Holdet 3u BI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Biologi A
Lærer(e) Rasmus Mogensen
Hold 2023 BI/u (1u BI, 2u BI, 3u BI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 - Livets mindste dele
Titel 2 Forløb 2 - Kost, Sundhed og Diabetes
Titel 3 Forløb 3 - Hvorfor har vi sex?
Titel 4 Forløb 4 - Kend din arbejdende krop
Titel 5 Forløb 5 -  Økologi og de ferske vande
Titel 6 Forløb 6 - Hvorfor er jeg, mig?
Titel 7 Forløb 7 - Mutationer og Sygdomme
Titel 8 Mikroorganismer: Gode venner eller farlige fjender
Titel 9 Forløb 9 - Evolution og HW-ligevægt
Titel 10 Forløb 10 - Det Påvirkelige Nervesystem
Titel 11 Forløb 11 - Er der håb for havet
Titel 12 Forløb 12 - Muskler og Energiomsætning
Titel 13 Forløb 15- Hvad skal vi dog med de proteiner?
Titel 14 Forløb 14 - Kampen om overlevelse
Titel 15 Genteknologi - Menneskets redning eller undergang?
Titel 16 Forløb 16 - Når der går rod i hormonsignaleringen
Titel 17 Menneskets påvirkning på og afhængighed af naturen
Titel 18 Forløb 18 - Repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 - Livets mindste dele

Et forløb med fokus på livets mindste dele og membrantransport.
Eleverne har lært om den generelle opbygning af pro- og eukaryote celler. Herunder om forskelle og ligheder mellem plante- og dyreceller samt bakterier. Eleverne forventes desuden at have overblik over forskellige membrantransportformer og kunne forklare dem.

GRUNDBEGREBER
Prokaryoter, eukaryoter, bakterier, organeller, cellemembran, fosfolipider cellevæg, mitokondrier, grønkorn, cellekerne, koncentrationsgradient, osmose, semipermeabel membran, diffusion, aktiv transport, passiv transport, faciliteret transport, membranproteiner, endocytose og exocytose

Forsøg:
Mikroskopering af dyre- og planteceller
Osmose i Kartoffel

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Mikroskopering af celler 09-11-2023
Osmose i Kartofler 26-11-2023
Skr. eks. opg. - Osmose 28-11-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 - Kost, Sundhed og Diabetes

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende overordnede emner:
Kostens sammensætning og energibalance
Makronærringstoffernes opbygning og biologiske funktion
Fordøjelsesystemet og introduktion til enzymer (fordøjelsesenzymer)
Blodsukkerregulering og Diabetes  

Læringsmål:
Redegøre for makronæringstoffernes opbygning og biologiske funktion.

Redegøre for fordøjelsessystemets opbygning og funktion. Herunder særligt forklare kulhydraternes nedbrydning og optagelse.

Forklare og diskutere forskellige synspunkter for hvad sundhed er og hvad der kendetegner en sund kost.

Kunne forklare begrebet energibalance og sætte det i perspektiv til alverdens slankekure

Kunne forklare blodsukkerreguleringen i detaljer med særligt fokus på insulinudskillelse og glukoseoptagelse

Kende til og kunne forklare de væsentligste forskelle på type 1 og type 2 diabetes


Forsøg:
Spytamylase
Blodsukkermålinger

Film set i undervisningen:
"Sandheden om Fedme"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Sandheden om Fedme 07-12-2023
Videoaflevering - Spytamylase forsøg 21-01-2024
Journal - Blodsukkerforsøg 29-01-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 - Hvorfor har vi sex?

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende overordnede emner:
- De hanlige kønsorganers opbygning og den hormonelle signalering i forbindelse med sædcelledannelse
- De hunlige kønsorganers opbygning og den hormonelle signalering i forbindelse med menstruationscyklus
- Befrugtning
- Prævention og Kønssygdomme
- Ufrivillig barnløshed og forskellige former for kunstig befrugtning

Øvelser:
Rollespil med smittespredning af Klamydia

Film set i undervisningen:
Hvordan bliver jeg gravid?: Hvorfor kan vi ikke få børn? med Stephania Potalivo.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering - Menstruationscyklus og befrugt. 10-03-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4 - Kend din arbejdende krop

Emner eleverne har arbejdet med i forløbet:
Åndedrætssystemet
Blodkredsløb og hjertet
Arterier, arterioler, kapillærer og vener
Regulering af åndedrættet og regulering af blodflow til forskelligt væv i hvile og arbejde
Blodets bestanddele og hæmatokritværdi
Arbejdsfysiologi (Minutvolumen, puls og slagvolumen) i hvile og arbejde
Artikeltræning med vidensdeling i grupper om doping (EPO og bloddoping) samt højdetræning

Desuden har eleverne øvet at lave lineær regression med data fra vitalkapacitet-forsøget samt at lave boxplot med hvilepulsmålinger.

Forsøg:
Vitalkapacitet
Hjerte-lunge dissektion
Måling af puls og blodtryk
Hæmatokritværdi
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Hjertelunge Dissektion 11-04-2024
Arb. selv modul - Arbejdsbelastning 22-04-2024
Rapport - Hæmatokritværdi 28-04-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5 - Økologi og de ferske vande

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende faglige områder:
- Generel økologi - biotiske og abiotiske faktorer, hvad er et økosystem, fødekæder og fødenet, samspillet mellem arter samt arter og deres omgivende miljø
- Overordnet fotosyntese og respiration
- Ferskvandsøkologi og søen som økosystem
- Tilpasninger til livet i vand - rentvandsindikatorer og forureningsindikatorer
-  Makroindeks og hvordan søens vandkvalitet/forureninsgrad kan undersøges
- Hvordan påvirker forurening med næringssalte eller organisk stof søens økosystem og hvilke handlemuligheder er der for at bryde søens onde cirkler

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=7BhIEfPNxAk (iltsvind i søer)
https://www.youtube.com/watch?v=O0K252SFalk (biomanipulation)

Forsøg:
Makroindeks af skolens dam
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6 - Hvorfor er jeg, mig?

Eleverne har i følgende forløb arbejdet ud fra temaet: Hvorfor er jeg, mig? Herunder hvorfor vi alle er unikke.
Eleverne har lært om følgende faglige områder:
DNA, Kromosomer, Proteinsyntese, den genetiske kode, DNA- Replikation, Mitose, Meiose,  genregulering og epigenetik samt arv og miljø.
Derudover genetiske grundbegreber, nedarvning både 1-gens & 2-gens,  epistasi, koblede gener samt teori om blodtyper (ABO- og Rhesus-systemet)

Videoer:
https://vimeo.com/89250698 (DNA, Kromosomer og Gener)
https://www.youtube.com/watch?v=zSeOp32rGOo (Transskription)
https://www.youtube.com/watch?v=BSEeMOIxz6U (Translation)
https://www.youtube.com/watch?v=8o5Oujad12M (Mitose)
https://www.youtube.com/watch?v=VLh-U8N-IoE (Meiose)
https://www.youtube.com/watch?v=Dvr_F85oCS4 (DNA-Replikation)
https://www.youtube.com/watch?v=PTKF1hpmcWQ (Epigenetik og genregulering) De første 9 minutter har eleverne set

Film:
Enæggede tvillinger (2)

Øvelser:
DNA-ekstraktion fra jordbær
Ekskursion til Københavns Zoologiske have
- Faderskabsbestemmelse af chimpanser
- Genetik og Evolution
2-gensnedarvning i majs
Blodtypebestemmelse

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering - Proteinsyntesen 04-09-2024
Eksamensopgave - Genetik og Sygdom 20-09-2024
Journal - 2gens nedarvning 26-09-2024
Rapport - Blodtypebestemmelse 11-10-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 - Mutationer og Sygdomme

Eleverne har arbejdet med de forskellige mutationsformer: små mutationer (genmutationer) samt store mutationer, både kromosommutationer og kromosomtalsmutationer.

Derudover har eleverne også arbejdet med et miniprojekt, hvor de i grupper har undersøgt forskellige sygdomme med fokus på hvilke mutationsformer der fører til sygdommen samt hvilke symptomer den medfører. Grupperne fremlagde for hindanden.

Sygdomme som de arbejde med var: Kræft, Huntingtons Chorea, MACADD, Seglcelleanæmi, Downs syndrom og Duchennes Muskeldystrofi (muskelsvindssygdom).

Video:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=jGyjNRS5BFE (Mutationer)

Øvelse:
- Bestrålede frø
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Bestrålede Frø 22-10-2024
Eksamensopgave - Tomater og Hunde 30-10-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Mikroorganismer: Gode venner eller farlige fjender

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende faglige områder:
- Opbygningen af prokaryote celler med særligt fokus på bakterier både grampositive og gramnegative
- Mikrobiel vækst og vækstbetingelsernes indflydelse på vækstfaktoren og bæreevne
- Gær og gæring
- Antibiotika og resistens
- Pest som der også er skrevet SRO om i fagene biologi og historie

Læringsmål:
- Kunne redegøre – Prokaryoters opbygning og beskrive forskelle mellem pro- og eukaryoter
- Kunne redegøre – bakterievækst og forklare hvad der kendetegner de forskellige faser.
- Kunne forklare og diskutere – ændringer i vækstbetingelserne og deres indflydelse på mikroorganismers vækst og bæreevne
- Kunne foretage og udtænke relevant naturvidenskabelig undersøgelse – Vækstbetingelser ved gær samt hygiejneforsøget
- Kunne diskutere –  Er mikroorganismer gode venner eller farlige fjender?
- Kunne forklare – Antibiotika og dets virkemekanismer
-       Kunne forklare -  Hvordan bakterier kan være resistente samt diskutere samfundsproblematikken omkring øget resistensudvikling. Komme med bud på initiativer, der kan afhjælpe denne udvikling
- Kunne forklare – centrale evolutionsmekanismer og perspektivere dem til resistensproblematikken


Forsøg:
- Kimfald og hygiejne forsøg
- Vækstbetingelser – Gær
- Antibiotika og Resistens
-       Bakterietælling via. fortyndingsrække

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=N7dTM7nLw1Q - Antibiotika Mechanisms of Action

https://www.youtube.com/watch?v=qBdYnRhdWcQ - Beta laktam antibiotika og resistensmekanismer

Film:
Bakteriekrigen i Kroppen (29min)
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Bakteriekrigen%20i%20kroppen&orderby=title&SearchID=13cb5c98-49da-4121-bcbe-7d463695060c&index=1
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Gær og vækstbetingelser 18-11-2024
Rapport - Antibiotika og Resistens 08-12-2024
Skr. Eks. Opg: Bakterier, Antibiotika og Resistens 12-12-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 9 - Evolution og HW-ligevægt

Eleverne har i forløbet lært om klassisk evolutionsteori. Herunder: naturlig selektion, seksuel selektion, artsbegrebet, artsdannelse, fitness, handicap-princippet, kønnet og ukønnet formering.

Derudover har et læringsmål også været at eleverne kan beregne allel- og genotypefrekvenser og bruge disse beregninger til at sige om en population er i Hardy-Weinberg ligevægt eller ej samt fagligt reflektere over dette.

Derudover har eleverne også arbejdet med stamtræer, slægtskab og hvordan man kan undersøge hvor tæt beslægtede forskellige arter er ved at kigge på DNA-sekvens forskelle.

Forsøg:
Slægtskab og stamtræer
Bønneforsøg - Naturlig selektion og HW-ligevægt

Artikel:
Hundens oprindelse - Aktuel naturvidenskab

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=7S4WMwesMts (HW-ligevægt)

Film:
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=serietitel:%20Dyrenes%20utrolige%20evolution%20II&orderby=title&SearchID=33d3be0e-a9ac-4ffd-b5ea-c9ec77696619&index=1 (Dyrenes utrolige evolution 2: Albertine-riften)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb 10 - Det Påvirkelige Nervesystem

Læringsmål for forløbet:
- Overordnet formål med forløbet - forstå nervesystemet som et af kroppens kommunikationssystemer
- Kunne forklare, hvordan nervesystemet overordnet kommunikerer med kroppen -  både fra CNS til PNS og fra PNS til CNS
- Kunne redegøre for  hvordan nervecellen (neuronet) er opbygget
- Kunne forklare hvordan nervecellen opretholder en spændingsgradient over membranen i hvile (hvilemembranpotentiale) - Natrium/Kalium pumpen i fokus
- Kunne forklare hvad et aktionspotentiale (AP) er, samt hvordan det opstår i det aktive neuron
- Kunne beskrive APs vandring ned af aksonet
- Kunne forklare synapsens opbygning og funktion
-       Kunne forklare forskellen på hæmmende og fremmende transmitterstoffer og begrebet summation.
-       Kunne redegøre for beløningssystemet samt forklare hvorfor rusmidler kan føre til afhængighed

I forløbet har eleverne desuden i grupper arbejdet med hvordan forskellige rusmidler eller nervesygdomme kan påvirke nervesystemet. Dette blev fremlagt for klassen.
Emnerne var:
Kokain, Opioider, ALS, Alzheimers, Multipel Sklerose & Parkinson.

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=LzWdq0wvJtk - Aktionspotentialet
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=hE-pfleRtfw - Synapsen

Forsøg:
Nerveledningshastighed
Nikotin, alkohol og koffeins påvirkning på dafnier og deres puls
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøve 31-01-2025
Videojournal - Survivel of fittest og HW-ligevægt 02-02-2025
Videoaflevering - Nervesystemet 02-03-2025
Journal - Dafnier og Puls 12-03-2025
PP - Det påvirkelige nervesystem 27-03-2025
Eksamensopgave - Nervesystemet 02-04-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb 11 - Er der håb for havet

Forløb hvor eleverne har arbejdet med grundlæggende økologi, herunder kvælstofkredsløbet og populationsbiologi. Der har været et tematisk fokus på havets udfordringer med særligt fokus på problematikken med næringsbelastning og dertil medførende iltsvind ved de danske fjorde og kyster.

Populationsbiologi: niche, habitat, begrænsende faktorer samt vækstmodeller, særligt logistisk vækst. Derudover forskellige måder at bestemme populationer på og metodernes begrænsninger og styrker

Desuden har eleverne lært om eDNA og dets muligheder og begrænsninger i forhold til miljøovervågning af arter ved kyster og søer. Eleverne har også lært om PCR og qPCR i forbindelse med vores ekskursion til Zoologisk Museum hvor vi lavede øvelsen DNA og Liv.

Film
Er der håb for havet? https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUTV1140128

Podcasts:
"Hvorfor truer eutrofiering biodiversiteten i havet?  https://www.buzzsprout.com/270047/episodes/1004520-hvorfor-truer-eutrofiering-biodiversiteten-i-havet
"DNA-detektiv på jagt i naturen"
https://www.dr.dk/lyd/p1/vildt-naturligt/vildt-naturligt-2022/dna-detektiv-paa-jagt-i-naturen-11032223041

Øvelser:
DNA og liv (eDNA og qPCR) samt morfologisk bestemmelse af forskellige fisk
Populationsbestemmelser med bønner som modeldyr

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Populationsbestemmelser 09-05-2025
DNA og Liv - Rapport 11-05-2025
Skr. eks. opg. - Populationsbio og N-kredsløb 14-05-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb 12 - Muskler og Energiomsætning

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende overordnede emner:
- Repetition af arbejdsfysiologi - Hvad sker der med kroppen fra hvile til arbejde?
- Aerob og anaerobt arbejde
- Hvad er ATP og hvorfor skal vi hele tiden danne det?
- Skeletmusklens opbygning
- Skeletmusklens tværbrocyklus og ATP's rolle
- Forskelle på muskelfibrene
- Musklens substratvalg - RQ
- Energiomsætning med særligt fokus på kulhydraternes nedbrydning dvs.
     - Glykolyse og mælkesyregæring
     - Krebscyklus
     - Elektrontransportkæden

Forsøg:
Puls og arbejde (energiomsætning ved steady state)
Hjerteblod på Life (VO2-max test, Wingate, 20m sprinttest, hoppehøjde, grebsstyrke og kropskomposition)

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=1VBuTVzDVPM - Musklens opbygning og energiomsætning ved Steady state
https://www.youtube.com/watch?v=_NevUAOpQAw - RQ
https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBJOD0rAk&feature=youtu.be - Glykolyse
https://www.youtube.com/watch?v=6E_9TXhZ4oc&feature=youtu.be - Krebs Cyklus
https://www.youtube.com/watch?v=DINBUV7_Psc&feature=youtu.be - Elektrontransportkæden
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Puls og arbejde 26-08-2025
Rapport - Hjerteblod 21-09-2025
Skr. Eks. opg - Arbejdsfysiologi og Glykogen 23-09-2025
Test - Muskler og Energiomsætning 24-09-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb 15- Hvad skal vi dog med de proteiner?

Forløb hvor eleverne har lært om hvorfor proteiner er så grundlæggende vigtige for det liv vi kender. Eleverne har lært om proteiners opbygning og sammenhængen mellem deres struktur og funktioner med inddragelse af aminosyrenes  4 forskellige grupper   (polær, upolær, negativ og positivt ladet) ud fra deres sidekæder.

Desuden har eleverne lært om enzymers opbygning, funktioner og hvordan og hvorfor enzymaktiviteten kan påvirkes af forskellige faktorer (temperatur, pH, koncentrationer, aktivatorer og inhibitorer) samt hvorfor denne viden er relevant for industrien.

Emzymgrupperne er også gennemgået i forløbet.

Eleverne har bl.a. været inde på pdb-101 databasen og undersøge forskellige proteiners struktur og funktioner

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=hok2hyED9go (Proteinstruktur)
https://www.youtube.com/watch?v=ok9esggzN18 (Enzymer)

Øvelser:
Katalaseforsøg - skumkonkurrence
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoforklaring af grafer - katalaseforsøget 23-10-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb 14 - Kampen om overlevelse

Emner behandlet i forløbet
Infektionsbiologi, immunforsvaret - det medfødte og adaptive, immunrespons ved primær og sekundær infektion, vaccination og immunitet, Antistoftyper,  Elisametoden. Viras gennerelle opbygning og livscyklus samt gruppefremlæggelser om forskellige vira
DNA- ds virus - HPV
RNA-ss virus - Covid-19
RNA- ss -virus - HIV

Derudover er der også blevet arbejdet casebaseret med udfordringerne ved slangebidsforgiftning og hvordan specifikke antistoffer kan bruges til at diagnosticere hvilken slange som har bidt samt hvordan antistoffer kan virke som modgift.

Øvelse:
Fight the Bite https://undervisning.life.dk/fb
Modul 1 - Identifikation af slanger
Modul 2 - Elsametoden til at finde specifikke antistoffer for de forskellige slangers toksiner (antigener)
Modul 3 - LFA-sticks

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=Rpj0emEGShQ (virusinfektion)
https://www.undervisningslokalet.dk/virustyper/ (virustyper)


Film set i undervisningen:
Drengen i boblen
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fight the Bite 16-11-2025
Skr. eks. opg. - Vaccination 27-11-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Genteknologi - Menneskets redning eller undergang?

Forløb med fokus på at forstå de forskellige genteknologiske metoder og med diskussion om særligt hvad CRISPR-teknologien medfører af muligheder og etiske dilemmaer.

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende overordnede emner:
- CRISPR/Cas 9 komplekset
- Bioetik
- Grundlæggende genteknologi - PCR og gelelektroforese
- Traditionel gensplejsning og Transformation
- Plasmider og cDNA
- DNA-sekvensanalyser særligt Maxam-Gilbert og Sanger
- DNA-profiler, særligt RFLP-metoden
- Restriktionsenzymer
- Genregulering i Bakterier
- Antibiotikaresistens
- Generel bioinformatik - Eleverne har undersøgt og identificeret ukendte DNA-sekvenser vha. BLAST https://blast.ncbi.nlm.nih.gov/Blast.cgi

Øvelser:
Hvem er morderen? - Gelelektroforese
pGLO - Transformationsforsøg

Film set i undervisningen:
CRISPR fikser dine gener

Videoer:
CRISPR CAS9: https://www.undervisningslokalet.dk/crisper-cas9/
Interaktiv animation af CRISPR/Cas 9 komplekset: https://www.biointeractive.org/classroom-resources/crispr-cas9-mechanism-applications
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
CRISPR fikser dine gener 02-12-2025
Biologi - Skrivedag 09-12-2025
Journal - Hvem er morderen? 17-12-2025
Videoaflevering - pGLO 24-01-2026
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb 16 - Når der går rod i hormonsignaleringen

Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende overordnede emner:
- Hormoner - de 4 forskellige typer af hormoner samt hormonregulering
- Repetition af den hormonelle signalering i forbindelse med sædcelledannelse
- Repetition af den hormonelle signalering i forbindelse med menstruationscyklus
- Hormonforstyrrende stoffer og deres påvirkning på særligt fertiliteten.(størst fokus på østrogenlignende stoffer)
- Årsager til den faldende fertilitet og de samfundsudfordringer det medfører
- Økotoksikologi
- Blodsukkerregulering og Type 2 diabetes

Øvelser:
Gifttest med karse - Alkohol
Kemiluppen

Film set i undervisningen:
Reproduktion i fare
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Karse og Alkohol 04-02-2026
Skr. eks. opg - Hormoner og Fertilitet 18-02-2026
3u BI skr. prøve 25-02-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Menneskets påvirkning på og afhængighed af naturen

Eleverne har arbejdet med følgende emner i forløbet:
- Bæredygtighed og menneskets klima- og CO2-aftryk
- Produktion: primær- og sekundærproduktion og hvordan det kan bestemmes.
- Energistrømme og respirationstab
- Fotosyntese, herunder lys- og mørkeprocesserne
- Biodiversitet med særligt fokus på artsdiversitet. Hvordan måler man det og hvorfor står vi overfor en biodiversitetskrise
- Stofkredsløb: C- , N- og P-kredsløb.

Til de forskellige emner har menneskets indflydelse, påvirkning samt muligheder for fremtidige forbedringer været inddraget.

Forsøg:
Vækst af melorme
Fotosyntese og respiration
Felttur til Hareskoven og lave biodiversitetsundersøgelser

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=g78utcLQrJ4 - Fotosyntese - Set indtil 8.40
https://www.undervisningslokalet.dk/nitrogen-kredsloeb/ - Kvælstofkredsløbet
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal - Vækst af melorme 14-04-2026
Journal - Fotosyntese og Respiration 16-04-2026
Skr. eks. opg: Mælkeprotein & Bæredygtig Mælkepro. 19-04-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer