Holdet 2g3g ps (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Sorø Akademis Skole
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Gitte Bjerreskov Storm, Tina Semrau
Hold 2025 2g3g ps (2g3g ps)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion
Titel 2 Tema 1: Gymnasielivet på godt og ondt
Titel 3 Tema 2: Barndommens aftryk og omsorgens betydning
Titel 4 Tema 3: Hvordan lærer vi bedst
Titel 5 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tema 1: Gymnasielivet på godt og ondt

Forløbet er fordelt i to dele:
Med udgangspunkt i teori om det senmoderne kobles til to underemner:
(U)sunde fællesskaber & Unge og stress

Senmodernitet: Riesmann, Giddens, Gergen, Goffmann, H. Rosa, A. Honneth + Bourdieu

(U)sunde fællesskaber:
Socialpsykologi: Autoritet, lydighed, roller, gruppedynamikker
Nyere socialpsykologi: 6 svære positioner i unges fællesskaber, Center for ungdomsforskning, Katznelson m.fl.
Motivationsteori: SDT, Ryan & Deci
Kognitiv psykologi: Kognitiv dissonans, Festinger
Personlighedspsykologi: Big 5

Unge og stress:
Stress og coping
Personlighedspsykologi
Socialpsykologi og adfærdspsykologi + “personlighed” Carol Dweck mindset
Senmodernitet

I (u)sunde fællesskaber er der fokus på:
– social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
– kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
– stereotyper, fordomme og diskrimination

Primær disciplin:
- Socialpsykologi + udviklingspsykologi

Retninger/teorier:
- Muzafer Sherif: Gruppedefinition + Robbers Cave eksperiment (fordomme, ind- og udgruppe)
- Solomon Asch: Konformitet i gruppen, sanktioner (kan være positiv men også negativt).
-Zimfardos fængselsforsøg (Stanford)
-Milgrams forsøg om lydighed og autoriteter
- Festinger og kognitiv dissonans
-  Baumrind og opdragelsesstile (udviklingspsyk.)

I Unge og stress er der fokus på:
Ungdommens problematikker
Identitet og personlighed
social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
stereotyper, fordomme og diskrimination
Stress og coping i ungdommen

Primære psykologiske retninger:
- Socialpsykologi og identitetsteori
- Personlighedspsykologi

Teorier:
SOCIALPSYKOLOGI  & IDENTITETSTEORI
Muzafer Sherif: Gruppedefinition & Robbers Cave-eksperiment
- Erik H. Erikson (identitetsforvirring)
- Giddens (Ontologisk sikkerhed, refleksivt jeg - identitet som et refleksivt projekt, identitetssyn som minder lidt om Erikson ift. et kerne-jeg, en fortid)
- Gergen (Multipelt selv/multiple self, mere flydende identitetssyn, sociale arenaer).
- Goffman (Frontstage, backstage, Facework)
- Rosa (højhastighedssamfundet og social acceleration)
- Honneth (anerkendelse i privatsfæren, den solidariske og/eller retslige sfære)

PERSONLIGHEDSPSYKOLOGI
-Big 5 (Personlighedspykologi)
-Henrik Olesen - Forsigtig og risikovillig type
FORSKELLIGE RETNINGER OG TAKES PÅ STRESS OG PERSONLIGHED:
- Dobbeltbelysning
-Stressmodel herunder 3 tilgange, krav-kontrol-model, indre/ydre faktorer + forklaringsstile(optimistisk vs. pessimistisk)

Plus artikler, cases m.m.

Formål:
At eleverne får en selvforståelse ved at diskutere psykologiske problemstillinger i ungdomsfasen, hvor de med psykologiske briller kan få en faglig oplevelse af hvordan man håndterer udfordringer og identificere de psykologiske tilstande, man gennemgår som ung i bestemte situationer.
Eleverne kommer til at lære, hvordan personligheden og identiteten spiller ind i emner som stress, mobning, gruppepsykologiske processer og gruppepres.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tema 2: Barndommens aftryk og omsorgens betydning

20,00 moduler
Forløbet er fordelt i to dele:
2A Barndommens fundament
2B Kulturmøder og flygtninge

Fokus på:
– Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø
– tilknytning, omsorgssvigt, sårbarhed og resiliens
-Krisepsykologi

Primær disciplin:
- Udviklingspsykologi
Supplerende:
Kognitiv psykologi
Socialpsykologi

Teorier og teoretikere:
-Begreber: udviklingsfaser, tilknytning og indre arbejdsmodeller, tilknytningsmønstre og -typer, omsorgsperson, fremmedsituationstesten, omsorgssvigt, sårbarhed og risikofaktorer versus resiliens/modstandsdygtighed
- Erik H. Erikson
- John Bowlby
- Mary Ainsworth
- Kauai-undersøgelsen: risiko og resiliens. ISÆR RESILIENS, SOM BOWLBY ikke tager højde for
- Dion Sommer: Resiliens og resilienssystemer (kopi)
- Mønsterbrud og mønsterbryderprocessen (pdf)
- Bourdieu: Habitus og de tre kapitaler (kulturel, social og økonomisk)
- OAS, Antonovsky (meningsfuldhed, håndterbarhed og begribelighed)

Læst materiale:
- Psykologiens veje: Kapitel 6, s. 71-73, s.97-104 (Udviklingspsykologi)
- Psykologiens veje: Kapitel 8, s. 123-133 (Tilknytningsforstyrrelser og omsorgssvigt)
- Kulturmøder: kap. 22, s. 415f.
- Ishyiamas teori (fra nettet)

Plus artikler, cases m.m.

2A Barndommens fundament:
Tilknytning, adoption,
Erikson: 8 udviklingstrin og faser.
Neuropsykologi: Svigt i hjernen
Omsorgssvigt
Risikofaktorer versus resiliensfaktorer
Mønsterbrudsteori og mønsterbryderprocessen (ved Ulla Søgaard: Mønsterbrud, inklusive en undersøgelse)
- Case-analyser af: Jørn, Bjarne og Anni i dokumentaren "Er du mors lille dreng" + case om Lene og Tanja (tekst) + case om Lisbeth Zornig (tekst)

2B Kulturmøder og flygtninge:
- Kultursammenstød (Hvad sker der senere i livet)
Tema: Flygtninge og casen om Amin ud fra dokumentaren "Flugt"
- Vi analyserer Amin ud fra udviklingspsykologien og ser på hans resiliensfaktorer og copingstrategier, foruden kulturteori/kulturmøder og krisepsykologi:

-Kulturmøder: majoriteter vs. minoriteter, assimilation, segregation og integration (s.415f.)
- Ishyiamas akkulturationsteori/kulturtilpasningsteori (teorien ser på konfliktniveauet mellem hjemkultur og værtskultur, dvs. mellem minoritets- og majoritetskulturen og det indbyrdes forhold mellem disse)

- Krisepsykologi: Traumatisk krise, kollektive krise (kap. 24 i 1. udgave: s. 415-425)
Krisebehandling: Cullbergs krisepsykologi versus Tospors-teorien (fra nettet)




Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tema 3: Hvordan lærer vi bedst

Forløbet er fordelt i to grene:
3A: Hukommelse, opmærksomhed og perception
3B: Læring og digitale medier

Eleverne vil lære at forstå og anvende psykologisk teori både igennem introspektive øvelser samt cases og artikler. Forløbet er en introduktion til begreberne inden for kognitiv psykologi, men der suppleres med andre relevante fagbegreber. I forløbet vil eleverne tilegne sig metodeforståelse, hvor de er kritiske over for eksperimenter samt teorier.
Fokus på:
- Kognition og læring
- Psykologiske, sociale, kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
- Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
- Forståelse for køn og læring samt forskelle og ligheder
- Digital dannelse og skærmguider til børn

Primær disciplin:
- Kognitiv psykologi (Hukommelse, perception, opmærksomhed, digital dannelse)

Andre discipliner:
-Behaviorisme og indlæring (Watson og Skinner: klassisk og operant betingning)
-Læringsteori og adfærdspsykologi herunder motivation (Bandura, Vygotsky, Ryan & Deci, Carol Dweck)
- Udviklingspsykologi (Resiliens, risiko, tilknytning og Piagets udviklingsstadier)  

Retninger/teorier:
- Kognitionspsykologi, herunder Ebbinghaus og Frederick Bartlett + Godden & Baddeley
-Hukommelse, perception, opmærksomhed
-Jean Piagets kognitive læringsteori
- Piagets udviklingsfaser (udvikling og kognition)
-Behaviorisme, B.F. Skinner og Watson (behavioristisk læringsteori)
-Social indlæringsteori, Bandura (sene behaviorisme) Imitation + self-efficacy
- Læringsteori: Vygotsky + Nuzo og stilladsering
- Motivationsprocesser: indre og ydre + SDT, Selvbestemmelsesteori af Ryan & Deci
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer