Gladsaxe Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Gladsaxe Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/s - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Pia Hammershøy
Hold
2022 DA/s (
1s DA
,
2s DA
,
3s DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Oprør!
Titel 2
Dansk-historie
Titel 3
Sprog i praksis
Titel 4
Kampen om Grønland
Titel 5
Racister, turister og fordomme + værk
Titel 6
Værklæsning: Ravnkel Frøjsgodes sage
Titel 7
Filmiske virkemidler
Titel 8
VÆRKLÆSNING: Populærmusik fra Vittula
Titel 9
Metoder i dansk
Titel 10
Modernisme og realisme
Titel 11
Autofiktion om social ulighed
Titel 12
Nye tendenser i litteraturen + værklæsning:
Titel 13
Holbergs Jeppe
Titel 14
Opsamling og repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Oprør!
I forløbet læses fiktionstekster fra 1930'erne og frem til Yahya Hassan - alle med fokus på oprør - mod forældre, konventioner, religion, samfundet, klasseforskelle mm. Der er fokus på lyrik og episke tekster.
Begrebet ungdom og ungdomskultur sættes ind i en historisk kontekst.
Sideløbende gennemgåes basale analytiske begreber som fortæller, fremstillingsformer, sproglige virkemidler, genre og analysen som metode
I grupper fremlægges et kort portræt af de pågældende forfattere.
Værklæsning: Den kroniske Uskyld
Desuden ser vi den danske film Drømmen, om en drengs oprør i 1960'erne mod rester af den sorte skole og uretfærdighed generelt.
Indhold
Kernestof:
Tekster OPRØR.pdf
50 års ungdomskultur
Hans Scherfig.docx
Læs uddraget fra Hans Sherfigs roman "Det forsømte forår" i kompendiet (se link)Google Drive: Sign-in
Intro til Det forsømte forår.docx
Læs Tove Ditlevsens novelle 'Tårer' (se kompendiet) og kort oplæg om Tove Ditlevsen
Lyrik + Rifbjerg og Munch-Petersen Arbejdsspørgsmål
Læs digtet 'Til mine forældre' af Gustav Munch Petersen OG 'Det er blevet os pålagt' af Klaus Rifbjerg. Begge digte ligger i kompendiet om OPRØR (ligger i mappen 1s/oprør på drev)
Ungdom i litt Den kroniske uskyld sprg til grparb
Læs uddraget af novellen Tyveri fra novellesamlingen Radiator (se kompendiet)
Når sproget har hederen
BILLEDSPROG
LÆS digtet Rebel af Michael Strunge (1980) og digtet af Yahya Hassan Du kommer i helvede min ror (2013)
xStrunge og Hassan arbejdsspørgsmål.docx
FREMSTILLINGSFORMER.docx
BOGOPGAVE Den kroniske uskyld.docx
Supplerende stof:
Skrive et kort portræt af en rollemodel.docx
Grupper forfattere.docx
Årtier grupper NY.docx
Arb spm. Tove Ditlevsen.docx
Besvar elevfeedback
Citater
HUSK BOGEN DEN KRONISKE USKYLD .. VI LÆSER I MODULET.
Jan Sonnergaard - Tyveri Arbejdsspørgsmål
Ungdom i litt Den kroniske uskyld sprg til grparb (2).doc
Gruppearbejde DKU.docx
Gruppearbejde Den kroniske uskyld
Overvej : Hvad er tematikken i Den kroniske uskyld?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Dansk-historie
Formål:
Som optakt til dansk- historieopgaven (DHO) gennemføres her et obligatorisk flerfagligt forløb i dansk og historie, hvor centrale udviklingslinjer og begivenheder i dansk historie ses i sammenhæng med centrale tekster fra litteraturhistorien.
Desuden skal forløbet træne elevernes evner til skriftligt at analysere og fortolke historiske kilder og litterære tekster.
Historiefaget har fokus på perioden 1830-1901, herunder demokratiets indførelse.
Danskfaget har særligt fokus på:
- at give et overblik over den historiske og litteraturhistoriske udvikling i Danmark fra middelalderen til det moderne gennembrud. Forløbet skal desuden træne evner til skriftligt at analysere og fortolke historiske kilder og litterære tekster.
- at gøre eleverne i stand til at analysere litterære tekster, der er typisk for pågældende nedslags litterære perioder samt at inddrage viden fra historie til en socialhistorisk læsning.
Analyserede tekster:
Middelalder (1050-1536)
Læste tekster: Folkevisen "Dronning Dagmars død” og folkevisen "Ebbe Skammelsøn"
Nøgleord:
-Kristendom, overtro
-Feudalisme
-Kongemagten
-Slægt/hævn, æresbegreb
Romantikken (1800-1850) (Historisk nedslag: Overgangen fra enevælde til demokrati)
Læste tekster: N.F.S. Grundtvig: "Langt højere bjerge - Danmarks trøst" (1820), Uddrag af H.P Holsts digt "Den lille hornblæser" (1849).
Nøgleord:
- Landbrugets omlægning
- Udenrigspolitisk krise
- Gud, konge, fædreland
- “Hvad udad tabes, skal indad vindes”
Det moderne gennembrud (1870-1890) (Historisk nedslag: Overgangen fra enevælde til demokrati)
Læste tekster: Henrik Pontoppidan: "Vandreren" (1883), Herman Bang: “Foran Alteret” (1880), U.P Overby: "Nu dages det brødre!" (1871).
Nøgleord:
-Urbanisering
-Industrialisering
-Demokratisering
-De tre K’er: køn, klasse og kirke
Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: ’Litteraturhistorien på langs og på tværs’, Systime 2012
SIDETAL KAN VARIERE EFTER UDGAVE
- s. 9-11 (“Middelalderens samfund” og “Middelalderens litteratur”)
- s. 25-30 ("Folkeviser")
- s.91-92 + 98-100 (“Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati”, “Livssyn”, "Nationalromantikken i Danmark” ) * (opdaterede sidetal)
- s.116-117 (Indledningen til det moderne gennembrud og afsnittene "Det moderne gennembruds samfund" og "Livssyn og syn på litteraturen" (indtil "Georg Brandes" ) + 96-99 ("Impressionisme som skrivestil og fortælleteknik")
Yderligere baggrundsmateriale:
- Kildeindtroduktion til folkevisen "Dronning Dagmars død":
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/d/dronning-dagmars-doed/
- Kildeintroduktion til "Langt højere Bjerge":
https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/nfs-grundtvig-danmarks-troest-1820/
- Videoen Rather homemade om oplysningstiden.
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
- Videoen Rather homemade om romantikken og det moderne gennembrud
https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
- “Historien om Danmark”, episode 8 “Grundloven, folket og magten”- tv-dokumentar
Indhold
Kernestof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs. Middelalder.pdf
Ordliste til folkeviser
Ordbog over det danske Sprog — ordnet.dk
Ebbe_Skammelsøn, tegneserie kopi.pdf
Baggrund og teksten "Dronning Dagmars død"
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/e-g/ebbe-skammelsoen
Vi starter filmen præcis 11.50 (altså 5. min FØR modulet starter) og går 5 min. over tid. SÅ KOM TIL TIDEN
Harpens kraft
Harpens kraft ordliste + spm.docx
Ebbe Skammelsøn
Ebbe Skammelsøn arbejdsspørgsmål.docx
Læs s. 25-30 om folkeviser (læs frem til eventyr)
Eventyr om skrubtudsen 1.docx
Skrubtudsen - folkeeventyr-2.pdf
FEEDBACK REMEDIERING i makkerskabsgrupper.docx
Litteraturhistorien på langs og på tværs
Eventyrtræk
remedier folkevise opg..docx
N.F.S. Grundtvig: Langt højere bjerg, 1820
Morgenvandring af A. Oehlenschlager m. noter.docx
Kjær-Hansen og Bertelsen.Litteraturhistorien på langs og på tværs. Romantik.pdf
romantik 1.docx
SANGE TIL station.docx
Metafor-skema
Opgave om fædrelandssange.docx
Ingen lektier. Vi arbejder videre med fædrelandsssange
Af Den lille hornblæser med arbejdsspørgsmål.docx
Rather Homemade Præsenterer: Det Moderne Gennembrud - hvad skete der lige der
Jacobsen, J.P. Fru Marie Grubbe. Indl..doc
Litteraturhistorien på langs og på tværs. Det moderne gennembrud.pdf
Besvar elevfeedback
HUSK BOG TIL FORDYBELSESLÆSNING
Arbejdsark til Herman Bang Foran Alteret.docx
Bang Herman Foran Alteret.
Det er vigtigt, at I har læst Foran Alteret grundigt, for I skal arbejde med teksten i dette skrivemodul.
OPGAVE 2 OM PEE.docx
Vandreren. En Epilog
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
DHO øvelsesopgave
10-03-2023
Ny opgave (2)
05-04-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Sprog i praksis
I forløbet er fokus på sprog i praksis - både det talte og det skrevne sprog.
1. Vi starter med at se på vores digitale identitet, og sproget på nettet. I den forbindelse arbejder eleverne med den debatterende artikel om netop digital dannelse,
Herefter er der fokus på det talte sprog, og hvordan sproget er afhængig af konteksten, her inddrages begreber fra sociolingvistikken, som kronolekt, dialekt, etnolekt, samt begreberne slang og bandeord.
Dernæst er fokus på regler og principper i den daglige dialog: turtagning, sproghandlinger, høfligheds- og samarbejds-principper og facework.
Sproget bruges også til at holde taler og til at overbevise. Vi arbejder konkret med at skrive taler (se talefest.nu) og med begreber fra retorik, argumentation og kommunikationsanalyse.
Endelig ser vi forskellen mellem tale og skriftsprog, og ser på begreber som kohæsion og kohærens.
Indhold
Kernestof:
Høflighedsprincippet og facework.docx
Mehlsen og Hendricks
2.1 Sprog på Sociale Medier
HVAD ER EN REDEGØRELSE.docx
Debatterende artikel digital dannelse, KUN TEKSTER
Er dansk truet af engelsk? — sproget.dk
Sprogholdninger – Københavns Universitet
Taleguide Hold en tale om HJEM 2023.pdf
toulmin.docx
RETORIK.docx
Ole Schultz Larsen: HÅNDBOG TIL DANSK 4. Udgave (indkøbt 2018); sider: 157-168, 177-195
Fagbegreber argumentation.docx
talepapir.html
SKRIFTLIGHED OG KORREKTHED.docx
MEDBRING HÅNDBOG TIL DANSK....Vi skal bruge den i modulet.
pragmatik 2s.docx
Supplerende stof:
Eksempler teksster fra sociale medier.docx
2.2 Omfattende analyseskema til SoMe-eksempler - modul 2 (1).docx
Medbringe nogle opslag fra SoMe (gerne fra jeres egne opslag) med kommentarer.
1. Debatterende artikel i etaper.pptx
2. Debatterende artikel første skridt peer feedback.pptx
GRUPPEARBEJDE sociolingvistik.docx
Lav et kort interview med dine forældre, bedsteforældre, onkler eller tanter og spørg dem, hvilke bandeord/slang DE brugte, da de var unge. Skriv dem ind i elevfeedback.
båltale AJ.docx
Du har nu besluttet, hvad din tale skal handle om - og hvad det er du vil opfordre læseren til/overbevise dem om .
STILLADS FOR TALE final.docx
Spørgsmål og svar til de tre eksamensgenrer i dansk stx og hf.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Redegørelse
17-08-2023
Debatterende
03-09-2023
TALE OM HJEM
04-10-2023
Debatterende artikel om sprog DEL 1
22-10-2023
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Kampen om Grønland
Forløb der lægger op til mediearrangement om Grønland. Forløber har fokus på Grønlands historie (Hans Egede og Knud Rasmussen) og begreber som kolonisering, og metoden postkolonialistisk læsning, samt 'den anden', mimicry, sprog og identiet, samt analyse af nyere grønlandske tekster.
Indhold
Kernestof:
Hans Egede.pdf
Knud Rasmussen_Min rejsedagbog (1915).pdf
Knud Rasmussen.pdf
David Trads: Jo, Danmark var en brutal kolonimagt i Grønland
Postkolonialisme - en introduktion.pdf
Til-dig-mit-modersmaal.pdf
Niviana_Vi er nødt til at snakke om Grønland! (1).pdf
SPROG OG IDENTITET.pptx
Fakta og fiktion i dokumentarfilmen (4) (1).docx
kampen-om-groenland_ungdox_1.pdf
Kampen om Grønland
Niviaq Korneliussen_21. juni (fra Homo sapienne, 2014).pdf
Naja Marie Aidt_Du siger (2009).pdf
Hulda Zober Holm_Spejl (2016) kopi.pdf
Velkommen
SPROG OG IDENTITET.docx
Afkoloniseringen forvandlede Grønland til en kamufleret koloni
Supplerende stof:
Arbejdsspørgsmål til Knud Rasmussen.docx
Knud Rasmussen - Dansk polarforsker og forfatter - lex.dk
Læg mærke til dette, når du ser filmen
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Analyserende artikel om Grønland
15-12-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Racister, turister og fordomme + værk
Efter forløb om Grønland flytter vi blikket til blikket på de sorte, set med Johannes V. Jensens og Karen Blixens øjne. Var Blixen og Jensen racister? Hvad er en racist?
I dag rejser vi alle kloden rundt, men hvad er det for fordomme vi bringer med om 'de andre`, og hvordan ser de andre os? Vi læser og analyserer White Girl 2 af Christina Hagen.
Indhold
Kernestof:
Jensen V. Johannes _Negren_1907.pdf
Ole Schultz Larsen: HÅNDBOG TIL DANSK 4. Udgave (indkøbt 2018); sider: 168-175
Arb.spm. Kitosh af K. Blixen.docx
postkolonial Karen Blixen (1).pdf
Kitosh historie.docx
Formuler en definition på begrebet racisme i grupper og skriv den i dokumentet på drev
Google Drive: Sign-in
Læs til s. 13 i White Girl 2 + læs facebookopslag på indersiden af coveret Afsnit
Christina Hagen: WHITE GIRL 2 Digte (indkøbt 2019), Gyldendal; sider: 13-20
White girl 2 spm. NY.docx
Det er sjovt, det er chokerende, det er sygt provokerende
Læs WHITE GIRL 2 færdig til i dag.
Afsnit
Begreber krænkelse.docx
GRUPPEOPGAVE krænkelser.docx
Hvad er krænkelser (1).docx
Det gør ondt, når læreren bruger ord som neger (Politiken, 22.1.2020) kopi.pdf
HUSK WHITE GIRL
MEDBRING BOG TIL FORDYBELSESLÆSNING
Vi starter modulet med at se, mens I tager noter:
I har nu alle afleveret jeres skriftlige opgave om krænkelser og identitet. Hver gruppe skal fremlægge deres sag, med argumenter enten FOR eller IMOD (jeg fortæller i modulet, hvem der er for og hvem der er imod) - fremlæggelsen skal altså vinkles og
I dag skal alle grupper debattere. Så de to grupper der har samme emne - hvor den ene har fokus på argumenter for og den anden imod - starter hver med fremlægge deres indlæg på 2 min., hvor formålet er at overbevise lytterne.
Hver gruppe har i sidste modul forberedt et 2 minutters oplæg (der vil være tidtagning) om netop jeres emne, der gennem en solid argumentation og brug af retoriske virkemidler skal overbevise lytterne om, at I har ret i jeres holdning til emnet (læs
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Værklæsning: Ravnkel Frøjsgodes sage
Vi læser sagaen og undersøger sagaen som genre.
Tilslut ser på på, hvor æresbegrebet er i spil i dag, og diskuterer forskellen på, hvordan vi i dag omtaler drab på kvinder som hhv., æresdrab og familietragedie, afhængig af, om drabet er begået af en etnisk dansk mand eller en ikke etnisk danske familie. (Se Grete-Lise Holm)
Indhold
Kernestof:
SAGA-arbejd-selv-modul.docx
Google Drive: Sign-in
Ravnkel Frøjsgodes Saga 1-6.docx
Ravnkels Saga 2017.pdf
Besvar elevfeedback
Arbejdsspørgsmål til Ravnkel Frøjsgodes saga kapitel 7-13 .docx
Oversættelse saga.pdf
Retsforholdene | Sagatid
Læs kap. 7-13 i Ravnkel Frøjsgodes Saga
Arbejdsspørgsmål til Ravnkel Frøjsgodes saga kapitel 14-16.docx
Læs kap. 14-16 i Ravnkel Frøjsgodes saga
Æresdrab på dansk.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Filmiske virkemidler
Fokus på filmiske virkemidler og kommunikationsmodeller
Indhold
Kernestof:
Skærmbillede 2024-05-20 kl. 08.41.20.png
DISPOSITION TIL ANALYSEOPGAVER (4).docx
DISPOSITION TIl debatterende artikel (1).docx
Medbring Håndbog til dansk
https://www.gymdansk.dk/filmiske-virkemidler.html
Download ExamCookie
Elevhåndbog - Eksamen og prøver
Hjelm har alle dage været en god idé
Filmiske virkemidler
Skriv alle de filmiske virkemidler du kender i elevfeedback
Hjelm har alle dage 3s.docx
laswells kommunikationsmodel.html
kommunikationsmodel udvidet.html
ciceros pentagram.html
Fakta og fiktionskoder i dokumentarfilm.docx
Fortælleformer
Ole Schultz Larsen: HÅNDBOG TIL DANSK 4. Udgave (indkøbt 2018); sider: 325-331
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
2s DA skr. prøve
05-06-2024
Årsprøve
11-08-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
VÆRKLÆSNING: Populærmusik fra Vittula
Læsning af Mikael Niemis bog Populærmusik fra Vittula. Der veksles mellem læsning i modulet og spørgsmål til bogen. Sideløbende repeteres relevante fagbegreber knyttet til analyse og fortolkningen. Der afsluttes med en individuel boganmeldelse.
