Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Sorø Akademis Skole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Trine Bentsen
|
|
Hold
|
2025 1g5 id (1g5 id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Teamboldbasis
Formålet med dette forløb er, at eleverne får grundlæggende viden og færdigheder indenfor boldspil og teamsamarbejde. Teori, Teknik, Taktik og Teamsamarbejde.
Eleverne starter med at blive introduceret til de 4 boldspilsfamilier og grundlæggende tekniske færdigheder indenfor boldspil, f.eks. kaste og gribe.
Senere i forløbet går vi mere i dybden med kaosspillet “Ultimatebold”. Her arbejder vi hovedsageligt med spilfaser, taktik og teamsamarbejde.
Forløbet afsluttes med en turnering i ultimatebold, hvor eleverne sætter deres læring i spil.
Hvad skal du kunne?
#Kende til egne styrker og svagheder som boldspiller.
#Arbejde med at tilegne sig/udvikle manglende færdigheder.
#Kende til teampsykologi.
Indgå i et teamsamarbejde og forstå hvad det indebærer, og vide hvordan man som gruppe kan arbejde med teamudvikling og få forståelse for hvad man som individuel spiller kan gøre for at bidrage til udviklingen.
#Kende til kaosspillet faser.
#Kaste/ aflevere en bold til en medspiller, samt gribe/ modtage en bold.
#Aflæse spillet, medspiller og modspiller - og kunne handle hensigtsmæssigt på dette. eks. kunne se hvor der er behov for dig som medspiller - og løbe i position til modtagelse af bold
#Udvise fair play når der dømmes fejl, bold ude etc
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1094/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75030696883",
"T": "/lectio/1094/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75030696883",
"H": "/lectio/1094/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75030696883"
}