Holdet 2022 DA/z - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Maria Biil Larsen
Hold 2022 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Oprør!
Titel 2 Skriftighedsforløb 1.g (skriveworkshop)
Titel 3 Det moderne gennembrud (DHO)
Titel 4 Værklæsning: Hvis der skulle komme et menneske...
Titel 5 Retorik og argumentation
Titel 6 Dokumentar
Titel 7 Vikingetid og middelalder: slægt, ære og hævn
Titel 8 Sociale medier og kommunikation
Titel 9 Oplysningstiden
Titel 10 Selvfremstilling i litteratur og medier
Titel 11 Romantik og romantisme
Titel 12 Nyhedsformidling
Titel 13 Imens vi venter på døden - eksistentielle temaer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Oprør!

Hvad vil det sige at gøre oprør, og hvem eller hvad kan man gøre oprør imod? Forløbet undersøger, hvordan temaet ”oprør” skildres i en række tekster på tværs af tid og genre. Der arbejdes desuden med at konsolidere elevernes viden og færdigheder fra grundforløbet inden for tekst- og filmanalyse.

Følgende genrer indgår i forløbet: Romanuddrag, novelle, lyrik, sagprosa og kortfilm og film.

Ved forløbets afslutning skal eleverne kunne:
- Gøre rede for tekstens behandling af centrale temaer
- Analysere fiktion og sagprosa med anvendelse af korrekt fagterminologi


Materiale:
- Jan Sonnergaard: ”Tyveri” (1998) – uddrag
- Hans Scherfig: Det forsømte forår (1940) – uddrag
- Tove Ditlevsen: ”Taarer” (1944)
- Martin Andersen Nexø: Pelle Erobreren (1906) – uddrag
- Michael Strunge: ”REBEL” (1980)
- Yahya Hassan: ”DU KOMMER I HELVEDE MIN BROR” (2013)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Skriftighedsforløb 1.g (skriveworkshop)

Forløbet er et skriftlighedsforløb med kreativ skrivning.
Eleverne skrev en kreativ tekst under temaet "Lys og mørke".
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveworkshop - modul 1 25-01-2023
Skriveworkshop - modul 2 02-02-2023
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Det moderne gennembrud (DHO)

Som optakt til dansk-historieopgaven arbejder vi med den litterære periode Det moderne gennembrud.

Formål:
- At få en forståelse for den historiske baggrund og udvikling. Fokus på: kvinders rolle, arbejderkamp og sociale forhold
- At opfylde kravet om et tværfagligt forløb i dansk og historie

Mål:
- At kende til det moderne gennembruds klassiske forfattere som Pontoppidan, Bang og Ibsen.
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
- Kende de vigtigste træk fra den litterære periode i slutningen af 1800-tallet
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster


Værklæsning: Henrik Ibsen "Et dukkehjem" (drama)

Georg Brandes: af "Indledningen til Emigrantlitteraturen", 1872
Herman Bang: "Den sidste aften", 1880
Henrik Pontoppidan: "En stor dag", 1891
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag", 1900
Johanne Meyer: "Kvinders politiske Valgret og Valgbarhed" (uddrag), 1888
Amalie Skram: af "Forraadt", 1892
Johannes V. Jensen: "Oktobernat", 1898

1800-tallet på vrangen, afsnit 6
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af 2.akt af "Et dukkehjem" 13-03-2023
Personkarakteristik af Nora 23-03-2023
En stor dag -arbejdsspørgsmål 13-04-2023
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Værklæsning: Hvis der skulle komme et menneske...

Vi arbejder fokuseret med læsning af en roman og det at kunne analysere litteratur med dertilhørende begrebsapparat.
Vi læser Thomas Korsgaards roman "Hvis der skulle komme et menneske forbi", 2017, og fokuserer især på en analyse af hovedpersonen Tue, hans relationer, miljø og temaer. Vi arbejder derudover med begreberne: udviklingsroman, socialrealisme, autofiktion og fiktionalisering.

Som optakt til romanlæsningen taler vi om, hvorfor det overhovedet er relevant at læse litteratur.

Svend Brinkmann: "Hvorfor læser vi egentlig litteratur?", uddrag af Svend Brinkmanns åbningstale ved bogmessen Bogforum 2017.
Thomas Korsgaard, "Hvis der skulle komme et menneske forbi", 2017 (roman)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kapitel 2-5 10-05-2023
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Retorik og argumentation

I dette forløb arbejder vi med analyse af argumentation og retorik i forskellige teksttyper. Der er især fokus på talen og argumenterende tekster samt det retoriske pentagram, herunder retoriske virkemidler som appelformer og stilfigurer.

Fokus:
- De tre talegenrer
- Opbygning af et argument samt argumentationens dynamik
- Sproglige virkemidler i forskellige teksttyper
- Sppelformer
- Analyse, fortolkning og perspektivering til nationale forhold
- Træning i at skrive og holde tale
- Træning i at skrive et debatindlæg


Baggrundslitteratur:
Søren Lindskrog og Susanne Maarbjerg," Skriv godt – skriv i genre", s. 54-55, s. 59, 2012
Charlotte Jørgensen, "Praktisk argumentation", – argumenttyper og appelformer, 2014
Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk", kapitlerne: "Retorik" + "Argumentation", 2015
Retoriske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc&t=4s

Materiale:
Bent Høie: "Tale til de unge", 2020 (tekst + video)
Sofie Linde: "Tale ved Zulu Comedy Galla 2020" (tekst + video)
Carsten Madsen: "Retorik i antikken og i dag", 2010 (uddrag)
Reklame for Audi, 2018: https://www.youtube.com/watch?v=uwtOy0vB9fk&t=1s
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale d. 1. januar 2023
Anna Juul: "Båltale - Sankt Hans på Islands Brygge", 2019
Debatindlæg: Mathias Eis Schultz: "Gymnasiets grundforløbet skal give os unge afklaring, men det gambler med vores trivsel", Politiken d.17/8 2022





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Egen tale 08-10-2023
Debatindlæg 12-10-2023
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Dokumentar

I forløbet analyseres dokumentarfilm og -udsendelser, herunder som værk "Kampen om Grønland".
I analysearbejdet bruges følgende genrebetegnelser: den dybdeborende dokumentar, den observerende, den poetiske dokumentar, den dramatiserede dokumentar og den deltagende dokumentar. Desuden arbejdes med filmiske virkemidler og evt. retoriske og sproglige virkemidler.

Dokumentar:
Kenneth Sorento: "Kampen om Grønland", 2020 (medieværk)

Klip brugt i undervisningen:
"På røven i Nakskov", afsnit 1, 2015
"Forfulgt af politiet", 2023
"Operation X - Narret til porno", 2010
"Marta og Guldsaksen", sæson 2, afsnit 2, 2015
"Det sindsyge eksperiment", afsnit 1, 2023
"Så kort og mærkeligt livet er", 2008
"Blok på bistand", 2014
"Nede på jorden", 2004

Baggrundsmateriale:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" s. 228-235
Ole Schultz Larsen: "Autenticitetsmarkører i dokumentarfilm"
Kirsten Andersen og Jan Fogt Mikkelsen: "Dokumentaren i undervisningen", s. 6-15 + s. 52-63

Mediearrangement på GG d. 5/12 med filminstruktør Inuk Jørgensen. Fokus på fremstillingen af Grønland og grønlændere på film og det postkoloniale aspekt.




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel - del 1 01-11-2023
Debatterende artikel - hele opgaven 19-11-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Vikingetid og middelalder: slægt, ære og hævn

Vi arbejder i dette forløb med tekster fra middelalderen og vikingetiden og læser i den forbindelse værket "Ravnkel Frøjsgodes Saga". Der er fokus på den historiske kontekst, periodens genrer, temaer og stilistik.
Teksterne læses i en litteraturhistorisk kontekst, og eleverne forventes efter forløbet at kunne demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Derudover arbejdes der også med remediering: eleverne omskriver en folkevise til en moderne nyhedsartikel.

Formålet med forløbet er
-at analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
-at dokumentere indblik i ældre teksters funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
-at læse tekster, som repræsenterer litteratur fra DK og Norden før 1700.
-udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst mundtligt.


Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: ”Vikingetid (800-1050) i Håndbog til dansk litteraturhistorie (2022)
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: kapitlet "Middelalderen: slægt, ære og hævn" i Brug litteraturhistorien (2014)

Værklæsning: Ravnkel Frøjgodes Saga

Folkeviser:
Ebbe Skammelsøn
Germand Gladensvend

Klip:
Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde? (2010)
https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0

Film og serie:
"Vikings", sæson 1 episode 1, 2013
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Sociale medier og kommunikation

I dette forløb arbejder vi med sprog og kommunikation på sociale medier, i tv og litteratur.  I forløbet undersøger vi bl.a. følgende begreber:
- frontstage/backstage/middle region
- face/facework/facetrussel/optoning/nedtoning
- sproghandlinger/samtalestrukturerende/informerende, følelses- og holdningsudtrykkende/handlingsregulerende/direkte og indirekte/undertekst.


Baggrundsmateriale:
Camilla Mehlsen og Vincent F. Hendricks: "Like", 2019 - Kap. 2.1. "Digital identitet"
Camilla Mehlsen og VIncent F. Hendricks: uddrag af "Sociale medier og selvfortællinger", 2020
Tina Thode Hougaard mfl.: "Sprog i sociale medier", 2018
Anna Maria Lassen: Sprog i brug", 2012 - kapitel om sproghandlinger
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", 2017 - 4.12: kommunikationsanalyse

Tekster:
Helle Helle: "En stol for lidt", 1993
Ernest Hemingway: "Bjerge som hvide elefanter", 1927
Analyser af forskellige politikeres Instagram-profiler: fx Alex Vanopslagh, Mette Frederiksen, Søren Pape
Analyse af selvvalgt SoMe-opslag fra enten Instagram eller TikTok

Klip:
Go'morgen Danmark, februar 2011: diskussion mellem Anne Grethe Bjarup Riis og Susan Møller
Paradise Hotel sæson 6: https://www.youtube.com/watch?v=6AnxHlX4hSQ - diskussion mellem deltagerne Marie og Cecilie


Begreber:
Digitalt jeg
relationelt jeg
Digital identitet
Selvfremstilling
Idealisering
Facework
Backstage
Frontstage
Ekspressivitet
Sprogfunktioner
Indholdskommunikation
Relationskommunikation
Sproghandlinger:
Selvfremstillende
Handlingsregulerende
Informerende
Dialogstrukturerende
Konventionelle
Indirekte sproghandlinger
Høflighedsprincipper
Turtagning
undertekst
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering - personfremstillinger i dok 22-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Oplysningstiden

I dette forløb arbejder vi med tekster fra 1700-tallet - oplysningstiden.

Formålet med forløbet er
-at analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
-at dokumentere indblik i ældre teksters funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
-at læse tekster, som repræsenterer litteratur fra DK i 1700-tallet.
-udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst mundtligt.

Baggrundslitteratur:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Brug litteraturhistorien" - kapitel om oplysningstiden

Tekster:
Immanuel Kant: fra "Immanuel Kant, Oplysning, Historie, Fremskridt" af "Hvad er oplysning?", 1784
Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget. Uddrag af akt 1+5
Dokumentar:
"Historien om Danmark: Enevælde og oplysningstid", sæson 1, episode 7, 2017, DR
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Selvfremstilling i litteratur og medier

I dette forløb arbejder vi med selvfremstilling/selviscenesættelse i forskellige medier men især med fokus på den litterære genre: autofiktion. Vi arbejder med, hvordan disse værker skal læses og analyseres, og hvorfor denne genre i stigende grad er blevet populær. Derudover diskuterer vi problemstillingen i at læse litteratur med dobbeltkontraktens briller, for hvordan kan noget læses både faktuelt og fiktivt? Kan autofiktionen bruges som en form for terapi for både forfatter og læser?

Formål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til selvfremstilling og autofiktion
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med
formidlingsbevidsthed


Baggrundslitteratur:
Claus Christensen, Peter Jensen: "Livsværk" - baggrundslitteratur om autofiktion
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Fiktionalisering og autenticitet" + "Du må ikke lyve! (Men du må godt fiktionalisere)" -  fra "Perspektiver i dansk", 2018

Tekster:
Jens Blendstrup: "Gud taler ud", 20024 (uddrag)
Leonora Christina Skov: "Den, der lever stille", 2018 (uddrag)
Karina Pedersen: "Helt ude i hampen - mails fra underklassen", 2016 (uddrag)
Anna Juul: "Superskurk", 2023 (uddrag)
Camilla Schwartz: "Hvorfor er vi bange for autofiktionen?", Information d. 21/10 2009
Per Højholt: "Jeg har ingen barndom" fra: Stenvaskeriet og andre stykker, 1994
Leonora Christina Skov: "Udsigt fra hovedstolen", Weekendavisen d. 5/1 2018
Værklæsning: Yahya Hassan, "Yahya Hassan", 2013

Medier:
"Klovn", afsnit 1, sæson 4
"Yahya - Den fødte digter", 2021 (de første 15 minutter)
Deadline: Yahya Hassan, 2013, https://www.dailymotion.com/video/x8w4ero
Deadline: "Gyldendal-direktør - ´Helt ude i hampen´er en slags erindringsbog": https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/gyldendal-direktoer-helt-ude-i-hampen-er-en-slags-erindringsbog
Interview med Karina Pedersen, 2016: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/karina-pedersen-pludselig-sagde-det-boom-det-er-fuldstaendig-vanvittigt


Forfatterarrangement med Jens Blendstrup d. 24/9 på Gladsaxe Gymnasium

Vigtige begreber:
Autofiktion
Selvfremstilling/selviscenesættelse
Hovedstolen
Paratekst
Bøddel, offer, medløber
Dobbeltkontrakten
Fiktionalisering
Autenticitet



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel - Lykke (udkast) 11-09-2024
Egen autofiktion 03-10-2024
Reflekterende artikel - Lykke. Hele opgaven 10-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Romantik og romantisme

Litteraturhistorisk læsning, herunder kendskab til væsentlige forhold i teksternes samtid.
Genretræk og temaer i romantikken og romantismens litteratur.
Anvendelse af litterære analysebegreber.
Perspektivering til andre læste tekster, litterære perioder og tråde til i dag.

Fagligt fokus: universalromantik, monisme, organismetanken, panteisme, dualisme,  nyplatonisme, nationalromantik, romantisme.

Baggrundslitteratur:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Brug litteraturhistorien" - kapitel om oplysningstiden, romantikken og romantismen
Baggrundsmateriale udarbejdet af dansklærer MBL

Tekster:
Schack Staffeldt: "Liljen og dugdråben", 1808
Adam Oehlenschläger: "Morgenvandring", 1805
N.F.S. Grundtvig: ”Danmarks Trøst”, 1820
Adam Oehlenschläger, "Der er et yndigt land", 1823
Richard Dybeck: "Du gamla, du fria", 1866
Bjørnstjerne Bjørnson: "Ja, vi elsker dette landet", 1859
St. St. Blicher, "Marie. En erindring fra Vesterhavet", 1836
H.C. Andersen: "Skyggen", 1847


Dokumentar:
"1800-tallet på vrangen", sæson 1, episode 1, 2007

Ordbøger:
ordnet.dk
ordbogen.com
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skrivedag 18-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Nyhedsformidling

I forløbet arbejder vi med nyheder, nyhedsgenrer og især reportagegenren.
Fagligt fokus: nyhedsgenrer, nyhedstrekanten, vinkling, reportagegenren, sproglige virkemidler.

Baggrundsmateriale:
Mimi Olsen, Jan Petersen, Cecilie Tolstrup: Dansk i tiden: "Om den klassiske nyhedsartikel", "Avisens genrer", "Nyhedskriterier", "Tilstræbt objektiv journalistik", "Fortællende journalistik", Systime, 2021


Tekster:
Anders Heissel: "Børn bliver væk fra skolen i stigende grad: Store konsekvenser, hvis ikke kurven bliver knækket", d. 24/2 2025 på dr.dk
Martin Gøttske: "På flugt fra Ukraine side om side med kampvogne, luftalarmer og eksplosioner", Information d. 4/3 2022
Herman Bang: "Branden", 1884, https://arkiv.fata.dk/141/branden.pdf
Kim Faber: "Blod mod blod", Politiken d. 24/4 2005
Eleverne udvalgte egne nyhedsartikler fra nettet d. 26/2 2025 og analyserede brugen af nyhedstrekanten og nyhedskriterier. Derefter omskrev de deres nyhedsartikel til en reportage

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Imens vi venter på døden - eksistentielle temaer

Forløbet handler om eksistentialisme i litteraturen og eksistentialistiske valg i livet. Vi læser litteratur fra Johannes V. Jensen og frem til Erlend Loe. Vi arbejder derudover med modernistiske stilretninger: tidlig modernisme, efterkrigstidsmodernisme og konfrontationsmodernisme.

Fokus: Eksistentialisme, valg, angst, ansvar

Formålet med forløbet er
-at analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
-at dokumentere indblik i ældre teksters funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
-at læse tekster, som repræsenterer litteratur fra 1900-tallet, især med fokus på modernistisk litteratur.

Baggrundslitteratur;
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard". Case: "Hvad skal Victor vælge?"
"Humor i litteraturen", litteratursiden.dk
Michael Balle Jensen: "Den surrealistiske verden", Humor i dansk, 2007
"1900-tallets stilretninger" + "Tidlig modernisme" + "Johannes V. Jensen" + Martin A. Hansen og efterkrigstidsmodernisme" + "Klaus Rifbjerg og konfrontationsmodernisme" i: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs", 2020
"Ekspressionisme og Tom Kristensen" - materiale fra både Fra runer til graffiti og Litteraturhistorien - på langs og på tværs

Tekster:
Erlend Loe, Doppler, 2004 (værklæsning)
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station", 1906
Tom Kristensen: "Angst", 1930
Martin A Hansen: "Soldaten og pigen", 1947
Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt", 1960
Peter Seeberg: "Hullet", 1962
Karen Blixen: "Ringen", 1958

Klip:
Casper og Mandrilaftalen: "Lav den perfekte and til Mortens aften med Rulle og Cromwell" https://www.youtube.com/watch?v=3v_jTzMWD0o
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer