Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Gladsaxe Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Rasmus Mogensen
|
Hold
|
2022 id/b (1b id, 2b id, 3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Les Lanciers
Eleverne er blevet undervist i Les Lanciers, så de er klar til årets Gallafest på Gladsaxe gymnasium. Eleverne skal kunne alle 5 ture med de Lanciers-særpræg, der hører til på Gladsaxe gymnasium.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarming - Musik og bevægelse
Eleverne er blevet præsenteret for, hvorledes man laver opvarmning til musik og hvorfor man varmer op. Eleverne har i grupper udarbejdet opvarmningsprogrammer til musik, og har efterfølgende stået for idrætsholdets opvarmning.
Formålet med forløbet er at du bliver i stand til at planlægge og udføre
et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rytmisk opvarmningsprogram
|
25-01-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
Titel
3
|
Styrketræning og Crossfit
Eleverne har både arbejdet med styrketræning i styrkelokale med fokus på muskeltilvækst træning og med crossfit-inspireret cirkeltræning med fokus på muskeludholdenhed.
Eleverne forventes at teknisk kunne beherske:
Armstrækkere
Squat
Burpee
Kettlebell swings
Wall Balls
Bænkpres
Dødløft
Cable Cross
Lat Puldown
Beskrivelse af indholdet i de faglige mål:
- Fysisk kapacitet – estimeret 1RM
- Beherskelse af teknik: Almen korrekt løfteteknik – rank ryg, brug af ben ved løft, vægt tæt på kroppen, lavt tyngdepunkt
- Beherskelse af teknik: Specifik teknik i maskinerne – ensartet bevægelse (fx lige meget med højre og venstre arm), at følge den på maskinerne beskrevne teknik
- Kobling af teori og praksis: Arbejdsformer – koncentrisk, excentrisk og statisk arbejde. Forskellen på muskeludholdenhed og muskelstyrke og hvordan det overordnet trænes.
- Evne til at planlægge og veksle udholdenhedstræning til muskelvæksttræning, kunne forstå og anvende begreberne: repetitioner, sæt og belastning
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Billede af jeres styrketræningsskema
|
29-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Fodbold
Kort introforløb til fodbold.
Læringsmål for forløbet:
Eleverne skal opnå en generel teknisk beherskelse af følgende teknikker:
• Indersideafleveringer
• Indersidetæmning og fodsålstæmning
• Driblinger, vendinger og generel boldkontrol
Desuden forventes det at eleverne kan beskrive bevægelserne og har en forståelse af hvad der teoretisk er særligt vigtigt for at de forskellige teknikker lykkedes.
Derudover har der været et generelt taktisk fokus på bevægelse uden bold. Samt at være en god holdspiller, der hjælper sine holdkammerater både via kommunikation, bevægelse uden bold men også ved at aflevere til sine medspillere og tilpasse afleveringen så den passer til personen man afleverer til.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Spydkast (Eksamensforløb)
Atletikforløb med særligt fokus på spydkast.
Vigtige tekniske fokuspunkter som der er arbejdet med i forløbet: grebet på spyddet, centralbevægelse, spændbue, vægtoverførelse, angrebs- og kantvinkel, strakt arm, albue forrest, slå på spidsen, samt tilløbet - det lige tilløb, krydsskridt, impulsskridt og stemstilling.
Videooptagelse og teknisk fejlretning og analyse har været et fokuspunkt.
Derudover har der undervejs været opmålinger af spydkastlængden for at synliggøre elevernes fremskridt.
Desuden er eleverne blevet præsenteret for den overordnede atletikhistorie fra de antikke lege til det moderne OL.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog - Spydkast
|
25-09-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Step Aerobic (Eksamensforløb)
Eleverne er i dette forløb blevet præsenteret for forskellige trin indenfor
step aerobic. De er desuden blevet undervist i en lærerstyret koreografi. Eleverne har på forskellig vis skulle arbejde med trinene, samt selv finde på nye trin. Derudover har eleverne også undersøgt sammenhængen mellem bevægelsestempo samt højden på stepbænken og puls målt på dem selv.
Forløbet er afsluttet med gruppefremvisninger af koreografier, eleverne selv har udarbejdet.
Tekniske fokuspunkter:
- I arbejdet med step aerobic har eleverne udover at opnå kropsbevidsthed, arbejdet med kvalitet i bevægelserne og korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på bænken, rank kropsholdning, stræk benene)
- Bevægelse i takt til musikken
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
Teoretiske fokuspunkter:
- Forståelse og anvendelse af Labans BESS koncept. Dette er anvendt af eleverne til at sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk, bevægelser osv.
- Teori omkring aerob træning og kondital
- Hvad er puls og hvorfor stiger den ved stigende arbejdsintensitet?
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Step Aerobic - Koreografi
|
15-12-2023
|
Step Aerobic
|
18-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Basket (Eksamensforløb)
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball
Tekniske elementer i spillet som eleverne har arbejdet med
Afleveringer (studs, bryst og en-hånds push aflevering)
Boldkontrol og driblinger
Skud
Layup
Taktiske elementer eleverne har arbejdet med
Bredde og dybde
Cuts og bevægelse i det frie rum (V-cut, give and go, backdoor cut)
Generel screeningsteknik
Kommunikation (verbal og non-verbal)
Teoretiske elementer eleverne har gennemgået
Tekniske fokuspunkter til de forskellige bevægelser
Hvad er vigtigt hvis jeg skal gøre mig fri fra min modspiller?
Kendskab til boldspilsfamilierne
Forståelse for begreberne spilbarhed, kommunikation og offensive bevægelsesmønstre og hvorfor de er vigtige for basketballspillet
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske og taktiske elementer samt evnen til at deltage i det færdige spil (3 mod 3).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Les Lanciers
Eleverne er blevet undervist i Les Lanciers, så de er klar til årets Gallafest på Gladsaxe gymnasium. Eleverne skal kunne alle 5 ture med de Lanciers-særpræg, der hører til på Gladsaxe gymnasium.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Bordtennis (Eksamensforløb)
Læringsmål:
Eleverne skal opnå en generel teknisk beherskelse af følgende teknikker:
- Forhånds- og baghåndsdrive
- Forhånds- og baghåndsprik (underskru)
- Forhånds loop (topspin)
- Forskellige former for serve (underskru, sideskru og hurtig serv uden skrue)
- Forhåndssmash
- Generelt benarbejde - ned i knæ og op på forfod og bevæg dig efter bolden
Desuden forventes det at eleverne kan beskrive bevægelserne og har en fornemmelse af hvad der teoretisk er vigtigt for at de forskellige teknikker lykkedes samt hvornår det teoretisk giver mening at vælge de forskellige slag - særligt vekslen mellem forhånd- og baghåndsslag.
Slutteligt skal eleverne kende til bordtennisspillets vigtigste regler.
Den ene halvdel af forløbet blev afviklet i 2.g og den anden halvdel i 3.g grundet lokale- og moduludfordringer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Træningsprojektet
Kernestofområder:
– aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– grundlæggende principper for træning
– basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
– de for undervisningen relevante digitale redskaber
– de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Faglige mål:
Eleverne skal følgende:
– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning
– udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
– kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
Særlige fokuspunkter:
- Aerob test: bib-test i starten og slutningen af forløbet. Hvad er kondital.
- Aerob træning og overordnet energiomsætning. Herunder kredsløbskondition og stofskiftekondition.
- Kontinuerlig træning og intervaltræning (fx. pyramideløb, hop af/hop på intervaller og boldspilsfitness)
- Superkompensation og overtræning,
- Progression i træningen
- Pulsmålinger som træningsredskab og udtryk for intensitet samt Borg-skala.
- Sundhedsbegrebet og sund livsstil
Forløbet afsluttes med individuelle samtaler, hvor eleven skal reflektere over eget træningsprojekt med inddragelse af sin træningslogbog, relevant teori og de opnåede resultater.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprojekt - Resultater, Reflektioner, Logbog
|
22-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Jive (Eksamensforløb)
Forløb hvor eleverne er blevet undervist i følgende dansetrin i Jive:
- Grundtrin
- Åbne til siderne
- 180 grader dejning
- Dame under armen
- Dame under armen (varianter)
- Ind og ud (harmonika)
- Hop tap
- Stop N' go
- Kick ball change
- Bytte plads
- Promenade Walk
- Den lange
Derudover har eleverne undervejs arbejdet med at prøve at sætte variationerne sammen til egne små koreografier.
Forløbet afsluttes med en fremvisning af egen koreografi, hvor det forventes at gruppen anvender minimum 6 af de lærte dansetrin i deres koreografi.
Læringsmål:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i jive
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for jive
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Teoretisk læringsmål:
Kende til Jives overordnede historie (oprindelse, kendetegn og udvikling)
Kende til og kunne anvende Labans BESS-konceptet til udarbejdelse af egen koreografi
Kende til motoriktrappen som et teoretisk værktøj til at vurdere ens tekniske niveau og udvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Jivekoreografi
|
06-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Volley (Eksamensforløb)
Følgende tekniske færdigheder er gennemgået i forløbet
- Fingerslag og hævning
- Baggerslag og servemodtagning
- Serv. Særligt underhåndsserv og til dels overhåndsserv.
- Smash - Tilløb og slagbevægelse
- Generelt benarbejde - Op på forfod, ned i knæ og bevæg dig efter bolden
Teoretisk fokus:
- Taktisk forståelse for generel placering på banen ved servemodtagning samt i det åbne spil
- Kende til volleybalspillets vigtigste regler
- Samarbejde, synergieffekt, kohæsion og kommunikation og hvorfor disse dele er vigtige i volleyspillet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Repetition og eksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52777816598",
"T": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52777816598",
"H": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52777816598"
}