Indhold
Kernestof:
novellen 2-kopi.pptx
Ingemann Glasskabet (1).docx
MEDBRING BOGEN 'Populærmusik fra Vittula'
OM GUD TALER UD.docx
Uddrag af Gud taler ud (1).pdf
Niemi, Mikael: POPULÆRMUSIK FRA VITTULA (udgivet 2013), Satellit; sider: 11-43, 45-53, 55-75, 91-113
Opgave til kap1-3.docx
Humorens sproglige virkemidler
Medbring Håndbog til dansk
Skærmbillede 2024-10-03 kl. 12.01.41.png
Medbring Håndbog til Dansk
Google Drive: Sign-in
Læs kap. 13 & 14 + husk Håndbog til dansk
anmeldelse.docx
Tjekkkort-Skriv-en-boganmeldelse-skoenlitteratur-.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Metoder i dansk
Kort gennemgang af metoder i dansk, med fokus på den nykritiske metode, samt kort gennemgang af feministisk, postkolonial, ideologikritisk og læserorienteret metode
Indhold
Kernestof:
Totte rydder op | Af Gunilla Wolde | Carlsen Kids | Højtlæsning for børn
Litterære metoder. Litteraturens Veje (2) (2).doc
Totte rydder op - forskellige læsninger (2).docx
Metoder i dansk.docx
Fibiger, J. & Lütken, G.: LITTERATURENS VEJE (udgivet 2009), G.E.C.Gad; sider: 14-19
Omfang
Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Modernisme og realisme
Hvad kendetegner hhv. modernisme og realisme? Hvilke retninger findes inden for de to hovegenre?
Forløbet starter med en kort gennemgang af udviklingen fra realisme til modernisme indenfor billedkunsten og realisme/modernisme som begreber, herunder generelle kendetegn.
Gruppevis fremlægges forskellige ismer som: kritisk realisme, futurisme, folkelig realisme, konfrontationsmodernisme, socialrealisme, Heretica-modernisme, psykologisk/nyrealisme, surrealisme, hverdagsrealisme, postmodernisme, minimalisme og ekspressionisme.
I forløbet er der desuden fokus på læsning af kanonforfattere, herunder Martin A. Hansen og Peter Seeberg
Indhold
Kernestof:
realisme-modernisme.pdf
Medbring Litteraturens veje.
MEDBRING LITTERATURENS VEJE
I jeres noter om de forskellige ismer SKAL der står noget om: - Hvilke tematik(ker) (indhold) der er dominerende i perioden- Ismens form (skrivestil, valg af genre mm.)
De grupper der ikke fremlagde i går, fremlægger i dag.
3s LÆST 1.12.24.docx
Peter Seeberg fra litt.siden.docx
Seeberg, Peter - Hullet.pdf
Besvar elevfeedback.
arbejdsark_agerhønen_martin_a._hansen.pdf
hansen, Martin A agerhønen kopi.pdf
Det er ikke alle der har lagt deres noter til realisme/modernisme ind på drev: GØR DET! Og så vil jeg bede jer skille realisme/modernisme ad, så hver isme har deres eget dokument med en korrekt titel, så I let kan finde noter om en given retning!
ARBEJD.docx
Klar til skrivedag.docx
opgaver1-3.docx
Tekst_1b-15450.pdf
Tekst_3a_3b_3c-15452.pdf
Strindberg.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Autofiktion om social ulighed
Autofiktion er en genre, der har vundet indpas de sidste 20 år. Men hvad er autofiktion og hvad er genrens fordele og ulemper. Maget autofiktion er skrevet af forfattere som kommer fra udkantsdanmark og fra socialt dårligt stillede familier fra underklassen. Fokus er derfor på autofiktion skrevet af netop denne gruppe. Vi læser uddrage af Yahya Hassan og Morten Thomas Korsgaard (Hvis der skulle komme et menneske forbi)
Begreber som autofiktion vs. biografi, hovedstolen, dobbeltkontrakten, paratekst og etiske spørgsmål/overvejelser, når man skriver autofiktion.
Også indenfor dokumentargenren er der fokus på/udstilles underklassen og vi ser første afsnit af På røven i Nakskov. Hvordan brges de filmiske virkemidler til at fremstille underklassen og hvordan fremstilles 'de andre' i programmet. Fokus på dokumentarfilms typer og begrebet socialpornografi.
Indhold
Kernestof:
Google Drive: Sign-in
autofiktion 3s.docx
Manden bag ’På røven i Nakskov’: Vigtigt at fortælle kærlige historier fra underklassen
Dokumentarfilm
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Nye tendenser i litteraturen + værklæsning:
Hvilke tematikker og tendenser ses i nyere litteratur? Vi gennemgår tendenser indenfor
- Kulturmøder, globalisering og multikulturel danskhed
- fysisk sygdom (handicappede/crip litt)
- Klimakrise og økokritik
- psykisk sygdom
Værklæsning og gennemgang af Casper Eric: Nye Balancer,
Indhold
Kernestof:
Nye tendenser2.docx
HUSK BOGEN "NYE BALANCER" ......VIGTIGT
Læs til s. 73 i Nye Balancer
Læs Nye Balancer færdig
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Nye Balancer
09-02-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Holbergs Jeppe
Hvem var Jeppe og hvorfor drikker Jeppe?
Fokus på Ludvig Holberg og oplysningstiden
Jeppe på Bjerget
Der perspektiveres til dansk (unges) alkoholkultur i dag.
Indhold
Kernestof:
Læs scene 1-7 (s. 12-23) Noter s. 125-130
Jeppe 1.docx
Vi drikker meget i Danmark, men hvordan blev det sådan?
Holberg epistel 91 kopi.pdf
læs 3. akt (s. 35-40) I Jeppe på Bjerget
Jeppe 2og3 akt nu (1).docx
LÆS JEPPE PÅ BJERGET FÆRDIG
OPGAVE OM JEPPE PÅ BJERGETN AF LUDVIG HOLBERG.docx
www.dr.dk
Afsnit
3s LÆST 1.12.24.docx
Nye tendenser2 (2).docx
Sign in - Google Accounts
Medbring litteraturens veje og Håndbog til dansk
Google Drive: Sign-in
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Opsamling og repetition
Hvad mangler vi?
Vi læser tekst af Helle Helle og repeterer begrebet minimalisme
Vi læser tekst fra romantismen og snakker om romatikken, herunder romantismen
Kort gennemgang af hele litteraturhistorien med tilknyttet tekst til de mest relevante perioder.
Vi gennemgår kort nyhedsformidlingen, herunder vinkling, kilder, nyhedstrekanten og nyhedskriterier.
Hvad hører ind under hhv. sprog og medier?
Orientering om eksamen
Indhold
Kernestof:
HVAD ER EN PERSPEKTIVERING.docx
Strindberg Ett havlt ark papper (1).pdf
Stoltenberg holdt tale til minne Utøya-ofrene
3s Kernestof d. 1.5..25.docx
https://rhetor.dk/stalsat-v%C3%A6rdighed-retorisk-analyse-af-jens-stoltenbergs-tale-i-oslo-domkirke-efter-ut%C3%B8ya/
den klassiske nyhedsartikel.html
nyhedskompasset og vinkel.html
ROMANTIKog tisme.docx
https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14
https://dansksiderne.dk/index.php?id=3440
3s Kernestof .docx
3s LÆST .docx
Litt.hist + tekster.docx
MEDBRING LITTERATURENS VEJE
Lav en liste med fagbegreber til medier. Brug HTD og Velkommen til filmleksikon
Næste modul.. minimalisme og 70'er knækprosa (2 grupper fremlægger)
laswells kommunikationsmodel.html
kommunikationsmodel udvidet.html
IMG_8483.HEIC
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/18EXlmQRomS0ll67ELByIv00tw1b2l13N
Medbring Håndbog til dansk
Orienter jer på drev i mappen 3s DA, se under de forskellige forløb og i mappen repetition, så I ved hvor tingene ligger. Se desuden lectio, holdets aktiviteter, alle år, som er et overblik over samtlige moduler fra første dag i første g!
Afsnit
SPROG Rep..docx
MUNDTLIG EKSAMEN I DANSK STX - MEDIESPØRGSMÅL
Sprg 1 Litt Winther Skriftestolen.pdf
Helle Helle, Film kopi.pdf
Andersen, Vita, hvad tror du jeg tror.docx
2025 | DMJX Videnstest 2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862708953", "T": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862708953", "H": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862708953" }