhed og perfekthedskultur ved at lade eleverne se og tegne forskellige nøgne kroppe.
I forløbets andet spor har vi arbejdet med livets uundgåelighed: døden. Her har vi ligeledes taget udgangspunkt i en bred kunsthistorisk vifte – fra malerkunstens vanitas- og stillebenmotiver til Damien Hirsts skulpturelle fortolkninger i samtidskunsten.
Forløbet har især været centreret omkring skulpturen som medie, men vi har også arbejdet med maleri, installation og digital kunst.
Undervisningen har vekslet mellem teori, analyse og praktisk arbejde.
Forløbet har vekslet mellem teori, analyse og praksis.
Centrale teoretiske nedslag fra forløbet
• Idealmennesket: Antikken + renæssancen
• Skulpturstudier og relevant fagterminologi: kontrapos, attributter, konvekse/kantede former, statisk/dynamisk, skala, sokkel, massefylde (massiv/let), åben/lukket form
• Forskellen på skulptur og installation
• Statisk/dynamisk
• Vanitas, stilleben, memento mori
Litteratur
• DR-dokumentar: Leonardo da Vinci - Renæssancemennesket, afsnit 2
• Jonas Wolter: Kroppen i kunsten, s. 53-63
• Lærerudarbejdet PowerPoint om mennesket i en kunsthistorisk kontekst + memento mori
• Skulpturstudier tilbygningen Tilbygningen - Skulpturstudier - Formalanalyse
Analyse
• Michelangelo, David (1501–1504)
• Gian Lorenzo Bernini, David (1623–24)
• Damien Hirst, Virgin of Mother (2006) + For the Love of God (2007)
Praktisk
• Skitser: kranier
• Lerskulptur: Kranier
• Fotoøvelse: Brug af kroppen som skulpturelt redskab
• Croquis tegning: Arrangement med muskelsvindfonden ”Pærfekt”
• Design din egen tatovering: inspiration – memento mori
Faglige mål
̶ undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
-eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
forklare valg og fravalg- muligheder og begrænsninger i æstetiske og innovative processer
̶ forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
̶ forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
̶ anvende fagterminologi
̶̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
|