Holdet 3b id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jonathan Riis Røder, Mikael Nors Ganer, Sarah Malchau
Hold 2023 id/b (1b id, 2b id, 3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Opvarmningsprogrammer + rytmebasis
Titel 3 Crossfit og styrke træning
Titel 4 Spydkast
Titel 5 Street dance
Titel 6 Basket (+ Les Lanciers)
Titel 7 Volley
Titel 8 Jive
Titel 9 Træningsprojekt - spinning
Titel 10 Les Lanciers

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

OBS: Dette forløb er afviklet i grundforløbet, derfor er der ikke tilknyttet nogle aktiviteter til beskrivelsen.

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil (…)
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Læringsmål:
Tekniske:
- Kunne kaste korrekt udførte baghånds- og forhåndskast (evt. hammerkast), der kan gribes af en medspiller
- Kunne anvende forskellige gribeformer (høj, mellem og lav) til gribning af forskellige højde kast
- Kunne anvende pivotering til at komme fri af en opdækning

Taktiske:
- Kunne vise spilbarhed: udføre cuts og løbe til åbne områder
- Kunne udføre personlig opdækning af en bestemt spiller
- Forstå spillets regler

Sociale:
- Kunne gebærde sig efter fair play-principperne

Teoristof i forløbet:
- Afhænger af, hvilket hold eleven har deltaget på i grundforløbet
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmningsprogrammer + rytmebasis

FORMÅL
Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori.
- beherske centrale færdigheder og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- Opnå kropsbevidsthed - herunder særligt rytmesans
- Lærer Les Lanciers til årsbal

INDHOLD
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet.
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde


METODE
Deduktivt – Forløbet starter med en gennemgang af basalt teoretisk fysiologi og derefter nogle øvelser før og efter forevisning af et opvarmningsprogram samt test og måling af fysisk præstation før og efter en opvarmning.
Efterfølgende er elever af læreren blevet introduceret til nogle eksempler på opvarmningsprogrammer, og de er efterfølgende blevet analyseret og diskuteret i plenum og grupper.

Som sideløbende projekt er eleverne blevet introduceret til andre former for  rytme forløbet, bl.a. salsa og step aerobic, hvor fokus har været at følge og bevæge sig til rytme.

Som forløbet skrider frem, er der arbejdet mere induktivt, da eleverne selv skal påbegynde arbejdet i grupper med at udfærdige et opvarmningsprogram, som skal være klar til at vises i de sidste moduler.
Progressionen er således fra faste rammer og opgaver, flere frihedsgrader og friere rammer og opgaveløsning, men dog stadig indenfor en fælles overordnet struktur.

MATERIALE
Opvarmningsprogram ved læreren
Skema for musikkens tempo og bevægelsesform
Gruppeopgave i at lave opvarmningsprogram til musik

SÆRLIGT FOKUS I FORLØBET
-Viden om hvorfor man varmer op
- Afprøvning af teorien i praksis ved basalt forsøg: små tests uden forudgående opvarmning - opvarmning - små tests efter opvarmning. Forsøget bør vise at testresultaterne bliver bedre efter opvarmning.
- Opbygning af opvarmningsprogram til musik, hvor musikken spiler en rolle i forhold til bevægelsen mht. musikkens hastighed og attitude.
-Fastslå musikstykkers hastighed ved at måle BPM (Beats Per Minute) redskab: www.idraetsmusik.dk
- Gruppeudvikling og gruppefremvisning af opvarmningsprogram til musik med følgende typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop og udstrækning.


Evaluering af eget og andres opvarmningsprogrammer ud fra:
- om man blev varm til at dyrke idræt for fuld styrke
- Brug af skift i musikken til at skifte øvelser.
- om bevægelserne var relevante
- om musikken passede til bevægelserne både med hensyn til hastighed, attitude og skift af øvelser


EVALUERING
Summativ evaluering efter hver gruppe har lavet opvarmningsprogram. Gruppen får først feedback af en opponentgruppe og derefter af underviseren.

Teoretiske begreber:
- Energi (kemisk, termisk, mekanisk)
- Arbejde
- Takter
- BPM
- Bevægelsestyper (svingende, markeret)

Teori:
Grundbog i Idræt s.10-13 (Wolf et Al 2018)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Crossfit og styrke træning

Forløbet har arbejdet med følgende faglige mål fra lærerplanen:

- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden
for træning og idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant
fysiologisk teori
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

Forløbet har introduceret eleverne til crossfit og styrketræning.
Et typisk modul har derfor bestået af aktiviteter der fremmer fysisk kapacitet, hvor eleverne har lavet en crossfit workout, samt blevet introduceret til styrketræning.

Indenfor crossfit har vi arbejdet med forskellige programmer, og eleverne har skulle lærer terminologien indenfor feltet. Det har bl.a. været:

AMRAP, EMOM, For time, cirkeltræning, makker workout mm.

Der har været fokus på teknikken i enkelte crossfit øvelser, såsom burpees, kettlebell swing, goblet squat og lunges.(fokus på full range of motion)

Indenfor styrketræning har der været teknisk fokus på øvelser som bænkpres, leg curl, squat

Teoretisk indenfor styrketræning eleverne lært om begreberne:

RM, excentrisk, koncentrisk og statisk arbejde.
Derudover har vi snakket forskellige muskelgrupper, samt musklens udspring og hæfte, samt været inde på de forskellige træningsidealer indenfor styrketræning, og hvordan man skal bygge et program op forskelligt (set, gentagelser og pauser). Vi har også snakket superkompensation og restitution efter træning.

Vi har også vendt sundhedsstyrelsens anbefalinger, og snakker borg skala ift. intensitet i forbindelse med forskellige workouts.

Pensum: s. 48-57 + s. 163-165 om muskler + oversigt over muskler s. 168-169 i idræt C bogen.

Sundhedsstyrelsens anbefalinger: https://www.sst.dk/da/nyheder/2023/hvert-skridt-taeller-men-det-er-vigtigt-ogsaa-at-blive-forpustet

Forløbet er evalueret gennem et besøg i Gladsaxe Crossfit Box, hvor eleverne skulle gennemføre en workout med en instruktør.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Spydkast

Eleverne har i forløbet arbejdet med spydkastet med følgende læringsmål:

- Kendskab til atletikkens historiske baggrund, indhold og kvaliteter
- Kendskab til de tre typer af spydgrebs fatninger: pegefinger, langefinger og gaffelfatning samt begreberne angrebsvinkel og kantvinkel
- Kendskab til de vigtigste fokuspunkter i spydkastet:
Tilløb:
* Tilløb startes frontvendt med spyddet vandret og kastearmens hånd 10-15 cm over øret
* 5 skridt før aflevering startes krydsskridt med højre ben krydsende foran (for højrehåndede) og venstre side til kasteretning
* Tilbagelæning af overkrop
* Næstsidste skridt, impulsskridt er længere end de andre og skaber en rytmeændring, hvor benene kommer frem foran kroppen
Kast:
* Strakt stemben
* Vægtoverførsel fra bagerste ben til stemben
* Hoften arbejder færdig før armen strækkes
* Kastearm starter strakt bagud ved hovedhøjde
* Spyddet føres frem med høj albue
* Albuen peger frem før albuen afslutningsvis strækkes
- Kunne udføre et spydkast med korrekt udførelse, ud fra de fleste af fokuspunterne
- Kunne reflektere over forbedringsmulighederne ved et ikke-perfekt kast

Materiale:
- https://idraetsportalen.systime.dk/?id=574 (Idrætsportalen, "Introduktion til atletik" herunder: historisk baggrund, atletikkens indhold og kvaliteter)
- Atletik - spydkast (PDF kompendium i fælles drev-mappe)
- Tjekskema spydkast (PDF i fælles drev-mappe)
- https://www.youtube.com/watch?v=TFFr0jwln2o (Youtube, tilløb spydkast)
- https://www.youtube.com/watch?v=6EFT6amP8Hc (Youtube, hele spydkastet)
- https://lex.dk/mangekamp (Danmarks Nationalleksikon, mangekamp)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Spydkastvideoer 06-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Street dance

Kernestoffet er:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- alsidige idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
- idrætter, der fokuserer på samarbejde og fremmer selvværd
- de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Faglige mål:
Eleverne skal følgende:
- opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet: musik og bevægelse
- udvikle kropsbevidsthed
- indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller
- kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Særlige fokusområder:
- Opnå kropsbeherskelse og kropsbevisthed.
- Udføre hiphop-trin enkeltvis og i en samlet koreografi.
- Kunne huske og udføre lærerskabte og elevskabte koreografier med bevægelsesudtryk der viser hiphoppens stil og karakteristik – ”jacking, bouncing and posing”.
- Kunne udføre koreografierne i overensstemmelse med musikkens udtryk og takt.

Gennemgået teori/materiale:

Videoer:
- 3 Simple Dance Moves for Beginners (Hip Hop Dance Moves Tutorial) | Mihran Kirakosian
(https://www.youtube.com/watch?v=ujREEgxEP7g&t=2s)
- 5 Easy Breakdance Moves Everybody Can Learn | 𝐕𝐈𝐓𝐀𝐋𝐈𝐓𝐘
(https://www.youtube.com/watch?v=z1zmCVoRXMA&t=398s)
- 100 HIP HOP Dance Steps and Moves with Names
(https://www.youtube.com/watch?v=YRDa_0NO2U4&t=29s)

Idrætsportalen:
Video: Introduktion til streetdance
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=566)

Koreografi af mig:
"Twerk it like Miley"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Basket (+ Les Lanciers)

Faglige mål
Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil (basketball)
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
̶ de for undervisningen relevante digitale redskaber

Særlige fokuspunkter:
- Angreb: Kunne anvende forskellige former for cross-over til at lave et retnings- og temposkift med bolden.
- Kunne udføre lay-up, afleveringer og skud teknisk korrekt isoleret og i kampsituation.
- Kunne bruge banens dybde og brede.
Forsvar: Kunne individuel forsvarsteknik, mandsopdække og rebounde.
Desuden:
Fokus på tekniske færdigheder, samt samspil.
- dribling og crossover, jump stop og pivotering
- lay up
- skud
- afleveringer
- blive spilbar og lave cuts
- vær obs på rebound
- overblik og samarbejde

Gennemgået teori/materiale:
Reglerne i basket: pdf-dokument "Hvad er basketball?"
Videoer:
- The Basic Steps of the Lay Up (Right Side) for Youth Basketball (https://www.youtube.com/watch?v=uv7COBs24D8)
- Basketball: The Crossover from the Creators Dean Berry, Allen Iverson & other Crossover Kings
(https://www.youtube.com/watch?v=HuHaBm0EWuw)
- HOW TO JUMP STOP & PIVOT with the BASKETBALL! -- Shot Science Basketball (https://www.youtube.com/watch?v=S7X5E-rtjjA)
- How to Shoot a Jump Shot
(https://www.youtube.com/watch?v=c6gsevzCAnA)
- Basketball Drills - V Cut Shooting Drill
(https://www.youtube.com/watch?v=iLlyOksP8nw)
- Basketball Skills: How to Run Give and Go
(https://www.youtube.com/watch?v=O_Z4gkyPNG0)
Idrætsportalen:
- Real Madrid
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1943)
- Afleveringsfirkant
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1940)
- Shell drill
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1950)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Volley

Faglige mål
Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for: boldspil
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Særlige fokuspunkter
Teknik: Baggerslag, fingerslag, smash og underhåndsserv.
Taktik: Servemodtagning, placering på banen, opspil med 3 berøringer inden bolden slås over. 3-2-1 forsvarssystem
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Jive

Faglige mål
Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden musik og bevægelse
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
̶ de for undervisningen relevante digitale redskaber

Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.

Særlige fokuspunkter
- fysisk kapacitet – udholdenhed og lidt styrke. At kunne gennemføre dans til hele musiknumre uden at bevægelseskvaliteten bliver ringere pga. træthed.
- beherskelse af centrale færdigheder inden for musik og bevægelse:
o Rytmeforståelse (herunder danse i takt til musikken, starte på rigtigt taktslag osv.)
o Bevægelseskvalitet, kropsbevidsthed og koordination. Sørg for at I udfører forskellige trin og variationer med kvalitet og sikkerhed.
o Forskellige håndfatninger: Dansefatning (lukket), tohåndsfatning (åben)
o Dansens udtryk, dvs. vise det særegne ved jive (hænger sammen med bevægelseskvalitet)

- evnen til at arbejde selvstændigt og indgå i samarbejdsrelationer
o Synkrone bevægelser og samdans. At føre/blive ført, øjenkontakt og flow.
o At kunne planlægge/udarbejde og huske koreografier, herunder forskellige variationer af trin med forskellige sværhedsgrader

Gennemgået teori/materiale:
- Grundbog i idræt C - praksis og teori, s. 24-30
- Grundtrin
- Variationer i jive:
180 graders drejning
Damedrejning
Damedrejning - bliv
Damedrejning - spark
Hop tap
(Windmill)
Åbne til siderne
Promenade walk + twist + 180 grader vending
Spark, støt, jazzhands
American spin
Box + Kick Ball Change Jorden rundt
Damen under armen, chasse mod:fra hinanden, Kick Ball Change
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt - spinning

Faglige mål
Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet
̶ beherske centrale færdigheder inden for spinning og konditionstræning
̶ kunne planlægge, gennemføre og evaluere et træningsforløb
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i træningsfællesskaber

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
̶ aktiviteter, der fremmer kondition, udholdenhed og fysisk kapacitet
̶ træningsprincipper som intensitet, progression og restitution

Særlige fokuspunkter

Kondition og intensitet:
Kunne arbejde med forskellige intensitetszoner og regulere belastning ud fra puls og oplevet anstrengelse.
Kunne gennemføre længerevarende intervallignende træningspas med korrekt teknik og tempo.

Teknik:
Kunne indstille spinningcyklen korrekt og anvende hensigtsmæssig kropsholdning under træning.
Kunne skifte mellem siddende og stående positioner med kontrol og rytme.

Træningsforståelse:
Kunne forklare sammenhængen mellem træning, restitution og fysisk udvikling.
Kunne evaluere egen træningsindsats og sætte mål for progression i forløbet.

Gennemgået teori/materiale:
Idrætsportalen:
- Maksimal iltoptagelse vs. udholdenhed
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=245)
- Maksimal iltoptagelse
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=246)
- Træning af maksimal iltoptagelse
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=247)
- Træning med høj intensitet
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=248)
- Arbejdsfysiologi og aerob træning
(https://idraetsportalen.systime.dk/?id=204)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Les Lanciers

Les Lanciers - Vurderingskriterier:

Individuelt niveau:

Chasse, sidechasse, 3 chasse i ring, par de bas – alle trin udført med rigtige fod (frem på højre, tilbage på venstre osv.).

Sikkerhed i koreografi.

Takt. Følge og udfylde musikken.

Dansens karakter: ”flow”/udtrykke dansens ”lethed”, udstråling, holdning, ret ryg, etc.

Skal have sko på.

Parniveau:

Synkron med makker.

Kønsroller (mand der fører, damen bliver ført).

Samspil med makker: ordentlig komplement, øjenkontakt,  pæn dansefatning. Manden skal have fat i damen, med mindre dansen tilskriver noget andet.



Gruppeniveau:

Synkrone bevægelser.

Mestring af koreografi. 

Gruppehelhed: stå samlet, ensartet dans. 

Kreativ afslutning.

3.g: Kreativitet i forlængelse af grunddansen, uden at gå på kompromis med de ovennævnte punkter.

Der laves en helhedsvurdering på baggrund af de ovennævnte punkter, hvor der tages hensyn til undervisningen på de pågældende klassetrin.

I 2.g og 3.g forventes 2 omgange i herremøllen, hvor der i 4.tur danses en runde baglæns. 1.g. elever forventes kun 1 omgang i herremøllen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer