Holdet 3s DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Rikke Narv Pedersen
Hold 2023 DA/s (1s DA, 2s DA, 3s DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tilladte internetsider
Titel 2 Romanlæsning: "Døden kører Audi"
Titel 3 Samtaleanalyse
Titel 4 Skriveworkshop - kreativ skrivning
Titel 5 Tv-serier "Doggystyle"
Titel 6 Lange linjer i litteratur - DHO
Titel 7 Oprør og normkritik i litteraturen
Titel 8 Debatterende artikel
Titel 9 Dokumentar
Titel 10 Systemer i kunst og litteratur/SRO
Titel 11 Argumentation og retorik og kongelig kommunikation
Titel 12 Studietur: menneskets møde med naturen + byvandrin
Titel 13 Nyheder og journalistik
Titel 14 Litterære metoder i dansk
Titel 15 Diskurser, sprog og magt
Titel 16 Værklæsning: Gustav Munck-Petersen "Nitten digte"
Titel 17 Autofiktion og forfatterbesøg Pape
Titel 18 Grafiske romaner og tegneserie + værklæsning "Rids
Titel 19 Kanonlitteratur incl. romantikken
Titel 20 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tilladte internetsider


Danskfagets positivliste:
- Ordbogen.com
- Ordnet.dk

Yderligere tilladte internetbaserede materialer:
- SKAM (sæson2, episode 8 (09.43-18.05) https://www.dr.dk/drtv/episode/skam_57477
- Doggystyle sæson, episode 1-6 https://www.dr.dk/drtv/saeson/doggystyle_351795


Første slesvigske krig https://www.youtube.com/watch?v=c5ZfF55Ca5A
Anden slesvigske krig https://www.youtube.com/watch?v=O1krjxdW19o

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Romanlæsning: "Døden kører Audi"

Vi læser og analyserer Kristian Bang Foss roman "Døden kører Audi".
Forløbet har haft fokus på person- og miljøkarakteristik, symboler, tematikker, tekstens tone (herunder sproglige virkemidler som begrundelse) og stemme samt fortolkning (hvilket livssyn, samfundssyn, menneskesyn repræsenterer teksten + udtrykker den en kritik af noget?).

I forløbet har der også været fokus på legende tilgange og meddigtende tilgange til romanen.
Derudover er der arbejdet med at skrive analyseafsnit ud fra PEEL-strukturen

Vi har arbejdet med følgende begreber:
Setup
Denotation
Konnotation
Semantiske felter
Intertekstualitet
Sammenligning
Fiktiv
PEEL
Deixis
Suffiks
Fortolkning
Realismebrud
Personifikation/symbol
Eufemisme (manden med leen= døden)
Show it – don’t tell it
Tomme pladser
Pendulord
Absurditeter
Kontrast
Optrapning
Ironi
Metafor
Fast vending - idiom
sarkasme
Udlængsel
Symbol (Stentofte som labyrint = vildfarelse i livet
Skæbne
Determinisme
Tema
Livssyn
Eksistentiel vildfarelse
Hermeneutisk cirkel/spiral
Flash back
bagudsyn



Baggrundslitteratur:
- Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til dansk', Systime 2016, s. 42-43 ("Tid og miljø"), s. 44-45 ("Personkarakteristik), s.67 ("Tema"), s. 149 ("Tekstens tone"), s. 122-126 ("Oversigt over sproglige billeder" og "Sproglige figurer")
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Samtaleanalyse

Formål
• At blive i stand til at analysere samtaler og forskellige tekster for sproghandlinger.
• At blive i stand til at vurdere, hvad brugen af disse sproghandlinger betyder for kommunikationen.
• At blive bevidst om undertekstens og indirekte sproghandlingers betydning for kommunikationen.
• At kunne analysere sproglige elementer i op- og nedtoning.
• At kunne analysere tekster i forhold til samarbejds- og høflighedsprincippet



Analyserede tekster:
- Egne fotos af skilte taget i nærområdet
- Rasmus Hastrup: "Børnehaven ringer"
- SKAM (sæson2, episode 8 (09.43-18.05) https://www.dr.dk/drtv/episode/skam_57477
- Leif Panduro: "Tur i natten"
- Doggystyle afsnit 1, sæson 1 (https://www.dr.dk/drtv/se/doggystyle_351961)
13.44-14.35. Samtale mellem Asta og hendes far og mor.
- Doggystyle afsnit 9, sæson 1 (https://www.dr.dk/drtv/se/doggystyle_351809)
https://www.dr.dk/drtv/se/doggystyle_351809  0.42-4.05. Samtale mellem Asta og Jose

Baggrundsmateriale:
Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til dansk', Systime 2016, s. 179-188: ("Sproghandlinger", "Indirekte sproghandlinger", "Samarbejdsprincippet og det underforståede", "Høflighedspricippet")
Jan Scheuer: 'Sproghandlinger', Dansklærerforeningens forlag, 2009 s. 30-31 (kopi i drev)

Vigtige begreber:
Performative verber
Sproghandlinger
- Den informerende sproghandling
- Den regulerende sproghandling
- Den følelses- og holdningsudtrykkende sproghandling
- Den samtalestrukturerende og kontaktskabende sproghandling
- Den rituelle sproghandling

-Optoning og nedtoning, f.eks:
Bydeform
Adverbier
Bandeord
Udråbsord
Indirekte sproghandlinger
Undgå krav og at forlange
Spørgsmål
Datid+ negation
Satellithandlinger
tiltaleformer

-Indirekte sproghandlinger
- samarbejdsprincippet  (sandhedsmaksimen, kvantitetsmaksimen, relevansmaksimen, klarhedsmaksimen)
-høflighedsprincippet (Vær hensynsfuld, gavmild, positiv, beskeden, enig)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
PEEL "Børnehaven ringer" 08-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Tv-serier "Doggystyle"

I forløbet har vi analyseret tv-serien "Doggystyle" (sæson 1) som et værk og især fokuseret på analyse vha filmiske begreber.
Her har vi især fokuseret på miljøkarakteristik (fremstilling af forskellen mellem Odsherred og København), tv-seriens brug af set up og payoff som fremdriftsskabende element samt, musikkens betydning i serien, fotografering, klipning, farver samt relationen mellem personerne. Dette ligger i forlængelse af det foregående forløb om samtaleanalyse, hvor vi analyserede udvalgte dialoger i forhold til sproghandlinger, samarbejds- og høflighedsprincippet samt op- og nedtoning.



Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til dansk', Systime 2016, s. 293-305

Analyseret litteratur: "Doggystyle", sæson 1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Lange linjer i litteratur - DHO

Tværfagligt forløb i dansk og historie med nedslag gennem historien i et kronologisk forløb der går i dybden med 1800-tallet  - i dansk nationalromantikken og i historie 1800-tallets nationale opblomstring, kampen for Slesvig og for indførelsen af demokrati.
Forløbet lægger op til DHO.


Analyserede tekster:

Middelalder (1050-1536)
Læste tekster: Folkevisen "Dronning Dagmars død” og folkevisen "Ebbe Skammelsøn"
Nøgleord:
-Kristendom, overtro   
-Slægt/hævn, æresbegreb

Romantikken (1800-1850)
Læste tekster:
- N.F.S. Grundtvig: "Langt højere bjerge - Danmarks trøst" (1820)
- Uddrag af H.P Holsts digt "Den lille hornblæser" (1849).
- Adam Oehlenschläger”Fædrelandssang” (”Der er et yndigt land”) (1819)

Nøgleord:
- Udenrigspolitisk krise
- Gud, konge, fædreland
- “Hvad udad tabes, skal indad vindes”
-Et folk
En fælles historie
En fælles religion
En fælles kultur
Et fælles sprog (dansk)
Er knyttet til et bestemt geografisk område
Kongen som samlingspunkt
Digterne forsøger at skabe en fælles national identitet.


Det moderne gennembrud (1870-1890)
Læste tekster: Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1888)

Nøgleord:
-Urbanisering
-Industrialisering
-De tre K’er: køn, klasse og kirke
- kritisk realisme
- Kendetegn ved folkeviser
- typer af folkeviser


Baggrundsmateriale:

Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen:  ’Litteraturhistorien på langs og på tværs’, Systime 2012
SIDETAL KAN VARIERE EFTER UDGAVE
-  s. 9-11 (“Middelalderens samfund” og “Middelalderens litteratur”)
-  s. 25-30 ("Folkeviser")
- s.91-92 + 98-100  (“Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati”,  “Livssyn”, "Nationalromantikken i Danmark” )
- s.116-117 (Indledningen til det moderne gennembrud og afsnittene "Det moderne gennembruds samfund" og "Livssyn og syn på litteraturen" (itil og med "Georg Brandes" )
-s. 120-121 midt (”Skrivestil og sprog” og ”Realismen som skrivestil”)
- s. 124 (”Det moderne gennembruds genrer”, ”Det moderne gennembruds temaer: Køn, klasse og kirke”
- s. 126-127 ”Køn og ligestilling”
- s. 130-131 ”Klasse og social status” og ”Henrik Pontoppidan”

"Håndbog til dansk"
- s 134-35 "Verber" + "Oversigt over verber"
- s.122 "Oversigt over sproglige billeder"
- s. 104-106 "Denotation og konnotation"
- s.106-108 "Semantiske felter"

Yderligere baggrundsmateriale:
- Kildeindtroduktion til folkevisen "Dronning Dagmars død": https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/d/dronning-dagmars-doed/

- Ordliste til folkeviser

- Kildeintroduktion til "Langt højere Bjerge": https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/nfs-grundtvig-danmarks-troest-1820/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Oprør og normkritik i litteraturen

Formål:
At analysere litterære tekster, der rummer et oprør. Teksterne skal give indblik i forskellige former for litterært oprør ved at inddrage forskellige genrer og forskellige tider og forskellige emner.
At kunne foretage en perspektivering til andre tekster fra forløbet samt perspektivere litteraturhistorisk og genremæssigt samt til begreberne normkritik og dikotomi

Baggrundslitteratur:
Faktalink: "Hvad er fjerdebølge feminisme?" https://faktalink.dk/titelliste/feminister-og-roedstroemper?check_logged_in=1
Laura Na Blankholm: ’Ludermanifestet’ er et ’fuck you’ til dem, der vil sætte kvinder i en social skammekrog' , Information 6. okt 2017
Helle Juhl Lassen: "Fuck normen": S 7-11, Dansklærerforeringens forlag.

Analyserede tekster:
Per Kirkeby: ”Novelle” (1968)
U.P Overby: "Socialisternes march” (1872)
Klaus Rifbjerg: "Terminologi” (1960)
Artigeardit: ”Tetovo” (2023)
Gilli: ”Knokler hårdt” (2015)
Mette Moestrup: ”Min kittel er for kort” (2013)
Ukendt kunstner: ”Stein Bagger” (2014)
Yahya Hassan: ”Barndom” (2013)
Sivas: ”Kbhavana” (2013)
Tessa: ”Sjakalina” (2020)

VIgtige begreber:
Oprør
Dikotomi
Bipolær verdensopfattelse
Normkritik
Eksklusion af ”den anden”
Ressentiment
Det moderne gennembrud
Konfrontationsmodernisme
Genre
Identitet
Sociolekt/gruppesprog
Slang/neologismer
Kontrast
Subkultur/mainstream
4. bølgefeminisme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skrivemodul 10/9 10-09-2024
Debatterende artikel 17-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Dokumentar

Forløbet præsenterer et udsnit af undergenrer inden for dokumentar, repræsenteret ved uddrag. Derudover har klassen arbejdet med René Odgaards dokumentarfilm: "Ingen kender Casper" som medieværk. I den forbindelse var klassen til foredrag med René Odgaard og Casper Harding/Spørg Casper. I arbejdet med "Spørg Casper" er Goffmanns teori om frontstage- og backstage inddraget.

Formål:
- at vide hvad begrebet dokumentar dækker over
- at blive i stand til at analysere dokumentargenren i forhold til
- struktur
- filmiske virkemidler,
- fortællemæssige elementer/fremstillingsformer (herunder journalistens rolle) (interview, arkivbilleder, skjult kamera, rekonstruktioner, reportage)
- appelformer
        - fakta og fiktionskoder

- at genrebestemme/typebestemme dokumentarfilm:
- Den dybdeborende dokumentar
- Den observerende dokumentar
- Den deltagende dokumentar
- Den poetiske dokumentar
- Den dramatiserende dokumentar

- at vurdere brugen af virkemidler i forhold til budskabet

- at diskutere etiske aspekter af udformningen af dokumentarfilmen
 
Analyserede dokumentarklip:
1)”De dyre direktører”: https://www.dr.dk/drtv/se/de-dyre-direktoerer_47735 fra start Indtil 3:50
2) "Efterskolen: Noget er på vej", DR (2021) Fra start indtil ca 4 min
3) ”Den sorte svane”, TV2 (2024) Fra start indtil ca. 5 min
4) "Så kort og mærkeligt livet er" CFU Anders Østergaard (2008) Fra start indtil ca 4 min
5) “En fremmed flytter ind” Fra start indtil ca. 6:30 CFU

Medieværk: Rene Odgaard: "Ingen kender Casper" (2022)


Baggrundslitteratur:
- Schultz Larsen: "HÅNDBOG TIL DANSK" 4.: s. 228-235
-  Figur over fakta og fiktionspositioner (https://drive.google.com/file/d/12BRSsCcMTtw70uvX9--MG7nSBBR-X571/view?usp=sharing)
- Mehlsen og Hendricks:  "Digital identitet" I: "Likes",CIBS (2019) s.44-49 (ligger i Drev: https://drive.google.com/file/d/12BRSsCcMTtw70uvX9--MG7nSBBR-X571/view?usp=sharing)
- Ida Meesenburg: ”Influencere skal stå skoleret hos erhvervsminister”, DR.dk 27. august 2024: https://www.dr.dk/nyheder/indland/influencere-skal-staa-skoleret-hos-erhvervsminister

Vigtige begreber:
"digital identiet"
"det digitale jeg"
"det relationelle jeg"
selvfremstilling
performiing
Goffmanns begreber "frontstage" og "backstage"
John Sulers begreb "The online disinhibition effect"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Systemer i kunst og litteratur/SRO

Forløbet "Systemer i kunst og litteratur/SRO" er et tværfagligt forløb med matematik. Forløbet ledte op til SRO. I forløbet indgik værklæsning af Inger Christensens digtsamling "Alfabet". Eleverne skrev egne systemdigte.

Formål:
- At kende til forskellige systemer, der kan være bærende eller indgå i kunst og litteratur.
- Herunder at kende til Fibonaccitallene og Det gyldne Snit
- At kunne foretage en billedanalyse med inddragelse af Det gyldne Snit.
- At kunne analysere Inger Christensens digtsamling ”Alfabet” med inddragelse af Fibbonacci-tallene.
- At kunne reflektere over systemers muligheder og begrænsninger i kunst og især litteratur.


Analyserede billeder:
”To veninder” Xylografi, 7/6 1896, Illustreret Familiejournal  eller
”Gyngen”, Jean Honoré Fragonard, 1767 Olie på lærred

Analyserede tekster:
Hans-Jørgen Nielsen: "Sneen er sne" (1965)
Inger Christensen: "Alfabet" (1981)

Perspektivtekster:
- Biblen, 1. Mosebog, kap 1
- Nordisk mytologi: Niels Saxtorp: "Nordiske gude- og heltesagn": "Jorden bliver til" s. 13-16, Forlaget Danmark.

Baggrundsmateriale:
Thomas Glud: “Systemdigtning” (2019) https://lytlyrik.dk/podcast/5-systemdigtning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Argumentation og retorik og kongelig kommunikation

I forløbet om argumentation og retorik skrev og fremførte eleverne taler med inspiration fra andre elevtaler fra de sidste års Nordiske talefestivaler. I forlængelse her af arbejdede vi men "kongelig kommunikation", hvor eleverne arbejde med en grundig analyse af Kongens nytårstale 2024 samt efterfølgende elevanmeldelser af talen efter læsning af to anmeldelser fra Ekstra Bladet og Atlas.

Faglige mål:
Kunne producere og holde en tale med hensyntagen til elementer i det retoriske pentagram, anvende evidentia, finde argumenter i klassiske topoi.
Kunne analysere en tale i forhold til:
- Talegenre
- Disposition/komposition
- Argumentation (påstand, belæg, gendrivelse, argumenttyper: årsag, tegn, klassifikation, generalisering, sammenligning, autoritet, moderne/nye, motivation)
- Stilistik/sproglige virkemidler/billedsprog:
- Metafor
- Gentagelse
- Trikolon/triade
- Retorisk spørgsmål
- Fortælling
- Kontrast/antitese
- Anafor
- Epifor
- Rim
- Allitteration
- Personifikation
- Intertekstualitet/intertekstuel reference
- Gradatio (sammenstilling af stigende led)

- Appelformer
- Det retoriske pentagram
- De sproglige dyder: aptum, puritas, perspicuitas, ornatus, evidentia


Analyserede taler:
- Agnes Musses tale omhjernerystelse til Talefest Syd, 19. april 2023
- Signe Gundersens tale "Drømmer om at drømme"
ved Talefest Midt, 17. april 2024
- Malthe de Leschzky Kofoed Caspersen: "Finanslov til gratis tandpleje for alle" ved Nordisk Talefest, 10. maj 2024
- Andrea Beyer Holms tale om drenge- og pigefarver til Nordisk Talefest, 12. maj 2023
- H.M. Kong Frederik X's nytårstale, 31.12.2024

Baggrundsmateriale:
- Schultz Larsen: "HÅNDBOG TIL DANSK" 4.: s. 150-167 (kap 4.9 og 4.10)
- Ekstra Bladet:  Rene Fredensborg: “Kongens første (nytårs)knald: Godt skuldret, Frede“  31.12.2024
- Atlas: Frederik Appel Olsen:  “Man skal åbenbart bare møde op”, 03.01.2025.
Videoer fra Danske Taler:
- Video 1: Lær at holde en tale 1: Hvad vil du opnå med talen?https://www.youtube.com/watch?v=iEg5HCweSg0
- Video 2: Lær at holde en tale 2: Argumentation: https://www.youtube.com/watch?v=CHokim6XVJg
- Video 3: Lær at holde en tale 3: Disposition: https://www.youtube.com/watch?v=NqVkhVoxvJg&t=1s
- Video 4: Lær at holde en tale 4: Sprog: https://www.youtube.com/watch?v=RFfxkD5OuN4
- Video 5: Lær at holde en tale 5: Fremførelsen: http://youtube.com/watch?v=r7xxFHe9hUs&t=3s
Danske taler.dk - retoriske figurer: https://www.dansketaler.dk/undervisning/retoriske-figurer



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Talemanuskript 23-01-2025
Forbedring af talemanuskript 02-02-2025
Anmeldelse af Kongens nytårstale 2024 27-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Studietur: menneskets møde med naturen + byvandrin

Som forberedelse til studietur til Chesky Raj (vandre, bueskydning, klatring, river rafting) og Prag (byvandring) har eleverne læst litterære tekster om menneskets møde med naturen sam skrevet kreative tekster om deres eget møde med naturen

Analyserede tekster:
Schack Staffelt: "Indvielsen" (1802)
Rasmus Nikolajsen: "Arlanda - Kastrup, 1. maj 2011 (2016)
Julie Sten-Knudsen: "Spor efter fugle": (2017)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Nyheder og journalistik

Eleverne har i forløbet b.la. arbejdet i par med en hel avis som de har analyseret som medieværk. I arbejdet har de udvalgt to artikler til nærmere analyse - en informationsgenreartikel og en opinionsgenreartikel. De har skulle forholde artiklerne til avisens målgruppe.

Faglige mål:
- Kende til forskellige medier (bl.a. avistyper) og deres rolle i mediebilledet, herunder Minervamodellen.
- Kende til public service-begrebet
- Kunne skelne mellem informationsgenrer og opinionsgenrer
- Vide hvad, der karakteriserer klassisk nyhedsjournalistik og kunne analysere en tekst for disse karakteristika (herunder vinkling, nyhedskriterier, komposition og kilder)
- Være bevidst om kendetegn med falske nyheder
- Kunne reflektere over mediernes rolle i et demokrati

Baggrundsmateriale:
- "Håndbog til dansk": "Avistyper", "Stofområder","De 5 nyhedskriterier", "Kilder", "Vinkling", "Avisens genrer" nyhedsjournalistik", Fake news",  "Clickbait",  "Nyhedstrekanten"; "Meningsjournalistik"
- Alle afsnittene tilhørende overskriften "Historisk baggrund" under Faktalink-opslaget "Public service": https://faktalink.dk/emner/public-service
- ”Mediernes magt” (indtil ”Hvad betyder mediernes magt”) på: https://faktalink.dk/emner/mediernes-magt
- "Hvordan opdeler man folk efter livsværdier?" på https://faktalink.dk/emner/markedsforing
- Minervamodellen (https://drive.google.com/file/d/1fZFAhudG3XCdW9iOr-vYQvzB0Ggr-YkA/view?usp=drive_link)
- LARS HOLMGAARD CHRISTENSEN: "41% læser deres nyheder på Facebook", K-forum. 14. JANUAR 2016
- https://lex.dk/ekkokammer
-Tjekdet.dk
- https://constructiveinstitute.org/why/
- Dokumentar: "Hvorfor hører vi ikke om de ting, der sker?" (de første 7 min)

Analyserede tekster:
- Tekster fra egen avis (information og opinion)
- ”Marine Le Pen dømt for misbrug af EU-midler” og ”Elcyklist dømt for at invalidere cykelrytter” fra DR-nyhederne 18.30 d. 31/3 2025
- Nyheder på egne sociale medier.
- Øjvind Hesselager: Bla bla bothsidesism, Kommunikationsforum.dk d.
19. januar 2022. (debatterende artikel klimajournalistik)
- Jesper Termansen:
Lytternes og seernes redaktør – Halvårsrapport for andet halvår 2019 (Debatterende artikel klimajournalistik)
- "Tæt på sandheden" ( de første 5:23 min) https://www.dr.dk/drtv/se/taet-paa-sandheden_-trumps-tilfaeldige-told_500883 12. april 2025

Vigtige begreber:
- Nyhed
- Avistyper (Omnibusavis, Tabloidavis, Nicheavis)
- Nyhedstrekant
-Nyhedskriterier (Aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation, konflikt og eksklusivitet)
- sociale nyhedskriterier
-Vinkeling
- Kilder (erfaring, ekspert og parts)
- clickbait og framing, troværdighed, ekkokamre og filterbobler
- Falske nyheder/fake news
- Public service
- konstruktiv journalistik
- Nyhedstræthed
- Klimaangst
- Handlingslammelse
- Bothside-ism
- Filterbobler
- klimaskam


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Litterære metoder i dansk

At få viden om udvalgte danskfaglige litterære metoder/læsestrategier samt at bringe dem i anvendelse i litterær analyse og fortolkning.
At få indblik i hvordan de forskellige metoder anvendes i danskfaget og kunne reflektere over forskellige metoders muligheder og begrænsninger.
At blive bevidst om, at danskfaget har metoder, og at man kan arbejde systematisk med tekstanalyse og fortolkning

Baggrundsmateriale:
- "Kontraktmodellen" https://www.filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/kontraktmodellen
Figur: "Den litterære trekant"
"Håndbog til dansk":
- s. 87-88 "Litterære metoder"
- s. 91-94 "Strukturalistisk metode"
- s. 95-97 "Psykoanalytisk metode"
- s. 98-99 "Læserorienteret metode"

Læste tekster og anvendte metoder:
Læserorienteret læsning: Herman Bang: ”Den sidste balkjole” (1887)
Nykritisk læsning: Tom Kristensen: ”Nat i Berlin” (1921)
Nykritisk læsning: Johannes V. Jensen ”Interferens” (1901)
Strukturalistisk læsning: H.C. Andersen: ”Tepotten” (1862)
Strukturalistisk læsning: Brødrene Grimm: ”Rødhætte” (1812)
Psykoanalytisk læsning: Brødrene Grimm: ”Rødhætte” (1812)
Psykoanalytisk læsning: Karen Blixen: ”Ringen” (1958)


Vigtige begreber:
Eklektisk metodesyn
Den litterære trekant
Strukturalisme: (tematisk analyse, kontraktmodel, aktantmodel)
Læserorienteret læstning (forforståelse, fortolkningsfællesskab, tomme pladser, underbestemtheder, overbestemtheder, Metoden 5 spørgsmål)
Psykoanalytisk metode:
- Freud
- Ubevidste processer
- Drifter
- Fortrængninger
- Tredeling af menneskets personlighed (Det’et, Jeg’et og Over-jeg’et)
- Censurinstans
- Forskydninger (associationer)
- Fortætninger (drømmesymboler)
- Fortrængninger
- Fortalelser
- Symboler
- evt upålidelig fortæller
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Lav en lydoptagelse af dit oplæg fra dagens modul 04-09-2025
Ny slutning til "Den sidste balkjole" 07-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Diskurser, sprog og magt

Formål:
- At blive bekendt med diskursanalysens begreber: konnotationer, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde, flydende betegnere, antagonistiske diskurser, hegemonisk diskurs.
- At kunne analysere tekster i forskellige genrer vha. ovenstående begreber for at afdække tekstens diskurs.
- Kunne reflektere over hvilke diskurser der er antagonistiske og hegemoniske diskurser i forhold den pågældende tekst
- Kunne reflektere over hvilke handlinger en diskurs kan påvirke – hvilken magt ligger der i diskursen
- Anvende diskursanalyse til at undersøge den nationale fortælling gennem litteratur i to forskellige tidsperioder.
- At kunne perspektivere Adam Oehlenschläger: ”Fædrelandssang” til nationalromantikken og Klaus Rifbjerg: ”Danmark, trofast” til 60’er-modernismen.
Reflektere over andre faglige og metodiske tilgange til dagens tekster.

Analyserede tekster:
- Sarah Gleerup: ”Kære Mulle, jeg vil ikke kaldes ”spasser””
- ”Stop diskrimination af sexarbejdere”
- "Reden Internationals historie" https://kfuksa.dk/reden-international/om-reden-international/reden-internationals-historie
- Klaus Rifbjerg: ”Danmark, trofast”
- Adam Oehlenschläger: ”Fædrelandssang”
- Selvvalgt tekst
-  Liberal Allicance "Atomkraft" (ligger i drev. Gennemgået i repetitionsforløb)
- Greenpeace: "Atomkraft - nej tak"  (ligger i drev. Gennemgået i repetitionsforløb)

Baggrundsmateriale:
- August Olaf Jersild: "'Klima' er ikke længere et ord, der bare beskriver vejrforhold: 'Blevet truende og farligt'", DR.dk 8/9 2025
- Susanne Baden Jensen: "76-årige Dorit Otzen vil have os til at stoppe med at bruge ordet ’sexarbejde’ – nu får hun en fin hæder", Alt.dk 15/9 2021
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diskursanalyse af egne tekster - screencast 29-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 17 Autofiktion og forfatterbesøg Pape

Analyserede tekster:
Morten Pape: "Planen" (uddrag)
Glenn Bech: "Farskribet" (uddrag)
Jens Blendstrup: "Gud taler ud" (uddrag)

Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen:  ’Litteraturhistorien på langs og på tværs’, Systime 2012
SIDETAL KAN VARIERE EFTER UDGAVE:
"Selvbiografisk prosa", "Dobbeltkontrakten" og "Performativ biografisme" (s.197-199) samt "Selvbiografisk og samfundskritisk lyrik: Yahya Hassan" (s111-112.)
Forfatterweb: "Glenn Bech": https://forfatterweb.dk/glenn-bech
- individuelt valgte anmeldelser af "Farskibet" eller "Gud taler ud"
- Ludvigs podcast: "Opvæksten i ghettoen/Morten Pape/#118": https://www.youtube.com/watch?v=fOmQuobTNHM
- Gyldendals Forlag: "Glenn Bechs mor anerkender ikke længere jeres autoritet":https://www.youtube.com/watch?v=ECDXnjXIX5M (de første 7 min)

Vigtige begreber:
paratekst, autofiktion, dobbeltkontrakt, faktakontrakt og fiktionskontrakt, autenticitetsmarkører
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel 1 Pressefotoets rolle 09-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Grafiske romaner og tegneserie + værklæsning "Rids

I dette forløb har vi læse den grafiske roman "Rids - en fortælling om Gustaf Munch-Petersen" (2022)af Sidsel Mørch som et værk.

Baggrundsmateriale:
Olsen/Christiansen: Grafiske romaner (2015) (s.14-25)


Analyserede tekster:
Sidsel Mørch: ”Rids – en fortælling om Gustaf Munch-Petersen” (2022)
Uddrag af:
Henrik Rehrs Gavrillo Princip I (2014)
Hergé: Tintin: ”Den sorte ø” (1943)

Vigtige begreber
• Billederne
• Rammen (f.eks. hyperramme og dobbeltopslag)
• Rendestenen
• Tale- og tankeboblen
• Tekstboksen
• Lydord
• Etage
• Tøvende billeder
• Tankebilleder
• Cliffhanger
• Beskæring
• Perspektiv (Normalperspektiv, Fugleperspektiv, Frøperspektiv, Mental (eller psykologisk) synsvinkel, Point of View)
• Farver (flade, nuancerede, sort/hvid, skraveringer)
• Statisk og dynamisk stil
• Handlingsplan vs. fortælleplan
• Closure
• Sekvens
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel Autofiktion 07-12-2025
Opgave dansk skrivedag 08-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Kanonlitteratur incl. romantikken


Formål:
- At få indblik i de centrale, eksistentielle temaer som kanonforfattere ofte behandler i deres litteratur.
- Få nogle litteraturhistoriske nedslag.
- Diskutere ideen om og udformningen af en gymnasial litterær kanon.
- Få læst de kanonforfattere, I mangler

Baggrundsmateriale: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs":
- kap 4: Læs fra starten af kapitel 4 til og med afsnittet: ”Klassicismen”
- s. 151-154
-  s. 156-161: Læs fra "Efterkrigsmodernisme (1945-1960)" til og med "Heretica-modernisme".
- 164-166: Læs "Prosaen i 60'erne" (indtil "Ny realisme 1960-1980")
- Læs "Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati", "Livssyn", "Idealismen", "Nyplatonisme og Schack Staffeldt" og "Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen" (spring H.C. Andersen over).
-  "Poetisk realisme" (spring "Thomasine Gyllembourg" over), "Steen Steensen Blicher", "Romantisme", "Dobbeltgængermotivet", "Emil Aarestrup"

Analyserede tekster:
Uddrag af Ludvig Holberg: "Niels Klims underjordiske rejse" (1741)
Adam Oehlenschläger: ”Simon Peder” (1805) (Universalromantik ca. 1800-1807)
- Shack Staffeldt: ”Indvielsen” (1804) (Dualisme/nyplatonisme ca. 1800-1807)
- Adam Oehlenschläger: ”Fædrelandssang” (”Der er et yndigt land”) (1819) (Nationalromantik ca.1807-1830 + 1848-75)
-  Steen Steensen Blicher: ”Præludium” (1838) (Poetisk realisme ca. 1825-45)
-  H.C. Andersen: ”Moderen med barnet” (”Hist, hvor vejen slår en bugt”) (1830) (Biedermeier ca.1825-45)
- Emil Aarestrup: ”Paa Sneen” (1838) (ikke kanonforfatter) (Romantisme ca. 1830-1848 )
- Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag - en idyl" (1900)
- Martin A. Hansen: "Roden" (1953)
- Peter Seeberg: "Patienten" (1962)




Vigtige begreber:
Oplysningstid
Romantikken- universalromantik (monisme), dualisme (ny-platonisme), poetisk realisme, biedermeier, nationalromantik, romantisme
socialrealisme/det folkelige gennembrud
Hereticamodernisme
60'ermodernisme
Eksistentialisme
Fremmedgjorthed
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel Kanon 03-02-2026
3s DA skr. prøve 23-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer