Holdet 2022 id/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mikael Nors Ganer
Hold 2022 id/y (1y id, 2y id, 3y id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogrammer, rytmebasis + Les lanciers
Titel 2 Springgymnastik
Titel 3 Atletik
Titel 4 Basketball + SRO
Titel 5 Step aerobic
Titel 6 Træningsprojekt
Titel 7 Volleybold
Titel 8 Jive

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogrammer, rytmebasis + Les lanciers

FORMÅL
Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori.
- beherske centrale færdigheder og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- Opnå kropsbevidsthed - herunder særligt rytmesans
- Lærer Les Lanciers til årsbal

INDHOLD
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet.
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde


METODE
Deduktivt – Forløbet starter med en gennemgang af basalt teoretisk fysiologi og derefter nogle øvelser før og efter forevisning af et opvarmningsprogram samt test og måling af fysisk præstation før og efter en opvarmning.
Efterfølgende er elever af læreren blevet introduceret til nogle eksempler på opvarmningsprogrammer, og de er efterfølgende blevet analyseret og diskuteret i plenum og grupper.

Som sideløbende projekt har eleverne arbejde med musik og rytme. Vi har kombineret forløbet med Les Lanciers op til den årlige galla fest, og har også danset andre folkedanse, såsom togtur til Vejle, samt Hamborg Sekstur - for at øve at bevæge sig til musik.

Som forløbet skrider frem, er der arbejdet mere induktivt, da eleverne selv skal påbegynde arbejdet i grupper med at udfærdige et opvarmningsprogram, som skal være klar til at vises i de sidste moduler.
Progressionen er således fra faste rammer og opgaver, flere frihedsgrader og friere rammer og opgaveløsning, men dog stadig indenfor en fælles overordnet struktur.

MATERIALE
Opvarmningsprogram ved læreren
Skema for musikkens tempo og bevægelsesform
Gruppeopgave i at lave opvarmningsprogram til musik

SÆRLIGT FOKUS I FORLØBET
-Viden om hvorfor man varmer op
- Afprøvning af teorien i praksis ved basalt forsøg: små tests uden forudgående opvarmning - opvarmning - små tests efter opvarmning. Forsøget bør vise at testresultaterne bliver bedre efter opvarmning.
- Opbygning af opvarmningsprogram til musik, hvor musikken spiler en rolle i forhold til bevægelsen mht. musikkens hastighed og attitude.
-Fastslå musikstykkers hastighed ved at måle BPM (Beats Per Minute) redskab: www.idraetsmusik.dk
- Gruppeudvikling og gruppefremvisning af opvarmningsprogram til musik med følgende typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop og udstrækning.


Evaluering af eget og andres opvarmningsprogrammer ud fra:
- om man blev varm til at dyrke idræt for fuld styrke
- Brug af skift i musikken til at skifte øvelser.
- om bevægelserne var relevante
- om musikken passede til bevægelserne både med hensyn til hastighed, attitude og skift af øvelser


EVALUERING
Summativ evaluering efter hver gruppe har lavet opvarmningsprogram. Gruppen får først feedback af en opponentgruppe og derefter af underviseren.

Teoretiske begreber:
- Energi (kemisk, termisk, mekanisk)
- Arbejde
- Takter
- BPM
- Bevægelsestyper (svingende, markeret)

Teori:
Grundbog i Idræt s.10-13 (Wolf et Al 2018)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Springgymnastik

Faglige mål:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner beherske basale færdigheder i springgymnastik og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
opnå kropsbevidsthed indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer (eksempelvis modtagning)


Tekniske læringsmål:
-Tudse
-Hovedstand (modtagning er ok)
-Håndstand (modtagning er ok)
-Forlæns rulle
-Baglæns rulle
-Mølle
-Araberspring
-Håndstand rulle
- Salto
- Hovedspring (med modtagning!)
-Overslag (med modtagning!).

Teori

Forløbet har haft fokus på praksisnær teori, og eleverne har arbejdet med færdigshedsudvikling og bevægelsesanalyse. De har læst et lærerproduceret skriv om færdighedsudvikling, hvor følgende begreber er centrale:

-Kritik vs Konstruktiv kritik
-Fejlretning
- Kropsbevidsthed og selvbillede
- Kroppen og objekt vs kroppen som subjekt

Hjemmesiden springsikker.dk er brugt til at vise spring, og sætte fokus på primære fejl.

Evaluering

Eleverne har lavet en videoaflevering, hvor de viser deres gymnastiske færdigheder frem, ud fra en opgavebeskrivelse givet på forhånd. Derudover laver de en fejlretning af en valgfri færdighed ud fra deres egen viden og skoleeksemplet på springsikker.dk.







Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Atletik

Faglige mål:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner

beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter.

opnå kropsbevidsthed indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Læringsmål:

Tekniske færdigheder:
Spydkast: Korrekt fatning, tilløb, afvikling med rotation i hoften, samt korrekt vinkling af spydet (se ark)
Sprint: Korrekt startsteknik, accelerationsfase og løbestil (aktiv isæt)

Teoretiske begreber:
Acceleration, hastighed, tyngdepunkt, anaerobe energiprocesser, anaerob effekt og anaerob kapacitet, muskel og nervefysiologi

Materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=KMDnPnRaKj0 - video af Usain Bolt og hans sprint teknik

Idræt C grundbogen s. 12-13, s.162-169 og s. 45-48

Evaluering:
Mini OL hvor der konkurreres om at kaste længst og løbe hurtigst
Videoessay i form af en komparativ analyse af egen og klassekammerats spydkast teknik, hvor der skulle fejl rettes
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Komparativ analyse spydkast 13-10-2023
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Basketball + SRO

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for basketball samt beherske centrale færdigheder i basketball inden for færdighedsområdet boldspil
- opnå kropsbevidsthed indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer, herunder forskellige positioner på basketbanen

Taktiske læringsmål:
- Spillets regler (særligt fokus på skridt, 5 sekunders reglen, fejl samt 3 sekunders reglen vedrørende "key området")
- Spillets terminologi (rebound, lay-up mm.)

Tekniske læringsmål - Basketboldens five fundamentals
- Forskellige afleveringstyper
- Driblinger (fokus på at holde bolden lavt)
- Forskellige driblemoves, såsom "behind the back" og "gennem benene"
- Forsvar (slide teknikken)
- Skud og korrekt skud form (høj kasteparabel og backspin) (se Allan Houston video)
- Lay-up
- Kort introduktion til pick n' roll
-Sammenspil

Forløbet har derudover haft en fysiologisk teoretisk vinkel, og har arbejdet videre med centrale bebegreber indenfor arbejds- og træningsfysiologi.

Teoretiske begreber:
-Arbejde
-Energi (ATP)
- Iltoptagelse
- Kondital (og sammenhæng med iltoptagelse)
- Kondital ift. forskellige idrætsgrene
- Slagvolumen, minutvolumen

Teori:

"Fysiologi og træning" (s.168-182) - Grundbog i Idræt C Wolf et al. 2018. Gyldendal

Allan Houston "shooting mechanics" - youtubevideo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Step aerobic

Faglige mål:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner beherske centrale færdigheder i aerobic og aktiviteter inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
opnå kropsbevidsthed indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kunne udarbejde og udføre en koreografi udarbejdet i grupper

Tekniske læringsmål:
-Basic step
- L-step (med forskellige variationer)
-V-step
-Around the world
-Step around
-Mambo (forskellige variationer)
-Kunne kombinere og sammensætte de forskellige trin

Forløbet har derudover haft en fysiologisk teoretisk vinkel, og har introduceret centrale bebegreber indenfor arbejds- og træningsfysiologi. Eleverne har ligeledes målt egen puls, og

Teoretiske begreber:
-Energi (ATP)
- Aerobe og anaerobe processer
- Iltoptagelse
- Kondital (og sammenhæng med iltoptagelse)
- Slagvolumen, minutvolumen

Materialer:
"Hvad er Aerobic?" (Idrætsportalen)
"Træning af stofskiftekondition" (s.168-182) - Grundbog i Idræt C Wolf et al. 2018. Gyldendal
S. 33-37 + 38-43 i idræt C bogen (fysisk udgave)

Evaluering:
Step performances i 3-mands grupper

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Træningsprojekt

Kernestofområder:
– aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– grundlæggende principper for træning
– basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner

Faglige mål:
Eleverne skal følgende:
– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning
– opnå kropsbevidsthed
– udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
– kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

Forløbet er lavet med en start bib-test og en slut bib-test, og gennem teori og træning har skulle forbedre deres kondital.  Dertil har vi også lavet en crossfit test bestående af:

14 x atomic sit-up
12 x kettlebell swing
10 x goblet squats
8 x armstrækker
x 3 runder, som skulle laves på tid

Tekniske læringsmål indenfor crossfit:
Full ROM (range of motion)
Atomic sit-up
Kettlebell swing
Goblet squats
Arm strækker
Burpees

Teoretiske læringsmål indenfor crossfit:
Basal crossfit terminologi (fx WOD, AMRAP, EMOM)
Crossfittens 10 domæner
Styrketræning vs kredsløbstræning


Teoretiske begreber indenfor fysiologien og træning

Superkompensation
aerob træning
iltoptagelse
slagvolumen
kondital
Progression i træning
Puls
Borg-skala
Sundhedsbegrebet

Primær litteratur: Wolf et al. (2006) - Det er idræt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Volleybold

Faglige mål:

̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet boldspil
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Indhold

Tekniske læringsmål:
- Baggerslag
-Fingerslag (https://www.youtube.com/watch?v=sFxs0EPD68Q)
-Smash
- Under og overhåndsserv (https://www.youtube.com/watch?v=SnG7XJDunzs)

Taktiske læringsmål:
-Placering på banen i spillets faser (W formation)
-Opspils struktur i volleyball (tre berøringer + ind til hæver)
- Forståelse for forskellige positioner (hæver, angrebsflanker og forsvar)

Teoretiske begreber:
Anaerob energiomsætning
Kraft og acceleration
Rate of Force

Materiale:
Wolf - Idræt C s. 90-99.
Gyldendal idrætspsykologi - "Samarbejde og syngergieffekt" afsnit.
Fokus på "teamspirit", og synergieffekt og relationelle færdigheder -herunder fysisk, taktisk og psykisk.

Evaluering:
Julevolleyturnering
Evalueringsrubriks med tekniske læringsmål







Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Jive

Faglige mål i forløbet. Eleverne skal:
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
̶ kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
̶ demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.


Specifikke jive færdigheder:
- Grundtrin
-Grundtrin med træde frem
- The mooch
- Dame drejning (med variation)
- Windmill
-Walks
-American spin
-Spark spark

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve i en selvstændig koreografi, udarbejdet i grupper. Der ligges vægt på:

Koreografi: Kan eleven opbygge en koregrafi?
Musik: Danser parret/parrene i takt?
Par og føring: Er det herren, der fører? Udstråler parret en enhed? Er der overskud til god øjenkontakt?
Teknik: Kan eleverne de forskellige trin?
Holdning: Rank ryg? Hovedet højt?
Bevægelser: Er der kvalitet i bevægelserne?
Udstråling: Afspejler udstrålingen den festlige/livlige/energiske jive?

Teori:
Idræt C (2017) Gyldendal -
Pardans
Idræt og Samfund - danskernes idrætsvaner


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Projektarbejde
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde